Jak dítě "rozmluvit"? Prosím tipy
Maminky, prosím, poraďte, jak s dítětem rozvíjet řečové schopnosti. Denně s dcerou popisuji, co právě dělám(e), ukazujeme si a čteme v knížkách, opakuji slova donekonečna, říkám říkanky, zpívám, ale dcera skoro ve dvou letech pouze žvatlá a říká "mami, tati, babi, deda, teta, tam, papa, mňam-mňam, tady, hají, kaká, bum, kytí, pes." O nějakém spojování, např. mama hají, nemůže být řeč. Pasivní slovní zásobu má díky knížkám a hračkám velkou, na vše ukáže, pokyny taky vykoná, celkově mi rozumí, co po ni chci, ale nejspíš dělám někde chybu. Bohužel jsem se nikde nedočetla "jak na to", tak prosím zkušené maminky poraďte... Motoricky je jinak dcera velmi šikovná, vyvíjí se bez problémů.
Stručné shrnutí
- Mnohé děti, které ve 2 letech mluví málo, se rozmluví až krátce po druhých narozeninách nebo mezi 2. a 3. rokem bez zásadního zásahu rodiče.
- Praktické domácí metody uváděné ve vlákně zahrnují komentování činností, pojmenovávání obrázků, zpívání a říkanky, „hra na hloupou“ (ptát se dítěte, aby si o věc řeklo) a nabízení výběru k podpoře verbální žádosti.
- Pokud jsou známky poruchy sluchu nebo chronického chrápání, doporučují diskutující návštěvu ORL; v několika případech byla zmíněna tekutina v uších, odstranění nosních mandlí (adenoidektomie) a vpichnutí trubiček do uší jako intervence, po nichž rodiče hlásili zlepšení řeči.
Nejčastější otázky
Q: Kdy je běžné začít se obávat, že dítě „nerozmlouvá“?
A: V diskusi je běžné doporučení nepanikařit do 2.–3. roku; několik rodičů uvádělo, že jejich děti začaly mluvit krátce po 2. narozeninách nebo až ve 3.–4. roce.
Q: Jaké domácí metody fungují na podporu řeči?
A: Uváděné metody zahrnují komentování činností a obrázků, opakování slabik, říkanky a zpěv, „dělat hloupou“ (nepodávat hned, ptát se dítěte), dávat volbu k vyjádření a časté pojmenovávání předmětů.
Q: Pomůže školka nebo kolektiv vrstevníků?
A: Více rodičů popisovalo zlepšení řeči po nástupu do školky nebo po častějším kontaktu s vrstevníky a prarodiči, kteří dítě motivovali k opakování slov.
Q: Kdy vyhledat ORL nebo kontrolu sluchu?
A: Diskutující doporučovali ORL při podezření na špatný sluch, chronické chrápání nebo opakované infekce; v jednom příspěvku byla zmíněna diagnóza „slyší na 50 %“ a léčba odstraněním nosních mandlí a vpichnutím ušních trubiček.
Q: Má smysl jít na logopedii dříve než ve 3 letech?
A: Někteří rodiče doporučují vyhledat logopedii, jiné varují, že mnoho logopedů děti pod 3 roky nepřijímá a že bývají delší čekací doby (v jednom příspěvku zmíněna půlroční čekací doba).
Q: Pomáhají doplňky nebo alternativní přípravky (sirupy, Bachovy esence)?
A: V diskusi byl zmíněn „sirup Eye Q“ jako anekdotická zkušenost jednoho rodiče a doporučeny Bachovy esence pro temperamentní děti, avšak jde o nepodložené rodičovské observace bez vědeckého potvrzení.
Q: Má omezení pohádek / televize vliv na rozvoj řeči?
A: Jeden rodič doporučoval výrazné omezení pohádek; jiní upozorňovali, že nadměrné sledování může omezit verbální interakci, ale jde převážně o zkušenost rodičů, nikoli závěr studie.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina diskutujících doporučuje klid, trpělivost a intenzivní verbální stimulaci doma (pojmenovávání, komentování, písničky).
- Mnoho rodičů uvádí, že děti s bohatou pasivní slovní zásobou často začnou mluvit později bez patologického nálezu.
- Kolektiv (školka, vrstevníci, prarodiče) často funguje jako spouštěč rozvoje verbálních dovedností.
- Při podezření na poruchu sluchu je vhodné vyhledat ORL; někteří rodiče zaznamenali zlepšení po odstranění nosních mandlí a vpichu trubiček do uší.
Sporné názory
- Někteří doporučují vyčkat do 3 let, než začít logopedii; jiní radí hledat logopeda co nejdříve i přes čekací doby.
- Někteří rodiče hlásí zlepšení po doplňcích (sirup Eye Q) nebo po adenoidektomii, zatímco jiní považují výsledky za pouhou časovou shodu s věkem dítěte.
- Názory se liší v otázce omezení pohádek/TV — někteří rodiče omezení upřednostňují, jiní jej nezdůrazňují.
Otevřené otázky
- Do jaké míry vede odstranění nosních mandlí a vpichnutí ušních trubiček ke zlepšení řeči u dětí s tekutinou v uších?
- Jaký je optimální věk pro zahájení logopedické intervence u dítěte s opožděným mluvením vzhledem k dostupnosti logopedů?
- Mají doplňky jako „sirup Eye Q“ nebo Bachovy esence opakovatelně prokazatelný účinek na dřívější rozvoj řeči, nebo jde o náhodu?
- Jak velký vliv má domácí verbální interakce versus pasivní poslech (pohádky) na načasování rozvoje řeči?
Zmíněné značky a firmy
Eye Q, Bachovy esence
Zmíněné produkty a metody
sirup Eye Q, Bachovy esence, odstranění nosní mandle (adenoidektomie), vpichnutí trubiček do uší (tympanostomie), ORL, logopedie, komentování obrázků při čtení, „hra na hloupou“ (ptát se dítěte, aby si o věc řeklo), dávat dítěti volbu, opakování slabik, říkanky a zpěv, omezení pohádek/TV, knihy „jak mluvit a dětmi od narození do tří let“, „cvičení pro rozvoj řeči“, „cvičení a hry pro děti se sluchovým postižením“
Místa a osoby
žádné
@bunny123 máte naprosto zbytečné nervy. starší chodil na 12 měsících, před druhým rokem se rozmluvil a už nikdy nepřestal.... mladší se rozchodil až kolem 15 měsíců, v lednu mu byly dva a řekne max.máma, ham, kytí, éro a zvířata. Jinak perfektně rozumí, slyší....jen už víc než půl roku má jakousi svoji řeč, to není žvatlání, to se musí slyšet a hlavně vidět. 😀 😀 😀 Tady naprosto neplatí, že starší táhne mladšího. Ale jsem si jistá, že jednou mluvit bude. 😉
@bunny123 možná bych preventivně zkusila najít nějakou logopedii. Ale děti pod 3 roky nebere každý logoped a i pak je nátřesk a dlouhé čekací doby. Já jsem to právě moc neřešila v těch 3 letech to byl docela dobrý posun, tak jsem si říkala, že to tak půjde dál, ale zase stagnace... logopedii jsem začala shánět, když mu byly 4 a kousek a chodíme tam od jeho necelých 5 let - půlroční čekačka☹ A jde to pomalu☹ , ale stačilo by asi víc a pravidelně denně trénovat, na což bohužel nemám moc času a hlavně morál. Teď jsme se do toho zase obuli , tak třeba zase bude vidět nějaký výsledek.
@bunny123 uplne v poradku. Zacala chodit do skolky a zacala byt nemocna. Preslo to ale unosnou mez, stale chrchlala, tak jsme sli na ORL. Chapala, co po ni chceme. Asi se naucila nam rozumet i s tim malem, co slysela. Tam nam rekli, ze spatne slysi, ze ma v obou usich tekutinu. Odstraneni nosni mandle a pichnuti usi by to melo spravit.
Já mám dvě děti. Do tří let stejný vývoj. Starší se rozmluvil ve 4 letech,má vývojovou dysfazii,dg přišla až teď,ve skoro 6 letech. Stále bojujeme s výslovností. Mladší od 3 roku rozvoj,plynulý,neustálý, nemá žádný problém, jsou mu 4 a neumí jen r,ř a měkké souhlásky. Ve dvou letech jsou mezi dětmi velké rozdíly. A nic víc než děláte to neuspisi.
@alcar No, koukám, že to máme úplně stejné-) Malé jsou 2 roky a taky v podstatě vůbec nemluví. Jinak je šikovná- hlavně teda fyzicky- lítá, vylézá na vše, lítá na odrážedle apod. Jenže to tchyni nezajímá, protože starší dcerka ve 2 letech recitovala básničky, tak prý je chyba ve mně... Jsem z toho špatná, už nevím, co víc dělat- a myslím si, že si to srovnávání a "otloukání o hlavu" malinká nezaslouží☹ Ale co mě dostalo, tak "maní" je její výraz pro všechno negativní, co jí štve🙂)) Nemáme my stejnou holčičku???
Můj tříletý syn se zmůže zatím na Já tam ham. (Chci se jít do kuchyně najíst). Jeho mladší sestra (20 měsíců) má stejnou slovní zásobu jako on. Hodně jí pomáhá, že si hraje se starším bráchou. Moje děti rozumí všemu, ale jaksi nemají doma potřebu mluvit. Zato u babičky, když tam nejsme, tak syn vždycky spustí a najednou umí mluvit. Hlavní problém vidím v tom, že ví, že i když žvatlá, tak tomu rozumíme, tak proč se namáhat ... Co zkusit dát malou na hlídání babičce? Aby se musela snažit mluvit, když bude něco potřebovat.
ahoj holky,jdu si taky pro radu... mám doma šikovného 22 měs. chlapečka, všechno přinese, ukáže(jen když chce) a moc toho nenamluví.. snažím se na něho pořád mluvit, on mi rozumí, ale nepodívá se mi na pusu,neopakuje a ani moc nechce sedět.Teď má období, že ani knížky ho nebaví.Umí říct mama,hamama,ti(chci) tu.. ostatnímu nerozumíme a on radši si pro nás dojde než aby mluvil co potřebuje. Teď máme měsíční miminko tak asi žárlí( každý mi to povídá).Já se mu věnuji, ale on mě nějak nebere.. co mám dělat? Jak na něho?Mám srovnání od sestry malý 19 měs mluví daleko víc.Nejde mi o to, že málo mluví,spíš o to, že mě ignuruje...
@zlatik1 Hodne trpelivosti, nas 3letak zarli na 4mesicni miminko a celkove dela, ze spoustu veci neumi a pritom to tak neni. Zapojila bych ho do pece o miminko, co nejvic. U druheho ditete to hodne pomohlo. Sice porad moc nemluvi, ale uz se aspon sam naji. Ve veku Vaseho maleho bych vydrzela, ono to prejde, ale obcas jsou to nervy. Nas maly treba byl schopem zahazet 6mesicni segru v postylce hrackama, ze se nemohla hnout apod. 🙂
@tomikjoejoe tak zatím k malému má ale hrozně pěkný vztah..to má dětičky rád. Jen mě nemůže vidět kojit... to pak zaleze do kouta a nechce vylézt. Co malý spinká tak se mu chci věnovat, někdy si dá říct někdy taky ne. Snad se rozmluví
Ahoj, nas maly mluvi od 20 mesicu. Predtym dlouho rikal jenom mama, tata, auta. Pak zacal postupne pridavat dalsi slovicka. A za mne hodne, fakt hodne pomohlo cteni = komentovni obrazku. Jakoze krtek drzi mic, mic je kulaty a cerveny a podobne. Za mne, cteni textu moc nepomaha. Cetla jsme mu takhle asi rok a pul a nebylo videt, zeby to nejak pomohlo. Pak jsem presedlala na komentovani obrazku, dle rady moji mamy a kluk do tydne zacal opakovat kazde slovicko. Do mesice mluvil v jednoduchych vetach. Tak zkuste, snad to pomuze....
přesně nevím čím to bylo, ale bratranec také dlouho nemluvil - teda i později vyloudit zněj slovo na tož větu bylo unikum (i když chodil do školy - uměl to, ale stydlín? ) Asi by mě to dělalo starosti také, ale nemyslím, že děláš chybu. Každé dítě je jiné v něčem na před v něčem pomalejší, > sestra prý ve dvou letech mluvila jak knihovna 🙂 a bratranec skoro vůbec
@bunny123 Vubec bych to neresila, Luci zacala mluvit az na 3,5 letech po vyndani mandlicek treba, kacka ve 2 letech taky nema duvod ke stiznostem, kazdy vi co chce, nase doktorka rikala, pokud se snazi komunikovat neresit do 3 let pak ano. Pak se behem pul roku rozmluvila tak, ze umi ve 4 i R a Ř, ještě ne na 100% ale umí 🙂
@zlatik1 Přeji pevné nervy. Náš malý zase leze na police v pokoji, nahoře se na okenním parapetu se posadí a až se bráška nají, nechá se sundat dolů a odnést ke stolu v kuchyni...
Děkuji srdečně všem za příspěvky, budeme pokračovat a uvidíme, teda snad uslyšíme 🙂
@bunny123 ještě máte čas na opravdové rozmluvení, nedělala bych si starosti, ono některé děti se rozmluví ze dne na den 😉
pokud by ale dcerka byla např. bázlivější nebo je typ, který mívá pomalé začátky všech činností
(např. ranní vstávání nebo učení se něčemu novému), tak s takovými pocity mohou pomoci Bachovy esence 😉
@janulm Doporučuji vyřadit úplně pohádky nebo je hodně omezit. My nemáme televizi, takže jen občas pouštíme dětem krtka, jinak nic. Jinak by taky u pohádek proseděli celý den. Záleží ale na tom, jak moc se mu chcete přes den věnovat. Já mám ke každé činnosti dva asistenty a třetí do toho brzy doroste, takže oběd třeba místo hodiny, dělám dvě, ale je fakt, že děti to nutí říct si, když něco chtějí.
@bunny123 buď V klidu A nespechej na ni 🙂 každé dite má sve tempo. Podstatne je, že rozumi, rozezná veci, povely. Náš syn nemluvil, jen pár slovicek dokola. Ve dvou letech doktorka nadhodila logopedii, odmitla jsem. Ve 2,5 letech nastal zlom z tydne na tyden. Najednou sypal cele vety,ze zacatku kratke. Vsechno pojmenoval. Ted má 3 a huba se mu nezavre 😂 dcerka má čas na okolí se vyprdni, taky jsme tím prosli, ale ja to vždycky slusne hodila do outu 😉buď trpeliva, jeste vás z ni bude bolet hlava, neboj 😃

@matysikovad No právě, ono se řekne "nech to plynout" a "nesrovnávej", ale člověk před tím neuteče, mezi dětmi, před sousedy a prarodiči. Navíc naše je i hodně vysoká, takže ji všichni hádají o rok víc a ona před nimi žvatlá. No ty pohledy.... 😀