icon

Syn vstává moc brzy. Pomůže zatemnění, rolety?

21. únor 2025

Ahojky. Moje dítko je spáč po mě od narození. Vždy se budil kolem 8-9h ranní.
Teď poslední týden vstává kolem 6h úplně čilý 🙈 už neusne, pak jde spát normálně kolem 10:30.
Je mu 11 měsíců a pár dnů. Nemůže to být třeba světlem venku? Má střešní okno na straně, kde vychází slunce, takže má pak nejsvětlejší pokojíček. Nepomohla by roleta ??

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 7. čer 2026 · 29 příspěvků

Stručné shrnutí

  • U dětí kolem 11 měsíců může ranní budení kolem 6:00 souviset s ranním světlem dopadajícím přes střešní okno.
  • Zatemňovací závěsy nebo rolety na střešních i klasických oknech rodiče uvádějí jako praktické řešení, které u některých dětí prodloužilo ranní spánek.
  • Jiné dostupné řešení je úprava režimu: posun večerky, snížení počtu denních spánků na jedno kolem 1 roku a trpělivost, protože spánek se v průběhu prvního roku často mění.


Nejčastější otázky

Q: Pomůže zatemnění střešního okna, když se dítě budí kvůli světlu?
A: Někteří rodiče hlásili, že zatemňovací rolety nebo závěsy na střešním okně skutečně posunuly budíček; jeden rodič v diskuzi uvedl posun z 6:00 na 7:30 po 2 dnech s roletou na střešním okně, ale jiní rodiče uvádějí, že zatemnění nemělo žádný efekt.

Q: O kolik času může zatemnění obvykle posunout ranní buzení?
A: V diskuzi rodiče popisovali zhruba posun o přibližně jednu hodinu u dětí, kterým zatemnění pomohlo, ale efekt je individuální a nejsou zaručené výsledky pro všechny děti.

Q: Kdy je vhodné přejít na jedno denní spaní, pokud dítě vstává brzy?
A: V diskuzi rodiče doporučovali přechod na jedno denní spaní zhruba kolem 1 roku věku jako běžné řešení pro zkrácení celkové denní doby spánku.

Q: Pomůže posun večerky, když dítě spí přes den dlouho a ráno vstává brzy?
A: Někteří rodiče doporučují posunout večerku a „tlačit“ usínání večer blíž k půlnoci spánku (např. posunout večerní usínání), protože to může snížit ranní bdělost, ale jiní rodiče uvádějí, že u jejich dětí to nefungovalo.

Q: Co dělat s dítětem, které je „ranní ptáče“ od narození?
A: Diskuze zmiňovala řešení jako akceptaci situace, použití ohrádky, kde dítě může bezpečně hrát, a plánování odpočinku rodiče (jeden rodič popsal, že si lehl na gauč a dítě si v ohrádce hrálo), tedy trpělivost a přizpůsobení režimu.

Q: Má zatemňování smysl hlavně v létě?
A: Někteří rodiče uvádějí, že zatemňovací závěsy a rolety používají hlavně v létě, kdy je ráno více světla, a že to může „pomoci cca o hodinu na obě strany“, ale opět to není univerzální řešení.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Dětem se spánek mění v průběhu prvního roku a dále.
  • Zatemnění (rolety, zatemňovací závěsy) funguje u některých dětí jako způsob prodloužení ranního spánku.
  • Přechod na jedno denní spaní kolem 1 roku je v diskuzi uváděný jako běžné řešení.


Sporné názory

  • Zatemnění pomůže — někteří rodiče hlásí posun budíčku až o hodinu; zatemnění nepomůže — jiní rodiče uvádějí, že jejich dítě má „vnitřní budík“ a vstává stejně i při zatemnění.
  • Úprava režimu (posun večerky nebo snížení denních spánků) může u některých dětí fungovat; u jiných dětí tyto změny žádný efekt nepřinesou.


Otevřené otázky

  • Jak výrazně individuální je citlivost dětí na světlo v ranních hodinách?
  • Kdy přesně přejít na jedno denní spaní pro optimální noční a ranní režim?
  • Jak dlouho může trvat, než se projeví efekt rolety nebo zatemnění u konkrétního dítěte?


Zmíněné značky a firmy

žádné

Zmíněné produkty a metody

zatemňovací závěsy, rolety, roleta na střešním okně, zatemnění klasického okna, posun večerky, snížení počtu denních spánků na jedno, přechod na jedno spaní, ohrádka

Místa a osoby

žádné

avatar
misha31
21. únor 2025

Tak pokud neni mrzuty, proc ho nutit dele spat?
Mam 13mes kluka a vstavame v 5 rano.

avatar
alice180
21. únor 2025

Jako můžeš to zkusit. Naše malá jednu dobu taky vstávala brzo a zatemňovací závěsy pomohly ten spánek trochu prodloužit.

avatar
betysl
21. únor 2025

Možná jen období, možná ne 🤣 syn tři roky. Cca od dvou let spal krásně od 20hod do 8:30 zhruba. Poslední týdny vstává v 7hod. Ničí mě to ale nijak to neupravuji, v pokoji světlo nemá a stejně vstává a říká maminkoo jsem vyspinkaneeej🤣 jinak spal vždy odpo cca od 11-11,30hod do 14hod. Ted uz také to zkratil na hodku max hodku a půl. Asi už mi sta i prostě méně škoda že mě ne 🤣🤣

avatar
pavicka
21. únor 2025

6,5 leta vstava pravidelne pred sestou, jde do skoly, druziny, krouzek, usne tak 20.30 bez denniho spanku..cekam, kdy se to zlomi 🤣

avatar
ajja87
21. únor 2025

Zkusit roletu můžeš,ale myslim, že stejně nepomůže
,taky jsem měla první dvě deti celkem spavé,coz pro me byla slast,vstavat po nočním maratonu aspon v osm, třetí taky spavalo aspon do té půl osmé,ale právě kolem toho jedenáctého měsícei začal taky vstávat před sedmou a poslední dobou uz se pred šestou začne kroutit v posteli a nejpozději o půl sedmé je vzhůru a už neusne.je mu 14 měsíců... někdo řekne, že je ta půl sedmá úžasná,jo jasný kdo vstává v pět tak určitě,ale když je člověk zvyklý, že děti spavaly i do těch osmy a tak je pro něj půl sedmá za trest 🤣

avatar
cilkat
21. únor 2025

Spíš bych zkusila posunout večerku a začít ten spánek v 10:30 tlačit k obědu, no. Asi už potřebuje méně spát a je prostě vyspalej, no.

avatar
patypresdevaty
21. únor 2025

Máš dítě, ne robota. Víš kolikrát se tohle ještě změní?

autor
21. únor 2025

@cilkat no on spí dost přes den, to je pravda. Včera si zrovna dal 2h dopoledne a 1,5 h odpoledne a pak spí cca od 20h

avatar
patypresdevaty
21. únor 2025

tak to máš celkově dost spící dítě, řekla bych 🙂 A vstávání v šest? Věř, že to je ještě zlatý...

avatar
ai30
21. únor 2025

To dekuj bohum za tak extremne spave dite a chod spat driv, at jsi v tech 6 v pohode.

avatar
pe_tu_ss_ka
21. únor 2025

Nám na tohle zabraly zatemňovací závěsy.. Ale teda co chodí do školky, tak se naučil vstávat ve stejnou hodinu a už nepomůžou ani závěsy.

avatar
hafika
21. únor 2025

No a co ubrat jeden denní spánek a nechat už jen jedno spaní po obědě? Někdy kolem 1 roku jsem to musela udělat u všech dětí.

avatar
hennrietta
21. únor 2025

Dětem se spánek mění. Jednu dobu někdy kolem 10. měsíce vstávala už v 5. Pro mě, která dokáže fungovat od 8 hodin a vejš, tak strašný. Byly jsme spolu v ohrádce. Ona si tam hrála, lezla po mně a já dospávala, protože jsem věděla, že si neublíží.
Nemá cenu něco vymýšlet, když je vyspalý. Stejně nic nepomůže.😄

avatar
ele_nka
21. únor 2025

Syn přestal spát přes den v roce. Usínal zásadně v sedm (zkoušeli jsme posunout, ale bez úspěchu) a vstával ve 4. Teď už chodí do školy, když vstává v 6 je to na něj pozdě. 😃
Takže je možné, že je to jen období. Možná by pomohlo zkusit nechat už jen jedno spaní přes den. Nebo se tam prostě nastavil a můžeš to jen přijmout jako fakt se kterým nehneš.

avatar
martulka88
21. únor 2025

Náš malý reaguje na světlo. Takže, když byl v ložnici ještě v postýlce, pořídili jsme rolety + závěsy a spal jako dřív. Co je v pokojíčku, nemá rolety a je to znát. Takže budem taky pořizovat i tam.

avatar
elesse
21. únor 2025

Spi dost pres den… ale jinak my zatemnovaci zavesy dost vyuzivame, hlavne v lete, to pak v devet jeste spat nechteji, ale v pet uz vstavacka. A to se neda, takhle to pomuze cca hodinu na obe strany

autor
21. únor 2025

Ano myslím si právě, že je to světlem. Syn dost reaguje na světlo od malinka.. zkusím to. Musím objednat roletu do střešního okna + ještě zatemňovací do klasického. Uvidíme. Dám vědět jak jsme dopadly 🙂

avatar
journals
21. únor 2025

Už ti někdo prozradil že dětem se spánek prostě mění? Jsi klikař, ano, i když vstává v šest. Může být hůř. Mnohem, mnohem hůř

autor
21. únor 2025

Ano, vím, že se jim mění spánek. Největší zlom jsme měli kolem 6 měsíce, kdy se budil v noci snad každou hodinu asi 14 dní a pak se to zase srovnalo. Pak vždy , když se mu dere ven nějaký zoubek, to je ale chvíli a chvilli klid - na střídačku a nebo když je nemocný. Ale zase znám své dítě a vím, že vždycky jsou nějaké důvody. Ale myslím si, že je to prostě tím světlem. Protože jak začalo ráno teď dříve svítat, tak vstává dříve.

avatar
journals
21. únor 2025

🤷🏻‍♀️ tak proč se ptáš když víš?
O blbém spánku toho moc nevíš, buď ráda. Zjevnou příčinu to mít vůbec nemusí

avatar
martinka_33
22. únor 2025

@hennrietta ja jsem nejmladsi davala do ohradky, lehla jsem si na gauc a spala 🤣 mala si v ohradce broukala, hrála a neprotestovala, zlate miminko to bylo ❤️

avatar
shirilka
22. únor 2025

Máme zatemnovací závěsy ale je to úplně jedno, vstává po 5 i když venku je úplně tma, ale máme od narození nespavce a ranní ptáčátko k tomu, jednu dobu se u nas vstavalo 4:30🤣

avatar
houpacikonik
23. únor 2025

Co na to pomůže? Trpělivost. Hlavně u Tebe. Ber to jako vývojovou etapu. Těch změn bude ještě hodně. Postupně zacne vynechávat denní spánek, ve skolce bude změna režimu, pak škola, dospívání.
K dítěti není tlačítko na vypnutí. Takže o víkendu bude pravděpodobně vstávat stále stejně nebo dřív.
Ale neboj .nejpozději v pubertě bude vstávat v 9, 10, k obědu.
Ale když to vydržíš 18 let, odměnou ti budu vnoučata.

avatar
megi89
24. únor 2025

Když jsem četla, že vstává moc brzy, tak jsem myslela, že vstává ve 4h ráno...V 6h ráno je luxus...🫣

avatar
kacka1994
24. únor 2025

U nas pravidelne vstavaji deti tak v 5 a to mame zatemneno :D Az ted v 5letech jeden z nich obcas dokaze spat dyl 🙂 Je jedno v kolik jdou spat vecer, rano proste vstavaji 🤷🏻‍♀️ Pomaha se s tim smirit a stridat se o vikendu ve vstavani 🙂

avatar
kacka1994
24. únor 2025

@martinka_33 ja jsem dala do ohradky detsky gauc, na kterem kdyz se rozlozil jsem spala a mala si tam hrala kolem me a na me :D

avatar
helach
24. únor 2025

Máš štěstí na spací dítě. My bohužel ne 🙂 Může to být jen období nebo tím, že má hodně denního spánku. U nás se to vždy touhle dobou, kdy je ráno větší světlo, zhoršuje. Ale zase se to srovná. Zatemneni na moje dítě nemá vliv. Budí se ve stejnou dobu, ať je zatemneno, nebo ne. Má vnitřní budík a spánku mu stačí málo. Takže vyzkoušej, ale neupinej se k tomu.

avatar
pampelina18
24. únor 2025

V 6h 😂😂😂 vždyť to je v pohodě úplně. Mě vstávají všechny děti ve 4 😀

autor
27. únor 2025

Update : syn měl dnes 2.den v pokojíčku zatemňovací roletu na střešním okně , kde mu začíná vždy svítat právě kolem 6h. A co má roletu, tak začal vstávat zase v 7:30 👍 tak super, mám radost. Říkala jsem si, že je zvláštní, že by se takhle brzy budil. Je to spáč od narození po mě 😀😳