Amniocentéza a režim před a po. Jaká byste doporučila opatření?

Zodpovězené
7. bře 2019

Dobrý den,

z důvodu pozitivního screeningu v prvním trimestru mě čeká amniocentéza. Jsem druhorodička (dceři jsou 3 roky), je mi necelých 37 let. První těhotenství i porod byly běžné a bez komplikací, dráždivou dělohu pravděpodobně nemám, jelikož jsem v prvním těhotenství nezažila ani jednoho poslíčka, žádné tvrdnutí břicha. Chci se zeptat, jaká byste doporučila opatření? Dočítám se mnoho rozporuplných informací. Myslíte, že je vhodné užívat hořčík, a jen po odběru, nebo už před? A jak s režimem po odběru? Mám v plánu v den odběru jen ležet a odpočívat, v podvečer jen uložit malou (do a z vany a do židličky a postýlky si vyleze sama, jí také sama). Druhý a třetí den spíše klidové aktivity na gauči, prohlížení knížek, koukání na televizi, na procházku ji předám babičce, neohýbat se, nic nezvedat. Od čtvrtého už ne tak striktně povalování, ale zlehka, stále nezvedat nic těžšího a neohýbat se, po dobu dvou týdnů vynechat veškeré sexuální aktivity, cvičení, dlouhé procházky, spánek na břiše, zvedání břemen, těžší námahu atp. Myslíte, že takový režim je dostatečný? Nerada bych, i vzhledem k věku, něco zanedbala a zbytečně tak těhotenství ohrozila.

Děkuji.

Dobrý den,

jelikož je po amniocentéze riziko odtoku plodové vody, pak je nutno dodržovat přísnější klidový režim, přesně jak popisujete. Hořčík toto riziko nezmenší. První den tedy doporučuji ležet, nezvedat nic těžkého v dalších dnech, vyhýbat se námaze. Pokud máte ještě dcerku, pak určitě požádejte o pomoc rodinu v prvních dvou dnech po zákroku.

Držím vám pěsti.


Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová