Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

normalnimatka
4. srp 2017

@evculinda jojo obecně je lepší koupit na zkoušku, nebo ještě líp pučit, jen něco, a pak dopořizovávat... tyhle sady jsou i dost drahý a tak. když se pak sekneš, je to škoda.;)

luj89
4. srp 2017

Maminky řešíte nějak otlačený zadeček od latkovek? Mam měsíční mimi a bývá dost otlačená...

sisina28
5. srp 2017

@luj89 nechápu z čeho?nemáš to blbe poskládané?

martiina_k
5. srp 2017

@luj89 a neutahuješ je moc? Náš malý byl otlačený jen z těch novorozeneckých protože mu byly prakticky malé. Když jsem je vyřadila, tak už otlačený není. A taky protýkaly... ale to bylo stopro tím, že mu byly malé. To už je mi ted jasné.

luj89
5. srp 2017

@sisina28 @martiina_k ma otlaceny ,,vzor,, plenky. Pouzivame vv, pidipuky a kalhotovky. Nemyslim, ze bych utahovala moc, ale muzu zkusit utahnout min. Jen mam strach, aby pak neprotekly kolem nozicek.

blackhole
5. srp 2017

@sisina28 já mám v podstatě stejnou zkušenost. Od Bamboolika mám jen 2 svrchňáčky a určitě mnohem líp sedí Petit Lulu - jak svrchňáčky, tak kalhotkovky. Nejvíc používám čtverce (+ jako "vkládačku" žínku z Ikey), kalhotkovky většinou na noc.

elisabethturnerova
7. srp 2017

@blackhole žínku z Ikei? Mohu vědět jakou, a za kolik? Ja mam par vkladacek na vyzkouseni od Majab. Tak chci porovnat. Děkuji

evculinda
Autor odpověď smazal
Zobraz
alenavlachova
7. srp 2017

Nejmensi rucniky z Ikei jsou fajn, mame jich asi deset a pak ctvercovky. Po dvou letech vypadaji lepe ty zelene, nez ty bile. Jen do rucnicku i all in one Kalhotek bych šla jen jestli mate balkon, zahradu nebo susicku, v zime na topeni by me to stvalo, jak to schne pomalu. Svrchnaky mame Thirsties a jsou nejlepsi, k plinkam narovno, mela jsem i jine.

bbn
7. srp 2017

@evculinda pop-in jsem kdysi měla, ale moc nadšená jsem z nich nebyla. Dost podobný systém má Anavy Aio, ty dětem seděly víc.

evculinda
Autor odpověď smazal
Zobraz
elisabethturnerova
7. srp 2017

@evculinda děkuji 🙂

elisabethturnerova
7. srp 2017

@blackhole díky 🙂

normalnimatka
7. srp 2017

ty ikea žínky pro novoše ujdou, ale nejsou zas tak moc savý. to spíš doporučuju koupit kvalitnější, savější ručník a nastříhat. nebo nastejno s žínkama vyjde starej ručník a nastříhat. a nebo třeba bambusovej ručník...to sem teda nezkoušela, časem to asi hrubne... ale rozhodně to víc saje;)

sisina28
7. srp 2017

Já ty krama zinky používám na utirani spolu s medvídkem.mam jich asi 60ks

petrastudent
8. srp 2017

Ahoj, měla bych dotaz, pokud sem ještě někdo chodí. Chtěla bych latkovat od narození ( asi od příchodu z porodnice) máte někdo zkušenosti s novorozeneckými kalhotovkami Anavy, petit lulu? Jak dlouho vám vydrželi?

eviicka
8. srp 2017

@petrastudent já měla jiné značky, ale nejmenší velikosti jsem měnila za větší cca 5. mesic, u normálně velkého dítěte.
Teď Anavy mám - ty ctyrvelikostní a za chvilku z nich vyroste (má 10 měsíců).

petrastudent
8. srp 2017

Děkuji, pokud by mi vydrželi 5 měsíců, tak bych byla spokojená.

normalnimatka
8. srp 2017

@petrastudent já teda osobní zkušenost nemám. jela jsem jen čtvercovky... ale měla jsem toho v ruce a v oku víc, a hodně sympatický mi byly katyvbaby. a právě jsem narazila i na diskuzích, že si je mamči chválej, že jsou dost savý. ty jejich jsou s jedním zmenšovacím patentkem, tušim, a jsou asi do 8kg...to vydrží docela dlouho🙂 teda záleží samozřejmě na velikosti dítka...

falcony
9. srp 2017

@petrastudent
Latkovky jedeme od narozeni, mam (z druhe ruky) sadu haipa daipa pastelek a svrchnacku - 2 od kazde velikosti a svrchnacky bamboolik rostouci a jsem spokojena. Ty pastelky se zalozi podle velikosti mimca, je fakt ze jako novorozenec v nich mel poradnou prdylku a to se narodil pres 4 kg 😎 bude mit 4 mesice a skoro osm kilo a stale spokojene latkujeme - krom vyletu k lekari a kdyz vidim ze mi usina vecer brzo, to pak soupnu jednorazovku, ale bezne nosime a doporucuju 🙏

evculinda
Autor odpověď smazal
Zobraz
makky1310
9. srp 2017

@evculinda Jestli muzu tak budu taky reagovat. Taky jen latkuju se ctvercema. Malymu davam pres den 2 ctverce, na noc 3 na to svrchnaky vicevelikostni bamboolik(mam 6ks, bohate staci 3-4ks) na suchy zip. Na noc davam vlnacky. Ctvercu mam cca 100ks, ale to je velika zasoba. Mozna staci i 70ks. Zalezi jak mate moznost susit, ja susim budto venku ale v zime na pude, tak proto takova zasoba. A do zavedeni prikrmu jsem pouzivala separacni plenky viskozove. Zadne vkladaci nebo vicevrstve plenky jsem nikdy nepouzivala. Snad jsem trochu pomohla😉

makky1310
9. srp 2017

@evculinda jeee ja uz jsem Vam neco takovyho psala pred nekolika dnema kdyz jste se ptala na vybavu.😀

evculinda
Autor odpověď smazal
Zobraz
makky1310
9. srp 2017

@evculinda ano, ja davam 2 pleny doted a malymu je 1 rok a je to ok. Mela jsem na zacatek kalhotky velikosti S taky myslim bamboolik(momentalne je nemam doma) ale ty jednovelikostni jsem take pouzivala skoro od zacatku a to mel maly necely 3 kila kdyz jsem zacala latkovat, taky bamboolik (vyrobce uvadi od 4kg)

evculinda
Autor odpověď smazal
Zobraz
evculinda
Autor odpověď smazal
Zobraz
evculinda
Autor odpověď smazal
Zobraz
makky1310
9. srp 2017

@evculinda na noc 3 ks. Ted tak 6x, kdyz byl mensi tak cca 8x. No 60 ks tim padem vychazi tak na 4 dny, kdyz vyperete po 3 dnech tak byste to musela mit druhej den suchy. Proto jsem taky dokupovala(na bazosi 1ks/10kc, pouzite ale jsou ok). Ted ale jak prebaluju min tak kolikrat seberu pliny a slozim je treba az za 2 dny, kdyz se mi chce🙂a kdyz dochazi cisty🙂