Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

izabelkak
17. kvě 2010

jo a ešte k tým BBH, udávaná farba tyrkysová nesedí je to farba zelené dá sa prirovnať k IB jade, výstižnejší je isto anglický názov farby marine green, na fotke možno posobí ako tyrkysová ale v skutočnosti je to zelené, čo ma celkom sklamala to by som radšej vzala fialovú keby som to vedela.... no ale tak čo už mala som pátrať na anglických weboch ešte pred objednaním 😖

barica
17. kvě 2010

holky, diky za vase tipy a zkusenosti, asi opravdu zkusim vlnacky swb, ikdyz tedy ta cena🙂...?!

zihu
17. kvě 2010

barica a ty swb maji nekde skladem?? objevila jsem jenom v L a ty budou ooobrovskeee:-/

mehlo
17. kvě 2010

čau děvčata prodávám na MMB Pulky bambino mio od narození do 5 Kg- kdyby jste někdo chtěli.
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=34093376&tab=0

zihu
17. kvě 2010

taky sem znovu prozkoumala natahovaci vlnaky na sijemedetem.cz a vypadaji prijemne a tenke, mate nekdo zkusenost?

baca
17. kvě 2010

já bychy u lovíků potřebovala nějakou mezivelikost. používám do nicj jen jednu čč a máme stále ty nejmenší S, ale jsou už takové vytahané a tip top, ale M jsou zase ještě takové větší.

Které pulky mají vevnitř ještě nějakou vrstvu na tom igelitu, třeba jako IV?

markusko
17. kvě 2010

Ahoj holky,
tak jsem dělala tu dekalcifikační kůru a musím říct, že s úspěchem. Ne že by tedy byla duha jako nová, ale je to o poznání lepší 🙂

Řešíte tu vlňáčky, to já řeším už asi od února, máme disany (vel. 86/92 používáme asi tak od 6-7kg 😅 a sedí), měla jsem objednané BI longies vel. M - neoblíkla je v 6kg, L-ko už na bráně není k sehnání v jiné než růžové barvě (já chci nějakou neutrál barvu). Pak jsme měli objednané natahovací pruhované bundles (takové ty kráťata s nohavičkou) - přestože je na bráně pořád inzerují, tak mi někdy v únoru volali, že nejsou a už ani nebudou u dodavatele). Nemluvě o longies, které sice taky inzerují (i jinde), ale ze dvou obchodů mi psali, že nejsou zatím ani u dodavatele. No tak jsem z toho blázen, zaprvé nevím, proč se nevyrábí osvědčené a oblíbené zboží a zadruhé nevím, proč to všude mají v nabídce a přitom to nejsou schopni sehnat? 😠 Objednávali jste někdo ty storchenkinder? Ty se mi líbí, ale doufám, že na ně nebudu čekat dva měsíce 😖

zihu
17. kvě 2010
zihu
17. kvě 2010

ale jak ctu, mozna, zes zkousela i mamaju? ☹
no, ja zatim ty storchy neobjednavala, taky se mi libi, ale momentalne me celkem nadchnuly vlnaky ze sijemedetem.cz tak zase vaham🙂

markusko
17. kvě 2010

zihu díky, tam jsem nikdy neobejdnávala, zkoušela jsem to na látkovkách a na bráně a na mimibazaru (ale chtěla jsem teda žluté 😉 ) ale ty hnědé by taky byly dobré.
Já se na ty storchy už chystám že je objednám, ale řeším velikost - jakou na půlroční mimčo, trochu buclatější 🙂 (8,5 kg)? asi tu dvojku (6-14kg), ne? Nebo tu trojku? (10-17kg?) Jestli to bude jak longies tak to bych musela objednat už tu trojku. Nemáte někdo zkušenost???
Já teda ještě kouknu na sijemedetem, to taky neznám 😕

zihu
17. kvě 2010

ja uz ty longies objednala, ale jeste se mi neozvali, snad tam jsou opravdu skladem a nemaji to tam jen tak napsane 😠 pokud se ti povede overit, dej prosim vedet (jsem v zahranici, nechci tam zbytecne volat 😒 )

markusko
17. kvě 2010

teď na to koukám, a mají to tam fakt napsané, tak snad to bude pravda 🙂
A ty teda objednáváš jakou velikost (a kolik Barunka váží?)?
Já musím jít do toho L-ka, asi to bude moc dlouhé, ale fakt M-ko neoblékla.

zihu
17. kvě 2010

ja sem objednala L protoze baja ma 11,5m a cca 8,2 kg ale hlavne to chci hlavne az na zimu...

ladida.l
17. kvě 2010

zihu, SWB ve velikosti L obrovské nejsou, dají se v pohodě od sedmi kilo pouze s jednou čč.

markusko
17. kvě 2010

zihu aha. Tak to holky váží zhruba stejně, tak to bude to L-ko. Četla jsem ty dotazy pod tím a to L-ko by mělo vydržet snad dlouho, to XL-ko už je prý hodně velké.

zihu
17. kvě 2010

marku.. my mame shorties M a ted je ji to uplne akorat, jeste chvili to vydrzi, ale L bude urcite fajn🙂
ladida.l tak to teda pise kazdy neco jineho 😀 ja zas slysela, ze jsou vetsi a ze 8kg deti nosi treba porad jeste S tak tos e v tom pak ma clovek vyznat 😠 😀

zihu
17. kvě 2010

ladida, jen pro jistotu, myslelas taky swb na druky? L je psane od 11kg 😕

ladida.l
17. kvě 2010

zihu: je psané, ale já je používám už od sedmi kilo, mám zatím na druky,příští týden m přijdou ty sucháčové, tak poreferuju...

zihu
17. kvě 2010

ladi ok🙂

zihu
17. kvě 2010

tak ty swb v L uz taky nemaji, takze nic😀 tak s evracim ke svemu predchozimu planu a to sijemedetem.cz 🙂)))

nika
17. kvě 2010

zihu podle mne ty šijemdetěm jsou ze stejného matroše jako šije Ivuška, taky se mi líbí 🙂, ale zatím mi stačí to co mám doma. 🙂

sussanah
17. kvě 2010

od te doby co jsem zacala koukat tady na tuhle diskuzi, tak pro me latkovani ztraci smysl ekonomicky.. Uz mam vybrane dalsi plinky a svrchnacky, ktere bych chtela vyzkouset 🙂 Asi me to nakonec vyjde jeste draz, nez kdybych menila malemu papirovou plinu co 2h 😀

nika
17. kvě 2010

susanah 🙂 ten pocit znám, ale stejně není tu přeci jen ekonomická stránka věci 🙂 . ael mám stený pocit 🙂 a mmt druhý prcek není v plánu? pak si nákldy podělíš (ikdyž jak to bývá pak budou zase novinky a bude se dělat vítr v kešeni stejně) 😀 😀 😀

sussanah
17. kvě 2010

nika, jasne ze to nedelam jen pro to, ale stejne 😉 a prcku mame v planu vic, pokud podminky dovoli, ale uz to vidim, jak dokupuju holcici pul a podobne 😎 no ale stale me to bavi, takze dobry 😀

terezita
17. kvě 2010

baco, prave ty pulky bbh a bummis. a myslim ze i gro baby.
sussanah, musis zase prodavat.. 😀 😀 ja sice mam plen taky hromady, ale zase se mi jich dost podarilo prodat, tak si stale naivne myslim, ze jsem na tom financne lepe nez s jednorazovkama. no ale taky jeste musime mit to druhe dite, ze? 😀 😀 😀

storchy mam II ale nevim, jak obri je ta velikost III. ta dvojka ji je fajn, prostoru tam ma dost, ale zase nejak megaobri nejsou. spis si myslim, ze s ni porostou.

zihu
17. kvě 2010

terezita a Em ma kolik??? kdyz mate ty storchy II i s nejakou rezervou.... ?

terezita
17. kvě 2010

ted ma 8 kilo.
jukni do alba, tam je v nich vyfocena, to mela myslim neco kolem 7,5kil. ona nam ted nejak neroste hmotnostne.. 😅

zihu
17. kvě 2010

nika... a Ivuska sije i natahovaci vlnaky? 😉

terezita
17. kvě 2010

zihu tyhle vlnacky jsou od ivusky.. http://www.sijemdetem.cz/produkt/natahovaci-vln...

zihu
17. kvě 2010

jo, ty jsou fajn🙂 ale ja bych radeji nebarvene... bojim se, aby to nepoustelo??? 😕