icon

Jména pro miminka. Držíte se tradičních nebo moderní?

avatar
womann
2. čer 2006

Ahojky maminky-budouci i ostatni,jaka date jmena svym ratolestem?Drzite se tradicnich,nebo neco moderniho?

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 13. čer 2026 · 480 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Volba křestního jména řeší rodiče mezi tradičními českými jmény a mezinárodními jmény, která se lépe vyslovují v zahraničí (uvedenými příklady byly Emma, Oliver, Eric, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa).
  • Rodiče často používají kompromisy a taktiky jako „jeden rodič vybírá jméno pro dívku, druhý pro chlapce“, kontrola znělosti s příjmením a vyřazení jmen používaných blízkými příbuznými.
  • V diskuzi byly doporučeny online zdroje pro inspiraci jmény včetně databází a seznamů: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek na ona.idnes.cz.


Q: Může se dítě v ČR jmenovat jménem, které není v kalendáři?
A: Ano, v diskuzi bylo uvedeno, že lze dát i jméno, které není v českém kalendáři; přímo uvedené příklady a doporučení pro ne-kalendářní jména najdete na http://www.libri.cz/databaze/jmena/ a http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php.

Q: Kde najdu inspiraci a databáze českých a zahraničních jmen?
A: V diskuzi uživatelky sdílely tyto zdroje: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek s inspirací na ona.idnes.cz.

Q: Jak vybrat jméno vhodné pro život v zahraničí?
A: Doporučuje se volit mezinárodně srozumitelná jména, která se v češtině ani v cizích jazycích výrazně neskloňují ani nezmění, v diskuzi byly uváděny příklady Emma, Oliver, Eric, Finn, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa.

Q: Jak řešit nesouhlas rodiny s vybraným jménem?
A: V diskusi byly sdíleny praktiky: projednat kompromis s partnerem, zapojit prarodiče jen k návrhům, nebo rozdělit volbu (jeden rodič vybírá pro holku, druhý pro kluka); konečné rozhodnutí podle příspěvků zůstává na rodičích.

Q: Jak se vyhnout příliš rozšířeným jménům?
A: Uživatelé v diskuzi zmiňovali, že vedoucí jména v posledních letech byla např. Tereza a Jakub, a doporučovali vybírat méně běžné varianty nebo starší/raritní jména jako Rozálie, Alma, Zlata, Noemi, Vanessa, Tobias, aby se snížila pravděpodobnost opakování ve třídě.

Q: Jak zohlednit znění jména s příjmením a skloňování?
A: V diskuzi rodiče zdůrazňovali kontrolu znělosti s příjmením a vhodnost skloňování jako kritérium výběru a doporučovali předem vyzkoušet oslovení i v odstínech zdrobnělin (např. Klárka, Anička, Vojtíšek).

Závěry z diskuze

Shoda

  • Volba jména často zohledňuje kompatibilitu se zněním příjmení a s prostředím (české vs. zahraniční).
  • Rodiče řeší kompromisy s partnerem a někdy i s širší rodinou; konečné rozhodnutí je ale na rodičích.
  • Jméno nemusí být uvedeno v českém kalendáři, přičemž rodiče používají online databáze jmen pro inspiraci.


Sporné názory

  • Dávat jméno po příbuzném je buď vhodné jako pocta a tradice, nebo nevhodné z důvodu osobních asociací a „opakování“ jmen v rodině.
  • Volit „klasická česká jména“ versus „moderní/mezinárodní jména“ je rozpor mezi preferencí tradice a praktičností v zahraničním prostředí.


Otevřené otázky

  • Jak moc ovlivnit volbu jména četnost stejného jména v širším okolí či generaci?
  • Do jaké míry by měl být brán v potaz kalendář svátků při plánování data porodu a jména?
  • Jak najít optimální kompromis mezi osobními vazbami na jméno a přáním partnera či rodiny?


Zmíněné značky a firmy

beremese.cz, ona.idnes.cz, libri.cz, celysvet.cz, vestirna.com, Chinaski, Ulice

Zmíněné produkty a metody

kalendář jmen, databáze jmen Libri (http://www.libri.cz/databaze/jmena/), seznam jmen celýsvět.cz (http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php), Vestírna jmenný seznam (http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p...), volba mezinárodního jména, kompromis „jeden rodič = jedno pohlaví“

Místa a osoby

Německo, Maďarsko, Turecko, Ulice (televizní seriál)

avatar
sisstin
15. dub 2007

gondola: já chci Mariannu...ale jestli z toho někdo bude dělat Marjánku popř. Anku..tak vraždím 😠 😅 😅

avatar
gondola
15. dub 2007

Marianna je super, já jsem si myslela i na Mariettu, ale nesmutni, i když jí řeknou Marjánko nebo Aninko, to jsou moc hezké tvary. Ale já si myslím, že hodně záleží na tom, jak potomkovi říkáme doma apak mu tak říká i okolí. Mně se taky nelíbí Véna a tak mu tak neříkáme a zatím mu tak nikdo neříká. Ale marianna je moc, moc hezká.

avatar
sisstin
15. dub 2007

gondola: no to je pravda vcelku, že záleží, jak se mu říká doma... 😉

avatar
gondola
15. dub 2007

No hlavně aby byli mimina zdravá, že? Tak vám oběma přeju dobrou noc a sladké sny...

avatar
zzann
5. črc 2007

Ahoj,mě a manželovi se líbějí cizí jména proto máme skoro 3 letou dcerku jménem Nelly a pro kluka máme připravené jméno Nicolas.Kterého plánujeme již letos na podzim.A kdyby to byla opět holčička tak máme pro ní připravené jméno Nicoleta.

avatar
ingrovka
2. srp 2007

Ahojky.. my jsme prave v tom obdobi kdy vybirame.. a s nejvetsi pravdepodobnosti .. pokud to bude kluk tak se bude jmenovat Michal nebo Jakub a holcicka bude Barborka

avatar
petisan
9. zář 2007

.... je spousta krásných jmen - závisí jen na úhlu pohledu. Tak dlouho jsme se nemohli dohodnout až on skončil u verze Elvis nebo Marylin a já trvám na Cecílii a Hvězdoslavovi 😉 (hezky česky) Hlavní je se tím svému dítěti nepomstít na celý život 😠 ... takže budeme diskutovat dál 😀

avatar
petraluk
9. zář 2007

Ahoj Jakuba jsem chtěla taky, ale má svátek blízko našemu narození takže jsme ho zavrhli. Nakonec zvítězil Lukáš, takže až na něho venku zavolam, ozve se jich deset. Holčička měla být Terezka, tu si necháme na příště. 😀

avatar
gebi
10. zář 2007

Ahoj holky,
my čakáme v únoru a nejako sme sa ešte nedohodli.Manžel chce silou-mocou
Karla-po sebe ☹ , mne sa to meno nepáči, ale pre dievčatko máme meno Tamara,
alebo Karina. Pohlavie zatial nevieme.

avatar
nunacek
4. únor 2008

Nám se líbí :
Elena (i varianty Elen, Ellen, Ela, Ella), Laura, Linda, Dominika
Erik, Patrik, Dominik

avatar
caira
4. únor 2008

tak my cekame co nevidet holcicku a po nekonecnych dohadech to bude nakonec Phoebe Iva Jane, Iva po me mamce a Jane po manzelovo mamce.. Phoebe v cechach teda u nasich nesklidila moc uspechu, ale nam je to fuk, hlavni je, ze se to libi nam, muj bracha naopak jmeno nadsene schvalil { i kdyz ji rika laskyplne Fifinko 😀 }
nasi porad ocekavali, ze dame prave nejake jmeno, ktere by bylo stejne jak v anglii tak v cechach..prave neco jako Ella nebo tak, ale proste to vyhrala Phoebe 🙂

avatar
hankakynclova
4. únor 2008

Cairo a čte se to jakoby když to přeložím do češtiny (Fíbí?)To je moc pěkný jméno náhodou.At vám Phoebe přináší radost 😉

avatar
ygreen
4. únor 2008

nunacek: Erik byl můj favorit, ale manžovi se nelíbil a po 4D utz, když jsme se konečně dozvěděli že čekáme pindíka, rezolutně vyhrál Tobiášek 😉

avatar
caira
4. únor 2008

hanka, jojo, cte se to Fíbí a dekuju za chvalu. Ono hodne lidi { hlavne generace mych rodicu atd} to proste nemuze skousnout, ze nedame jmeno treba Teresa nebo tak neco jednoduchyho... 😅

Me se Tobiasek taky desne libi.. 🙂

avatar
kristi
4. únor 2008

cairo, stejne si vzdy predstavim blaznivou zpevacku z Pratel, je to super jmeno....rodice si zvyknou, nic jinyho jim nezbyde 😕

avatar
aponchie
4. únor 2008

ja mam Terezku a prijde mi to hezke jmeno naopak

avatar
kristi
4. únor 2008

vsak jo 🙂

avatar
babara
4. únor 2008

Statistika nejcastejsich jmen v CR 1999-2007: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/nejcastejs...

avatar
caira
4. únor 2008

apo: to jo, jmeno je to krasny, ale my chteli neco k nasemu cizimu prijmeni a nasi se proste nemohli smirit s tim, ze to neni neco jednoduchyho..tereza byla jen priklad 😀

avatar
aponchie
5. únor 2008

toz to je jasne ja moc chci severske jmena me se libi Maya nebo Fie atd ale treba Maya Vlnova ? 😀 😀 😀 Nebo Joachim Vlna??

avatar
anta
5. únor 2008

Nevím, jestli jsem sem písala, ale chlapeček Jan, holčička Klárka, ale jsem děsná a tak jsem si k holčičce přidala ještě Aničku a teď mám Dylana éé dilema, jaký jméno vlastně dát, že jsem vůbec tak přemýšlela, achjo 😉

avatar
caira
6. únor 2008

apo: jee, a zrovna Maya je nadherne, ja chtela hlavne neco co bude v patem pade stejne jako oslovovani v cestine..mela jsem sice jeste vic jmen ve vyberu, ale manza je v tohle desnej, nic se mu nelibilo, ja puvodne chtela Emily, ale tu tady ma ted uplne kazdy, tak jsme to zavrhli, pak jsem chtela Riley, ale manza se nemohl smirit s tim, ze je to i chlapecke jmeno, Hailey mi neproslo protoze by ji rikaly Hay { seno} .. pak Finley...to mi zase neproslo protoze znami maji chlapecka jmenem Finn a pry je to moc podobne.. A jakekoliv jmeno s L jako Lilly, nebo Ella atd jsem musela vyradit kvuli prijmeni Callaghan..ty eLka se tam moc melou { i kdyz me se Lilly desne libi} a kdyz uz jsem konecne prisla se jmeny, ktere se libili i manzovi tak z nich delal ruzne zkraceniny..jako z Madison delal Mady, z Elisabeth delal Lizzy atd atd coz se zase nelibi me.. takze nakonec po nekonecnych utrapach jsem jednou rekla, ze to proste bude Phoebe a on na to tak jo a od te doby zacal brichu rikat Phoebe..takze uz mi ani nedal sanci to zmenit..uz jsme si na to az moc zvykli 😅 😀

avatar
mausi
6. únor 2008

Cairo, teda Madison by se libilo i mne (je to moje zamilovany mesto v USA, dokonce jsem tam poprve potkala svyho manzela, takze by v tom byla i symbolika), ale Americani to zkracujou na "Mad", coz by mi zas z hlediska vyznamu moc nesedlo. 😀 No, my jsme v Nemecku, takze tady by to stejne vyznelo divne. Phoebe je zajimavy, uz jsem ti to jednou chvalila. Uz to mas za par, tak hodne stesti ! 🙂 Zdravim !

avatar
vendy05
2. bře 2008

Ahojda holky chtěla jsem poprosit, líbí se mi jméno Tadeáš, ale prostě nevím, jak bych mu říkala zdrobněle, prosím poraďte... díky moc

avatar
kacamar
2. bře 2008

vendy, co třeba: Tedy, Tedík, Tedýsek, Tadeášek 😉

avatar
alenka83
3. bře 2008

holky, o pár diskuzí víše je to samé téma...

avatar
klouzavka
3. bře 2008

My od začátku chceme Aničku, jen s jménem pro kluka jsme se dohadovali, manžel chtěl Antonína, pak si to rozmyslel, já navrhovala Honzíka a na konec to bude David ( pokud to bude kluk ). Pohlaví neznáme, necháváme se překvapit.

avatar
allegrisia
14. říj 2008

Ahojky maminky..Mě osobně se moc líbí Oliver a Nina...

avatar
pawlina
9. pro 2009

ahojky holky.....
allegrisia: také jsme pro Olivera, jen nevím jak bych mu mohla jinak říci, napadá mě akorát Oli.....a pro holčičku Eliška
vendy05: má švagrová má Tadeáše a je to tak pěkné jméno a dá se mu říkat mnoho způsoby, kacamar jich několik vyjmenovala, mě napadá už jen Táda

avatar
zojana
9. pro 2009

ahojky 😉 moja dcéra sa volá Tadea Michaela a syn Marco 😉

Strana