Netradiční jméno pro kluka - Damián. Co myslíte?
Ahojky stávající i budoucí maminy🙂
Co vy a jméno? Mě se líbil Samuel, ale v posledních dnech jsem se zamilovala do Damiána....Co tomu říkáte? Všichni mě od toho zrazují včetně partnera(kromě mé máti ta mě nabádá k tajné akci ať to jméno dám a basta). Není to opravdu trochu nezvyklé? Každý den slyším jak se mu budou děti smát, ale vždyť dnes už jsou jména různá nebo se mýlím??? Myslím si, že by moje dítě trpělo víc jako 6stý Kuba ve třídě...
Co myslíte? Díky za radu nejenom pro mě, ale i pro ostatní maminy....
Stručné shrnutí
- Volba křestního jména by se měla zohlednit s ohledem na příjmení; diskuse opakovaně doporučuje vybírat jméno, které s příjmením ladí.
- V současnosti jsou v předškolním prostředí běžná cizí i netradiční jména, takže podle příspěvků je riziko posměchu od dětí nižší než dříve.
- Pokud jméno není v českém kalendáři, je potřeba projednání na matrice; některé matriky mohou požadovat doložení, že jméno "existuje", a v Praze lze žádat o výslovné schválení.
Nejčastější otázky
Q: Co dělat, když zvolený křestní jméno není v českém kalendáři?
A: Kontaktovat příslušnou matriku a požádat o schválení; v diskusi bylo zmíněno, že některé matriky požadují doložení existence jména a že v Praze lze podat žádost o schválení.
Q: Kde najdu význam a den svátku jména Damián nebo jiného jména?
A: V diskusi byly doporučeny weby behindthename.com a krestni-jmena.cz jako zdroje významu a svátků; za vyhledání svátku podle země bylo zmíněno i hledání na behindthename (sekce namedays) a také libri.cz.
Q: Může rodič dát dítěti dvě křestní jména a co to prakticky znamená?
A: Ano, mnoho rodin v diskusi uvádělo dvě křestní jména; praktické dopady zmiňované v příspěvcích jsou delší zápis v dokladech a potřeba podepisovat se oběma jmény v některých situacích.
Q: Jak moc ovlivňuje volbu jména příjmení?
A: Diskuse opakovaně uvádí, že příjmení významně ovlivňuje volbu křestního jména; jako konkrétní příklad byl zmíněn názor, že spojení "Dylan Novák" zní nevhodně, a doporučuje se zkoušet jméno v kombinaci s rodným příjmením.
Q: Je dnes větší pravděpodobnost posměchu u netradičního jména?
A: Podle účastníků diskuse jsou dnešní děti zvyklé na různorodá jména a pískoviště/skolky často obsahují cizí či netradiční jména, takže autoré obecně považují riziko posměchu od vrstevníků za menší; starší generace bývá kritičtější.
Q: Kde zjistím, zda matrika v minulosti odmítla určitá exotická jména?
A: V diskusi se uvádí zkušenosti, že některé matriky odmítly neobvyklá africká jména bez doložení; konkrétní postup a praxe se liší mezi matrikami, proto je doporučeno přímo kontaktovat příslušnou matriku nebo matrikářku.
Závěry z diskuze
Shoda
- Volba jména by měla zohlednit příjmení a zvučnost kombinace jméno + příjmení.
- Dnešní děti jsou podle diskuse zvyklé na rozmanitá jména; netradiční jména jsou častější než dříve.
- Rozhodnutí o jménu by mělo vycházet ze shody rodičů, nikoli z tlaků širší rodiny nebo známých.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že jméno mimo kalendář není problém, jiní uvádějí konkrétní případy odmítnutí nebo požadavku na doložení u matriky.
- Někteří zastávají tradici dědění jmen po předcích, zatímco jiní považují dědění jména za sobecké nebo bez fantazie.
Otevřené otázky
- Jak jednotně matriky v ČR posuzují a dokazují „existenci“ jména při žádosti o schválení?
- Který den se oficiálně slaví svátek jména Damián v různých zdrojích (konflikt dat na webech a v matrikách)?
- Jaká je praxe u jednotlivých obcí/pracovišť matriky při registraci zcela exotických jmen?
Zmíněné značky a firmy
behindthename.com, krestni-jmena.cz, rodina.cz, libri.cz, MF Dnes, matrika
Zmíněné produkty a metody
schválení jména na matrice, žádost o schválení v Praze, vyhledávání významu jména na behindthename.com, vyhledávání v krestni-jmena.cz, kontrola svátků (namedays), uvedení dvou křestních jmen, přejmenování na matrice do 30 dnů (uživatelské tvrzení v diskusi)
Místa a osoby
Praha, Itálie, Německo, USA, Maďarsko, Morava, Beverly Hills, Helena Houdová, Topolánek
Ahoj, Damián,? jo to je vpoho, furt lepší než ty ošoupaní Kubové, Honzové, Adamové (netvrdím, že to nejsou hezká jména, ale není to dnes každé 3 mimi?) to samé Adélky, ty mi fakt lezou na mozek (omluvuju se všem co to jméno dali, ale trochu originality, ne?)
Nic se neděje 🙂 Zajímavé je jak si každá ta generace oblíbí nějakých deset jmen a pak jedou. Za nás jen samí Petrové, Pavlové, teď zase Kubové, Honzové 😀 Taky nechci, aby mým dětem říkali ve škole příjmením. Je fakt, že jinak je to fuk. Hlavně, že se to líbí rodičům 🙂
vroninka: no ...ono se rodičům líbí leccos....ale žít s tím nebudou ....
jak už jsem psala v jedné diskusi na obdobné téma - znám lidi, co si v 18 měnili jména
ona totiž taková korpulentnídáma sejménem jitřenka není nic fajnového
totéž si myslím o plešatícím damiánovi -pro 6letého klučinu mooooooc hezké - pro dospělého chlapa spíše směšné
hupcza: Jo, jo máš recht 😀
Zrovna moje mamina. Je také celý život nespokojená se svým jménem. S mojí dcerou jsem měla termín na její narozeniny. Tak jsem jí hned volala, že budeme mít holčičku Květušku,a že se narodí na její narozeniny. Vzala to, chudák vážně a hned říkala, ne Květušku neeeee!! 😀
rezet: no já měla podstatně kratší jméno a už jsem měla problém s kolonkama - vezmi si, že celý život - 80 let je bude furt někam celé vypisovat
dvě jména, ačkoli se mi líbí, jsem zavrhla
jo, jako Vincek je bozi...to se mi paci uz dlouho,ale nidky bych to nedela. Ovsem jmeno je to velmi pekne
hele holky, poradte. Nam se libi warren (woren). Tedka nejsme v Cesku, ale obavam se, jak by mu rikaly zdrobnele babicky. Co vam tak prichazi na mysl? Myslite, ze je to vhodne?
Damián je super jméno, taky jsem ho manžovi nadhodila, ale to mu moc nesedlo. Taky se mi líbila Stella, to si manžel představil lahváče. Líbí se mi Christan, Nicholas, teď jsem tady čela o Zachariášovi a je to LUXUSNÍ, to musím říct manžovi 😵 😵 Jo a Maxmilián, Alex, taky super jména a všechny byli ve staročeskym kalendáři, tam je dokonce Max i Maxim a Maximus - a jméno je to uměle vytvořené - tj. bez delšího původu.
My máme Tobiáška. Ani jedněm rodičům se to nelíbilo, ani mým kamarádům klukům - holkám většinozu jo, ale nám to bylo fukt, dali jsme to podle našeho nejoblíbenějšího knižního hrdiny a hotovo.
Jo a máme německý příjmení, tak můžeme volit i cizí jména. I holčičí se mi líbí cizí, ale nic se nemá přehánět - třeba Meredith, je super, ale nedala bych jí. Holčička by byla buď Stella, Mia, Amélie nebo Ella 😉 Tedy u manži by mi neprošlo ani jedno, ten by chtěl Karolínu.
Ségra má Tadeáše a Josefínu.
Jinak mě se nelíbí jména typu, Jarmilka, Miluška jak tady někdo psal, Květuška - to si představim starý vlezlý tetky ze vsi - sorry toť můj názor 😅 a taky nemusil Nelinku, Natálku, Kristýnku - je až trošku trapný kolik jich je - né nže by to byly ošklivý jména.
karolína se mi taky líbí
a magdaléna
ale to u manži jaxi neprojde
moc se mi líbila emma - jenže na mou radu to bylo ségřino miminko, co se nepodařilo donosit a v 25tt umřelo, takže by bylo krajně nevhodné je dávat
ygreen:asi by mu museli říkat warrenku, broučku, zlatíčko 🙂 ...? nevím. Darien je také pěkné. To dala teď ta Houdová. Mně se líbí Alan. Ale to by neprošlo. manžel je tradiční a kluk se musí jmenovat po něm 😢
Darien je super, taky se mi líbí, ale manžovi opět ne 😉
vlasta: Jaký máte příjmení? Warren je jinak docela pěkný.
alan u nás neprošlo ...protože manžel je alan
a já z duše nesnáším takové to pojmenování po někom ...aby byl malý, druhým mladý ...brrr
hele ale švagr, když prvně slyšel emma, tak říkal, že v žádnm případě a p pár týdnech se do toho jména úplně zamiloval
kristi: manžel je Petr. Rozmlovala jsem mu to , že si budou otevírat poštu atd. ale marně. Tak jsem to vzdala. Já si stejně myslím, že budeme mít dvě holky 😀
Hupcza: tak to je gól, že tvůj manžel je Alan 😀 Těch moc není. Já znala jednoho. Chodil na naši základku a hrozně se mi líbil. Jména si spojujeme s lidmi, které známe. Kdyby ten Alen byl ošklivý, tak se mi možná to jméno zas tak nelíbí 😀 😀
hupcza: souhlas dat jmeno po nekom je hloupe, bez napadu, bez fantazie, no jenze co mas delat kdyz cekas kluka a sestricka na sale na tebe vyhrkne: Vy nemate jmeno pro holcicku? No tak mate 2 minuty... No takze mala je Zuzanka po me 😀 Je fakt ze prvni mesic jsem to nesla tezko a vycitala jsem si to, ze jsem ji pripravila o vlastni jmeno no ale ted mam pocit ze by to ani jinak byt nemohlo 😵
dludli, Zuzanka se jednou vdá, takže vy si poštu celý život otvírat navzájem nebudete 😀 Já rodila s jednou šestnáctiletou cikánkou a na ní taky vyhrkli :jméno? Chudák nevěděla. tak sestra se jí zeptala, jak se jmenuje. prý Veronika. Tak to rozhodli za ní. Tak to bude po vás. Veronika. A bylo to.
dludli: zuzka je ségra 😉 ....
já to ale myslela jinak - chlapi sou často ješiti ..a ejich syn ponese jejich jméno ...jako by nestailo příjmení
to,že ženská ve 30 příjde o půlku svého jména neřeší ...
ale své musí zdublovat 😅

Známí mají Sebastiána a teď se jim narodil Damián. Taky mají typicky české příjmení a vůbec to nijak neřešili, prostě se jim to líbilo, tak to dali. Já chci dát pro holčičku jméno Miluše, po mě. Ono to sice zní tak tvrdě, ale mamča mi vždycky říká Milušáčku a přítel Milinko, Mili, Milčátko nebo Mio a to se mi strašně líbí a zaručeně budu mít jistotu, že nebude v okolí dvacet dalších s tímhle jménem 😉