Netradiční jméno pro kluka - Damián. Co myslíte?
Ahojky stávající i budoucí maminy🙂
Co vy a jméno? Mě se líbil Samuel, ale v posledních dnech jsem se zamilovala do Damiána....Co tomu říkáte? Všichni mě od toho zrazují včetně partnera(kromě mé máti ta mě nabádá k tajné akci ať to jméno dám a basta). Není to opravdu trochu nezvyklé? Každý den slyším jak se mu budou děti smát, ale vždyť dnes už jsou jména různá nebo se mýlím??? Myslím si, že by moje dítě trpělo víc jako 6stý Kuba ve třídě...
Co myslíte? Díky za radu nejenom pro mě, ale i pro ostatní maminy....
Stručné shrnutí
- Volba křestního jména by se měla zohlednit s ohledem na příjmení; diskuse opakovaně doporučuje vybírat jméno, které s příjmením ladí.
- V současnosti jsou v předškolním prostředí běžná cizí i netradiční jména, takže podle příspěvků je riziko posměchu od dětí nižší než dříve.
- Pokud jméno není v českém kalendáři, je potřeba projednání na matrice; některé matriky mohou požadovat doložení, že jméno "existuje", a v Praze lze žádat o výslovné schválení.
Nejčastější otázky
Q: Co dělat, když zvolený křestní jméno není v českém kalendáři?
A: Kontaktovat příslušnou matriku a požádat o schválení; v diskusi bylo zmíněno, že některé matriky požadují doložení existence jména a že v Praze lze podat žádost o schválení.
Q: Kde najdu význam a den svátku jména Damián nebo jiného jména?
A: V diskusi byly doporučeny weby behindthename.com a krestni-jmena.cz jako zdroje významu a svátků; za vyhledání svátku podle země bylo zmíněno i hledání na behindthename (sekce namedays) a také libri.cz.
Q: Může rodič dát dítěti dvě křestní jména a co to prakticky znamená?
A: Ano, mnoho rodin v diskusi uvádělo dvě křestní jména; praktické dopady zmiňované v příspěvcích jsou delší zápis v dokladech a potřeba podepisovat se oběma jmény v některých situacích.
Q: Jak moc ovlivňuje volbu jména příjmení?
A: Diskuse opakovaně uvádí, že příjmení významně ovlivňuje volbu křestního jména; jako konkrétní příklad byl zmíněn názor, že spojení "Dylan Novák" zní nevhodně, a doporučuje se zkoušet jméno v kombinaci s rodným příjmením.
Q: Je dnes větší pravděpodobnost posměchu u netradičního jména?
A: Podle účastníků diskuse jsou dnešní děti zvyklé na různorodá jména a pískoviště/skolky často obsahují cizí či netradiční jména, takže autoré obecně považují riziko posměchu od vrstevníků za menší; starší generace bývá kritičtější.
Q: Kde zjistím, zda matrika v minulosti odmítla určitá exotická jména?
A: V diskusi se uvádí zkušenosti, že některé matriky odmítly neobvyklá africká jména bez doložení; konkrétní postup a praxe se liší mezi matrikami, proto je doporučeno přímo kontaktovat příslušnou matriku nebo matrikářku.
Závěry z diskuze
Shoda
- Volba jména by měla zohlednit příjmení a zvučnost kombinace jméno + příjmení.
- Dnešní děti jsou podle diskuse zvyklé na rozmanitá jména; netradiční jména jsou častější než dříve.
- Rozhodnutí o jménu by mělo vycházet ze shody rodičů, nikoli z tlaků širší rodiny nebo známých.
Sporné názory
- Někteří účastníci tvrdí, že jméno mimo kalendář není problém, jiní uvádějí konkrétní případy odmítnutí nebo požadavku na doložení u matriky.
- Někteří zastávají tradici dědění jmen po předcích, zatímco jiní považují dědění jména za sobecké nebo bez fantazie.
Otevřené otázky
- Jak jednotně matriky v ČR posuzují a dokazují „existenci“ jména při žádosti o schválení?
- Který den se oficiálně slaví svátek jména Damián v různých zdrojích (konflikt dat na webech a v matrikách)?
- Jaká je praxe u jednotlivých obcí/pracovišť matriky při registraci zcela exotických jmen?
Zmíněné značky a firmy
behindthename.com, krestni-jmena.cz, rodina.cz, libri.cz, MF Dnes, matrika
Zmíněné produkty a metody
schválení jména na matrice, žádost o schválení v Praze, vyhledávání významu jména na behindthename.com, vyhledávání v krestni-jmena.cz, kontrola svátků (namedays), uvedení dvou křestních jmen, přejmenování na matrice do 30 dnů (uživatelské tvrzení v diskusi)
Místa a osoby
Praha, Itálie, Německo, USA, Maďarsko, Morava, Beverly Hills, Helena Houdová, Topolánek
my máme ve školce 2, jeden je Damián a druhý Damien
podle mě to už není vůbec netradiční
Na dotaz na jméno Damián jsem narazila až po pár letech, tak to , jestli jste dala svému synovi toto jméno, je chlapci přes šest let a určitě jste zjistila, že se mu nikdo nesměje a že se toto jméno stávává oblíbené. Našemu Damianovi, česky s á, francouzsky Damienovi je ještě o pár let víc a žádný problém se jménem nemá. Jen někdy já, protože pro všechna vnoučata dárek se jménem seženu lehce, ale dárkové předměty se s tímto jménem u nás zatím nedělají 😢
Říkáme mu Dami, Damík, Jánek, Damian, Damianek. A je to prima kluk 🙂 !
Ve mě teda jméno Damián evokuje satanovo dítě. V každém filmu se satanem se tak fakt jmenuje ☹
@veverka16 Přesně, zrovna včera jsem viděla: The Omen (http://www.csfd.cz/film/2444-prichazi-satan/)
My teda máme v rodině Damiena, ale žijí od mala na novém Zélandu a vyslovuje se to Demien a říkáme mu Demi, což se mi líbí, ale Damian se mi nelíbí :/ a hlavně se mi nelíbí tyto jména s českým příjmení. Ale záleží na každém...
Já mám 15ti letého syna Damiana. V té době dost lidí koukalo jak z jara co jsme si to vymysleli. Příjmení má Lenartovicova, tak že se jméno hodilo. Dneska si okolí zvyklostí, nikdo se mu nikdy nesmal, nikdo se nikdy nijak hanlivě je jménu nestavěl, ale dneška když je mu 15let, měří 196cm a vazi 110kg, hodilo by se více jménu s R!!!.Williama mám synovce. Narodil se ve Skotsku a do 4let tam žil..pak se jeho maminka rozhodla pro návrat do Čech a on už celý život ponese pro nás zvláštní kombinaci, ve Skotsku neuvěřitelně libivou u úspěšnou William Voňka ( Willi Vonka je ve Skotsku nejúspěšnější a nejznámější řetězec cukraren).
Tak mala ma ve školce Damiana a je to dite opravdu satanovo, neproblemovejsi dite z cele skolky, nesmí na žádné kulturní akce, ale to je výchovou, protoze jeho matka....no nemám slov. Ačkoliv to jméno za jeho nositele nemůže, mam k nemu averzi a ani se mi nelíbí.
Ahoj 🙂 já už si na jméno Damián zvykla, vyloženě si ho vydupal můj bratr u druhorozeného syna 🙂. První je Sebastian (na přání maminky) a druhý je Damián. Jsou mu tři a půl roku, říkáme mu vesměs Damíšek a už bych si jiné jméno na něm neuměla představit. Je to o zvyku a u dětí nepozoruji,žádný výsměch 🙂 Takže pokud se ti to líbí, stůj si za svým...i já mám neobvyklé jméno u holčičky, také se většina lidí zarazila,ale jsme rádi,že jsme nedali na "řeči druhých".-)
Děti se už dneska navzájem kvůli jménům moc nesmějí, ono to ani dost dobře nejde, když se ve třídě sejdou Viktorky, Matyášové, Barnabášové, Kvidové, Amálky, Leontýnky... Spíš mám skoro strach, že za chvíli dětem bude k smíchu exotická Jana nebo neobvyklý Petr... ☹ Já osobně tuhle touhu mít neobvyklé jméno nějak neodsuzuju, ale taky jí moc nerozumím. Mně stačí, že to bude běžně známé jméno, které ale v tu dobu úplně nefrčí, tj. aby to bylo normální jméno, kterých se ale ve třídě nesejde pět. U mě se to například povedlo a pro holčičku mám taky vymyšlené normální, přitom momentálně nedávané jméno. A vždycky když je řeč o zvláštním, neobvyklém jméně, vzpomenu si na ten díl Takové normální rodinky... "No tak jí pojmenuje Botička, když tady teče Botič..." 😀
Ahoj, Damien je krasme jméno. Taky jsem ho zvažovala pro případného chlapečka. Jsem však toho názoru, že jméno by melo být kompromisem obou partnerů. Doporučuji jména neresi s okolím. Hlavně aby se to líbilo vám, rodicum.
Ahojky chtěla bych se zeptat jaké klučičí jméno se hodí k příjmení Secky. Chtěla bych nějaké netradiční. A taky, aby neměl svátek v prosinci.
Damian je krasne meno a urcite by medzi detmi netrpel...ako pises, lepsie ako dalsi Kuba, aj ked aj to je pekne meno, len uz je ptekubovano...my sme prve davali po tatinkovi a tiez som rozmyslala nad Samuelom. Radsej by som mala dieta s menom, ktore ked clovek zavola, neotoci sa 3/4 ihriska...
Damián, Dami, Damča,... kamarádka má syna (14 let) s tímto jménem. Další kluk od jiné kamarádky má 10 let. takže jméno mi nezvyklé vůbec nepřijde.
@markyzka84 Představ si, jak se představuje ve třídě-co zní lépe?Kašpar Hapka a Kristián Kokta bylo např. nic moc.Potom jednou měli lidi Mikuláše a Andělu a čekali třetí dítě-ptali se , jak by se mělo jmenovat-no ani nemusím psát, koho ostatní radili. 😀
@kika_21 no u nas vzhledem k prijmeni stejne vsichni reknou chucka 🙂 (jsme Norisovi)

mi se to jméno nelíbí