Jak jste oznámily své těhotenství zaměstnavateli?
Nazdar maminky, těhulky 🙂 Jak jste oznámily své těhotenství zaměstnavateli?Mám na mysli, zda jste to prostě jen oznámily, nebo je na to například nějaká předtištěná forma(musí se oznámit písemně), nebo stačí ofotit těhotenský průkaz?
Já jsem chtěla své těhotenství tajit, alespoň první 3 měsíce, ale pracuju jako recepční na hotelu, kde je směnný provoz, tudíž nejen že dělám 12tky, ale také noční.To rozhodně dělat nechci.A navíc je mi každý den po ránu špatně a nějak se to nedá moc skrývat 😔 Doktorka mi nabízela od začatku neschopenku, ale to zase nechci, zas tak špatné to semnou není, ráda bych chodila mezi lidi.
Prosím poraďte 🙂 Děkuju 🙂
Stručné shrnutí
- Zákonná povinnost písemně oznamovat těhotenství zaměstnavateli v ČR neexistuje; písemné potvrzení od lékaře se požaduje pouze při nutnosti úpravy pracovních podmínek nebo před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství (PPM).
- Těhotná zaměstnankyně má podle vyhlášky č. 288/2003 Sb. právo žádat o zákaz nočních směn, zákaz přesčasů a o úpravu pracovní doby; pro uplatnění některých práv doporučují diskutující doložit zdravotní stav lékařským potvrzením.
- Gynekolog může vystavit neschopenku (důvodem např. těhotenské obtíže) a potvrzení o předpokládaném termínu porodu; zaměstnavatel obvykle požaduje při nástupu na PPM potvrzení od lékaře a po porodu kopii rodného listu pro převedení z PPM na rodičovskou dovolenou (RD).
Nejčastější otázky
Q: Musím těhotenství zaměstnavateli oznamovat písemně?
A: V ČR podle diskuze žádná obecná zákonná povinnost písemného oznámení neexistuje; písemné potvrzení od lékaře se ale vyžaduje, pokud žádáte úpravu pracovních podmínek nebo při nástupu na PPM.
Q: Stačí zaměstnavateli ukázat těhotenský průkaz nebo ho mám ofotit?
A: Ukažte průkaz jen na požádání a neofocujte ho; diskutující doporučují neposílat těhotenský průkaz zaměstnavateli, místo toho předkládat oficiální lékařská potvrzení pouze v rozsahu, který je potřebný.
Q: Kdy je vhodné o těhotenství zaměstnavatele informovat?
A: Právně žádná lhůta neexistuje; v praxi lidé informují hned, pokud potřebují úpravu směn nebo lékařské neschopenky, nebo počkají do 12. týdne (po prvním UZ) z důvodu vyšší jistoty těhotenství.
Q: Může mě zaměstnavatel propustit poté, co oznámím těhotenství?
A: Diskuze uvádí, že těhotné ženy mají ochranu proti propuštění a platí ochranné lhůty; zároveň více diskutujících upozornilo, že u smluv na dobu určitou nebo při nástupních lékařských prohlídkách může docházet k problémům v praxi (sporné v diskuzi).
Q: Jaké dokumenty potřebuji pro nástup na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) a kdo je vystaví?
A: Gynekolog vystaví potvrzení o předpokládaném termínu porodu, které se odevzdá zaměstnavateli před nástupem na PPM; pro vyplacení PPM zaměstnavatel obvykle žádá tento doklad a po porodu se posílá rodný list dítěte pro převedení z PPM na RD.
Q: Mohu požadovat zákaz nočních směn a práce přesčas?
A: Ano; podle vyhlášky č. 288/2003 Sb. těhotné nesmí být zaměstnávány pracemi ohrožujícími mateřství a nesmějí být vysílány na přesčas; pro uplatnění těchto práv se doporučuje podat písemnou žádost nebo doložit zdravotní stav lékařským potvrzením.
Q: Co dělat, když mám smlouvu na dobu určitou a chci těhotenství utajit?
A: Diskuze uvádí riziko neprodloužení smlouvy u dohod na dobu určitou; někteří radili utajit těhotenství do doby jistoty, jiní upozorňovali na právní ochranu a možnost nástupu na neschopenku, ale praxe se liší.
Závěry z diskuze
Shoda
- Oznámení těhotenství se v praxi často řeší ústně; písemné doklady od lékaře se předkládají hlavně při žádosti o úpravu pracovních podmínek nebo při nástupu na PPM.
- Pokud těhotenství snižuje schopnost vykonávat noční nebo namáhavou práci, je vhodné informovat zaměstnavatele dříve kvůli využití zákonných úlev (přeložení z nočních, zákaz přesčasů).
Sporné názory
- Někteří doporučují oznámit těhotenství co nejdříve (kvůli bezpečnosti a plánování náhrady), zatímco jiní radí počkat do 12. týdne nebo do potvrzení ultrazvukem.
- Právní ochrana proti propouštění je v diskuzi prezentována jako existující, ale někteří varují, že zaměstnavatelé u smluv na dobu určitou nebo při nástupních prohlídkách mohou v praxi postupovat tak, že těhotenství znevýhodní (rozpor v aplikaci práv).
Otevřené otázky
- Jak přesně se aplikuje ochranná lhůta a práva těhotné u smluv na dobu určitou v praxi z hlediska prodloužení nebo neprodloužení smlouvy?
- Jaké konkrétní dokumenty a formuláře (včetně přesných názvů) zaměstnavatel v jednotlivých odvětvích skutečně vyžaduje při nástupu na PPM a při přechodu na RD?
- V jakých případech může lékař odmítnout vystavit neschopenku či potvrzení pro úpravu pracovních podmínek a jaká je v takovém případě další cesta pro zaměstnankyni?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
těhotenský průkaz, neschopenka (pracovní neschopnost), potvrzení o nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), Žádost o peněžitou pomoc v mateřství, rodný list, PPM, rodičovská dovolená (RD), IVF, CAR, vstupní lékařská prohlídka, vyhláška č. 288/2003 Sb., zákaz nočních směn, zákaz práce přesčas, žádost o úpravu pracovní doby, ochranná lhůta
Místa a osoby
Olomouc, Praha
Ahoj holky,ráda bych obnovila toto téma, a chtěla jsem se zeptat na váš názor.
Dělám v soukromé ordinaci sestru.Jelikož tam máme dobré vztahy tak nevím zda mám říct dopředu, že se chceme pokoušet mimčo nebo to mám říct až když budu těhotná????Co myslíte??
Holky, já byla tlačena výpovědí své kolegyně, ona měla skončit a já těhotná, takže jsem šla s pravdou ven kolem cca8tt a ta kolegyně je tam dodnes a já mám už druhý dítko.....byla bych to řekla až kolem 12tt, až by to bylo jistější a měla za sebou nějaký ty první testy a UZ, že vše v pořádku, do 12tt se může stát cokoliv a třeba se to nějak vyvrbí samo, i Dr. mi tenkrát říkal, že ať se na to do toho 12tt nevážu a nikde to neříkám, v tomto myslete především na SEBE a ne na zaměstnavatele, oni s tím tak nějak musí počítat, že se to může stát a ve chvíli, kdy jim to oznámíte by vám měli gratulovat a néééééééé být naštvaní!!!!
Bez výčitek myslete jen a jen na sebe a na to malý a zatím bych to určitě neřešila 😉
@terka19 Já nevím, ale asi bych to raději řekla, až bych byla těhulka, pokud tedy neplánuješ, že bys hned odešla na mateřskou..Jestli chceš ještě nějaký čas jako těhulka pracovat, klidně bych to v práci řekla, až to vyjde, protože budou mít dost času najít za tebe náhradu. Taky nikdy nevíš, jak dlouho vám bude snažení trvat, může to být měsíc, ale taky klidně půl roku nebo i dýl a potom to není moc příjemné, když to ví hodně lidí a pořád se tě na to vyptávají..
Ahojky- internetík - na netu jsem našla, že žádná žena neni ze zákona povina informovat svého zamětnavatele o těhotenství - jen 6-8 týdnů před porodem nahlásit dovolenou. U mě v práci to snad bude v poho, dělám ve školce, takže mi nehrozí zátež... a šéfovou mám v pohodě, známe se ze školy a tykáme si... asi nebude uplně happy, ale bude to muset zkousnout 🙂)))
zdravim maminky, zkusim obnovit tuto diskuzi 😀
poradite nektera jestli az nastoupim na materkou, tu mi plati zamestnavatel. mam ale smlouvu na dobu urcitou a ta až mi skončí přecházím na rodičák, který mi platí stát ? pokud nastoupim pred materskou na nemocenskou, tak budu dostavat od nejake urcite procento platu? ( nikdy jsem na nemocenske nebyla ) 🙂 predem dekuji
Ahojky holky potřebovala bych možná jenom trochu podpořit,ale v sobotu jsem zjistila že jsem těhotná nebylo to nějak extra plánované ale stalo se. Teď řeším otázku jak to oznámit zaměstnavateli. Šéf chlap, kolega taky chlap. Vím že na mě budou hodně naštvaný ale co. A taky vím, že mě doktor požene okamžitě na neschopenku ale to nechci. Můžu oznámit doktorovi že na neschopenku je ještě čas? Dělám v práci prodavačku a účetní a šéf si za mě bude muset nejdřív někoho najít a jí nebo jeho budu muset nejdřív zaucit. Nikdo to v práci totiž neumí a já nejsem taková abych nechala zaměstnavatele na holičkách i když mě pěkně štve. Sice jdu k doktorovi až příští týden,ale už teď se hrozím jak to všechno bude. V prvním tehu jsem problém neměla to jsem pracovala až do konce ale teď vím že si budu muset vzít poprvé v životě neschopenku a nemám z toho vůbec dobrý pocit.

Holky, taky se přidám.....pracuju v novinách, ale budu OSVČ už od příštího měsíce, takže k firmě žádnou smlouvu....chci se proto zeptat, jestli mu to můžu říct jen měsíc předem, že prostě půjdu na nemocenskou, že jsem těhotná...jen aby si stihli někoho najít.....zase už chci jít ale tak od třetího měsíce nejpozděj marodit a ve druhém jsem to ještě moc říkat nechtěla.....tak nevím no.... 🙂