Jména pro miminka. Držíte se tradičních nebo moderní?
Ahojky maminky-budouci i ostatni,jaka date jmena svym ratolestem?Drzite se tradicnich,nebo neco moderniho?
Stručné shrnutí
- Volba křestního jména řeší rodiče mezi tradičními českými jmény a mezinárodními jmény, která se lépe vyslovují v zahraničí (uvedenými příklady byly Emma, Oliver, Eric, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa).
- Rodiče často používají kompromisy a taktiky jako „jeden rodič vybírá jméno pro dívku, druhý pro chlapce“, kontrola znělosti s příjmením a vyřazení jmen používaných blízkými příbuznými.
- V diskuzi byly doporučeny online zdroje pro inspiraci jmény včetně databází a seznamů: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek na ona.idnes.cz.
Q: Může se dítě v ČR jmenovat jménem, které není v kalendáři?
A: Ano, v diskuzi bylo uvedeno, že lze dát i jméno, které není v českém kalendáři; přímo uvedené příklady a doporučení pro ne-kalendářní jména najdete na http://www.libri.cz/databaze/jmena/ a http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php.
Q: Kde najdu inspiraci a databáze českých a zahraničních jmen?
A: V diskuzi uživatelky sdílely tyto zdroje: http://www.libri.cz/databaze/jmena/, http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php, http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p... a článek s inspirací na ona.idnes.cz.
Q: Jak vybrat jméno vhodné pro život v zahraničí?
A: Doporučuje se volit mezinárodně srozumitelná jména, která se v češtině ani v cizích jazycích výrazně neskloňují ani nezmění, v diskuzi byly uváděny příklady Emma, Oliver, Eric, Finn, Tobias, Jamie, Emily, Vanessa.
Q: Jak řešit nesouhlas rodiny s vybraným jménem?
A: V diskusi byly sdíleny praktiky: projednat kompromis s partnerem, zapojit prarodiče jen k návrhům, nebo rozdělit volbu (jeden rodič vybírá pro holku, druhý pro kluka); konečné rozhodnutí podle příspěvků zůstává na rodičích.
Q: Jak se vyhnout příliš rozšířeným jménům?
A: Uživatelé v diskuzi zmiňovali, že vedoucí jména v posledních letech byla např. Tereza a Jakub, a doporučovali vybírat méně běžné varianty nebo starší/raritní jména jako Rozálie, Alma, Zlata, Noemi, Vanessa, Tobias, aby se snížila pravděpodobnost opakování ve třídě.
Q: Jak zohlednit znění jména s příjmením a skloňování?
A: V diskuzi rodiče zdůrazňovali kontrolu znělosti s příjmením a vhodnost skloňování jako kritérium výběru a doporučovali předem vyzkoušet oslovení i v odstínech zdrobnělin (např. Klárka, Anička, Vojtíšek).
Závěry z diskuze
Shoda
- Volba jména často zohledňuje kompatibilitu se zněním příjmení a s prostředím (české vs. zahraniční).
- Rodiče řeší kompromisy s partnerem a někdy i s širší rodinou; konečné rozhodnutí je ale na rodičích.
- Jméno nemusí být uvedeno v českém kalendáři, přičemž rodiče používají online databáze jmen pro inspiraci.
Sporné názory
- Dávat jméno po příbuzném je buď vhodné jako pocta a tradice, nebo nevhodné z důvodu osobních asociací a „opakování“ jmen v rodině.
- Volit „klasická česká jména“ versus „moderní/mezinárodní jména“ je rozpor mezi preferencí tradice a praktičností v zahraničním prostředí.
Otevřené otázky
- Jak moc ovlivnit volbu jména četnost stejného jména v širším okolí či generaci?
- Do jaké míry by měl být brán v potaz kalendář svátků při plánování data porodu a jména?
- Jak najít optimální kompromis mezi osobními vazbami na jméno a přáním partnera či rodiny?
Zmíněné značky a firmy
beremese.cz, ona.idnes.cz, libri.cz, celysvet.cz, vestirna.com, Chinaski, Ulice
Zmíněné produkty a metody
kalendář jmen, databáze jmen Libri (http://www.libri.cz/databaze/jmena/), seznam jmen celýsvět.cz (http://www.celysvet.cz/jmena-deti-vyber.php), Vestírna jmenný seznam (http://www.vestirna.com/www2/_jmena/jmena.php?p...), volba mezinárodního jména, kompromis „jeden rodič = jedno pohlaví“
Místa a osoby
Německo, Maďarsko, Turecko, Ulice (televizní seriál)
@allegrisia Oliver....I mně se líbí, jen nevím jak bych mu mohla jinak říkat 😕
Mě se líbila pro holku Tereza, Nela nebo Elena ale přítel byl zásadně proti, tahle "moderní" jména se mu nelíbí...
tak my máme trochu úlety..Apolenku a Evelínku...a moc s mi líbí Silvie, ale ta neprošla ani jednou..
My jsme pro chlapečka měli vybrané tradiční a posledná dobou hodně dávané - Matyáš.
Pro holčičku se mi vždy líbilo Nela, pak jsme přešli na Nella a teď to možná bude znít divně, ale na šamponu jsem viděla napsané Lilien, tak jsem řekla, že aby to nebylo úplně stejné, jako zn. šamponu, bude se jmenovat Lillyen a Nella Lillyen by znělo blbě, no a tak se v srpnu narodila Nelly Lillyen 🙂
Skoro všichni se vždycky ptají, proč má takové netradiční jméno, načež odpovím: "Alespoň bude jedinná ve třídě, která se otočí, když zavolají Nelly Lillyen.'' 🙂
Když jsem čekala první mimčo měla jsem jmena Natálie a Daniel. Ale protože se mi to krylo s termínem porodu hledala jsem jiné nakonc jsem měla Zuzanu a Michal....Mám doma Michala....u druhého mimi jsem měla vybrano od začátku Viktorie a Oliver.....Oliver neprošel tak byl Šimon, Jáchym, Artur, Patrik a nakonec Kryštof.....máme doma Viku. A pokud se povede třetí tak to bude Kryštof a nebo Rozílie, Sofie, Kristýna, Anna
Holky, co říkáte na jméno Eliáš? 🙂 Nemůžeme se stále rozhodnout na jménu, líbí se mi jich spousta, nechtěla bych žádné vysloveně cizí a žádné co je časté.
@jally Nic ve zlém, ale nemyslím si, že na holčičku nyní ve školce volají Nelly Lillyen - nebo se pletu? 🙂 podle mne jí říkají - Nelinko, kterých je tedy momentálně docela dost.
K otázce, jsem zastáncem českých jmen. V ČR jsem se narodila, tady jsem studovala, založila rodinu, vychováváme zde naše děti, zde pracuji..........Nevidím důvod, proč bych měla dávat svým dětem cizí jméno 🙂.
Pro mne osobně to není otázka toho - co se mi líbí, ale životního postoje, kdy jsem hrdá na to, odkud pocházím a na naše krásná jména.
Něco jiného by bylo, pokud bych si vzala cizince, tam je logické, že se ve jménech u dětí, přinejmenším dojde ke kompromisu.
Dcera tedy nemá tak úplně typické české jméno 😀 a musím říct, že v celé školce je s ním jediná, nicméně není to nic tak neobvyklého.
A syn se jmenuje po tatínkovi, dědečkovi, pradědečkovi......
Dříve jsem nebyla zastáncem toho, pojmenovávat syny po otcích. Manžel si to ale velmi přál a mě se začala líbit představa malého Fanouška 🙂. Když jsem po jeho narození viděla, jak moc jsou jak manžel tak jeho tatínek ,,vděční'' a jakou mají radost, měla jsem z toho moc hezký pocit 🙂.
My máme doma Adélu a Evu. Máme typický český příjmení, tak jsme dali typická česká jména a líbí se nám..
My máme Valentýnku (jediné jméno na kterém jsme se shodli) a pro kluka se mi líbí Kryštof 😊
Můj první syn se jmenuje Jaroušek(A Jaroušek jsem dala na památku po zemřelym otci který se narození nedožil) a druhý synek se jmenuje Vašík 🙂 (Já Václava jméno nikdy nechtěla ale přítel si to přál 🙂
Nic proti, ale některých dětiček je mi docela lito, jak se jmenují nebo budou jmenovat.
Preferuji klasická česká jména, která jsou v českém kalendáři. Ta v dnešní době" moderní" cizí jména jsou jen pro zviditelnění se. Můj názor.

@zojana Tadea...to je zajímavé jméno ... Jak ji doma jmenujete? A Marco je nádherné jméno jedno z mých favoritů (kdybych měla druhé miminko chlapečka)... 😀