icon

Nošení v šátku. Jakou zvolit polohu?

avatar
kebulka
22. únor 2007

Ahoj,

mám pár zvídavých otázek ohledně nošení prcka v šátku. Vzhledem k tomu, že nacházím docela rozporuplné odpovědi, chci se poptat na vaše zkušenosti.

Především řešíme polohu, jakou zvolit. Marťa má 4 měsíce a skoro sedm kilo, takže unést ho na jednom rameni v kolébce už je docela problém. Zkoušeli jsme kapsu, ta se mu náramně líbí, krásně vidí ven a bez problémů v ní i usne. Jen nevím, jestli není na svislou polohu příliš malý a neměli bychom ještě počkat, až si aspoň začne sedat. Co vy na to? Jaké používáte polohy pro jak staré děti?

Nemáte někdo dobrou zkušenost s konkrétním kurzem vázání šátků v Praze? Samozřejmě beru i špatné ohlasy, ať nenaletíme 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 14. čer 2026 · 639 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Úvaz „kříž s kapsou“ je v diskusi uváděn jako varianta použitelná už od 2–4 týdnů věku a často dobře rozkládá váhu nosíče i zajišťuje podporu hlavičky a zádíček dítěte.
  • Kolíbka (šikmý pruh/kolébkový úvaz) se používá od narození některými rodiči, ale část diskutujících ji považuje za méně pevnou; pro děti s rizikem luxace kyčlí je v diskusi zmíněna výhoda „kapsy/kříže“, který udržuje kyčle v abdukci.
  • V Praze a okolí jsou zmíněné kurzy a kamenné prodejny pro vyzkoušení a nácvik vázání (např. kurz Hanky Škubalové v Áčku na stránce www.materstvi.cz, prodejny Vatanai, Didymos, Sanami, Vlčí mák, vbavlnce.cz a prodej Medley na www.medley.cz).


Nejčastější otázky

Q: Od kdy lze dítě nosit ve šátku vertikálně (svisle)?
A: Diskuse uvádí, že kříž s kapsou se používá už od 2–4 týdnů věku; některé rodičky zmiňují vertikální nošení od 4 týdnů, zatímco někteří odborně orientovaní diskutující doporučují čekat do doby, kdy dítě bezpečně drží hlavičku.

Q: Jakou délku šátku zvolit pro dospělého střední výšky a pro muže?
A: V praxi diskutující doporučují 4,5–4,7 m jako běžnou délku pro dospělé, pro vysoké muže nebo pokud chcete výraznou rezervu se často volí 5 m; guatemalské šátky mohou být reálně o něco delší než je uváděná délka.

Q: Které typy nosítek jsou vhodné pro novorozence a které spíše pro starší děti?
A: V diskusi je shoda, že pro nejmenší děti je nejvhodnější klasický tkaný šátek (kolébka nebo kříž s kapsou); babyvak se ukazuje jako praktický pro přenášení a doma; klokanka některé diskutující považují za méně vhodnou a Ergo Carrier/Mei Tai jsou doporučeny spíše pro děti, které už drží hlavičku.

Q: Jak řešit přehřívání a pocení při nošení ve šátku?
A: Doporučení zahrnují tenčí „letní“ šátky, vrstvení oblečení (pro dítě i nosičku), používání funkčního oblečení z moiry (moira), a specializovanou „satkovací“ bundu / mam coat nebo ksiltovku/čepici s kšiltem pro stínění; v diskusi byl zmíněn také Hoppediz Schnuffel/Spucktuch jako praktická pomůcka.

Q: Kde v Praze lze šátky koupit nebo vyzkoušet a kde jsou kurzy?
A: V diskusi byly uvedeny prodejny a zdroje: Vatanai (www.vatanai.cz), Didymos (http://www.didymos.cz), Sanami (Praha 7, www.sanami.cz), vbavlnce.cz (Florenc), Vlčí mák (vlcimak.arcs.cz), prodej a kurzy Mamanti (Petra Sovová) a kurz Hanky Škubalové v Áčku na www.materstvi.cz.

Q: Jak rychle se naučit vyvázat a jak vyndat spící dítě, aniž by se probudilo?
A: Rada z praxe: trénovat nácvik vázání bez dítěte i s panenkou, mít vyhrazený prostor kam dítě se šátkem položit, a používat variantu „kříž dospod / kapsa navrch“ pro snadnější vyjmutí; účast na kurzu nebo nácvik s zkušenou maminkou výrazně zrychlí osvojení techniky.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Šátek umožňuje blízký kontakt, často pomáhá s usínáním dítěte a zmírňuje problémy s bříškem a prdíky.
  • Kříž s kapsou je často popisován jako pohodlný pro nosičku i dítě a jako varianta, kterou lze používat brzy (od několika týdnů).
  • Pro vyzkoušení a nácvik vázání jsou doporučovány kurzy a kamenné prodejny (možnost vyzkoušení šátku před nákupem).


Sporné názory

  • Někteří rodiče považují kolíbku za bezpečnou a pohodlnou od narození, zatímco jiní ji považují za méně pevnou a preferují svislé úvazy (kříž/kapsa).
  • Jedna skupina preferuje investici do dražších značkových šátků (Vatanai, Didymos), druhá uvádí, že levnější Medley poskytuje adekvátní vlastnosti.
  • Někteří diskutující nosí vertikálně již od 2 týdnů, zatímco jiní doporučují počkat, až dítě bezpečně drží hlavičku.


Otevřené otázky

  • Jak dlouho denně je optimální nosit dítě ve šátku, aby to bylo prospěšné a bezpečné?
  • Kdy přesně je bezpečné dítě nosit čelem ven (úvaz „Budha“), respektive kdy je vhodné přejít na nošení na zádech?
  • Jak vybrat ideální délku šátku pro konkrétní postavu (výška 176 vs. 183 cm) s ohledem na materiál a značku?
  • Jaké jsou dlouhodobé dopady častého nošení ve svislé poloze na vývoj páteře a kyčlí u dětí s růzícími se doporučeními?


Zmíněné značky a firmy

Vatanai, Mamanti, Materstvi.cz (Hanka Škubalová, kurz v Áčku), Didymos, Sanami, Vlčí mák, vbavlnce.cz, Medley (medley.cz), Storchenwiege, Hoppediz, Ergo Carrier, Mei Tai, Babyvak

Zmíněné produkty a metody

kříž s kapsou, kolíbka (šikmý pruh / kolébkový úvaz), úvaz Budha (čelem ven), nošení na zádech, babyvak, klokanka, Ergo Carrier, Mei Tai, guatemalský šátek, Vatanai Tibet, Medley tkaný šátek, Hoppediz Schnuffel/Spucktuch, satkovací bunda (mam coat), moira (funkční oblečení), abdukční dečka

Místa a osoby

Praha, Praha 7, Letná, Florenc, Hanka Škubalová, Petra Sovová

Strana
z24
avatar
maly_prcek
25. dub 2012

Vidíte, já už bych znova do Zary nešla... 🙂 Ale krááásné jsou 😵

avatar
katyxq
25. dub 2012

Skvělé video, jak uvázat kříž s kapsou z pevného šátku

https://www.youtube.com/watch?v=3McvFdSySJ4


Vůbec ty video návody od vonzino jsou dobré, ona váže fakt pečlivě a precizně.

avatar
jancip
25. dub 2012

@pamir Já si koupila také šátek Šanami. Je to český výrobek - kvalitní a patří k těm levnějším. Objednávala jsem si to přímo od výrobce. Před tím by to asi chtělo někde si ho vyzkoušet, aby jsi věděla jakou velikost. Mně bylo naopak v kurzu doporučováno, abych si elastický šátek nekupovala. Jinak malé miminko určitě chovat v poloze klubíčko.... My jsme měli také hodně brečící miminko a jen v šátku byl klidný a spinkal, jenže jsem nemohla nic dělat, tak jsem vymýšlela něco jiného. Nyní nám pomáhá zavinování do larvičky. Zavinu ho na těsno, dám dudlík a houpeme se spolu na balóně, dokud neusne. Pak ho přendám do postýlky. Je to jediný způsob, jak usne a já můžu něco dělat. Než jsem na to přišla, plakal hodně, protože právě nemohl usnout.

avatar
jancip
25. dub 2012

@katyxq Ty konfekčí velikosti moc se šátky nekorespondují. Nevěřila jsem tomu, ale pak jsem to viděla u známé, která je strašně hubená, ale šátek potřebovala dlouhý. Já mám velikost 42-44 a šátek mám dlouhý 5,3 m. A na vázání kříže s kapsou je to akorát.

avatar
veruska007
26. dub 2012

@pamir Ahoj, elastický šátek bych určo nekupovala, to máš tak na 3 měsíce... u těžšího dítka se dost prověšuje. Já od začátku vážu klasický šátek a jsem spokojená. Těch inzerátů je plno:

http://www.mimibazar.cz/nove_fotografie.php
Tady jich máš plno.
Délku min. 4,5m (tu mám já, měřím tak 158 cm), ale zkoušela si ho kamarádka a neuvázala ho, byl jí krátký. Takže jsi-li větší, tak bych šla do 5m.
http://www.vbavlnce.cz/index.php?kat=1&cln=5
A tu máš návody, jak to uvázat. Úvazů je hodně, snadno vybereš něco, co vám bude sedět. Jáí nejvíc vážu kříž s kapsou uvnitř 😉

avatar
pamir
26. dub 2012

@veruska007 děkuju..hned jsem tam odepsal ana jeden inzerát na šátek za 500Kč tak uvidíme 🙂 moc děkuju

avatar
veruska007
26. dub 2012

@pamir Tak to je super. Ať se osvědčí. Já vázala zpočátku skoro pořád, doma i venku... malý má 8 měsíců a doteď se nedá položit 😠 . A s prvním jsem si to užívala, v šátku mi obě děti nádherně spaly... mohla jsem jít klidně do muzea, na houby, na úřady, do vlaku... dokonce i na koncert.

avatar
veruska007
26. dub 2012

@pamir Jo, ještě typ: napřed jsem si úvaz nacvičila na plyšákovi, který měl tvar jako malé dítě 😀 . Nevrtěl se a miminko jsem neodradila neumělými pokusy. Ale je to fakt snadné, neboj se... zvládá to i manžel, a to si dodnes neumí ani uvázat mašličku na tkaničkách 😀 .

avatar
katyxq
26. dub 2012

@veruska007 Jojo, vázat vrtící se dítě je děs 😉, o vzpouzejícím se dítěti nemluvě. Jednou jedinkrát jsem malou navazovala už spící, to byla pohoda (doteď nechápu, proč se u toho neprobudila).
A s tím dobrým spaním v šátku souhlasím, zrovna včera jsem dojedla na úřad, vyřídila, co jsem potřebovala, a dojela zpátky 😉 (celkem hodina a půl spánku, vždycky ale pozná, že už jsem doma a dál nespí 😀).

avatar
veruska007
26. dub 2012

@katyxq To jo, já vždycky rostu, sotva se mi to povede uvázat, malej se zakroutí a můžu začít znovu... ale potom ten jeho blažený výraz, když ho zavážu a vyrazíme ven... než dojdu k výtahu, spí... a klidně i 4h (doma tak 20 min.)

avatar
zlilly
26. dub 2012

@pamir hlavne - až budeš vázat, musíš si věřit. jestli budeš nervózní mimčo to pozná a nebude tam chtít být. prostě ji musíš přesvědčit, že je to normální v pohodě a ok.

avatar
zlilly
26. dub 2012

jinak teda malý miminka se dávají do kolíbek, ale náš opičák tak být nechtěl, takže se nosil od nějakých 2m vertikálně. jako nejpohodlnější úvaz se mi zdá kříž s kapsou, ale je náročný na délku šátku a v létě v něm může být teplo. tak potom doporučuju asi dvojitý kříž. ale podívej se k vonzi, jak už tu byl odkaz, tam se dozvíš dost.
a varuju tě: nošení je návykové i pro rodiče. kdo jednou zkusí, už nechce jinak a kočárek pak nerad 😀

avatar
zuzu_elen_richard
17. kvě 2012

Ahoj , prodám guatemalský šátek http://www.zlaticko.cz/index.php?page=detail&ko.... č 26 délky 4,6m navrhovaná cena 1500kč téměř nenošený. Pokud má někdo zájem ozvěte se 😉

avatar
xxx.klarka
Odpověď byla odstraněná
avatar
acacia
1. říj 2012

Mám možná naivní dotaz, ale nedá mi to... Nedusí se miminko v šátku? 😕 😀
Mám třítýdenní miminko, nosím ho v podstatě od propuštění z nemocnice, vážeme horizontální úvaz. Když je teď chladněji, dávám jí šátek i přes hlavičku, mám ale dojem, že v šátku nemůže dýchat. Je možné, že ho mám hodně utažený? Je možné, že tam dýchat nemůže? Díky

Strana
z24