Cesta do školky. Co myslíte?

maarp
19. čer 2022

Ahoj,mam holku -v zari 3,5 a kluka 10mes.Jsme z maleho mesta, kde je vice skolek,ale jedna je soukroma. Jsem mnoha duvodu rada rada, ze tam dceru prijali. Je asi 2km od nas. Dcera je skvela, lec slozita povaha.Nemam ridicak, tudiz cestu do skolky bychom kazde rano absolvovaly pesky s mensim v kocaru. A ted k veci. Dcera za boha nechce chodit. Kdyz jdeme na namesti,je to proces na hodinu a zpatky uz ji bolej nohy(to je kilometr).Vetsinou s sebou tahame kolo a stejne je to s recmi o boleni nozicek. Samozrejme ze kdyz pritlacim,tak i tu cestu do skolky nejak zvadnem...za dlouho,s brekem a premlouvanim...mam jeste moznost sourozeneckeho kocaru,kdy je jedno dite nenanenapadne zasoupnute pod druhym...jak byste to videli vy?Vozit ji v sourozeneckym a dovezt ji klidnou,nestresovanou ranem,odpocatou do skolky...nebo teda slapat slapat slapat,vzdyt uz je "velika".Diky za vase nazory!

antoinet
20. čer 2022

Jednou jsem byla s dcerou u dětské fyzioterapeutky, která mi říkala, že je chybný zvyk trénovat děti na chození dlouhých tras, prý ti vůbec není zdravé pro pohybový aparát a hlavně nohy, obzvlášť na tvrdém pohybu. Tříleté dítě se prý klidně může v kočárku svézt na hřiště a tam má pak běhat po měkkém, zkoušet různé prolézačky apod., ale vyloženě pochodování prospěšné není, na to mají ještě pár let čas. To je prostě jen takový předsudek, že je někomu hanba dát malé dítě do kočárku. Do první třídy v něm nepojede, dejme těm dětem čas.

fire85
20. čer 2022

Udělat si řidičák, jak zvládnete denně dva km pěšky do školky? A řidičák vyuzijes i sama, nechapu že jsou
ještě dnes lidi co nemají řidičák, a mohli by ho mít.

tahejhula
20. čer 2022

@rubesovak to chápu, ale jestli není náhodou problém v systému předškolního vzdělávání, že ano.

michaela666
20. čer 2022

@fire85 Já jsem jedna z nich. Manžel mi ho nutí už skoro 2 roky, ale já se na to necítím. Nepřijdu si divná, kam potřebuju si dojdu nebo dojedu busem. Jinak jezdíme společně. Stačí mi jet jako spolujezdec a je mi zle. Takže jako řidič bych jezdila max sama a ještě ohrožovala ostatní. S dcerou bych sama nejela nikdy.

lajla
20. čer 2022

@maarp a tohle resite na diskuzi????
Mate x moznosti
Dcerku nechat doma
Skate ke kocarku
Ridicak
Manzel

rubesovak
20. čer 2022

@tahejhula taky jsem to říkala, ale zase na druhou stranu 2 hodiny denně venku zase není tak moc. Kolik rodičů má čas (nebo chuť) po práci vzít dítě každý den ven? Několikrát mi bylo řečeno že když se dítěti ven nechce,mame zůstat ve školce, takže kvůli 1 dítěti které nerado chodí zůstane dalších 24 ve třídě☹ jeden tatínek dokonce odnášel dceři boty aby jsme nemohli jít ven protože jeho dcera prostě jezdí kočárkem bebo autem.Já jsem nemyslela zle ten svůj komentář ale jsou věci které si rodiče opravdu neuvědomují. To je stejne jako když rodič nadává že jeho dítě nemá žádné výrobky vystavené, ale týden předem vás upozorní že si nepřeje aby jeho dítě pracovalo s nůžkama a barvama nebo že když dítě nechce tak si nepřeje dal ho motivovat k práci, prostě v pondělí se mu nechce tak neexistuje mu to během týdne znovu nabídnout.

fire85
20. čer 2022

@margitule řidičák bude mít napořád, ne jen do školky

lajla
20. čer 2022

@antoinet mam 6 deti a stridala jsem dvijkocar, kocar plus stupatko
Jeste ted kolikrat v cerstvych 5 ho vyuziju pro dceru
Chodim kolem 20 km denne a to fakt neujde
Miluju matky co vykrikuji ze dite od roku a pul kocar nepotrebuje a skolkove uz vubec, zakazuji mu spat?
Syn ma 21 m a bude spat v kocarku tak dlouho dokud bude chtit

michaela666
20. čer 2022

@rubesovak To je síla. Vidím, že nejen na základce učitelky dostávají čočku od rodičů. Ono to jede už od školky. 🤦 Prostě jsou kolektivní činnosti, které by to dítě mělo s nástupem do školky ve větší míře zvládnout. Jinak ať hledají podobně smýšlející zařízení.

lajla
20. čer 2022

@michaela666 ta svoboda… spolehat se na jine, autobus, vlak atd… nemluvim o pohodli
Nesrovnatelne
Nechapu ze jsou dospele zeny co vychovavaji deti, odnosi je, porodi…a maji strach z rizeni aut🤭

fire85
20. čer 2022

@michaela666 to jej hloupost, to si člověk.mysli a potom si zvykne a je za řidičák rád. Navíc v dnešní době, ale tak pokud dojdete všude pěšky...no nevím, nákupy tahat v ruce? Nebo byt snad závislá na manželovi?

pampeklec
20. čer 2022

@fire85 když ho k ničemu nepotřebuje a nechce jezdit, tak je zbytečné si ho dělat... než ho využije, stejně zapomene řídit... naopak mi přijde super, že jsou ještě dneska lidi, co nepotřebují vlastní auto a jsou ochotní chodit ty 4 km denně pěšky.

tahejhula
20. čer 2022

@rubesovak co popisuješ, snad nebude nějak extrémně rozšířený fenomén, ne? Já když vídám ve městě ty ovestičkované děti na procházce, nadšeně se opravdu netváří. To ať jsou raději na té zahradě. Snažím se jen vysvětlit, že jsou prostě děti méně fyzicky zdatné a ty nějaký tréning nad rámec jejich vůle znechutí. Nehledě na to, že děti nějaká chůze pro chůzi samotnou fakt nebaví, nic jim to nedává.

michaela666
20. čer 2022

@lajla Vidíš a já bych stokrát radši rodila než řídila auto. 🤣 Prostě v sobě mám blok a když vidím ty hovádka na cestě, tak mě to utvrzuje v tom, že se na to nehodím.

lajla
20. čer 2022

@maarp za me podle toho co pisete dcerka absolutne neni zrala jit do skolky
Taky mam deti doma a az budou chtit, pujdou
Vyhla jsem se placi, nemocem, rannimu stresu… vsak si toho vseho jeste uzijete
Posledni deti maji 5 a 21m a jsou to uzasni partaci, dcerka mi strasne pomaha ale do skolky nechce
Zazila jsem to jiz 4 krat predtim tak jsem v klidu, nic nenutim
A ano do kolektivu chodime, deti jsou chytre spis nej ve tride
Syn nez nastoupil do skoly je v 1 tride umel cist a pocitat, ted zvlada uz krasne nasobit i delit
Ta petileta je na tom podobne

lajla
20. čer 2022

@michaela666 chapu ale jde o to prekonat ten strach a fakt ten pocit svobody a jet kam chci kdy chci😍jsme z vesnice a za me bych bez auta byt nemohla… nakupy, krouzky atd

rubesovak
20. čer 2022

@michaela666 řekla bych že před 15 rokama když jsem začínala tak to bylo jiné, nebo je to tím že to bylo na malé vesnici, pak ve městě děs. Ale lépe bych to neřekla...jsoi činnosti se kterýma by měli rodiče i děti počítat a směřovat k nim

michaela666
20. čer 2022

@fire85 S taškama se netahám, jezdíme na nákup jednou za 14 dní všichni společně. Takže to vezmeme se všemi pochůzkami a pak chodím jen po cestě z vycházky pro pečivo nebo uzeninu. Bydlíme na malém městě, pěšky se dostanu všude. Když jsme bydleli v Brně, řidičák neměl ani manžel. MHDčkem bylo všechno o dost rychlejší a nákupy domů až ke dveřím s rozvozem.

Asi se tím ochudím o nějaký pocit " svobody" při cestování, zato z těch denně nachozených kiláků zas budu mít hezčí zadek. 😃

margitule
20. čer 2022

@fire85 To jo, myslela jsem - dělat si řidičák kvůli téhle situaci. Nebo lépe řečeno - cesta autem mi přijde horší než 3,5leté dítě v kočárku.

darkwitch
20. čer 2022

@lajla to je zase názor... Při porodu nikoho neohrožují... A s autem mám spíš pocit, že člověk o svobodu přichází, všechny kamarádky jak začaly řídit, tak přestaly chodit, protože zrovna je hnusné, pospíchají, jsou unavené...
@michaela666 úplně ti rozumím, řidičák jsem si udělala v osmnácti, byly to takové nervy že se od té doby bojím i na místě spolujezdce...

A tedy ještě k původnímu tématu, nevím jestli dítě které šlo do školky 2km pak bude nadšenější že jde na procházku než dítě které se do školky svezlo. Oni to totiž není jen o tom jestli to dítě ty 2km do školky dojde, ale že pak je ještě ve školce na procházku, pak jde 2km domu. Mezitím se mu třeba do školky tak úplně nechce, nebo se mu ráno nechce vstávat. Taky to může být projev žárlivosti na mladšího sourozence - on se vést může a já musím jít pěšky.
A za kočárek se mu ve školce nikdo smát nebude, nevím jak jinde ale dítě ze třídy jsme potkaly před školkou si tak dvakrát za celý rok a pokud by tohle měl být jediný problém, však nemusí jet v kočáře až ke školce.

rubesovak
20. čer 2022

@tahejhula bohužel čím dál rozšířenější. Minulý týden jsem si byla pro syna ve školce, před vstuoem jsem se potkala s maminkou a holčičkou, poutala jí do sporťáku, holčičce musí táhnout minimálně na 4 roky, protože synovi budou 4 v září a je nejmladší ze třídy, a maminka se rozčilovala jak to že nebyly děti na vycházce ale na hřišti u školky. Nedalo mi to a zeptala jsem se proč ji to hřiště tak vadí, ještě když bylo 25°. Tak na mě akorát vyštěkla že se snad mají chodit projít. Vidíš tu logiku? Ona vozí dítě z i do školky na kočárku, to se projít nemůže, ale učitelky jsou špatné protože se projít s dětma nebyly...
Hned u zápisu je, alespoň u většiny školek, požadavek aby bylo dítě bez plen, umělo chodit a snažilo se, nejlépe umělo se, najíst lžíci. Myslím že pro děti 3+ které mají být zralé na školku to nejsou nesplnitelné úkoly. Pokud toto dítě nezvládá, není na školku zralé a bude se tak akorát trápit☹ pokud za to tedy nemůže pohodlnost rodičů.
Za mě je samozřejmě pobyt na hřišti lepší než jen procházka, ale je třeba počasí kdy se fakt na hřišti být nedá, nebo školka nemá hřiště pro každou třídu takže se musí střídat. Takže se musí počítat s tím že se chodí na procházky a když hlásím dítě do školky tak s tím vším počítat

antoinet
20. čer 2022

@rubesovak jasně, ale jsou tříleté děti, které lépe zvládnou školkovou procházku, když k tomu nemají ještě denně +4 km. Prostě postupně, za rok to už třeba dá.

petulaapetula
20. čer 2022

Já bych jako jedna z mala volila možnost chodit. I když by to bylo třeba občas s řevem.. Kočár vůbec, a když uz se vozit, tak odrazedlo pro ni. Do září ještě čas to trochu vypilovat a zvyknout jít na víc chuze. Úplně bych nespolehala, ze ve školce bude chodit protože chodí ostatní. Znám hodně deti, které právě zvyklé nebyli a i ve školce na procházkách breceli a natahovali se po učitelce at je nese.

tahejhula
20. čer 2022

@rubesovak a za to snad mohou všechny matky, které ráno dovezou dítě do školky v kočárku? V tom je jaká logika, prosím tě? Zajímavé je, že varianta odvozu autem obecně tolik vášní nevyvolává, přitom se jedná o totéž. V zimě aby pak matka s dítětem vycházela v šest, protože je dítě ráno nerudné, například mu déle trvá, než se celkově probere. Ale hlavně že to dojde po svých, aby se mu někdo nesmál (nebo třeba nezáviděl). A tohle řešíme v zemi, kde lidé běžně sednou do auta, aby o 400m dál nakoupili 10 rohlíků a 200g šunky. 👍 Pohodlí se toleruje jen dospělým. Děti bolí nožičky, no jak říkám, nudná procházka je nudná procházka, to pak bolí kdeco mnohem dříve a slzičky můžou být něčím úplně jiným.

rubesovak
20. čer 2022

@antoinet a je lepší s takovým dítětem pomalu postupně chodit, však je na to ještě celé léto, nebo ho posadit do kočárku a ukázat mu tu možnost že chodit nemusí a může se vést?

missbufy
20. čer 2022

U nas to bude podobne. Dcera 3r nastupuje v zari do skolky vzdalenou 1,7km od domu. Bude chodit pesky, auto nepripada v uvahu, cesta autem by trvala dele nez pesky... Bude to narocne, je porad v kocarku a pesky chodit nechce. Trenujeme alespon chodit pesky na hriste v pulce cesty do skolky. Starsi dcera mela problem v tomto veku projit i na zastavku od skolky cca 1km... Kdo tady pise, ze 3 lete dite by melo v pohode projit denne 4km + aktivity a cviceni ve skolce je bud divny nebo blazen... Ja jsem pro starsi dceru chodila obden pesky do skolky vzdalenou 3km kopcovitym terenem a mela jsem dost a to jsem i obcasny sportovec ( beh, aerobik)... U nas to bude pristi rok narocne, mladsi dcera pujde pesky ze skolky domu tam vezmeme kocarek a jedeme pro starsi dceru a na krouzek, ja nachodim asi 7km... Auto neprichazi v uvahu.

rubesovak
20. čer 2022

@tahejhula mluvím o kočárku protože tazatelka auto nemá a dělat si řidičák a pořizovat auto kvůli cestě do školky mi přijde jako naprostá utopie v tomto případě. Přijde mi že posadit takhle velké dítě do kočárku je prostě pro chůzi naprosto demotivující. Však má holčička ještě 2 měsíce procházek před sebou než půjde do školky, cestu do školky si může mockrát projít aby jí znala, namotivovat jí na školku, na děti, občas jí po cestě schovat nějaké překvapení...to je určitě lepší motivace pro chůzi než posadit do kočárku a ukazat jí že se může místo chůze vozit.

terka_37
20. čer 2022

@maarp Také jsem chtěla psát, že skejtik. Když ten ne, tak ten dvojkocar. Vyhecovat dítě dojít do školky včas mě stojí nervy i u skoro 6-ti letého. Jako ne, že by nechtěl chodit, to je v pohodě, ale prostě všechno je důležitější, než jít do školky. A to to tam má moc rád. Ze začátku se tam dětem většinou moc nechce a muset k tomu ujít pěšky takový kus mi přijde nereálné. A pak unavená zpět...Můj starší ve 3,5 teprve začínal chodit dál, než 50 metrů:D Jinak byl rev. Do školky šel až ve čtyřech. Mladší už teď v čerstvých 3 ujde v pohodě 5 kilometrů. Každé dítě je jiné a je třeba si to udělat co nejvíc v klidu pro sebe;)

tahejhula
20. čer 2022

@rubesovak ty pořád nechceš pochopit, že není nutné, aby tříleté dítě ušlo za den osm kilometrů, v tom je ta potíž. Navíc ti dnes spousta odborníků potvrdí, že je to nevhodné pro jeho zdravý vývoj. Kolektivizace je za námi, nemusí všichni umět totéž, být ve všem stejně zdatní. Klidně se pak může stát, že pokud takové dítě ráno poženeš pěšky, bude z něj po desáté dopolední to dítě, které pláče, že ho bolí nohy a učitelko starej se.

darkwitch
20. čer 2022

@rubesovak ale tazatelka přece nepíše že o prázdninách bude dítě jezdit v kočárku, ptá se na kočárek na přesun do školky. Navíc tak školka je pro to dítě zahul i když ho matka nenervuje honením do školky.