icon

Nošení v šátku. Jakou zvolit polohu?

avatar
kebulka
22. únor 2007

Ahoj,

mám pár zvídavých otázek ohledně nošení prcka v šátku. Vzhledem k tomu, že nacházím docela rozporuplné odpovědi, chci se poptat na vaše zkušenosti.

Především řešíme polohu, jakou zvolit. Marťa má 4 měsíce a skoro sedm kilo, takže unést ho na jednom rameni v kolébce už je docela problém. Zkoušeli jsme kapsu, ta se mu náramně líbí, krásně vidí ven a bez problémů v ní i usne. Jen nevím, jestli není na svislou polohu příliš malý a neměli bychom ještě počkat, až si aspoň začne sedat. Co vy na to? Jaké používáte polohy pro jak staré děti?

Nemáte někdo dobrou zkušenost s konkrétním kurzem vázání šátků v Praze? Samozřejmě beru i špatné ohlasy, ať nenaletíme 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 14. čer 2026 · 639 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Úvaz „kříž s kapsou“ je v diskusi uváděn jako varianta použitelná už od 2–4 týdnů věku a často dobře rozkládá váhu nosíče i zajišťuje podporu hlavičky a zádíček dítěte.
  • Kolíbka (šikmý pruh/kolébkový úvaz) se používá od narození některými rodiči, ale část diskutujících ji považuje za méně pevnou; pro děti s rizikem luxace kyčlí je v diskusi zmíněna výhoda „kapsy/kříže“, který udržuje kyčle v abdukci.
  • V Praze a okolí jsou zmíněné kurzy a kamenné prodejny pro vyzkoušení a nácvik vázání (např. kurz Hanky Škubalové v Áčku na stránce www.materstvi.cz, prodejny Vatanai, Didymos, Sanami, Vlčí mák, vbavlnce.cz a prodej Medley na www.medley.cz).


Nejčastější otázky

Q: Od kdy lze dítě nosit ve šátku vertikálně (svisle)?
A: Diskuse uvádí, že kříž s kapsou se používá už od 2–4 týdnů věku; některé rodičky zmiňují vertikální nošení od 4 týdnů, zatímco někteří odborně orientovaní diskutující doporučují čekat do doby, kdy dítě bezpečně drží hlavičku.

Q: Jakou délku šátku zvolit pro dospělého střední výšky a pro muže?
A: V praxi diskutující doporučují 4,5–4,7 m jako běžnou délku pro dospělé, pro vysoké muže nebo pokud chcete výraznou rezervu se často volí 5 m; guatemalské šátky mohou být reálně o něco delší než je uváděná délka.

Q: Které typy nosítek jsou vhodné pro novorozence a které spíše pro starší děti?
A: V diskusi je shoda, že pro nejmenší děti je nejvhodnější klasický tkaný šátek (kolébka nebo kříž s kapsou); babyvak se ukazuje jako praktický pro přenášení a doma; klokanka některé diskutující považují za méně vhodnou a Ergo Carrier/Mei Tai jsou doporučeny spíše pro děti, které už drží hlavičku.

Q: Jak řešit přehřívání a pocení při nošení ve šátku?
A: Doporučení zahrnují tenčí „letní“ šátky, vrstvení oblečení (pro dítě i nosičku), používání funkčního oblečení z moiry (moira), a specializovanou „satkovací“ bundu / mam coat nebo ksiltovku/čepici s kšiltem pro stínění; v diskusi byl zmíněn také Hoppediz Schnuffel/Spucktuch jako praktická pomůcka.

Q: Kde v Praze lze šátky koupit nebo vyzkoušet a kde jsou kurzy?
A: V diskusi byly uvedeny prodejny a zdroje: Vatanai (www.vatanai.cz), Didymos (http://www.didymos.cz), Sanami (Praha 7, www.sanami.cz), vbavlnce.cz (Florenc), Vlčí mák (vlcimak.arcs.cz), prodej a kurzy Mamanti (Petra Sovová) a kurz Hanky Škubalové v Áčku na www.materstvi.cz.

Q: Jak rychle se naučit vyvázat a jak vyndat spící dítě, aniž by se probudilo?
A: Rada z praxe: trénovat nácvik vázání bez dítěte i s panenkou, mít vyhrazený prostor kam dítě se šátkem položit, a používat variantu „kříž dospod / kapsa navrch“ pro snadnější vyjmutí; účast na kurzu nebo nácvik s zkušenou maminkou výrazně zrychlí osvojení techniky.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Šátek umožňuje blízký kontakt, často pomáhá s usínáním dítěte a zmírňuje problémy s bříškem a prdíky.
  • Kříž s kapsou je často popisován jako pohodlný pro nosičku i dítě a jako varianta, kterou lze používat brzy (od několika týdnů).
  • Pro vyzkoušení a nácvik vázání jsou doporučovány kurzy a kamenné prodejny (možnost vyzkoušení šátku před nákupem).


Sporné názory

  • Někteří rodiče považují kolíbku za bezpečnou a pohodlnou od narození, zatímco jiní ji považují za méně pevnou a preferují svislé úvazy (kříž/kapsa).
  • Jedna skupina preferuje investici do dražších značkových šátků (Vatanai, Didymos), druhá uvádí, že levnější Medley poskytuje adekvátní vlastnosti.
  • Někteří diskutující nosí vertikálně již od 2 týdnů, zatímco jiní doporučují počkat, až dítě bezpečně drží hlavičku.


Otevřené otázky

  • Jak dlouho denně je optimální nosit dítě ve šátku, aby to bylo prospěšné a bezpečné?
  • Kdy přesně je bezpečné dítě nosit čelem ven (úvaz „Budha“), respektive kdy je vhodné přejít na nošení na zádech?
  • Jak vybrat ideální délku šátku pro konkrétní postavu (výška 176 vs. 183 cm) s ohledem na materiál a značku?
  • Jaké jsou dlouhodobé dopady častého nošení ve svislé poloze na vývoj páteře a kyčlí u dětí s růzícími se doporučeními?


Zmíněné značky a firmy

Vatanai, Mamanti, Materstvi.cz (Hanka Škubalová, kurz v Áčku), Didymos, Sanami, Vlčí mák, vbavlnce.cz, Medley (medley.cz), Storchenwiege, Hoppediz, Ergo Carrier, Mei Tai, Babyvak

Zmíněné produkty a metody

kříž s kapsou, kolíbka (šikmý pruh / kolébkový úvaz), úvaz Budha (čelem ven), nošení na zádech, babyvak, klokanka, Ergo Carrier, Mei Tai, guatemalský šátek, Vatanai Tibet, Medley tkaný šátek, Hoppediz Schnuffel/Spucktuch, satkovací bunda (mam coat), moira (funkční oblečení), abdukční dečka

Místa a osoby

Praha, Praha 7, Letná, Florenc, Hanka Škubalová, Petra Sovová

avatar
papaya
5. čer 2007

no tak já nevím jaký kžíž. prostě pruh přes břicho, v něm sedí a 2 pruhy šátku překřížené zvenčí to fixují. na zádech je to taky zkřížený.
Vlastně můžu dát okaz, že 😀 http://www.vbavlnce.cz/index.php?height=613&wid...
My bydlíme taky na maloměstě,akorát v domku na okrajové části, což je spíš už samostatná vesnice se sámoškou a do centra je to 3km 😀

avatar
nomisek
5. čer 2007

aha tak to je lepší než co znám já. já právě znám tady ten, ale ten od tebe je mnohem lepčejší
http://www.vatanai.cz/kapsa.htm 😀

avatar
papaya
5. čer 2007

já na ten vatanai koukala,ale bez návodu nemám šanci, vždycky se v tom motám. I teď to mám voľaké vachrlaté,ale hlavně že Hugo drží 😀 ono se to zlepší, látkovky jsem první dny taky motala jak to šlo 😎

avatar
nomisek
5. čer 2007

http://clovicek.wz.cz/uvazy/kapsa.gif tak tady by to mohlo být, ale spletla jsem se, je to Kapsa a ne Kříž. Je ale suproví, že můžeš miminko dát do jednoho pruhu a pak ostatní přes něj přetáhnout, takže miminko není vertikálně a nestojí, ale hajá skoro jako v kolíbce 😀

avatar
papaya
5. čer 2007

no to právě ale Hugo nemá rád, to jsem zkoušela asi třikrát a za chvíli řval. Dneska to samý,ale napadlo mě zkusit něco jiného, protože i z normálního nošení na ruce jsem zjistila,že je nejradši svismo, a ono to klaplo

avatar
nomisek
5. čer 2007

tak ať se vám hlavně líbí 😉 já si vždycky říkám, že malou můžu dát jakkoli, a když se jí bude sedět špatně nebo jí by to mělo vadit, tak se ozve 😵

avatar
gedren
Autor odpověď smazal
avatar
papaya
5. čer 2007

A prosím vás, jak řešíte návštěvu wc? Mě asi Hugo tlačí na břicho a "věci" se dávají do pohybu 😅

avatar
tiki
5. čer 2007

Papayo, ja to zvladam i s deckem. Jen musim dat bacha, aby mi ty cipy vzadu nespadly do zachoda 😀

avatar
gedren
Autor odpověď smazal
avatar
sage
5. čer 2007

papayo, ja tiež chodím aj s dieťaťom - a presne jak píše tiki, hlavne pozor na tie cípy 😠

avatar
androna
6. čer 2007

ahoj maminky nositelky!
prosim poradte mi mate nejaky osvedceny sposob jak sa z toho satku kriz s kapsou co najlepsie dostat.hlavne ked zacne mimco vyvadzat a plakat?

avatar
nomisek
6. čer 2007

ahojky androna, myslím, že nejrychlejší to bude, když to budeš stále a stále zkoušet 😉 my tento úvaz používáme nejvíce, takže už ho máme zmáklí a uvázaný ho máme ani ne az minutku, prostě chvilička 😀

avatar
kili
6. čer 2007

no ja som objavila túto skratku a príde mi super, síce ešte nemám skúsenosti, len podľa pohladu. http://www.nosenideti.cz/clanek.php?clanek_id=70

avatar
nomisek
7. čer 2007

ahoj kili, tak jsem se koukala na tu stránku a vypadá to docela dobře, akorát pro mě by to asi bylo o dost složitější, než ten šátek uvázat normálně 😅 dává mi to fušku, vždy se něco nového naučit 😒

avatar
papaya
7. čer 2007

tak vám nevím...Hugo se v tom kříži s kapsou poslední dobou vždycky tak sesune,až je celý skrčený a hlavičku má hozenou bokem (no nevím jak to popsa). Říkám si,jestli já to málo neutahuju...ale když se ho snažím nějak srovnat,tak se začne ošívat a v té pokrčené polože je spokojený...

avatar
tlapicka
7. čer 2007

androna: nejvic v pohode je na todle, kdyz si uvazes kriz dospod a kapsu navrh. to pak jen roztahnes jednotlivy cipky a je venku! pouzivala jsem ji na malou, kdyz se narodila, tedka uz moc nenosim, ale kdyz, tak obracene, kapsu dospod a kriz nahoru. vyzkousej, uvidis, ale souhlasim, ze praxe je nejlepsi... urcite to vychytas...suprsou taky kojici tricka, protoze to jen povolis satek vzadu, dirou vyndas prso a mrnousek basti... zadny vyndavani apod...

avatar
lenchita
8. čer 2007

papaya, to se mi taky občas stávalo, vždycky mě to trochu vyděsilo, když jsem zjistila, že je Julka našišato, bála jsem se, abych ji něco neudělala se zádíčkama 😖 Ale nechala se vždycky srovnat - většinou byla chyba v těch pruzích kříže, jeden nebo druhý jsem měla blbě roztažený, řešila jsem to - po několika neúspěšných pokusech to srovnat na sobě i s dítětem - sundáním obojího a převazem. Někdy taky protestovala dost nahlas 😀

avatar
papaya
11. čer 2007

Lenticho tak jsem zjistila,že on mi takhle usne i v náručí bez šátku,asi se mu ta poloha líbí. Teď zase řeším jak ho stínit před sluníčkem,tak malé kloboučky se snad nedělají a když mu přes hlavu přetáhnu nekterý z pruhů tak hudruje 😖

avatar
eva265
17. čer 2007

Jaka delka satku myslite, ze je vhodna pro chlapa stredni postavy a vysce 183 cm? Podle tabulek na internetu by mi (teda memu manzelovi) mel stacit satek o delce 4,5 m na kriz s kapsou. Kdyz jsem ho ale doma zkusila uvazat, tak mi prijde, ze 4,5 m je tak akorat pro me a to jsem o 20 cm mensi. Manzel to sotva zavaze. Nevim, kolik mista mam tak pocitat pro mimi a jak se bude chovat satek po vyprani. V obchode mi take rikali, ze 4,5 m je dost, 5 m satek si pry kupuji jen hodne velky chlapy. Ale kdyz satek vidim uvazany, premyslim, jestli ho nevymenit za 5m.

avatar
tiki
18. čer 2007

Evo, ja mam 176 cm a manzel 180 cm (ale je desne hubenej ☹ ), mame satek 4,6 m a jeste mame rezervu. To mimco tam nezabere skoro nic, musi se to vazat celkem tesne... Vazali jste vzadu jeden nebo dva uzle? Ja se nejdriv desne bala, ze se to rozvaze, tak jsem to motala na dva a mela jsem vzadu celkem slusnej ranec, ale pak jsem se na www.vbavlnce.cz docetla, ze bohate staci jeden uzel. A je to pravda, protoze i kdyz jsem uzel rozvazala pri vyndavani ditete uplne, dite se ani nehlo, takze nehrozi, ze by snad vypadlo.

avatar
eva265
18. čer 2007

Tiki, vazali jsme 2 uzle. S 1 me to ani nenapadlo. Manzel se i tak hrozne boji, ze mimco vypadne.

avatar
sage
18. čer 2007

eva, moj chlap ma 194cm a zo satku 4,5m kriz s kapsou nezaviaze, chyba priblizne 40cm - takze na 183cm vysku by mohlo 4,5m tak-tak vystacit. ale podla mna by bolo lepsie tych 5m, lebo ked su tie konce prilis kratke, potom mas stres aby si si satek dala pred viazanim PRESNE na polovicku a to otravuje.

avatar
s.arik
18. čer 2007

právě jsem si za 300Kč objednala krátký obyčejný Medley, 2,7metrů...

doufám že to nebyla blbost 😔 , sice chci vázat hlavně do už koupeného indického 4,5m kříž s kapsou, ale říkám si, že možná zpočátku ocením u kolíbek krátký šátek. Nechce se mi motat hned s pěti metry 😀 V nejhorším ho jistě za stejnou cenu prodám dál 🙂

užily jste vy zpočátku krátké šátky na obyč kolíbky, nebo je lepší hned od narození strkat mimčo do "kolíbky" z šikmého pruhu kříže s kapsou? Úvaz je to jistě bezpečnější...

(ptám se samozřejmě až po akci 😀 ale chci si to vyzkoušet sama, sice s ohledem na vaše názory, ale vyzkoušet 😉 !)

avatar
gedren
Autor odpověď smazal
avatar
sage
18. čer 2007

ja som nosila malú do 6 týždňov v krátkej šatke (asi 2m) v jednoduchej kolíske cez jedno plece. šatku som mala nastálo zviazanú, teda vôbec som nerozväzovala uzol, vždy som ju navliekla a zvliekla, bolo to veľmi praktické a za uzlom sa mi nič neplandalo.

avatar
papaya
18. čer 2007

Hugo kolíbky taky nojkotzje, jedeme hned kříže s kapsou 🙂

avatar
gedren
Autor odpověď smazal
avatar
eva265
19. čer 2007

Sage, diky za nazor. To jsem potrebovala slyset. Taky si rikam, ze 50 cm plandajicich navic neni tak moc a zbytecne bych se stresovala, ze je satek moc kratky. Me ten kriz s kapsou a kolibka z nej prijde takovy nejstabilnejsi uvaz.

avatar
tiki
19. čer 2007

evo, mimco opravdu nevypadne. Zezacatku spis budes mit problem ho ze satku vyndat, i kdyz ho vzadu uplne rozvazes 😀 .
Sariku, mne se vubec ty jednoduche kolebky vazat nedarily. A mela jsem sileny strach, ze dite vypadne. Tak jsem zezacatku davala do sikmeho pruhu krize jako do kolibky, ale vetsinou jsme nosili v krizi normalne.

Strana