Jak rostou a přibývají vaše děti?
Ahoj,
zajímalo by mě jaké míry měli vaše děti když se narodili (cm,kg) a jak rostli a přibývali.jo a zda kojíte nebo sunr
Mám totiž strach že Mára nějak rychle roste a přibývá.Narodil se 49cm,3,260kg domu šel s 3,100kg po 14 dnech měl 52cm 4kg no a na 6týd.prohlídce už měl 58cm a 4,900kg,a to jen kojím.tady mají všichni ěti bud dřív narozené nebo nějak nemocné a nebo i na 4měsích jsou menší než mi tak nevím zda osteme normálně nebo ne 😀 dík markéta
Stručné shrnutí
- Percentilové grafy růstu (např. na http://www.szu.cz/czzp/prevence/program.htm nebo www.detskyrust.cz) slouží k ověření, zda miminko přibírá v normě.
- Rodiče v příspěvcích uváděli porodní váhy v rozmezí 2700 g až 4750 g a konkrétní příklady rychlého růstu v diskusi zahrnovaly i děti s váhou kolem 9200 g v 6 měsících.
- Kojení bylo v diskuzi často spojováno s rychlým růstem, ale pediatři doporučovali sledovat percentily a v případě problémů zvažovali změnu stravy (odstříkané mléko, Nutrilon, Nutrilon HA) nebo zavedení příkrmů.
Nejčastější otázky
Q: Jak zjistit, zda miminko přibírá normálně?
A: Použijte percentilové grafy růstu, např. na http://www.szu.cz/czzp/prevence/program.htm nebo na www.detskyrust.cz, a nechte dítě vyšetřit pediatrem (mudr.), který posoudí zařazení do percentilu.
Q: Jaké jsou běžné porodní váhy a přírůstky v prvních měsících podle zkušeností rodičů?
A: V příspěvcích byly uváděny porodní váhy od 2700 g do 4750 g; konkrétně jeden rodič zmínil přírůstek cca 300 g týdně a jiný uvedl postup z 3750 g na 9200 g kolem půl roku.
Q: Co dělat, když dítě ztratí porodní váhu při odchodu z porodnice?
A: Je běžné, že novorozenec zhubne při odchodu z porodnice a váhu vrátí během dnů až týdnů; příklad z diskuze: porodní váha 3656 g, při propuštění 3405 g a porodní váhu zpět za 4–5 dní.
Q: Kdy zavést příkrmy, pokud dítě pije málo umělého mléka nebo málo přibírá?
A: Rodiče v diskuzi začali s příkrmy kolem 5.–6. měsíce; pediatr v jednom případě doporučil změnit režim krmení u Nutrilon HA z 150 ml po 4 hodinách na 120 ml po 3 hodinách.
Q: Může se dítě přecpat kojením?
A: V diskuzi se objevily příspěvky typu "Copak se ale kojením dá přecpat????" a současně pediatři několikrát shodně označili váhu některých dětí jako "tak akorát"; názory se liší mezi rodiči.
Q: Jak řešit praktické obtíže u větších dětí (nošení, kočárek)?
A: Rodiče zmiňovali používání ergonomických pomůcek a úprav kočárku, konkrétně "prodlužovací díl" nebo možnost vysunout tašku u kočárku pro lepší manipulaci při větší váze dítěte.
Závěry z diskuze
Shoda
- Percentilové grafy jsou doporučovaným nástrojem k ověření přibírání dítěte.
- Růst dětí se v diskuzi výrazně lišil a běžné byly jak rychlé, tak pomalejší přírůstky.
- Pediatr (mudr.) je klíčová autorita pro posouzení, zda je váha dítěte v pořádku.
Sporné názory
- Někteří rodiče tvrdí, že se kojením dítě nedá přecpat; jiní rodiče považují rychlý přírůstek za nežádoucí a hledají příčiny.
- Někteří navrhují zavést příkrmy dříve u dětí s malým příjmem, zatímco jiní preferují počkat na doporučení pediatra.
Otevřené otázky
- Kdy přesně zahájit příkrmy u dítěte, které má nízký denní příjem umělého mléka?
- Jak dlouho může pokračovat rychlý počáteční přírůstek a jaké má dlouhodobé dopady?
- Jaké konkrétní kroky zvolit pro zvýšení chuti k jídlu u kojenců, kteří pijí málo?
Zmíněné značky a firmy
SZU, www.detskyrust.cz, Nutrilon, Nutrilon HA
Zmíněné produkty a metody
kojení, odstříkané mléko, Nutrilon, Nutrilon HA, percentilové grafy, příkrmy, rýžový odvar
Místa a osoby
žádné
zdravím 🙂
Naš Šimon- porod.míry: 3680g, 51cm, při odchodu z porodnice- 3520g,
v 14.dnech- 4130g a 56cm, po šestinedelí- 6020g a 62cm
Plně kojíme. Mateřské mléko neobsahuje žádné prázdne kalorie takže nemám strach, že je to moc.
ahojky, my měli porodní váhu 4750g a 52 cm, domů po měsíci jsme z porodnice odcházeli s váhou 4900g a teď je nám jsou 4 měsíce a 2 týdny a máme 67 cm a 6500g
Ahojky, naše porodní váha 4 390g a 54 cm, při propuštění 4 120g, ve 3 měsících 6 480g, 4,5 měsíce: 7 220 g, 6 měsících: 8 000g a 72 cm. Malou kojím 4x denně, po 4 hodinách a 1-2x za noc. Mudr říkala, že váha je tak akorát, ikdyž některé děti mají 8 kg v jednom roce. Pokud malé mlíčko chutná, tak ať pije a my jako matky to nemůžeme vůbec ovlivnit, kolik naše zlatíčka vypijí, ale hlavní je, že se mi taky mooooooooc uleví v prsou a někdy si říkám, že proč pila tak málo, že na tom prsu to nějak nejde poznat 🙂
Ahojky, naše porodní váha byla 3550g, z porodnice jsme odcházeli s 3300, po týdnu mě 3700g, v jednom měcíci 4810g a ve dvou 6180g a to mě připadá, že už tak moc nepije. Doufám, že to nebude tak moc pokračovat dále, protože pak nevím jak ho budu vynášet do toho čtvrtého patra bez výtahu :(
ahoj tak my měli porodní míry 3770g a 52cm, a teď ve 3,5měsících máme 6400g a 63cm. 🙂
Ahojky,
tak porodni vaha Toma byla 3080g a 51cm(narodil se o mesic drive!) a ted v 5m ma 6900g a 72cm!Prijde mi,ze je docela hubenour,ale Dr je spokojena.
Spatne papa a nechce jak moje mlicko(moc ho nemam) ani to UM. Neporadi te mi neco na zvyseni chuti? Predevcirem za cely den vypil jen 250ml!!!!
Kazu:přesně vím o čem píšeš.náš Adámek to taky poslední dobou fláká.porodní váhu jsme měli 3950 a 52cm a teď skoro v půl roce máme 7.320.a 70cm.mlíka toho umělýho(už nekojím)mi za den vypije s bídou 500ml ale už dávám příkrm po poledni tak ten mu zatím chutná.ve středu jdeme na 6-ti měsíční prohlídku a úplně se bojím ho na tu váhu položit,protože mám strach že nic nepřibral.
Davídek: porod:3750g, 51cm, zhubl na 3450, ale snad se nezmenšil 😀 , ve 2. měsících má 6,1kg a 61cm. Pouze kojím.
Jáchymek : porodní míry : 3,90 a 53cm...po 6týdnech 5,20 a 58cm a dneska 5,90 a 61cm 😉 jo a jsme na Nutrilonu HA....krmili jsme po 4hoďkách 150ml a dneskanámdr řekla,že mámekrmit po 3hoďkách 120ml....spí od 20:00 tak do 5ti, 6ti ráno(přes noc nebudíme a budit nemáme)
Ahoj my jsme se narodili přesně o 3.týdny dřív, porodní míry byly 49 cm a 3050 kg.Ted ve 3.měsících máme 63 cm a 5.660 kg, pouze kojím. 🙂
cau naše porodní míry byli 3,96kg a52cm ,v 6 tydnech 5,9kg,ve 2 mesicich 6.5kg , ve 3mesicich 7.6kg a ted ve 4 mesicich 8.2kg jje to peknej cvalda 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲
Ahojky, my rostem jak z vody. Porodní míry: 4000g a 53 cm a teď když nám jsou 2 měsíce a 2 týdny máme 64cm a 5450g. S tou váhou jsme trochu na štíru, jelikož jsme měli nějaké průjmy a byli jsme i 14 dní v nemocnici, kde byl několik dní jen na rýžovým odvaru, z čehož se moc nepřibírá.
Tak malej šel z porodnice se 3 kilčama a teď máme 4 měsíce a 2 týdny a máme 6,3kg-takovej akorát 🙂
Zda se mi ze mam drobka,je na tom nekdo podobne(cvalici pri porodu a pak docela hubeny)?
Poupě, my při porodu 3,5 kg a v roce 8,5 kg. MUDra sice říká, že je drobnější, ale pokud je spokojená, tak vůbec ničemu nevadí 😉 Já bych to neřešila 😉

Nooo, takze, porodni vaha 2.96 a delka 49 cm, v 5ti mesicich vaha 5 580g a delka 65 cm 😅 Trosku drobek, aale co, nemuzou byt vsechny deti pekni macicci 😉