Co zvládá tříleté dítě?

kajka2015
2. srp 2018

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, co vaše tříleté ratolesti už sami zvládají....
Moje dcerka oslavila na konci července tři roky a v září nás čeká nástup do MŠ.
Dcerka se sama nají lžící (špagety vidličkou), napije z hrnku, dojde si na záchod....s oblékáním má občas problém a nezapne knoflík, zip jí musím nasadit.
Máme ale jeden velký problém a to, že dcerka neumí pořádně mluvit, málo které slovo jí je rozumět ( o jídlo si říká mňam mňam, napít umí a záchod je ještě pořád ee), zvířata jmenuje podle toho, jaké vydávají zvuky.
Barvy se jí pořád pletou a z tvarů pozná bezpečně jen kruh - kolo.
Namaluje sluníčko, obličej...
Jezdí na kole s pomocnými kolečky.
Mezi dětmi bývá tichá, nepotřebuje moc společnost a hodně si vyhraje sama.
Když má své dny a stojí o nějakou hračku, nikomu jí nechce půjčit a říká moje, toto většinou končí vztekáním, ale někdy si nechá vysvětlit, že se o hračky dělíme.
Prosím vás o názor, jestli dcerka zvládá úměrně svému věku nebo jestlu máme co dohánět a jak to máte vy...

Děkuji.
P

petrasipkova1
2. srp 2018

Asi takhle, dcerce bylo 9.7. tři roky. Oblekne se sama, zip zapne jak který, knoflík vůbec, ten ji rozzuří. Jídlo sní sama jen co se dobře nabírá lžíci, špagety neexistují , když jí něco nechutná tak 2x zobne a zdrha,takže ji stejně pořád krmím. Jezdí na koloodrazedle, plave s rukavkama. V kolektivu je stranou, čeká až na ni přijde řada, neubližuje,nemá ráda divoké děti. Mluví krásně, obří slovní zásobu,jen má problém s výslovnosti kvůli uzdičce,tu teď budem řešit. Má úžasnou paměť, pamatuje si zážitky, knížky, odříká celé nazpaměť. Maluje taky jen sluníčko a lidí. Každé dítě je jiné a ve školce se ve všem zlepší. Naše bude ještě rok doma 😊

podaji
2. srp 2018

Našemu je přesně 2,5 roku. Zip zapne jen když mu hodně nasadíme, knoflík ani náhodou. Oblékne se sám jen strojem musím malinko pomoct. Mají se sám lžíci tuhou stravu polévky brinda, vidličku jen když jde něco napichovat. Špagety rozhodně ne. S dětmi si moc nehraje a spíš se jen kouká jak si hrají. Zapojí se občas ale drží si odstup. A vůbec nemluví jen máma táta bába. Je fakt že všemu rozumí o vše si řekne rád si čte, už umí pár písmenek. Ale jestli to vše dozenem až půjde za půl roku do školky no nevím. Jo a na odpo spanía ještě pleny🙄

kajka2015
autor
2. srp 2018

@podaji Dcerka taky vsemu rozumi a spoustu veci rychle pochopi, staci ji jednou vysvetlit. Jen me to vse vrta hlavou, ptze me byvaly manzel napada, ze je dcerka zaostala a neumi se chovat mezi detma...

nafuka
2. srp 2018

Tak ať blbě nepindá a dcerku něco taky přiučí, když je podle něho zaostalá. On má asi patent na rozum.

podaji
2. srp 2018

@nafuka přesně někdy ty chlapi dřív mluví než myslí. Můj taky nedávno...malej něco chtěl já samozřejmě věděla ale on už se pak rozčiloval na malého ať se naučí laskavě mluvit a řekne mu to. No hned mu to naštěstí došlo...nebo že učím malého lézt do všech šuplíků a linky a lednice ale že oni prostě jsou zvědavý ty děti. Pak mě volá celej nadsenej že se malej umí obléknout obout atd no a kdo ho to asi učí 😀😀

mollyweasley
2. srp 2018

Lidi mají tendenci hodnotit inteligenci dítěte podle úrovně jeho řeči. Když se tříleté dítě dorozumívá jednoslovně a v citoslovcích, pak to, pochopitelně, může znérvoznit. Pokud má otec navíc v okolí nekoho mladšího, kdo už recituje básničky, na otázku, co chce k obědu, odpoví "maso, blamboly a mlkvičku" a jeho dítě odpoví "mňam", tak je možné, že se cítí špatně.
Takto málo mluvné tříleté děti existují, ale většina jich není. V tomto případě myšlenkové pochody bývalého muže asi chápu, obzvlášť pokud na něj třeba útočí i jeho rodiče "Ať s ní Maruna zajde někam k logopedovi, to ji jako chceš nechat mluvit jako hotentot až do školy?!"

K tomu logopedovi ji klidně vzít můžete, on nenapravuje jenom výslovnost, ale může při opožděném vývoji řeči doporučit správný postup, pomůcky.

kajka2015
autor
2. srp 2018

@mollyweasley Ano, to je také možnost. Přiznám se, že mluvení jsem nějak zatím neřešila. Já jí samozřejmě rozumím, pravda, na tříleté prohlídce nebyla schopna zopakovat slova při vyšetření sluchu, ale doktorka také nic neřešila s tím, že příště. Každý jsme se jednou naučil mluvit. Ona je jinak velice bystrá a vnímavá, ale to asi otec za čtyři dny v měsíci nemůže poznat. Každopádně děkuji za názor.

martinka_33
2. srp 2018

Co jsem tak v okolí vypozorovala, tak z dětí, které začnou později mluvit obvykle vyrostou nemluvní lidé, takže ukecaná asi nikdy nebude, ale s tím si ve školce určitě poradí 🙂 Moje dcera ve třech letech mluvila normálně ve větách, ale ona pusu nezavře jak je den dlouhej, o nějakým sluníčku si můžu nechat zdát, na kreslení nemá talent.. Každý dítě je jiný

kajka2015
autor
2. srp 2018

@martinka_33 Tak dcerka porad neco.vypravuje, jen ji vetsinou neni rozumet. Vety se snazi, ale zatim dve, tri slova...Pokud to bude, jak rikate, ze bude spise ticha, uplne ji vidim v dedeckovi, mem tatovi.🙂

prcekverunka
2. srp 2018

@kajka2015 Dcerka má sourozence nebo je sama? Pokud sama, dělit o hračky se naučí ve školce..
Já mám prostřední dcerku, která bude mít 3 roky v říjnu. Nají se sama, na záchod si dojde (zadek si sama neutírá), oblékat a obouvat se umí, jen to musím kontrolovat, protože se často obleče/obuje naopak. Knoflík ani zip si nezapne. Na kole se šlapkami nejezdí - má first bike.
Mluvit umí dobře, pusu nezavře a rozumět jí je. Pokud jí někdo neodpoví, vykecá mu díru do hlavy 😀
Ne, teď vážně - do školky by měla umět se najíst, aspoň částečně obléct, ale hlavně si musí umět říct, co potřebuje/co jí je, musí umět říct celé své jméno. Jinak jí se vším pomůžou.

aklin
2. srp 2018

Dcera se naji sama, oblekne a svlekne se sama, posklada obleceni, dojde si na zachod, uklidi hracky, jezdi na kolobezce a na kole, pusa ji jede cely den, umi zapnout a rozepnout zip, umi zapnout knofliky. Kdyz chce a ma naladu sama si pripravi snidani a veceri, umyje nadobi. Akurat musime porad pripominat a nutit, aby pila, kdyby to bylo na ni za den by vypila max. 0,5 litru.

ladyhacek
2. srp 2018

Syn v září 3,5 let - sám zapnout zip ani knoflík neumí > ve školce mu s tím pomáhají buď učitelky nebo starší děti.
Začal mluvit až po 3 roce (asi 3r a 1m pomalu začal za další měsíc to bylo lepší a teď už se v tom ztrácíme jak začíná breptat 🙂

jinak sám se nají, oblíkne (často tepláky obráceně) , obuje se, ponožky si umí obléct, ale jen některé. O vše si uměl říct i když ještě nemluvil.
@prcekverunka celé své jméno? syn nastoupil ve 2,5 letech nemluvil a vzali nám ho 🙂-příjmění umí říct, ale do jména se moc nechce 🙂

Záleží na školce - ani si tam s dětmi "poradí"

prcekverunka
2. srp 2018

@ladyhacek Tak to potom ano, u nás to chtějí. Sice z toho nikoho ,,nezkoušejí,´´ ale mělo by to dítě umět.

ladyhacek
2. srp 2018

@prcekverunka asi záleží na školce - ta naše je na vesnici - všichni se znají max počet dětí 20. a to že moc nemluví věděli (také si mysleli jak ho školka donutí mluvit 😀)
na to jak je akční byl na mluvení líný 😀 > já vždy říkala, že na naučení mluvení nemá čas - když jsem s ním chtěla něco probrat povědět básničku.. neexistovalo

lucie01
2. srp 2018

Mám syna, který už má tedy 5 let, ale v tom věku byl na tom tak nějak podobně. Co se týče mluvení, hodně se rozmluvil ve školce ( on teda mluvil dost i před nástupem, ale hodně mu nešlo rozumět :D ) a nebyl teda jediný. Tam děti udělají během třeba půl roku velký pokrok co se týče mluvení i jiných věcí. Paní učitelky hodně maloškům pomáhají, tak bych se nebála. Vaše dcerka je běžná tříletá holčička.... za to ex, by se měl nad sebou zamyslet 😠

vladienka
2. srp 2018

@kajka2015 neporadim, len vas ubezpecim ze to ze v 3 rokoch moc nerozprava neznamena ze nebude ukecana. Ja som nepovedala jedine jedno slovo do asi 2,5 roka a potom nevedeli (a nevedia) ako mi zavriet pusu 😁

tomikjoejoe
2. srp 2018

@kajka2015 můj nejstarší syn mluvil ve třech letech podobně jako Vaše dcera, uměl se najíst, relativně dobře obléknout, kreslit neuměl vůbec. Komunikaci vlastně řešil většinou tak, že si ukázal co potřebuje. Během prvního půl roku ve školce udělal velký pokrok a teď v 5 letech sice chodí k logopedovi, ale řeč se mu krásně srovnala.

Řekla bych že je to možná tím, že dítě potřebuje mluvit s ostatními dětmi. Mladšímu synovi budou tři roky v prosinci a mluví jako můj nejstarší syn, jen občas ještě komolí výslovnost. Máme celkem čtyři děti (vč. ročního miminka) a každé mluvilo líp a líp, už teď se děsím toho až nejmladší začne mluvit :D

kajka2015
autor
2. srp 2018

Všem moc děkuji za odpovědi 🙂. Něco ještě za ten měsíc zkusíme doladit, ale po vašich reakcích jsem o dost klidnější. Děkuji.

mikulilinka
3. srp 2018

Dcera za 2mesice 3roky, mluví krásně téměř všichni ji rozumí,mluví až moc ,kolikrát dokáže v danou chvíli použít slovo nebo větu,ktera stoji za to😁 hodně zpívá, říkanky porad, tancuje, hraje si jak sama tak ma rada kolektiv,porad neco tvorime a malujeme a nejradši kresli postavicky a hlavicky 😁 vyslece se,ale oblece jen spodní část tela a boty, sama zvlada zachod s utrenim i splachnutim, umyje se, vycisti zuby, sama se sprchuje asistuju jen na konci a pri myti vlasů, sama se naji, nekdy si i podá na co má chuť a rozbalí.Je na knofliky a zips nema nervy 😂

zlorenka
3. srp 2018

@lucie01 dcera je bezna holcicka a ex je...beznej ex 😂

lucie01
4. srp 2018

@zlorenka asi tak 😀😀

radka8888
4. srp 2018

Dceři je dva a půl. Už rok chodí do školky, takže zvládá všechny samoobslužné věci atd. Přijde mi, že jakmile dáte dítě do kolektivu, tak at chce nebo ne udělá za chvíli obrovské pokroky a je možné, že se i rychle rozmluvi. Jinak je si myslím ta norma, kdy mluvit siroka. Možná bych zvážil třeba ji dávat pravidelně do nějaké herní skupiny, aby se naučila. Fungovat v kolektivu, případně ocenila, že mluveni k. Něčemu je. Možná, že tím, že vy ji doma. Rozumíte je ve výsledku kontraproduktivní.

izz76
8. srp 2018

@kajka2015 Moje dcera když před rokem nastupovala do školky uměla asi 60slov,tím myslím i citoslovce,zvířecí zvuky atd. Jinak vše zvládala a je velice společenská povaha,učitelky s její řeči neměly žádný problém. Samozřejmě školka hodně pomohla v rozvoji řeči,za dvě měsíce udělala obrovský skok... No a dnes za pár dnů čtyřletá,mluví krasně ve větách a furt :D Tím chci říct,že bych se školky nebála,naopak může jen prospět.

hermelinah
10. srp 2018

Myslim, že vše v pohodě zvládne 🙂 Malému jsou tři roky a taky nemluví, ale děcka ve školce, včetně předškoláků s ním komunikují úplně super, narozdil od tvé malé kreslení zatím žádný zázrak a v kolektivu je spíš kápo ( konkrétně ve školce, v cizím chvili trvá než se rozkouká) Takže dost možná i tvoje malá nebude ve školce stát stranou 🙂 A o mluvení nemám strach, kamarádky holčička šla do školky a neřekla nic, za pul roku už tu pusu nezavřela, a do dnes kdyz nespí tak mluví 🙂 Jediné co by bylo fajn pohlídat, aby ji právě ta řeč nevyčleňovala z kolektivu, tak možná jen poprosit učitelku jestli by to chvíli pozorovala, ale myslim, že tím společným programem dopo ve školce, se deti zkratka stmelí a bude to dobré 🙂)

Minulý šk. rok sem mluvila ve školce s maminkou, koukaly sme jak děti jedí oběd a úča to komentovala, že dostali příbory a bojují s tím tak sem pomalejší, a z maminky vypadlo, že to téměř 5 leté dítě doma krmí.. A taky ve školce přežil 🙂

verinikki
10. srp 2018

@aklin
Prosím, mimo téma, máte nějaký vychytávky pro to pití? Malá je obecně velmi šikovná, jí vše a s chutí, ale to pití je horor...ustavičné napomínání a nucení. Když jsem to zkusila neřešit, je schopna hrnek s pitím od snídaně pít až do večera -1,5 dcl!!!

radecka1
10. srp 2018

@verinikki Pokud dostatečně čůrá, tak se s tím nestresovat. Zeptat se jestli chce napít nebo si nalít sobě a ani nenabízet. Většinou když si dávám něco já, tak hned chtějí taky. Dávat hodně ovoce, zeleniny. Zjistila jsem, že když mají žízeň tak pijí a nebo pijí vodu ve vaně, když chci, aby se koupali.

aklin
10. srp 2018

@verinikki Nam hodne pomaha kdyz je ve spolecnosti deti. Kdyz pije jeden, pije i ona. Delame to tak, ze stojime nebo sedime u ni tak dlouho dokud nevypije potrebne mnozstvi. Dalsi co jsem zjistila, ze kdyz ji davam treba na etapy kazdou chvili napit vypije i pul litru behem pul hodiny. Nekdy pomaha neco za neco. Porad vymyslime zpusoby jak ji donutit. Byly casy, kdy jsem ji odchytla, nasilim jsem ji to piti davala z lahve s rychlym prutokem.

betem
19. led 2019

@podaji zajímá mě, jak dopadlo vaše mluvení. Syn má teď koncem ledna 3 roky a mluvit neumí. Chápe úplně vše, ale mluvit nechce. Umí máma, táta, baba, sestřičce říká kago, i když je Emička. Od 2.1.nastoupil do školky. Tak snad ho školka rozmluví.

podaji
19. led 2019

@betem dobrý den synovi jsou dnes přesně 3 roky a měsíc a posun tam rozhodně je. Na doporučení Dr docházíme cca 3. Měsíc na logopedii. Je malý takže nějaké slovní cvičení nepřichází v úvahu. Spíš se hodně zaměřují na jemnou motoriku. U nás je to opravdu vývojem. Syn začal pozdě sedět chodit atd. Takže i to mluvení přijde později. Na druhou stranu vyniká oproti jiným 3letym v počtech a sám už doslova čte. Jestli je váš malý ve školce určitě se brzy domluví. Nám ho bohužel pro plný stav nevzali. Je až prosincový...navíc mám doma miminko. To je argument viďte.🙂

petra0612
25. říj 2020

Mému budou 3 roky za 2 týdny. A odmítá se učit! 😄 Když mu řeknu... Oblékni se, odpoví mi.. Ne! Obléká si jen co ho baví a to je bunda a zipy. Jíst umí sám, ale jen pár lžiček, jakmile se zasytí už nechce, tak pak doktmuju já 😄 Mluvit začal před nedávnem, také to není dokonalé. Věty dává postupně dohromady, ale musím říct, že kdyby neměl maminku, tak mu možná nikdo nerozumí.