Jaký vliv může mít Diastasis recti na porod a po porodu?

Zodpovězené
4. pro 2018

Dobrý den,

jsem ve 35tt a s rostoucím bříškem se zvětšuje i diastasis. Z důvodu rizikového těhotenství jsem nemohla absolvovat žádné těhotenské cvičení, používám jen pás. Rozestup cítím pod pupíkem zhruba na jeden prst, kolem pupíku na 3-4 prsty, směrem ke sternu pak čím dál větší. Jsem velmi štíhlá, podkožní tuk na břiše v podstatě nemám a při přizvednutí se z lehu, kdy zapojím přímé břišní svalstvo, je rozestup hodně viditelný, vystoupí měkké tkáně. Samozřejmě to proberu s gynekologem na další prohlídce, ale ráda bych zjistila, jaký vliv to může mít na porod a jak se tyto rozestupy "chovají" při a po porodu.

Předem srdečně děkuji za odpověď.

Dobrý den,

příčné svaly se přirozeně v těhotenství mírně rozestupují, pakliže ale diastáza začne ženě vytvářet problémy jako např. bolesti v zádech, kýla, nevýhodná pozice dítěte, je vhodné obrátit se na fyzioterapeuta.

Já ženám doporučuji používat speciální šátek, které bříško odlehčí a zmírní diastázu. Někteří odborníci doporučují i tejpy v těhotenství, které jsou spíš vhodné pro akutní problém. Po porodu se diastáza většinou sama upraví, pokud ne, pak po 3 měsících doporučuji ji řešit s pohybovým terapeutem, který se zaměřuje na cvičení při diastáze. Při samotném porodu je vhodné použít šátek přes bříško a rodit v intuitivní pozici.


Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová