Začaly vašemu dítěti růst zuby dřív než v 5ti měsících?
Ahojky maminy!
Máte některá doma dítko,kterému začaly růst zuby dřív než v 5.měsících?
Mám podezření,že se už Adamovi asi klubou,ikdyž je mu teprve 2,5 měsíce.
Doslova si hryže ruce.Když mu nabídnu mlíko,tak to odmítá a když mu strčím malíček do pusy a dotknu se patra,vůbec nesaje a vyloženě mi ten malíček kouše.Bývá dost nervózní a když mu začnu jezdit malíčkem po dásních,tak se uklidní.
Poradtě.Díky
Stručné shrnutí
- První zoubky se mohou objevit už ve 3. měsíci, běžně mezi 4.–6. měsícem, ale u řady dětí se objevují až kolem 8.–11. měsíce nebo dokonce při narození.
- Příznaky spojené s prořezáváním zubů zahrnují intenzivní slinění, žvýkání rukou a předmětů, zarudlé a nateklé dásně, občasnou horečku až do 39,3 °C a průjem, přičemž vysoké nebo přetrvávající příznaky rodiče nechávají lékařsky vyšetřit.
- Rodiče v praxi používají lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent), analgetika (Panadol sirup, Paralen čípky, Nurofen, Ibalgin), chladící kousátka (Canpol), homeopatika Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) a další pomůcky; v diskusi byly uvedeny ceny Calgel 80–100 Kč, Mundisal cca 100 Kč a Chamomilla kolem 60 Kč.
Nejčastější otázky
Q: Jaké lokální gely na dásně jsou v Česku běžně dostupné a kolik stojí?
A: V diskusi byly jmenovány Calgel (volně prodejný v lékárnách, cena udávaná 80–100 Kč) a Mundisal gel (uváděná cena cca 100 Kč); rodiče také zmiňovali Baby-dent (doporučené dávkování dle návodu 3× denně).
Q: Jaká systémová analgetika a antipyretika rodiče používají při horečce spojené se zuby a jak často?
A: Rodiče zmínili Panadol sirup a Paralen čípky (dávkování podle návodu na obalu a hmotnosti dítěte; v diskuzi příklad: Paralen/ Panadol každých 6 hodin při horečce 38,8 °C) a ibuprofenové přípravky Nurofen nebo Ibalgin (někteří rodiče dávali „odměrku Ibalginu“ před spaním podle doporučení lékaře).
Q: Pomáhají homeopatika proti bolesti při prořezávání zubů a jak se dávkují?
A: V praxi rodiče uváděli Chamomilla vulgaris 15CH nebo 30CH; dávkování se lišilo — letáček i rodiče uváděli např. 5 granulí každých 15 minut až do zmírnění, jiné rodičky zmiňovaly 3 granulky (15CH) rozpuštěné v lžičce teplé převařené vody a podávané co půl hodiny nebo 1–2× denně; účinek byl v diskusi hodnocen jako anecdotalní.
Q: Jak poznat, že jde opravdu o zoubky a ne o virové onemocnění?
A: Jako silnější známky prořezávání se uvádějí viditelná bílá „tečka“ nebo prosvítající zub, oteklé červené dásně a dlouhodobé slinění/žvýkání; samotná lehká horečka nebo řídká stolice nejsou spolehlivě diagnostické a rodiče v případě vysokých horeček nebo přetrvávajících příznaků nechávají dítě vyšetřit (moč, krev, poslech).
Q: Kdy a čím čistit první zoubky kojence?
A: Doporučují se navlečené prsťové kartáčky nebo navlhčená plínka/žinka bez pasty; v diskusi se zmiňoval Canpol masážní/prstový kartáček a doporučení začít s fluoridovou pastou Elmex až když dítě umí pastu vyplivnout (některé rodičky začaly s kartáčkem dříve, pastu až později).
Q: Co dělat při akutním nočním záchvatu dítěte s horečkou, který rodiče přisuzují zubům?
A: V diskusi rodiče podávali antipyretika (Panadol, Paralen, Nurofen) a lokální gely (Calgel), prováděli masáž dásní a chladili kousátky; jako krajní anekdotický zásah zmínila jedna rodička čtvrtku diazepamu v akutní situaci, což byl ojedinělý případ a lékařská konzultace byla v diskusi doporučována.
Závěry z diskuze
Shoda
- Slintání, kousání a nevrlost jsou běžné příznaky měsíce až týdny před vyklubáním zubu.
- Lokální gely (Calgel, Mundisal, Babydent) a systémová analgetika (Paralen/ Panadol, Nurofen/Ibalgin) rodičům obvykle pomáhají snížit bolest a horečku.
Sporné názory
- Někteří rodiče považují horečky a průjem za součást prořezávání zubů; jiní rodiče a lékaři zdůrazňují, že vysoké horečky přes 39 °C nebo přetrvávající průjem mohou signalizovat infekci a vyžadují vyšetření.
Otevřené otázky
- Jaké je optimální a bezpečné dávkování Chamomilla vulgaris (15CH/30CH) u kojenců při akutních bolestech zubů?
- Kdy přesně zahájit používání fluoridové pasty (Elmex) u dětí, které ještě neumějí vyplivnout pastu?
- Jsou jantarové korálky bezpečná a účinná metoda proti bolesti dásní u kojenců?
Zmíněné značky a firmy
Calgel, Mundisal, Babydent, Canpol, Elmex, Panadol, Paralen, Nurofen, Ibalgin, Osanit, Vincentka, Kaufland, Hexa
Zmíněné produkty a metody
Calgel, Mundisal gel, Babydent, Chamomilla vulgaris (15CH/30CH), Osanit, Panadol sirup, Paralen čípek, Nurofen, Ibalgin (odměrka), citron/citrogel, jantarové korálky, masážní/prstový kartáček Canpol, prsťáček, kousátko, homeopatika Phytolacca decandra 9CH, Mercurius solubilis 9CH, Podophyllum peltatum 15CH, diazepam (krátkodobé podání v ojedinělém případě), Panadol/Paralen každých 6 hodin (příklad z praxe), Calgel aplikovat až 6× denně (uváděno rodiči)
Místa a osoby
Kaufland, Chorvatsko
ahojky, tak jsme se dočkali a v 10 m. se nám prořezali další dva přední nahoře, takže už máme zuby čtyři 😀 Průbeh byl takový že jsme se nikdo v noci nevyspali a trošku jsme měli průjem ale jinak všecho OK! 😉
nemáte niekto link na tie korálky, čo sa dávajú pri zúbkoch? alebo prosím poradit ako sa volajú.
také se přidám, dneska ráno jsem našla první zoubek...když si to tady tak čtu tak zítra asi zajedem do lékárny pro nějaký ten gel, sice to zatím bylo v pohodě, malej je hodňounkej, ale co kdyby náhodu...
tyjo holky, my mame v puse velky prd.) ale malej ma od vcera takovou vodnatejsi stolici, takze mozna by se mohl nejaky vyklubat.) A nebo taky ne. Ja mela prvni zub v 11.mesicich a manzel v 9.m. takze co bych chtela, ze?.)
A jak to vypada v pusince na dasnicce kdyz to vypada, ze by mohlo neco lezt?
Ahojky, tak my máme 6 zoubků, poslední dva se nám prořezaly teď naráz, jinak nám to šlo docela pomalu..Ale vytrpíme si u toho svoje - jak Tadík, tak my, vstáváme tak 6x za noc.. ☹
Alishia - buď ráda, aspoň máte zatím klid a hodného prcka 😉 U nás to vypadá tak, že prvně je dásnička trošku červená, potom hodně, pak se na ní udělá malá boulička a za den či dva je tam bílý flíček a ten pak roste a roste, až máme zoubek 😀 A hlavně když se proklubává, tak má Tadeášek úplně rudý tvářičky..Chudáček..
Ahoj, my stale cekame na pvni zoubek, pristi tyden nam bude 8. mesicu, ale dasne jsou natekle, tak se asi neco chysta ... stalo se vam nekomu, ze se dite pri rustu zubu osypalo ekzemem? Diky za zkusenosti.
alishia-neboj mi taky zpubky žadne nemame a zatim ano naznak...tak dej Vojtíškovi čas... 🙂
ahojky tak naší malé bylo 5 měsíců a taky čekáme,až se vyklube zoubek,slintá už tak od 2-3 měsíců a teď i pořád strká prsty do pusy a "kouše"si prstíky,tak koukám do pusinky a stále nic,manžel měl první zub prý kolem 4 měsíce a já nevím 😕
Mívá i červení tvářičky,v noci se častěji budí,ale spíš si jen párkdát cucne a usne 🙂 a pčes den ji musím mít skoro pořád na rukou,jinak pláče 😒 tak nevím,zda už to budou ty zuby,koukala jsem a horní dásničky má jakoby u jedniček zarudlé,i když tchýně mi tvrdí že první lezou spodní...to víte,tchýně ta ví vždycky všechno nejlíp 😀
snezenka: většinou lezou první dolní jedničky, ale jsou i vyjímky, kdy lezou první horní zoubky. Jinak malá mi slintala a cpala si všechno do pusy od třetího měsíce a zoubek vylez v 7 měsících a 1 týdnu. Malý neslinta, nic nežužlal a vyrostl mu první zub ve 4 měsících.
Anke: při růstu zubů se může stát cokoliv. Dítě se může osypat, mít horečky, rýmu, průjem , zvracet, být nevrlé... atd. Čím později zoubky rostou tím horší je průběh.
andy80- tos mě potešila 😉 s tim prubehem teda, mala ma ted jen někdy taky červene tvaře , cpe si ruce do pusi ale jinak snad nic teda
no u nás byla taky celkem pohoda, jen to slintání, najednou průjem, zvracení, horečky a během tří dnů byl zub venku.
Andy80 tak to je koukám hodně individulání,kdy naroste první zub,kamarádka má o 14 dní mladšího kluka a už má taky zoubek,dole a další kámoška má lučinu a tomu je 7 měsíců a má první zub nahoře 😉 tak jsem zvědavá,kdy vyroste naší (i když vhledem k tomu že kojím jsem ráda,že je zatím bezzubá 🙂 )
a taky se bojím průběhu,snad jí to nebude moc bolet a nebude mít horečky,průjem a pod.... 😢
jj každý dítko je jiný. U syna jsem ani nevěděla, že mu zoubek vyrostl, přišla na to dr při čtyřměsíční prohlídce, koukala jsem na ní jako na zjevení. Za to u dcery jsem si byla moc dobře vědomá, že se zoubek klube. Držím palce, ať to u vás proběhne hladce.
andy80 díky,moc,snad to bude v pohodě,zrovna dneska jsem četla v časopise,že dítě si v prvním roce neuvědomuje souvislost s pláčem(jako že "nechám ho vybrečet,aby nebylo rozmazlené)a že pokud dítě pláče,tak se má utišit a odstranit příčina,proč dítko pláče...no ale já když malou položím přes den do postýlky nebo do lehátka tak hned spustí a uklidní se jen u mě,nebo u tatky-prostě jakmile příjdu k postýlce a začnu na ní mluvit,nebo jí vemu-tak je klid...tak si právě říkám,jestli není ve své kůži kvůli zoubkům,protože jestli bude takhle závislá,tak to teda bude něco 😲
červené tvářičky měl dneska Ondík poprvé----slintá o stošest od včera---teplota je 37,5 a je nevrlej, pořád mele dokola NE NE NE....potřela jsem mu dásně Mundisalem gelem a čekáme, co bude v noci....že by už konečně první žub?
takže teplota v noci byla 38,5 tak jsem dala čípek a Mundisal a do hodiny byl veselej až hamba povídat-v noci se budil 3x-což my už spíme nepřetržitě-takže asi se něco děje....ráno teplota 37,7 a teď 38-víc mě změřit nedovolil-pere se se mnou nezbeda....je horkej-tak jen doufám, že to konečně budou zuby-snad to nebude nějaká nemoc---jí normálně všechno-občas je veselej, ale někdy hodně řve...a to jsme to nejhodnější miminko-takže-držme Ondíkovi palce, aby to zvládl...
Ahoj my objevili první zoubek na nový rok, Juli je docela v klidu, občas si v noci poplače ale nejsou to žádný děs scény, teplotu má taky, do toho kašel tak ju furt kontroluju jak orlí oko.
Jen ta opička přestala jíst tuhou stravu a chce jen prso, nemáte s tím někdo zkušenosti? díky za odpo
Verapa, mě malej poslední týden taky nechce jíst tuhou stravu, je šíleně protivnej, kolikrát nechce ani UM. Pořád tak nějak poplakává, a to neznáme. Zuby už má dva, tak si myslím, že se klubou další. Zatím to nevypadá, ale uvidíme. Dávám mu na noc homeopatika, v noci spí pěkně. Moje mamka říkala, že děti můžou odmítat jídlo, když jim rostou zuby (viz já a můj brácha).
ahojky,
tak já objevila první zoubek 2.ledna a myslím,že už se nám dere na svět další,Gábi byla dneska ukníkaná,hlavně teď večer.Přes den si normálně hrála,povídala a pěkně jedla.Jen co přebalení to byla pokakaná a teď večer měla dokonce 38°c,docela dost toho dneska vypila 4 lahvičky po 220ml čaje.Tak jsem zvědavá kdy přivítáme druhý zubisko 😀 .
Tak holky zub je venku!!!! Tak a máme druháka!!!
V osum hodin řev a Gábi byla vzhůru a řvala a řvala a ukázala jak jí tak vylezl,tak je to druhej spodní.Až teď znovu usnula.Tak snad už bude mít kočička klidnou noc.
všem vám přeji krásnou noc
ahojky, chci se zeptat jeslti nekdo mel silene mrzuty miminko, ktere se desne vztekalo a plakalo? Prisuzuji to zoubkum, ale nevim no:(
alish... taky o tom zaciname uvazovat, je posledni dobou protivny, ale hlavne uplne zurive si rve vse do pusinky a kouse a kouse....ale teplotu nema... v utery jdeme na ockovani tak se zeptam Dr.. snad to probehne v klidu, chudacek ☹
Ahoj, nám se zoubky panečky klubou jak houby po dešti 😀, za 11 dní se nám vyklubalo zubů šest !!!! Takže si to naplno užíváme ze vším všudy, průjem, zvýšená teplota, nudle u nosu, slintáme a v noci nespíme 😅 . A myslím že mu jdou dalšíííííí ...
eppik.m-vy teda taky jedete 😎 .My zatím jen ty tři 😀 ,ale je to hrůza,malá jen mi vidí,že jdu s meducínou proti teplotě,tak zavře pusu a nechce jí otevřít,tak musíme násilim,ale podaří se nám to,už dělá problémy i s jídlem a pitim.Prostě pusu zavře a nechce otevřít.Co děláte s tím průjmíkem?Já jí dělam rýžový odvar,ale moc jí to nechutná ☹ ,no něco jíst musí 😉 .
Holky poraďte mi,prosím, co jí můžu ještě dávat.
prujem stavi boruvky, banan, mrkev, ryze a myslim ze je i cajik, zkus se zeptat v lekarne...
tady je jedna z nich a ještě jsou od firmy nestle a ty jsou levnější.
http://www.babybaby.cz/jidlo-a-piti-humana/koje...
eppik...bud rada, budete to mit brzo za sebou a najednou, kdyz leze jeden, doleze a dalsi... a trva to dlooouho tak je to 100% horsi...
jeste taky maji ryzovy mlicko od 4 mesice od Nestle, to by taky mohlo pomoct na pujem...

Tak i my dneska hlásíme 1. zoubek vlevo dole v 5 měsících a 3 týdnech 🙂