Koupete mimi každý den? V čem? Vanička, vana, kyblík?
Ahoj holky,chci se zeptat,koupete každý den? A v čem? Ve vaničce, ve vaně nebo v kyblíku? Já jsem teď začla používat kyblík-je to i úspora vody,protože ve vaničce jsem mu vždycky napustila tolik,at uz má přikryté i bříško. Ale nevidím tam v tom kyblíku dolů,jak tam má složené ty nožičky,bude mít už 5 měsíců.tak už je docela čahoun. A kdy bych měla začít s vanou?
Stručné shrnutí
- Kojenecké koupání probíhá třemi hlavními způsoby: v dětské vaničce s podložkou nebo lehátkem, v tzv. kyblíku (Shnuggle/obyčejný kýbl) nebo přímo ve velké vaně; výběr závisí na věku dítěte, schopnosti udržet hlavičku a preferenci rodičů.
- Frekvence koupání je v praxi rozdílná: část rodičů používá každodenní rituál koupání před spaním, jiní (včetně doporučení z porodnice/pediatrů zmíněných v diskuzi) koupou 1–2× týdně u novorozenců kvůli ochraně nezralé kůže; během aktivního znečištění (písek, příkrmy) se koupání zvyšuje na denní.
- Mezi často doporučované přípravky a pomůcky patří: Bepanthen (na opruzeniny a bradavky), Rybilka (levnější mast na zadeček), Ondřejovka (krustičky ve vláskách, cena cca 40 Kč), Sebamed, Weleda (měsíčková koupel), Oilatum a dětské vaničky značek BÉBÉ-jou nebo kbelíky typu Shnuggle.
Nejčastější otázky
Q: Kdy lze dítě převést z vaničky do velké vany?
A: V diskuzi rodiče doporučovali vložit dítě do velké vany, jakmile bezpečně drží hlavičku; konkrétně byly zmiňovány věky kolem 3 měsíců až 3,5 měsíce podle vývoje dítěte.
Q: Je bezpečné koupání v kyblíku u novorozence, který ještě nedrží hlavičku?
A: Zkušená matka v diskuzi popisuje techniku, kdy rodič podpírá dítě jednou rukou pod týlem a zápěstím, tak aby se hlavička opírala o ruku, a druhou rukou myje tělo; kyblík byl v praxi používán i u malých miminek a mnoha rodičům pomohl zklidnit dítě.
Q: Můžu kojence koupat, než mu zhojí pupík?
A: V diskuzi bylo řečeno, že koupání je možné i při nezhojeném pahýlu pupíku, ale časté namáčení může podle komentářů prodlužovat dobu hojení; doporučení v diskuzi: osušte pahýl po koupeli a sledovat doporučení pediatra.
Q: Jak často mám dítě mýt mýdlem nebo šamponem?
A: Rodiče v diskuzi často mydlí celého dítěte jen 1× týdně nebo při určité potřebě, jinak omývají části těla vodou; na vlásky se v praxi používaly šampony Sebamed, Nivea nebo Weleda 1–2× týdně dle potřeby.
Q: Jaké krémy a masti se v diskuzi doporučovaly proti opruzeninám a šupinkám ve vláskách?
A: Na opruzeniny se zmiňovaly Bepanthen (v různých baleních, v diskuzi ceny 100–179 Kč podle velikosti), Rybilka (levnější, do 50 Kč) a Ondřejovka (na krustičky ve vláskách, cca 40 Kč); na vyčesání krustiček se doporučoval olej (slunečnicový/olivový) + dětský hřebínek.
Q: Kdy začít s plaváním kojenců a co doporučují lektoři v diskuzi?
A: V diskuzi rodiče zmínili plavání od 6 týdnů u některých kurzů; zároveň bylo zmíněno doporučení počkat na základní očkování (zmíněny tři dávky očkování HEXY) podle rady pediatra.
Závěry z diskuze
Shoda
- Dětské koupání lze provádět ve vaničce, kyblíku nebo ve velké vaně podle věku dítěte a jistoty rodiče.
- Rituál koupání před spaním je u mnoha rodin běžný a funguje jako součást večerního režimu.
- Na opruzeniny a péči o kůži rodiče v diskuzi nejčastěji uváděli produkty Bepanthen, Rybilka a Ondřejovku.
Sporné názory
- Frekvence koupání: část rodičů prosazuje každodenní koupání jako rituál a relaxaci dítěte, zatímco jiní (odborné doporučení z porodnice/pediatrů v diskuzi) uvádějí 1–2× týdně u novorozenců kvůli ochraně hydrolipidového filmu kůže.
- Použití kyblíku vs. vaničky: někteří rodiče považují kyblík za uklidňující a vhodný i pro menší děti, jiní ho kritizují kvůli obavám o držení a pocit „namačkání“ dítěte.
Otevřené otázky
- Jak přesně ovlivňuje časté koupání hojení pupíku a které postupy minimalizují riziko prodlouženého hojení?
- Kdy nejbezpečněji začít s plaváním v organizovaném kurzu s ohledem na očkování a imunitu dítěte?
- Které konkrétní kosmetické výrobky jsou nejlepší pro děti s predispozicí k ekzému (konkrétní studie/klinická data chybí v diskuzi)?
Zmíněné značky a firmy
BÉBÉ-jou, Shnuggle, Sebamed, Weleda, Hipp, Johnson (Johnson's), Oilatum, Bepanthen, Rybilka, Ondřejovka, Nivea, Altermed, Hádek (Kar. Hádek / Hádka), Filia klub, Malvík, kocarkov.cz, studio-lodicka.cz, IKEA
Zmíněné produkty a metody
vanička dětská, vanička se stojanem BÉBÉ-jou, kyblík (Shnuggle/obyčejný kýbl), molitanové/pěnové lehátko do vaničky, pěnová podložka, mandlový mycí olej, heřmánková kosmetika Altermed, Weleda měsíčková koupel, Sebamed, Nivea šampon, Oilatum, Bepanthen (mast), Rybilka (mast), Ondřejovka (mast na krustičky), vyčesání krust olejem + hřebíkem, omývání žínkou místo každodenního mydlení, společné koupání dospělý + dítě, plavání kojenců, čištění oušek papírovým čtverečkem
Místa a osoby
Náchod, Filia klub, Malvík, IKEA
Souhlasím s petule.h,já jsem vaničku nechtěla kvůli místu,koupili jsme umělohmotné lehátko.A normálně koupeme ve velké vaně,máme rohovou.Pravidelně ji myju,takže si nemyslím,že by to bylo nehygienické.Někdy jen sprchujeme v lehátku,to se malé líbí.
jsem pro velkou vanu, je to super pro mi a díky takovému to koupání má přípravu na toto.
http://www.studio-lodicka.cz/vanickyx.htm
Já teda zatím koupu pořád v malé vaničce,ale jn proto,že bydlíme v podnájmu,kde je strašná vysoká,ale malá vana,takže nemá cenu kupovat novou,když to není naše,ale jinak bych jí do ni už taky šoupla a stejně na to tak za 2 měs. dojde.Nevím co je tom nehygienického..daleko horší je podle mě pro malé dítě koupání ve velkých bazénech s cizími dospělími lidmi...
díky za odpovědi. Vy co koupete v platvové vaničce, kde ji máte při koupaní položenou?
tak my koupem pořád ob den pokud je teplo a je zpocená, tak každý den, jinak my ničím nemyjem jen oplachuji vodou i dr. říkala, že je to lepší
spetra vaničku dáváme na dvě obyčejné židle, pro představu můžu vyfotit
Ahoj Spetra,já mívala vaničku položenou v kuchyni na lavici vedle stolu,na stole jsem pak malou oblékala.Ale teď,co už je větší,tak dávám vaničku normálně do vany,protože malá začala dost cákat. 🙂
normoš ve vaně, má tam protiskluzy a leze si tam a caka, otáčí se, je uplně v poho, občas nabere trošku vody, ale umí si s tím poradit. Lehatko jsme pouzivali asi tak do 6ti mesíců.
bramburka: přesně tak jsme to měli m,y a zase budeme do 14 dní.. protiskluzy jsem po roce vyndala, pač je začal sám rvát z vany...te´d už ho jen hlídám..nebo se koupe s námi, to má rád 😝
Ahoj holky!!!
Ohledně koupání...my bychom chtěli ve 3 měsíci chodit začít plavat. Prý se má příprava dělat doma. Prý už od 6 týdne věku vzít mimi k sobě do vany a plavčit s ním a hrát si. Děláte to někdo?
náš Alešek má 7 týdnů, myslíte že můžeme??Dík
pavlina, já vím, že např. z Filia klubu ti přijdou domů a ukážou jak máš s miminkem plavat ve vaně. Jinak my budem chodit taky plavat, ale na doporučení dr. až po těch třech očkováních HEXY...prý je to lepší.
ahoj Pavlíno, my se s malim koupali úplně v poho už asi po dvou tejdnech. Nám porodní asistentka na kurzu řikala, že stačí, dyž se zahojí pupík. No a společný koupání bylo super, skoro sme ho ani jinak nemyli 😉
pavlíno, my chodíme na plavání od 6 týdnů a bez problému. Doma se taky někdy koupeme všichni ve vaně, ne teda pravidelně, to koupene v kyblíku, ale tak cca 2-3x týdně jo a je to super. takže jedině doporučuji 😀
jo my taky ve vaně v pohodě...napřed se sprchu a pak napustím vanu..teď v těch vedrech, když jsem upocená. Infekce bych se bála na koupališti, ale doma ne 😉
My koupeme každý den ve vaničce, která je skoro úplně plná. Nepoužívám žádné lehátko, držím malýho jakoby za ramínko a on se nadnáší na hladidně. Koupu v čisté vodě, nepoužívám žádné přípravky. Malýmu se ve vodě strašně líbí, je to vodní živel. Chodíme každý týden na plavání kojenců a tak každý den trénujeme signál na ponoření, aby to nezapomně a zdokonaloval se 😉
no plna vanička, to bych mela asi do 3 minut vaniču prázdnou 😀 strasne cáká, ale jinak souhlasím, my sprchujem, koupem ve vane, vaničce, v kybliku (kdyz byla malinka) proste kazdej den - je to rituálek, pak se jde mazat, papat a spinkat. Mydlo pouzivam jen jednou tydne a nebo kazdy den na zadeček.
Ahoj holky, obnovuji téma a chci se zeptat, zda se muzou ponorit ouska mesicniho miminka do vody? ja to posledni tyden delam, ze mu kouka jen oblicejik, je spokojenej, tak se chci jen ujistit, ze mu ta voda v ouskach neuskodi...dekuji za odpovedi 🙂
mallorry - náš prcek je ve vodě vždycky až po uši 😅 , od malička, po koupání mu ouška vysuším těma papírovejma čtverečkama 😉 a zatím žádnej problém
Ahojky, obnovuju téma, zajímalo by mě jaké máte názory po roce?? 😉
já koupu malýho každý den, a vlásky jsem teď začala mýt jen 2x týdně...ale myslela jsem, že když už je po létě a tudíž se malý tolik nespotí, že bych ho mohla koupat ob den nebo jednou za 3dny...že mimo ty dny bych mu jen otřela záhyby žíňkou...co myslíte??
a taky se zeptám, jak často měníte prckům oblečení??
díky 🙂
Koupeme denně, mýdlo 1x týdně. Hlavu myji dle potřeby, když se nepotí 1-2x týdně.
Oblečení měním dle potřeby. Většinou dost často, protože se často umaže, pyžamo 1x týdně (v létě samozřejmě častěji).
Každý den koupeme proto, že je to rituál, malý se přájemně zrelaxuje a pak hezky spinká.
Mytí na podložce mi nevyhovuje, dá to víc práce, než prcka namočit do vaničky. 😉
Tak my koupeme denně....jojo rituálek,pak namazat,najíst a spinkat....
a myslím,že už to malej tak nějak ví a po koupání je takový klidný a prostě připravený do postýlky.
Pyžamo měním tak co 3 dny...přece jen mažeme olejíčkem,tak proto.
Mýdlo tak obden....
My jsme špindírové, koupali jsme, ani nevím, kdy naposled 😀 Ale několikrát denně po přebalování myjeme pod tekoucí vodou spodní polovinu těla, pak vytřu záhyby kolem třísel kulatým tamponkem s trochou slunečnicového oleje. Obličej přejedu navlhčenou rukou, ručičky mýdlem každý den pod tekoucí vodou.Mýdlo používám pouze šmírové jednou za čas na prdelku a na ty ručičky teda denně. V létě jsme sprchovali ve sprše tak obden, dost se potil a byl ulepkaný. Ničím nemažu, kůžičku má pěknou, byli jsme i pochválení od pana doktora 🙂
S oblečením to máme tak, že nosí jedno na noc i den, to té doby, než je umazané, což je dost brzo. Maximálně vydržel neumazaný v jednom tak dva dny. Většinou je to od mlíka od kojení, když si zapomenu vzít tampon do podprsenky. Nosíme jen overálky, nebo body když je teplo, nebo kombinace overálek+dupačky+ kabátek, když je chladněji.
Pikuso jaký máte olejíček? Já měla nachystaný bio kokosový, ale snedla jsem ho 😀
tak my v létě koupali každý den jen ve vodě s olejíčkem. Mýdlo nepoužíváme. Malej se vždy zpotil a lepkal, tak to bylo potřeba. Teď už koupeme jen obden a nijak mu to naštěstí nic nerozhodilo. Pozná, že jak se jdeme mazat a pak jak jde do spinkacího, že se jde do hajan 😉
mala vodu nejak nemusi sice nebreci,ale neuziva si to moc tak jen sup sup 3minutky ve vanicce ,ktera je vevane ta modra z ikei je super ma protiskluzove pasky zespodu..mala usi nikd yponorene nemela zatim.drzim ji hlavicku a vlastne celou pac se mi nohama odrazi a boucha se do hlavy 😀 no a kdyz ji rukou otiram oblicek tak zadrzuje dech zavira oci jakoby se dusila trdlo male
Já zatím koupu ve vaničce,ale nebude trvat dlouho a půjdou do vany(vaničku mám v kuchyni na židlích,je to dobré,že hned vedle mám stůl s osuškou,v koupelně je nebudu mít kam položit),ale je fakt,že nám se ve vaničce strašně líbí a dovádíme.Když brečí před koupání a já je pak hodím do vaničky,tak jsou blahem bez sebe a je klid 😀 😵

vaničku jsem používala 4 měsíce ...pak jsem začala koupat ve vaně..máme rohovou a vždy jsem si do ní vlezla také k němu a umyla ho...že by byla nehygienická bych neřekla...musí se mít, to je jasné...jinak jsem používala a budu zase používat to lehátko látkové...nikdy mi nesmrdělo, plíseň jsem tam neměla...po koupání jsem ho osprchovala a nechala usušit...ale po 1 dítěti se dost omyje a zhrubne, takže jsem ho vyhodila a teď koupila nové...
viona: souhlas,koupání má účel určitého režimu..synovi jsou 2 roky a 3 měsíce a dodnes se koupe mezi 18-19h..
holky neblbněte..kde jinde než u Vás doma by mělo být dítě v čistotě a bezpečí...(spetra) děti pak začnou lézt a dávat do pusy vše na co přijdou, to je teprve riziko, ale koupání ve vaně???