Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

reruna
6. kvě 2011

@rozarka65 na zadeček nastříkám z rozprašovače vodu smíchanou s pár kapkama levandulového oleje, měla jsem i Medvídka a pak utřu čč plenkou. Pokakanou utřu do separačky z Irmy, nebo mám při nejhorším po ruce vlhčené ubrousky sensitive bez parfemace např babylove nebo z lidlu

rozarka65
6. kvě 2011

@reruna A ten levandulový olej koupím v lékárně? Já taky používala babylove a ty z lidlu,ale to jsem to pak zabalila do papírovky a vyhodila...to asi budu používat na cestách,kde to rovnou vyhodím do koše...prosím Tě, už jste to tu probíraly...do šátku vlňáčky asi ne,viď...to jsou lepší pulky..?

maly_prcek
6. kvě 2011

@badik Prej je v tom tuhém víc té účinné látky, mám tak zafixováno, že to kdosi psal...

@ivuska.h Týýý jo, obrovská gratulace!

maly_prcek
6. kvě 2011

@rozarka65 Olejíčky mívají i v těch bioshopech... Jinak taky omívám zadek pod vodou a na cestách jsem mívala medvídka s tou origoš lahvičkou nebo vodu s olejíčkem (líp to utřeš než jen s vodou, dají se udělat i "vývary" z různých bylinek). Na mazání jsem měla Rybilku, Sudocr. a Bepanthen - přišlo mi, že je dobré to střídat...
Já do šátku jedu jen BI vlňáčky shorties nebo longies... Jsou bezešvé, takže vím, že nebude otlačený... Záleží co dáš za plínu, aby to nebylo moc nacucané...

rozarka65
6. kvě 2011

@maly_prcek No já bych chtěla používat převážně vlňáčky....ale myslela jsem,že v šátku hrozí provlhnutí...

rozarka65
6. kvě 2011

@maly_prcek A jakou plínku používáš ty?

maly_prcek
6. kvě 2011

@ivuska.h Tak mě ještě napadá - to budou teď u vás frčet dvojúvazy - jedno dítko na záda, duhé dopředu... Těším se na fotky z výletů 😉 😀 😀

maly_prcek
6. kvě 2011

@rozarka65 Neměla jsem s navlhnutím problém... Chce to kvalitní spolehlivé silnější vlňáčky. Třeba longies pod nosící bundou/kapsou jsou na zimu parádní, žádné navlíkání, teplíčko, termoregulace...
Pod natahovací vlňáčky kalhotkovky - Anavy patentkové (jiné už nemám, tyhle jsou výrazně nej)

rozarka65
6. kvě 2011

@maly_prcek A kam batoh?🙂

rozarka65
6. kvě 2011

@maly_prcek Tak Anavy mám zatím jen jednu plínku na novouška...tak budu muset něco dopořídit....mám zatím jen čtvercovky, vv a několik půjčených popoliny panda.....

maly_prcek
6. kvě 2011

@lucy222 Jestli cheš jet vv nadoma a přes den (a ven BG), tak si myslím, že počítat cca 5 ks na den, krát 4 dny (do tři dny pereš, jeden den schnutí). Takže cca 20ks. Klidně bych vzala o něco míň, třeba 15 a uvidíš a kyštak dokoupíš... Záleží jak které dítko čůrá... Ale ty prefoldy jsou pak dobré i třeba do těch BG kapsovek, jak dítko čůrá víc...

maly_prcek
6. kvě 2011

@joohana A co Thirstiesky duowrapky? Ty jsou i na to i na to...

maly_prcek
6. kvě 2011

@rozarka65 Anavy klidně hned jednovelikostní, jdou pěkně zmenšit. Pandy jsou nic moc, to byly suveréně nejdýl-schnoucí plíny, co jsem měla... Anavy se určitě neztratí, je to fakt spolehlivá uni plínka, vyplatí se jich pár mít...

Manžel 2 děti, @ivuska.h jedno a batoh, zatím to ještě vychází 🙂 Říkám, že ty fotky budou zajímavé...

rozarka65
6. kvě 2011
rozarka65
6. kvě 2011

@maly_prcek Škoda,že je nikdo neprodává v bazárku...☹ A jsou lepší ty na snapku nebo patentky, když rovnou jednovelikostní?

maly_prcek
6. kvě 2011

@ciernavila Přebalovat po 1,5h je celkem normální u dětí tohoto věku... Ale je dobré nakoupit i nějaké vkládačky (nejlíp hned bambusové) nebo ručníčky (třeba z Ikea). My v noci přebalovali jednou a pak podruhé nad ránem, to novosklad s dobrou vkládačkou vydržel, pak jsme už nepřebalovali, ale neměla jsem kalhotkovky, tak jsme pár měsíců jeli papír a cca od 3m jsme jeli pak kalhotkovky... Prochladnout neprochladne, zahřívá si to... 🙂 Spíš by mohly hrozit opruzeniny a to se dá vyřešit separačkou...

maly_prcek
6. kvě 2011

@rozarka65 Já měla oboje, do určitého věku jsem snapkové milovala, ale jak začal malý lozit, tak ta snapka blbě držela občas se samovolně rozepla. A taky snapkové nejdou dát jen tak samotné v létě bez gatěk u staršách, co si to už umí rozepnout... Takže já jsem pro patentky, ale savostí to je nastejno...
Jako jsou to dražší plenky, ale fakt za to stojí, to radši prodej Pandy a místo nich kup Anavy 😉

ivuska.h
6. kvě 2011

@maly_prcek To né, Ondru už vláčím jen výjimečně, jezdí teď v golfáči. Ale nedávno jsem ho zrovna měla na zahradě v šátku a byl hrozně spokojený, furt se se mnou chtěl líbat a hryzal mě do brady 😀

maly_prcek
6. kvě 2011

@ameliejulliette Zkus ještě u té čč narovno ten zadek jakoby roztáhnout na široko, aby to zakrylo ten pul od zadečku... Já na čč narovno nejraději flísáky anavy...

maly_prcek
6. kvě 2011

@ivuska.h Jak D. povyrostl a už byl na nošení těžký (ale mu se to taky líbilo, ale já ho tahala na zádech, tam mi max. ďobal do culíku) a začínal být bez plen, tak už jsem si říkala, že budem muset pořídit další, páč mi to přebalování a nošení nějak chybí 😀

ivuska.h
6. kvě 2011

@maly_prcek Já právě na zádech nosit nemůžu, chytají mě z toho děsné křeče do ramen 😒 Nesnesu ani těžší batoh.

ameliejulliette
6. kvě 2011

@maly_prcek Díky za tip - jen ty flísáčky moc nevyužijeme, když nejsou na nošení, a na noc chci určo vlňáčky. Pokud ale budu kupovat flísáčky, tak jsem 100% rozhodnutá pro Anavy. A stím roztažením čč, on je osypaný i vepředu i na nožičkách, prostě všude, kde se ho to dotýkalo, a kde to předtím měl zakryté novoskladem 😢 No už rozprodávám, co můžu, aby bylo na vlňáky, a koupila jsem svetr a nějaké spíchnu, ať máme na střídačku 😉

maly_prcek
6. kvě 2011

@ameliejulliette Já je mám vyloženě nadoma... Ono jak dítko začne lozit, běhat, ... tak to je jejich čas 🙂 Až tak moc osypává, jo? Mě ta čč zakryla skoro celou plínu... Tak to bacha na vlnu a kor tu svetrovou, jestli má citlivou kůži... Nám dělalo všecko krom merina zle (BI, Cuddle, Anavy byly ok)... Ale ono i to osypávání může být přechodné... my měli několikrát takové období - osypával se prakticky ve všem a pak to odeznělo a jeli jsme zas to co dřív...

ameliejulliette
6. kvě 2011

@maly_prcek No uvidím, taky mi to přijde dost dynamické 😉

lucy222
6. kvě 2011

@maly_prcek dekuji za rady, u nas to ale na latkovani zatim nevypada... Manzel nasel nejake informace a ty jednorazovky mu prijdou pro ditko vic komfortni... A ja jelikoz sama tapu, tak mu to nevymlouvam. No, uvidime jak se to vyvine. Kazdopadne diky-kdyz uz nic jineho, tak uz vim co je to PUL, vlnacky, snapky, apod 😉

joohana
7. kvě 2011

@maly_prcek Musím se na ně někdy podívat, Thirsties neznám. Spíš jsem koukala co je v bazárku, nové se mi už kupovat nechce...Mám několikery jednovelikostní PULky i flísáčky, ale pro úplné prtě by byly lepší malé pULky.

joohana
7. kvě 2011

Holky, jak jste spokojené s PULkami Bummis? Mají kolem nožek křidýlka? Dík!

hanavendy
7. kvě 2011

@joohana Ahoj, s pulkama Bummis jsem spokojená hodně, mám ty super brite a pohoda, připadají mi stejně bezva jako thirsties

joohana
7. kvě 2011

@hanavendy díky!

herminka
7. kvě 2011

@aemmi Mám stejnou zkušenost s Kikko lux eco (peru je na 60 °C). Částečně to napraví natahování při věšení i při žehlení.