Neschopenka v těhotenství. Kdy jste Vy, co jste prodavačky, šly na neschopenku?

lexa2000
6. kvě 2020

Ahoj holky,

Chci se zeptat, vy, co jste prodavačky v obchodě, kdy jste šli na neschopenku?
Já pracuji v potravinách a jsem teprve začátek ale snažím se netahat s tezkyma vecma ale bohužel musím a akorát mě z toho bolí celý podbrisek a zamestnavateli je to jedno.

Děkuji za zkušenosti.

hezz17
6. kvě 2020

Záleží, jestli máš zdravotní problém nebo ne.

cherie24
6. kvě 2020

Já šla v podstatě hned. Byla jsem na prodejně sama, 12tky, lezlo se tam po žebříku pro zboží a tahaly těžké věci a za problémy mi to nestálo. Navíc by bylo 24 hodin denně na zvracení první 3 měsíce, tak jsem za to pak byla ráda. Napsala mi to na gyndě, když jsem jí popsala situaci. Bylo to na palici doma, ale za zdravé dítko mi to stálo 🙂

lexa2000
autor
6. kvě 2020

Zatím ne. Spíš mi jde o to, abych kvůli tahání 50 kilovych beden brambor nepřišla o mimi když jsem na ně čekala tolik měsíců...

lexa2000
autor
6. kvě 2020

@cherie24 měla jsi aspoň vycházky?

vaseli16
6. kvě 2020

@lexa2000 no pockej,ale ty by jsi vubec dle zakona 50kg bedny tahat nemela,pokud nemas na pomoc paletak apod.

linda_22
6. kvě 2020

Asi bys měla šéfovi říct, že prostě nemůžeš (a ze zákona nesmíš) tahat tak těžké věci.. pokud se s ním nechceš hádat, tak se zkus domluvit s doktorkou na té neschopence, pokud je ochotná ti jí dát..

gruyerre
6. kvě 2020

@lexa2000 na neschopenku se chodí, pokud je k tomu zdravotní důvod. Zaměstnavatel ti musí přizpůsobit pracovní podmínky, měla by ses s ním domluvit.

marta_kovar
6. kvě 2020

Když lékaři řekneš v jaké jsi situaci, určitě ji napíše. Mám povolání kde pracuji v kanclu ale i tak jsem doma. Zeptala se mě, zda mi bude více vyhovovat být doma a nebo zda to zvládám. Pak už je to na tobě. Jelikož jsem měla problémy tak jsem na to kývla a ráda zůstanu doma do konce prvního trimestru. 😊

marta_kovar
6. kvě 2020

A vycházky mám normálně. Od 13.00-19.00.

lexa2000
autor
6. kvě 2020

No já chtěla dát výpověď už po Novém roce ale přišel koronavirus a já byla ráda že mám práci. Když už to přestává tak jsem chtěla dát výpověď ale zjistila jsem že jsem těhotná. Zde je to hrozný, i když toto jako ženská nemám tahat, stejně musím.. dělá mi úplný naschvali. V pondělí jsem za ním byla a slušně mu řekla ze jsem těhotná, zda bych nemohla dělat lehčí práci a on že ne, že budu dělat vše, jinak jsem mu tady na nic. A od pondělí do mě jen rýpe, jestli třeba můžu poskládat na prodejně aspoň bramburky nebo jestli jsem i ty pro mě těžké 😤 a dneska jsem přišla do práce a přišel za mnou a že na mě čeká zboží (preskladat vše do skladu atd) tak si říkám zda si ze mě dělá už srandu nebo co... Na kontrolu jdu až 25.5 tak snad to tu přežiju a mimcu se nic nestane. Zase se mi nechce být na PN a být omezena vychazkami i přes léto a tak ale zase si říkám, ať je hlavně to malý v pořádku.

marta_kovar
6. kvě 2020

@lexa2000 Stejně se během léta nic moc dít nebude a je lepší být zdravá a mít zdravé dítě, než si užívat léto bez neschopenky. 😊

lexa2000
autor
6. kvě 2020

Nojo to máš pravdu, a za 6 hodin se aspoň nějaký malý výlet po okolí stihne🥰 tak toho 25 se s ní nějak domluvím a uvidíme 🙂 jsem netušila že to, když otehotnim, že se stane takový peklo...

luculka93
6. kvě 2020

@lexa2000 taky bych být na tvém místě šla 👍😊 zvlášť pokud ti dělají naschvály. Tak to za to nestojí.. jinak gratuluji 😊

cikitkapb
6. kvě 2020

U prvního jsem byla poslána na DPN prakticky 2 týdny od pochcaného testu, protože jsem krvácela, a na miminko jsme čekali 4 roky. Tak doktor nechtěl nic riskovat. Měla jsem v plánu se pak do práce vrátit, ale v práci mi nechtěli vyhovět s pracovníma podmínkama. Celkově to byla blbá situace. Tak jsem na DPN zůstala až do nástupu na PPM.

cherie24
6. kvě 2020

Vycházky jsem měla a kontrolu snad ani jednu :D Ano správně by měl zaměstavatel upravit pracovní podmínky pro stav těhotenství, ale ne vždy se tak děje nebo to je reálné :/ já to řešila s vedením 3 týdny a k ničemu kloudnému jsme se nedopracovali, tak jsem to vysvětlila doktorce a ta mi napsala neschopenku. Manažerka se pak k tomu vyjádřila, žese mi vůbec nediví :D

amazonkajanik
6. kvě 2020

@lexa2000 no za tohle chování bych ho normálně natočila na kameru a pustila to na pracaku,jak milost pán dodržuje zákoník práce!

papousekpaja
6. kvě 2020

Ja jsem byla na neschopence jeste driv, nez jsem pocurala test a zjistila tehu 😂 byla jsem marod na antibiotikach a kdyz jsem pred tim v zamestnani nemoci hodne prechazela, i zanet prudusek se zanetem dutin a chodila do prace i ve 40 horeckach i 18 hod smeny za kolegyni a neslysela ani dekuju, ale vytky proc neni tohle a tohle, tak jsem si rekla, ze dalsi nemoc uz prechazet nebudu a sla marodit, behem nemoci jsem zjistila tehotenstvi, ale ne zrovna predpisove bez komplikaci - krvaceni a cysta, tak me obvodak jen predal na gyndu a marodila jsem celou dobu, minuly tyden jsem nastupovala na matereskou a za celou dobu neschopenky od 20 zari mi kontrola prisla jen jednou. Ted uz jen 5 tydnu a budu mit uzlicek stesti 😍.

lachtanice86
6. kvě 2020

A proč by si kvůli neschopnosti zaměstnavatele měla být bita na penězích a vychazkach? Požádala si ho o přeložení písemně?

prostenika85
6. kvě 2020

Ahoj, zavolej si na inspektorát práce, zeptej se, jak těžká břemena můžeš jako těhotná zvedat, jak dlouhé směny můžeš mít apod. S tím konfrontuj zaměstnavatele, jakou práci jako těhotná podle zákoníku můžeš vykonávat. Z kontroly z inspektorátu bude mít vítr, když vědomě porušuje zákoník práce. Písemně uvědom zaměstnavatele o svém těhotenství a zkus se s ním domluvit na rozsahu práce. Pokud Ti zaměstnavatel dělá naschvály, zatopila bych mu taky (zvlášť, když jsi v právu). Ano, může Tě na truc klidně nechat 8 hodin denně zametat sklad, ale tahat padesátikilové přepravky brambor ne. Pokud mu tam jsi "na nic", přepravky bude muset šéfík tahat sám nebo najít někoho jiného, kdo to bude dělat. Vzhledem k tomu, že do stávajícího zaměstnání se po mateřské evidentně vracet nechceš, neboj se postavit na zadní a šéfovi odporovat. Vždycky mu můžeš připomenout, že třeba podáš podnět na pracovním úřadě nebo na inspektorátu. Požádat o neschopenku můžeš vždy. Držím pěsti 🙂

zelenaesmolda
6. kvě 2020

@lexa2000 proc bys mela jit na neschopenku?Zamestnavatel ti musi dat praci,kterou jako tehotns delat muzes nebo zustanes doma za 100% platu.

lexa2000
autor
7. kvě 2020

No, dneska mi řekl že prý mám nárok na úlevy až po 3. měsíci těhotenství nebo ať si přinesu od doktorky papír že nemůžu dělat těžkou práci a nebo ať prý táhnu🤦‍♀️🤦‍♀️

marta_kovar
7. kvě 2020

@lexa2000 sympaťák. 🤮

lexa2000
autor
7. kvě 2020

Pane bože 🤦‍♀️ ještě se se sem už nikdy nevrátím... ještě to tam pár týdnů přežiju a nazdar 🤦‍♀️

katkatomaskova
7. kvě 2020

@lexa2000 Hele, má ten chlap ženu, na které by mu záleželo, a děti?? To je hnus tohle chování

searata
Autor odpověď smazal
Zobraz
searata
7. kvě 2020

Ahoj zakladatelko, sice jsem z těch, co se nikdy nesnaží dělat problémy, ale jednat takto se mnou můj zaměstnavatel, tak by si ode mne vysloužil oplétačky se Státním úřadem inspekce práce, který bych mu poslala na kontrolu. Předem bych ho ale obeznámila s tím, co smí a co nesmí vykonávat těhotná (dala bych si tu práci a donesla mu to černé na bílém) a pokud by se cukal, tak bych mu prostě oznámila, že v tom případě podáváš podnět ke kontrole. A neboj se, oni se tou stížností budou muset zabývat. Ať se hrdina ukáže, jaký je to formát, až mu ta kontola zaklepe na dveře.
Nevidím důvod, proč bys měla být ty bita na tom, že máš šéfa * (domysli si co chceš).
Za prvé, když nikdy nikdo podobná individua prvně nevytrestá, budou to dělat dál. Už kvůli dalším, které by se po mě mohly dostat do podobné situace, bych nedovolila, aby mu to se mnou prošlo jen tak. A za druhé, nespoléhej na to, že budeš mít vycházky v kuse. Já je měla 3 hod dopo a 3 hod odpo. I tak jsem mohla být ráda, že jsem tedy dostala v součtu plný počet hodin (těch 6) a při vypisování vycházek mi sestřička vyloženě řekla, že i když by ráda, nesmí mi je dát v kuse, protože jinak riskují sami kontrolu. Na neschopnosti jsem byla téměř tři měsíce a znovu bych do toho dobrovolně nešla. Pokud to bereš zodpovědně, je to omezující režim pro jinak normální a zdravou těhotnou, o finanční stránce ani nemluvím. Mě to třeba znepříjemňovalo i to, že kvůli jakékoli změně (třeba kdybych chtěla na víkend vyrazit na chalupu, cokoli ) jsem se musela dostavit osobně do ordinace, po telefonu udělat změnu adresy pobytu nešlo (vím, asi jsem zrovna měla smůlu, jinde to většinou není problém), což je v této koronavirové době opravdu docela na hlavu, aby těhotnou v Praze nechal doktor kvůli desetisekundové záležitosti cestovat MHD po Praze a čekat s dalšími pacienty v čekárně. Navíc tyto změny jsem mohla udělat jen během St a Pá, protože jindy můj doktor nyní neordinuje. Také v době, kdy se právě třeba přesouváš na změněnou adresu riskuješ, že ti na původní adresu dorazí kontrola a nezastihne tě tam. Pokud půjdeš do detailu, mohou na tebe přijít kdykoli od 6 do 22 hodin a v této době (kromě hodin vycházek) by ses měla prostě zdržovat na uvedené adrese. Já vím, možná to příliš hrotím - teď asi kontroly chodí nejméně, co kdy chodily - ale stejně, spoléhej na to že jo... Jo a rozhodně nespoléhat na to, že na těhotné kontroly nechodí. To je kec, který se nevím odkud rozmohl. To tak možná fungovalo kdysi, ale už to dávno není pravda. Sice jsou to drobnosti, ale je to opravdu prostě režim práce neschopného a kvůli tomu to také existuje. Nemělo by to ale fungovat jako řešení, které je obzvlášť žádané u špatných zaměstnavatelů...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru