ADHD děti - lze obejít při vyšetření pediatra a jít rovnou k psychologovi?

dixi86
12. lis 2018

Prosím o reakce jen těch maminek a žen, kterých se to týká, mají s tím zkušenosti a dokáží tedy poradit, děkuji. Syn ještě diagnostikováno nemá, ale s tím chci právě poradit. Chtěla jsem jít napřed k pediatrovi kvůli doporučení, ale bylo mi řečeno, že mám pediatra obejít a navštívit rovnou psychologa, apod. kvůli tomu, že to pak pediatr uvede všude. Je to pravda? mně to přijde divné, protože pediatra si toho časem stejně podle mě všimne(synovi je 2,5) a pak tomu stejně neunikne. Ráda bych, pokud to bude reálné a ne scifi, aby syn byl ve školce, škole jako normální dítě, ale diagnózu chci znát. Minimálně kvůli mladší dceři, která je chvílema ohrožená na životě(neúmyslně). Jaká všechna vyšetření udělat? chci již v tomto věku, není to jen o mém rozmaru, ale i okolí si všímá že to není standart. A jaké máte vztahy mezi dětmi s touto diag.? hlídáte je jinak než běžně nebo separujete? děkuji

dixi86
autor
13. lis 2018

@normalnimatka ale podstatná je základní škola. To je start, který nemusí vyjít.

dixi86
autor
13. lis 2018

@pospis ale obvoďák to ví. Ok. A syn neohrožoval na životě ostatní? nebo je nejmladší?

pospis
13. lis 2018

@dixi86 velmi ale velmi spatna vyslovnost. To ze chvili nevudrzel na miste a porad sebou sil jsem tehdy neresila. Ted ma odklad a VD jsem temer zvladli a spis nas, ted trapi ta pozornost a neklid. Je v PT a ucitelka si ho chvali. Myslim ze skolu zvladneme bez nějaké podpory.

dixi86
autor
13. lis 2018

@pospis to, že je nezastavitelný, neřeším. Trápí mě to ostatní.

pospis
13. lis 2018

@dixi86 nevim jestli to vi, neresim to s nim. Obcas jsem mu neco donesla. On to zalozil. Cetl zpravu spc kvuli odkladu, taky musel napsat doporuceni pro odklad. Je nejstarsi mam jeste 4,5 a dvouleteho. Prostredni ma OVR.
Nemeli jsme nikdu problemy ze by si ublizovali krom klasickych sourozeneckych sarvatek 🙂 maji se radi

dixi86
autor
13. lis 2018

@pospis on taky miluje ale chvilkama přepne

zelenaesmolda
13. lis 2018

@dixi86 tak to ma ADHD kazdy druhy kojenec :D

ha_ja
13. lis 2018

Můžete prosím více rozepsat v čem je Váš syn zvláštní, co dělá divného? Mám téměř stejně starého syna, je to živel, ale ADHD bych u něj nehledala.🙂

dixi86
autor
13. lis 2018

@zelenaesmolda to asi jo, ale když nevíte nejspíš o čem mluvím, tak se prosím zdržte komentáře. Řeším to právě kvůli tomuto, abych syna ušetřila co nejvíce od pitomých poznámek.

dixi86
autor
13. lis 2018

@ha_ja není to jen o živelu. Je to na více jak na A4 a to tady opravdu rozepisovat nebudu.

pospis
13. lis 2018

Jeste bych napsala ze pediatr urcite nikam nic neuvadel na prihlasce do MS. A skolka vedela jen to co jsem jim rekla. Ale spolupracovali jsme se skolkou a mame dobre vztahy s ucitelkama. Zatajovat jakykoliv zdravotni stav, ditete skolce/skole mi neprijde jako dobry napad spis naopak. na odklad obvodak napsal doporucuji odklad na zaklade vysetreni a doporuceni odbornych lekaru ditete.

dixi86
autor
13. lis 2018

@pospis děkuji. Chtěla jsem právě zkušenosti těch, kterých se to týká. Díky

urtica
13. lis 2018

Ahoj, momentáně řeším něco podobného. Začalo to tak, že u mě v dospělosti bylo dg ADD. S psycholožkou (K. Thorová) jsem probírala chování dcery (byly jí 3) a bylo mi řečeno, že by se MOHLO jednat o ADHD (i vhledem ke genetické zátěži). Sama mi řekla, že v tomto věku je to ještě poměrně obtížně diagnostikovatelné vzhledem k tomu, že se to krje s obdobím vzdoru, ale doporučovala, aby se na ni přece jen dětský psycholog mrknul a aby byla případně sledována - s tím, že pokud je problém, tak čím dřív se to začne řešit, tím lépe. Podle mě nejde ani tak o nálepku - kor v tomto věku, ale spíš o to, že s těmito dětmi se pracuje velmi specifickým způsobem, který jim pak pomůže lépe zvládat běžné denní situace, vztahy apod. Dostala jsem nějaké tipy a kontakty, tak kdyžtak mohu poslat do SZ. S obvoďákem mě to vůbec nenapadlo řešit, podle mě k tomu ani není příliš kompetentní. Jinak ty projevy u dcery jsou hooodně velká impulsivita - samozřejmě to k období vzdoru patří - ale vyčnívá v tomto směru i mezi svými vrstevníky (má tak dva až tři hodinové záchvaty za den), dál špatné spaní - budí se několikrát za noc, neusne i když je unavená, závislost na navyklých postupech a rituálech, do dvou let měla opožděný PM vývoj.

dixi86
autor
13. lis 2018

@urtica hodně to má syn podobné jako dcera, pediatr sem myslela, že ten dává doporučení, jinak jsem to s ní řešit nechtěla. Mohu více info do sz? děkuji

urtica
13. lis 2018

@kristyn.g Tak - ono těžko říct, jak bys na tom byla, kdyby s tebou máma nepracovala. Mě třeba trochu mrzí, že se to za nás moco neřešilo - ono, i bez nálepky jsem byla ve většině kolektivů považována za "tu divnou". Myslím, že v některých oblastech (hlavně v té sociální) by mi bývalo pomohlo, kdyby se mnou někdo pracoval...a jak sama píšeš - lépe jsi poznala sama sebe a podle toho sis našla i uplatnění. Jinak - na ADHD léky jsou, i když o jejich užívání se hodně diskutuje. Pokud tomu dobře rozumím, ADD/ADHD je o určité nerovnováze v mozku a tyto léky tuto nerovnováhu dokáží částečně vyrovnávat. Nejsem vůbec nadšenec a většinu zdrav. problémů se snažím řešit jinými cestami než medikací, ale už jsem četla o případech, kdy dotyčnému doslova zachránili život (kvalitu života).

normalnimatka
13. lis 2018

@dixi86 no a tam jeprávě otázka, jestli je dobrý diagnózu v papírech mít, nebo ne....viz. jiný uživatelky, co tu psaly.... ale do školy času dost, žejo.

yelowangel
13. lis 2018

Nečtu komentáře tak nevím co tu už padlo. Mám syna, konkrétně ADHD ještě diagnostikovanou nemá ale bere na zklidnění Risperdal a neurolog taky už naznačoval, že pravděpodobně ADHD padne. Syn má teda ještě jiný problémy, ale i tak ve školce má na půl asistenta ještě s jedním chlapečkem. A od příštího roku mě sama ředitelka navrhla zažádat o asistenta jen pro něj. A opravdu musím říct, že je to úleva jak pro školku tak pro nás rodiče. Víme že je v bezpečí, má člověka na hlídání v podstatě pro sebe, takže víme že nikam nestrčí prsty, nikam nevyleze, pracuje se s ním trošku jinak než s ostatními dětmi a s asistentem na všechno má víc času. Za mě by byla hloupost bát se jak diagnózy tak toho že se to s ním potáhne. Potáhne se to tak jako tak, tak to prostě je, ty děti jsou prostě jiné a my rodiče se s tím musíme smířit. A pokud mu můžu cokoliv ulehčit, jakkoliv mu pomoct být co nejnormálnější a postupně se zařadit do běžnýho života tak to prostě udělám i za tu cenu že budu oblítávat SPC centra a bude mít v kartě nálepku ADHD

kristyn.g
13. lis 2018

@urtica nevím jak s adhd, jen jsem se dočetla že LMD co mam se dnes do ADHD slučuje a to co mam to se lečit nedá, to je prostě určité poškození mozku nebo jinak sestavená nervová soustava. Jo jsem ráda že se mnou pracovala máma ale prý to taky moc nebylo... ono se to časem dost zlepšilo samo, jen jsem potřebovala přístup jiný jako dítě, pak jako starší jsem si poradila sama a pomáhalo mi třeba víc času na písemky i u maturity jsem měla víc času...

urtica
13. lis 2018

@kristyn.g Ne, léčit ve smyslu "vyléčit" se to nedá - ty léky pouze mohou korigovat projevy - asi jako když se bere inzulin na cukrovku. Jinak jsem četla, že v pubertě se projevy často zmírňují, člověk se s tím naučí pracovat, ale jinak souhlasím s tím, co tu napsala @yelowangel - tyhle poruchy nepostihují intelekt, takže ony si ty děti stejně dobře uvědomují, že jsou jiné, tím, že se o tom nemluví, to nezmizí...

xxx3d
13. lis 2018

@dixi86 ahoj,
základ je, dle mého, neobcházet pediatra, který ti naopak, resp. dítěti může vypsat doporučení k neurologovi na vyšetření, v tomhle věku, to bych viděla jako odrazový můstek, pokud máš nějaké pochyby.
Co se týká obejití pediatra a uvedení dítěte do školky jako zdravého, jak jsi psala, tak ona i školka, jako instituce k tomu oprávněná, pokud se jim v průběhu docházky nebude něco zdát, může požádat PPP o vyšetření a vyšetření této specifické diagnozy provádí lékař s přihlédnutím k psycholog.testům třeba.

sunny1sis
13. lis 2018

Mam syna 5.5let, dg. detsky autismus +ADHD. Prislo se na to az po nastupu do skolky ve 3letech. Hned prvni den me reditelka upozornila, jak je to dite jine. Tehdy nam doporucila neuro vysetreni. Sli jsme za obvodakem, vydala zadanku, neuro pak doporucil psychologa a ten psychiatra. Vsude dg. stejna. Prvni rok do skolky jsem s nim chodila ja, pak na SPC doporucili asistentku a uz 2 roky spolu pekne pracuji 4h denne. Tento rok zacal brat Ritalin, ten pomaha. Hodne se zlepsuje, ale porad to neni na urovni vrstevniku. Ted dostal odklad na pristi rok. Hlidame ho NONSTOP, nemuze byt NIKDY sam. Neuvedomuje si svou silu, sebeublizovani uz skoro vymizelo, zachvaty vzteku pretrvavaji, do tri let poradne nespal, musi mit sve ritualy. Ted mame 9m miminko, prvni mesice byli hruza, ani se na nej nepodival, kazdy zvuk mu vadil, to vlastne plac i do ted, celkovo nesnasi hluk. S detma si nehraje a u nas nejvetsi problem, ze nerozumi lidskym vztahum. Chce utikat a objimat uplne kazdeho ciziho na ulici, v obchode, .... Nakupovani ci navsteva jakehokoliv zarizeni/obchodu je u nas neskutocne peklo. V podstate s nim nikam nechodime, protoze nevydrzi hezky stat/sedet ani 5 minut. Vali se po zemi, vse chce osahavat, kazdeho zdravi. Je to jinak hrozne milujici kluk, lasky ma na rozdavani pro kazdeho, jen mu proste v hlavicce nedochazi, ze ne kazdeho zname a kdyz se rozbehne, narazi, upadne a ublizi si az do krve. To ohrozovani miminka urcite neni umyslne ani u Vas, proste si neuvedomuje svou hyperaktivitou, ze kdyz kope, haze sebou, muze hodne ublizit. Pro nas je to hodne narocne, bezne aktivity tezke, az nesplnitelne. Proto doporucuji cim drive za obvodakem, i kdyz je mladsi, ale objednani na vysetreni vsude hooodne trva, my cekali mesice na to prvni. Zkuste se podivat do diskuze "Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace". Tam je to zive a holky poradi se vsim. Drzim palce.