Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zihu
16. kvě 2010

taky duvod, proc bych chtela natahovaci vlnaky.... 😒

ivuska.h
16. kvě 2010

Ano, přes Anavy jsou potřeba svrchňáky, i když na starší dítě, co si jen občas cvrkne nebo ho dobře hlídáš, se dají i bez.

K patentkům na Lovíkách -- narazit nový patentek nestačí (natož pak do té dírky, kterou vylezl původní), musí se to podložit něčím, čím patentek neprojede (třeba tenký flís). To je celkem pracný proces -- musí se vypárat obšití, přidat podložení, zas obšít a narazit patentek. U novějších Lovíků jsem viděla, že už je to něčím podložené, dřív tam byla jen extra vrstva vlny a to holt nestačí.

tygrous
16. kvě 2010

bajunka: vločky vladěnka už opravdu nemají, ale mají nové vločky organic. Já chtěla taky Vladěnku a mám teda už ty nové. Zatím jsem je sypala přímo takhle do praní, ale chtěla jsem se pustit do slizu, ale nevím, jestli to z nich taky jde 😅

terezita
16. kvě 2010

zihu ja mam ty storchy bez nohavicek https://www.modrykonik.cz/fotoblog/terezita/alb...
myslim ze to nazyvaji stary model.. 😅

zihu
16. kvě 2010

terez no ty se mi popravde libi vic, ale asi uzs e nedaji sehnat? 😒 nemas nejaky tip? zkusim jeste prozkoumat internet....
vypadaji mekkoucke a prijemne, mame shorties a jsou fajn, ale mozna bych radeji dalsi koupila jakoby meki, jestli se takove delaji 😅

terezita
16. kvě 2010

tyhle jsou pevnejsi, ma to v kroku nekolik vrstev te vlny. jaj tak to ja nevim, ja myslela, ze je furt prodavaji. jeste je brala kackaj, ale chudak na ne cekala par mesicu.. 😖

zihu
16. kvě 2010

hm tak to koukam zase skoncime asi u shorties😀 jeste se mi libi Loveybums natahovaci, ale taky je nemaji 😢

duzame
16. kvě 2010

Jedu z Ikey a Irma je teď za 29 kaček 😀 . Tak až mi uschne, tak jdu stříhat separačky a pokud bude času nazbyt, tak zkusím fleecové svrchňáčky 😀 .

sussanah
16. kvě 2010

Zihu, taky jsem dneska poprve dotahla disany zavazovacky znapkou a super 🙂 Nejprv sem to zkousela zvrchu a nic a pak uvnitr a bezva to drzi. Alespon neco pozitivniho na tom prisernem destovem dni..
Duzame: budes delat jakoze ty svrchnacky z Irmy?

duzame
16. kvě 2010

No pokusim se o to. Tuhle jsem šila kalhotkové plenky z bambusového froté a fungujou dobře 🙂 , takže snad takovej rozdíl v tom nebude. A když se to nepovede, tak to nevadí, za ty prachy......

barica
16. kvě 2010

to mam z tech Loviku fakt radost, budu je muset reklamovat...

a samozrejme jeste objednat jine🙂... holky, neporadily by jste mi, jake vlnacky existuji na suchy zip? potrebuji je pro bezplenkovku (aby drzely dobre jen vkladacku), nejake slabe, neobjemne - nedimenzovane uz predem na latkovky (Imse VImse, Engel, Disana, tyto vsechny jsou zbytecne velike a kdyz vezmu o cislo mensi, tak uz je zase nedopne v pase)... neco jako Loviky, ale i ty Jerseyky jsou docela volne... mela jsem moznost shlednou Swadlebees, ty by byly asi nejlepsi, jsou docela pevne presto slabe, nicmene je maji jen na Brane a jen nejake zbytkove velikosti... napadaji vas jeste nejake? jake jsou vlnacky od Ivushky?

kackaj
16. kvě 2010

Bari, ty swaddlebees jsou na sucháč myslím ještě na ecomamma.cz 😉

angetha
16. kvě 2010

Barico ještě jsou vlňáčky BBH a Cuddle..ale zkušenost nemám
určitě ne klasické vlňáky Baby Idea ty jsou tlusté..

zihu
16. kvě 2010

barica.. jojo, ty BBH vypadaji fajn, ale v realu jsem nevidela..

sweethy
16. kvě 2010

Holky, vy jste tady takové odbornice na plenky, sháním nějaké svrchňáčky, PULky, které by byly pěkné vzhledově a přitom fajn funkční. Máme Imse Vimse, s těma jsem spokojená, jsou příjemné na dotek, ale teď jsme vyrostli z nejmenší velikosti a chtěla bych pořídit nějaké vzhledově pěkné, když v létě budou vidět, přece jen kalhotkovky, ať sebehezčí jsou schované a PULky jdou vidět pořád.
Ale jestli myslíte, že mi jde jen o krásu a parádění, tak to tak jen vypadá 😀

terezita
16. kvě 2010

sweethy, za nas bummis nebo bbh.
ty bbh vlnaky mam, ale vetsi velikost.. jsou primo obri.. .-D 😀 jinak materialove hodne pevne, jakoby srazena vlna. nevim jak to popsat. a ta fialova je moc hezka! 😉

blka
16. kvě 2010

Sweethy, ty látkuješ s dvojčátkama? To jsi šikovná 😉
Jo jo, jak radí Terezita, asi taky radím Bummis. A pokud chceš, aby měly tu vnitřní nohavičku, tak bummis brite 😉 . A nebo teď dělají nové krásné rostoucí thirsties 🙂

sweethy
16. kvě 2010

blko, snažíme se, ale na noc zatím ještě ne, ale to přijde 🙂
Dívala jsem se na ty bummis a vypadají pěkně, tak aspoň můžu přemýšlet. Ty thirsties se mi líbí moc, ale zatím na ně ještě asi nejsou ohlasy a taky se mi nepovedlo zatím najít stránku, kde by měly dostupné všechny vzory v té větší velikosti.

duzame
16. kvě 2010

barica:
jestli ti ty lobíky vyhovujou, tak se dají sehnat i na jejich stránkách:http http://www.loveybums.com/index.php?l=product_li... , všechny jsou tuším s patentkama i se sucháčema. Mám s tím dobrou zkušenost, vyjde to s poštovným zhruba stejně, jako když to kupuješ v místím e shopu a poslali to do týdne od objednání. Neplatila jsem ani clo, nic víc. A máš tam super výběr barev.....

duzame
16. kvě 2010

🙂 lobíky - lovíky

maly_prcek
16. kvě 2010

Zihu - Anavy mám natahovací (na kalhotkovky) a rostoucí patentkové (na vv a čč).

Nezanáší se ten sucháč u vlňošů? a nedere tu vlnu???

Já jsem s Lovíkama byla spokojená, ale měla jsem teda Crepe, jsou takové pevnější...

Vlna z Brány... Já mám teda z Brnány merino vlnu (přírodní, ne to žíhané) a z toho mám VO a funguje suprově, předtím jsem měla vlnu (taky z Brnány) Exclusive a taky v pohodě a byla superwash a z té melírované merino tu taky holky pletou a drží jim to fest, jen se ta melírovaná prý hodně vytahuje... (Ale dá se seprat na 60...🙂 )
Takže problém bude asi někde jinde... 😉

Asi nám rostou zuby (průjem, teplota)... 🙄 Takže už skládám draka, aby nám to neprotěkalo... 🙂 Za jak dlouho to tak vyroste?

duzame
16. kvě 2010

Můžete mi napsat, jak používáte ty návleky na nožičky(např desing socks, babylegs, atd)? Jestli to dobře chápu tak je to na teplejší dny a dají se svrchňáčky, pak tyhle návleky a pak ponožky??? Myslím, že se s tím musí ulehčit přebalování a taky nemá prcek dvacet vrstev na zadečku. Díky.

terezita
16. kvě 2010

duzame, ja je davam kdyz je chladno na puncochy kdyz nosim dite v nositku a kdyz je teplej tak tak jak pises. v lete i bez ponozek.
a na mamaj maji ted na babylegs slevy 10-30procent.

sweety thristies tu holky zboznujou. ja ne, bo jsou zevnitr na omak `igelitove`.

zihu
16. kvě 2010

duzame, jee, diky za odkaz, omrknu🙂 velikostne ty gatata sedi? z tve zkusenosti?? 🙂 (pisou M do 10kg a L od 8...?

zihu
16. kvě 2010

ptam se proto, ze mame lehce pres 8 kg ale zas nerada bych, aby v tom plavala.... anebo aby se v tom skrtila, samozrejme, ze....

terezita
16. kvě 2010

zihu, loviky jersey mam M i L a L jsou em. jeste furt velke.. blizi se ted k tem 8mi kilo..

duzame
16. kvě 2010

zihu: Já mám Crepe M ka a teďka v 7 kilech je zapínám i na velké noční plenky celkem s velkou rezervou. Takže tipuju že ještě dlouho vydrží.

nika
16. kvě 2010

taky máme Lovíky Crepe a zapínám při naší váze cca 7,4 na třetí patentek od každého kraje (nekryjí se křidélka) takže velká rezerva 🙂 i na výšku jsou v pohodě 🙂

zihu
17. kvě 2010

ok, holky, diky moc 😉 tak to bude M urcite stacit...

izabelkak
17. kvě 2010

hmm holky tak my máme tiež ca. lahko cez 7 kg a lovík crepe M-ko na rovné plienky krížime inak by nám tam cestovali a na nohavičkové mám zapnuté na doraz.... je fakt že v noci ich nepoužívam... tak na denné nohavičkové.... a do nedávna nám bol aj sed taký dosť vysoký, nesedeli velmi pekne na rovné plienky až teraz to začína byť o.k., ja myslím že tá vel. M je taká uni....

máme nové vlniaky BBH a tie sú nám podla mna ešte velké, a to píšu od 7 kg, zatial nám lepšie sedia na nohavičkové plienky .... aj tam máme na prdelke ešte rezervy....

maly_prcku Iz má 7 zubov, od 5 mes. do teraz kým sa jej prerezal ten siedmy sme mali stolicu aj 5 x denne a ritku dosť často červenú, ako zuby višli máme exluziv. zadoček, konečne si užívam látkovanie naplno🙂))

čo sa thirsties duo wraps týka, máme ich asi týždeň a mne sú tie PUL-ky velmi sympatické, príjemný matrošku, také jemnučké, čo sa kvality týka - sucháče a tak to neviem posúdiť po takej krátkej dobe a sporadickom používaní...