Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ciernavila
9. kvě 2011

@luccii
@kathy.skal
Ja mam stvrotyzdnove mimino a na novosklad davam separacku z celulozy, ona zachyti to tuhsie a tak mi ostane len plienka so zltym flakom. Tie skladujem na mokro v kupelni v 23 litrovom kybli z OBI, kde mam do poly vodu a v tom dezinfekc. prostriedok Bambino Mio, ked to operem po 2-3 dnoch na 95 stupnov v prasku Batole ci Lovela /nemam tekuty/ tak mi neostane ani fliacik a to nepredpieram ani nedavam zlcove mydlo. Praci program BabyCAre co macha akurat naviac ku koncu aby neostali zbytky prasku, nedavam ani ocot.

ciernavila
9. kvě 2011

A ake bambusove vkladacky odporucate? Mne sa na BRane pacia najviac tieto lebo maju najlepsie hodnotenie: Vkládací plenka Bamboo hour, no ale cena je dost vysoka ak ich mam mat viac. Kolko vkladaciek mate pre novorodenca? Ja rozmyslam ze by som mu ju davala len na noc a na von, to by mi snad mohli stacit tych 10?

sussanah
9. kvě 2011

@ciernavila pronovoska bmb vkladacky staci bohate na noc a na venek. Spis je budes potrebovat tak po 6-8m, kdy se deti poradne rozcuraji. Ty bamboo hour jsou fajn, ale jak pises, cena je pomerne vysoka. Ja mam rada vkladacky anavy, ty mi vyhovuji moc. Tech opravdovych savych neni potreba tolik, tech 10 ti bude stacit podle me celou dobu. Zbytek treba staci nejake vkladacky vv, frote rucniky atd.

reruna
9. kvě 2011

@ciernavila mám vkládací plenky tyto http://www.branakdetem.cz/ctvercova-plena-bambu... mám 5 ks ty na den myslím úplně stačí a ty Bamboo Hour bych vzala na noc, ale 10 ks je asi moc, nevím, co ti poradí holky, ale tak 2-3 ks by mohly stačit, já mám 2 ks Bamboo prefold od BI

maly_prcek
9. kvě 2011

@ciernavila A z čeho máš výbavičku? ono když máš třeba nějaké anavy, tak ty na malocha požíváš docela dlouho s míň vkládačkama (My do roka jeli jen s tou dlouhou...) a ty zbývající můžeš dávat do novoskladu a tak...
Jinak do novoskladu se dá dát kde co, třeba ty Ikea ručníčky, ale pokud chceš pořádné vkládačky co budou stát za to i později, tak Anavy nebo BI (nebo ušít)... Krátké i dlouhé, prefoldy, záleží na jak dlouho to chceš... Jinak na kluka vřele doporučuju ty dlouhé 60cm, protože se dají seskládat tak, že máš vepředu, kde to kluci mají hned durch, 2x-3x víc vrstev a to je dost poznat... 😉
Jo, pořídila bych cca 10ks (2-3x za den spaní nebo venek krát 3 dny).
Bamboo hour na noc je celkem málo... To je tak na ven... Na noc to chce BI prefoldy/long, extra Anavy nebo něco takového.

joohana
9. kvě 2011

@ciernavila Ad Bamboo Hour-cena je vysoká, ale fakt stojí za to. Třeba bambusové vkládačky od baby Lucy nemám pocit že by sály víc než kus bavlněného froté, u tohoto ano. Prefold je tak super, na noc nebo na delší procházky. 10ks ti bude určitě stačit.

betelgeuzz
10. kvě 2011

@ciernavila Já mám 4 bambusové prefoldy, ty používám na noc, ty bomboo hour mám taky 4, vycpávám jím na odpolední spaní. Špatná není ani tato od BL, saje celkem dobře a je zase levnější http://www.branakdetem.cz/baby-lucy-vkladaci-pl...

baca
10. kvě 2011

Holky, tak mě napadlo, že bych si z swb vlňáků vel L. udělala vel. M tím, že je proženu pračkou na víc stupňů... Co myslíte, šlo by to? A na kolik tak vyprat? 😀

Jinak už mě to Markovo čurání fakt nebaví, včera jsem ho měla před barákem venku a 3x jsem ho musela přebalit, protože se milostpán počural a bručel, pak mě to přestalo bavit a šla jsem s ním zas domů. A jednorázovka se mi dávat nechce, obzvlášt když je takový teplo...

luccii
10. kvě 2011

@baca a na kolik je normalne peres? ja na 40 a zadna zmena se s nimi nikdy nestala (taky jsem si myslela, ze se srazi, kdyz normalne se perou na 30) takze leda je zkusit na 60, ale to jsem se bala...

luccii
10. kvě 2011

@ciernavila tyjo, prat na 95 stupnu me ani nenapadlo! peru ve slizu, ten asi tak ucinny nebude... separacka neni spatna vec, ale stejne asi budu muset predepirat 😅

reruna
10. kvě 2011

@luccii a pereš ty lovíky normálně teda v pračce na 40 s plinkama? Já je teda zatím vždycky prala v ruce...

luccii
10. kvě 2011

@reruna nene, loviky ne, jsou to rucne pleteny vlnacky 🙂 driv jsem je prala taky v ruce, ale zjistila jsem, ze v pracce na 40 to vyjde stejne 😉 bohuzel se nescvrkly 😉

reruna
10. kvě 2011

@luccii aha...no já už moc nechci, aby se mi srazily, protože do lovíku L už skoro dorostl, tak to radši zkoušet nebudu

reruna
10. kvě 2011

nedávno se tu někdo ptal na látkové tréninkové kalhotky v Tescu - tak jsem viděla reklamu, že v Tescu mají nově látkové plenky Bambino Mio, tak myslím, že to budou tréninkovky této značky

erinka83
10. kvě 2011

Já budu muset po třetí lanolinovat kraťata bundle, furt provlhávají 😒 zlatý Disany 😅

maly_prcek
10. kvě 2011

@baca No řekla bych, že vlňoše srážet min. na 60st. ... Kdyby nepomohlo, tak ještě teplotní šok - z horké hned do studené...

@erinka83 Zkus tohle: před lanolínováním si natři ruky lanolínem (lékárnovým) a zevnitř ty nejnamáhanější místa promačkej, popř. zopakuj... Ale nedávej toho na ty ruky zas moc, aby tam zas nebyly fleky. A pak teprv nalanolínuj normálně. Na BI to funguje dobře... 😉

erinka83
10. kvě 2011

@maly_prcek fajn, provlhá to samo hlavně dole, normálně teďka měla mokrý fleky na tom 😒 jak si pak ještě sedla...

baca
10. kvě 2011

@reruna Bára má lovíky v M a zdají se mi pořád velké, takové jako vytahané, normálně jí teď musím křížit ucha. Ale jak se vyperou,tak se zas trochu zmenší. Protíkají jí vždycky tak, že se jí t mezi nožkama zmáčkne k sobě a čurání proteče bokem. A swb vlňáky to samé, tak jsme si právě říkala, že je zkusím zmenšit.

baca
10. kvě 2011

@luccii na 30° v pračce program na vlnu

maly_prcek
10. kvě 2011

@erinka83 Tak to tam naťapej, fakt jde poznat rozdíl...

@baca Tak to já sem taky po měsíci nošení Anavy vlňáčků musela zase začít zmenšovat i sed, jak se to natáhlo... Proto naschvál vlnu peru v horčejší vodě, aby mu to nepadalo 😀

baca
10. kvě 2011

@maly_prcek no asi to hned zítra hodím do rpačky na 60 a uvidíme

reruna
11. kvě 2011

@baca no já ty lovíky Lka používám hlavně na kalhotovky, takže tam nevadí, že jsou větší, akorát jsou úzký mezi nohama, proto někdy protečou, tak jak píšeš...

ciernavila
11. kvě 2011

@maly_prcek Prosim a kde zozeniem long prefoldy? Na Brane vidim len jedny IB prefoldy po dva kusy a tie su male. NA noc davate aj na to este separacku? Ak ano aku? Je vhodna na mesacneho ta celulozova co ja pouzivam - v kotuci balena?

joohana
11. kvě 2011

Tak jsem konečně vyfotila Sarah v Anavy vv 🙂

sussanah
11. kvě 2011

@joohana jakou to mas velikost prosimte tech vv?

kacenkaharris
11. kvě 2011

Ahoj holky. Necitala som vela z tejto diskusie. Len by ma zaujimalo, ci niektora pouzivate pleny IMSE VIMSE zo Svedska a ako ste s nimi spokojne. Podarilo sa mi kupit celu sadu za neskutocnu cenu, aj pleny z bio bavlny su tam, aj vrchne nohavicky z bio bavlny, aj vlnene vrchne nohavicky. Nemam ich vsak este na kom odskusat 😉 , tak neviem, ci si ich mam nechat do vybavy alebo ich predat...
Ktore vlnene vrchne nohavicky su najlepsie v Cechach?

duzame
11. kvě 2011

@kacenkaharris Měli jsme Imse Vimse Pulky, a byla jsem s nimi moc spokojená, hlavně na novoška byli fajn. Bio froťáčky mi přišli taky dobré, dávala jsem na ně snapku, hlavně mi neprotekla vaječina, jak to bylo okolo těch nožiček pěkně obtažené. Flanelky mě moc nenadchly, ale našila jsem na ně suché zipy a vycpávala extra vkládačkou a taky posloužily, alespoň rychle schnou.
Vlňáčky jsem si oblíbila hlavně Loveybums, ale každý tu má svoje favority 😉 .

kacenkaharris
11. kvě 2011

@duzame Vdaka! Citala som ale niekde, ze snappi sponka moze vytiahnut na frote plienke od Imse Vimse ocka... Je to pravda?
Prepac, som v tomto nova, co su Pulky? 😅

duzame
11. kvě 2011

@kacenkaharris Mě se s tím froté nic zásadního nestalo 😉 , takže bych se toho nebála. Ale já jsem levoruká, jsou i šikulky, co to jen zastrčí a prý to funguje taky.
PULky jsou svrchní nempomokavé kalhotky z PUL materiálu. U Imse Vimse jsou i s bavlněným úpletem navrch.

sarkast
11. kvě 2011

Ahoj maminky 😉

Prosím poradte mi, kde mám koupit, respektive nakoupit cca 50ks látkových plenech a k tomu i svrchní, at už barevne s potiskem nebo jen bílé... hledala jsem na internetu, ale raději si nechám poradit 🙂 Třeba v Brně... Všude je něco, za různé ceny, ale nemám s tím zkušenost, chtěla bych ty co nejvíce sají, s nej gramaží a asi 70x70?? 🙂) pro novorozence... DĚKUJI MOC 🙂