Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Dát 3leté dítě do školky, i když jsem doma s mladším?

luji
28. čer 2016

Chtela bych se zeptat na vase zkusenosti.Dceru mi k nam do skolky nevzali, takze bych ji musela vozit do skolky cca 7km.Mam doma jeste pulrocni miminko, takze budu i nadale na rodicovske dovolene.Resim dilema zda vubec davat dceru do skolky.Uvazovala jsem max nad tremi dny v tydnu, chci si ji jeste uzit.Ale mam strach, ze bude porad nemocna a schyta to syn :-/ Dcera je sice spolecenska, na hristi i v krouzcich se zapojuje, ale jinak je mamanek.Po narození syna uplny....nechce byt ani u babicky.

prostejina
29. čer 2016

Já do skolky nechodila, hlídala me babička a nebo tatka podle toho, jakou mel směnu. Mela jsem hezky dětství - furt jsme něco vyráběli, hráli, byli v lese. Jenže pak byl přechod do školy jedna velká katastrofa. Nebyla jsem schopna akceptovat učitelku, zvlášť, když se na nas ve třídě zlobila a mela jsem z toho psychosomaticky problémy, az jsem musela zacit chodit do poradny. Zapojit se do kolektivní prace byl problém, když se učitelka zlobila byl problém, ranní vstávání byl problém, někdy zlomyslnost jiných děti byl taky problém. Určitě je fajn dávat dítě do školky, i třeba na dva dny v týdnu. Zvykne si na kolektiv, autoritu k učitelce, a tak. At pak nemá těžkej přechod do reality :/

ninive211
29. čer 2016

Já zastávám názor, že pokud to jde, tak minimálně do tří let by mělo být dítě s matkou. a pak hlavně individuálně dle potřeb a povahy dítěte. Jsou děti, které jsou opravdu velmi živé, samy si nevyhrají, neustále potřebují pozornost a nějakou řízenou aktivitu a ta matka s mladší sourozencem-miminkem, kdy třeba každé tři hodiny musí dvacet třicet minut kojit, pak dát odříhnout, mezitím starší dítě lítá po bytě a rabuje. Kvůli tomu třeba sestra dává v září starší holku (nyní 2,5 roku) do soukromé školky (mají nějakou dotaci, že budou platit školkovné jen 500), i když má doma nyní dvouměsíční dítě. No tak s tímto já zase moc nesouhlasím, přece jenom imunita a tak dále. Já dám dceru do školky nespíš od necelých 4 let, je říjová. na je docela introvert, cíťa a ve větší společnosti dětí se cítí nesvá, samozřejmě kdyby měla nastoupit do školky ve 3 letech,e to stále ještě celý rok do nástupu, tak by se vidělo, jaký by udělala pokrok, ale myslím, že právě ona bude z těch dětí, co školku zpočátku ponesou opravdu velmi těžko,takže to nebudu chtít uspěchat. Navíc bydlíme v Brně a je malá pravděpodobnost, že by ji vzali do školky fakt už v těch 3 letech

lenkaluk
29. čer 2016

@luji za mne jednoznacne ano, dej ji do skolky. Ale pokud se tak rozhodnes, dodrzujte pevny rad, kdy chodi, kdy nechodi, kdy jen na dopo, atd. Deti potrebuji spolecnost vrstevniku, navic se toho ve skolce spoustu nauci. Rozhodne o tom nepremyslej jako o "zbavovani se" ditete. Dcera chodi rok do skolky na 2,5dne a bude chodit dal i kdyz se nam na podzim narodi miminko. Drzim palce.

ninive211
29. čer 2016

@prostejina Já chodila do školky až do předškoláků, v podstatě až skoro od šesti let, jsme listopadová, máma byla doma s mladší sestrou a prý ani možnost dát mě do školky v tom případě nebyla...ruku v ruce s mojí introvertní povahou to bylo taky špatně podle mě. Nebyla jsem schopná začlenit se do již zavedeného kolektivu, a podle mě základy té sociální interakce se se mnou nesly i dál, i když tam jsme už rovnou nastupovali do nově utvářeného kolektivu. Bylo to prostě pozdě, za mě ideální věk k nástupu do školky jsou tak ty čtyři roky, ve třech letech na to spousta dětí ještě fakt není zralá (i když prostě někdy jiná možnost než dát do školky nezbývá...a naopak některé děti jsou zralé na kolektiv i dřív jak ve 3letech a být doma jen s mámou je ubíjí)

sabuse1
29. čer 2016

Pokud je na tebe fixovaná nehrotila bych to a nechala jí doma, příští rok budete mít třeba větší šanci,že se dostane do školky u vás, bude větší a na školu už se bude víc těšit. Tobě to ušetří starosti s nemocema a dojížděním

dendy88
29. čer 2016

Ja bych ten rok jeste pockala , uz jen kvuli tomu aby se necitila ze je odstrcena , taky pocitam ze pristi rok to budete zkouset do skolky co mate bliz takze by musela zas zvykat na novy , kdyz jste na vazkach vy a vite ze dcera by to asi moc nedavala tak bych to nelamala pres koleno a nechala ji doma a s tou nemoci, z 90 % kdyz neco donesla dcera ze skolky mladsi to chytila taky

kika_21
29. čer 2016

@luji Plus je v tom, že prostřednictvím sourozence si i miminko posílí obranyschopnost. Mínus v tom, že to bude náročnější na organizaci dne-vyzvedávat, když by miminko chtělo spát atd.Dá se dát spát do kočárku nebo do autosedačky-to by bylo řešení.Srovnej si v hlavě, co chceš ty-chceš si ji užít? Tak ji tam nedávej.Bude to pro Tebe přínosné? Tak ji tam dej. Výhradně podle sebe- od čtyř už já do MŠ dávám-ať si užije dítě , ať se pomalu připraví na školu. Ne aby něco zvládalo, ale aby mělo radost, že je velké a je ve škole-i když zatím mateřské. 😉

lomanta
29. čer 2016

Taky vozím syna do školy 5 km, za den to je dvacítka. Ráno se střídáme v odvozu sousedkou, tak to neni tak hrozné, v poledne pro něho jezdím já. Chodí když se to hodí, cca 3x týdne, z toho jednu tam spí (to nemám auto, tak jede po spaní se sousedkou), ale chodí tam prostě pro sebe, pro svoje zpestření dne. Máme teda pravidlo, že když už jsme domluvení, že jde, tak když si to 5 minut před odchodem rozmyslí, tak prostě jde s tím, že když se jednou rozhodl že jde, tak už musí jít, že ho tam p. učitelky čekají a má tam připravený obídek apod., ale když vidím třeba už večer, že se mu nechce, nebo v noci špatně spal apod., tak ho prostě nedám. Nechávám to hodně na něm. Takže za mě, když jsem doma, tak do školky chodí kuli sobě (i když neříkám, že občas se ho na to dopoledne "zbavit" a odpočinout si, zvlášt, když jsem těhotná a není mi uplně ok, to fakt není špatný 😀 )

madrilena
29. čer 2016

@ceekanka to máš asi trochu zkreslené představy k čemu školka slouží. Školka totiž není odkladiště dětí, ale vzdělávací zařízení. Maminka totiž dítěte kolektiv dětí nenahradí a v určitém věku dítě ostatní děti potřebuje. Krom toho je fajn, když má dítě nějaké "odborné" vedení. Určitě bych si školku vybírala. Ale jako názor, že když je matka doma, tak nač dávat dítě do školky je prostě asi mimo. A nevím o kolik jsou obědy ve školce dražší než když člověk vaří doma. Jídlo na celý den totiž ve školce stojí cca 30 - 40 Kč a fakt dost pochybuju, že Ti doma sní za míň. A mysím, že z pozice matky s jednou holčičkou nemáš právo soudit maminky, které mají děti dvě či více a své děti dávají do školek. Ono se říká jedno dítě, žádné dítě. Ty se můžeš dceři věnovat 100 % času, což se vícečetné matce fakt nepodaří. Ale chápu, že tato zkušenost je nepřenosná. Když jsem měla jen jedno dítě či byla bezdětná, měla jsem podobné názory jako ty. S rostoucími dětmi jsem názor přehodnotila.

zuzineckah
29. čer 2016

Klidně bych tu školku zkusila, vždycky je možnost to zrušit, nebo omezit. Nejspíš sama zjistíš, že starost o čiperné batole a miminko je poměrně náročné skloubit. Udělat to můžeš samozřejmě i naopak - nejdřív to zkusit doma a pak případně řešit školkou, pokud ti vyjdou vstříc 🙂
Názory o "odkládání" dětí do školky jsou přinejmenším směšné, jestli ne stupidní, obzvlášť od někoho, kdo má jedno dítě a situaci, o které je tady řeč řešit nemusel 😉 Ty bych v potaz vůbec nebrala...

madrilena
29. čer 2016

@luji V Tvém případě bych si malou asi tento rok ještě nechala doma, příští rok bych jí do školky už ale vozila. Nehledě na to, že jsi doma. Školka totiž není odkladiště, ale vzdělávací zařízení a jako příprava na školu je to fajn věc.

madrilena
29. čer 2016

@zuzineckah přesně 😀 Jedno dítě, k tomu ještě holčička a patent na rozum. Možná, kdybych této mamince půjčila své dárečky na týden, asi by velmi rychle změnila názor.

lomanta
29. čer 2016

Jsou tady různé rady: dávat x nedávat... ale podle mě je důležité se domluvit s tím dítětem, co vlastně chce. Jasně, že asi ještě přesně neví, co to je školka, ale třeba se domluvit, jestli by tam mohla chodit jen na chvilku (sousedka chodí na hodinku dopoledne, je tam s ní maminka, ona si chvilku pohraje, zvykne si na to prostředí a pak jdou domů, ne každá školka to ale asi umožní, ale přijde mi to super řešení), zkusit tam dítě chvilku nechat samotné, říct, kdy pro něj přijdu a podle toho to řešit dál... mě se zatím vyplatilo, domlouvat se na všem se synem. Když už se rozhodne, tak to platí, zase si nemůže uplně vymýšlet každých pět minut něco jiného... některé děti jsou prostě raději doma a některé raději ve školce a nevěřím, že to je podle toho, jak se jim maminka věnuje (u některých samozřejmě může, když si jich mamka za celé dopoledne nevšimne a nepohraje si nimi, ale ne vždy)

anehap
29. čer 2016

Já si tedy myslím, že @ceekanka to posoudit může, přestože má zatím jedno dítě 😉 Tohle není o počtu dětí, ale o tom, že maminka zná svoje dítě nejlíp, a tak dokáže taky nejlépe posoudit, jestli je zralé na školku nebo ne...nehraje v tom roli žádné další dítě, ale citové potřeby a povaha toho daného dítěte. Já jsem taky u starší dcerky věděla, že ve třech letech na školku zralá není a to jsem byla teprve těhotná(a ano, věděla jsem, že doma s miminkem to bude náročné, ale v tu chvíli to byla opravdu nejlepší volba) - měla jsem už jasno, že ve třech letech do školky ne - při zmínce o školce plakala, je taky hodně introvert, hrála si spíš sama - věděla jsem, že by to psychicky špatně nesla - a tím pádem i já - kdybych ji tam ve třech letech dala. Takže šla ve čtyřech letech a opravdu na tom byla mnohem mnohem lépe - do školky jsme nechodily s křikem, vzala to celkem v pohodě - ale i tak ten první rok spíše děti pozorovala a moc se nezapojovala, zato další rok to bylo už lepší 🙂
Kdyby byla taková, že by se do školky těšila, společnost milovala a obrečela by to, že by tam nešla, asi bych to brala jinak, tohle jsem ale řešit nemusela.....mimochodem u nás velké pozitivum školky - sní tam téměř vše, i to, čeho se doma nedotkne 😅
A jinak co se týká "odkladiště" - v některých školkách to tak opravdu funguje, učitelky se jim moc nevěnují, žádné akce, v podstatě jsou děti spolu jen pohromadě a hrají si....hodně je to o tom, jestli jsou tam mladé učitelky, "zapálené" do práce a je vidět, že práce s dětmi je baví a nebo učitelky před důchodem, které jsou "vyhořelé"(což chápu, je to opravdu práce náročná na psychiku a věnovat se jí několik let....před učitelkami smekám), a které už na to nemají nervy....v tomto případě dá dítěti mnohem víc maminka 😅 Když srovnávám s jinými maminkami různé školky, opravdu jsou obrovské rozdíly v tom, jak se tam dětem věnují - ono to ani nejde věnovat se důkladně dvaceti dětem najednou....
Takže tohle posoudí nejlépe maminka - autorka příspěvku, která svoji malou zná nejlépe - ne my ostatní... pokud je to tak jak píše, rozhodně to nevypadá, že by na školku byla zralá a odklad alespoň o rok jí jen a jen prospěje...... 😉 Z toho co píše, mi i připadá, že je k tomu už rozhodnutá....

zuzineckah
29. čer 2016

@anehap já si myslím, že to ceekanka posoudit nemůže ani omylem, protože i kdyby znala své dítě sebelépe, tak nemůže vědět jak se bude chovat po příchodu sourozence, malého miminka, kterému je zcela logicky věnována větší pozornost a také se mu do určité míry musí přizpůsobit režim dne.
Zakladatelka tématu to posoudit může.

sarihy
29. čer 2016

@zuzineckah + ještě bych dodala, že u dítěte, kterému ještě nejsou 2 roky, se to taky vidí všechno jinak...

anehap
29. čer 2016

@zuzineckah tak jasně, neví, jak bude reagovat na příchod sourozence, ALE - zná jeho povahu, a pokud ví, že by školku psychicky špatně snášelo, nezmění to ani příchod sourozence, to už je prostě dané 😉

dana3262
29. čer 2016

@luji já bych zkusila třeba 2 dopoledne. Když se vám bude chtít. Jestli to doma zvladate a o školou nestojite, tak bych se na to vyprdla.

zuzineckah
29. čer 2016

@anehap tady ale nebyla řeč o tom, že je dítě psychicky nepřipraveno na školku. Já narážím na její otevřené výpady vůči matkám, které své dítě dají do školky, jakožto nějaké nány, které si potřebují vorazit na kafíčko, manikůru a tak podobně... Takové přitroublé názory mě obecně nadzvedávají, natož od někoho, kdo kolem popsané situace ani neběžel.

sarihy
29. čer 2016

@anehap Moje starší dítě je introvert, nemá tolik kamarádů, kolektiv úplně nevyhledává, a tím spíš jsem přesvědčená o tom, že to, že začala chodit do školky ve 3L, ačkoliv já byla doma s mladší dcerou, bylo to nejlepší, co jsem pro ní mohla udělat - u ní by rok déle doma nepomohl, povaha se nemění, ale měla dost času na to, aby se naučila s tou svou povahou fungovat, naučila se komunikovat s ostatními dětmi, takže třeba ve škole, kdy už se od dětí očekává veliká samostatnost a fungování v kolektivu, nemá problém...vím, že kdybych to odkládala až třeba do předškolní třídy, neměla by čas se to naučit a ve škole by byla ztracená...takhle to pro ní sice bylo náročnější, ale vyrostla z ní skvělá šikovná holka, která se o sebe postará a funguje mezi dětmi úplně v pořádku (kamarádů tolik nemá, navíc si rozumí víc s klukama, ale to je jiná věc)...Prostě já vím, že naše rozhodnutí bylo správné. Oproti tomu mladší dcera má takovou povahu, že ta by mohla naskočit do rozjetého vlaku a hned by se začlenila, ta by neměla problém jít bez školky rovnou do školy...
Je to jen a jen na rodiči, ale mně se opravdu osvědčilo u bojácnějšího dítěte školku neodkládat.

anehap
29. čer 2016

A je jasné, že vždycky je to s více dětmi náročnější - pohodlnější je dítě dát do školky - ale o tom to je, s tím asi každá maminka počítá - záleží jen na tom, co je ochotná obětovat(jestli se to tak dá napsat, když se to týká vlastních dětí)...a v okolí mám nejednu maminku, která dá dítě ve dvou letech do školky s tím, že si chce odpočinout.....já si naopak tu dobu doma s dětmi užívám, jsem vděčná za tříletý rodičák....ještě si v životě odpočinu od dětí dost, až budu v práci - vím, že mi po dětech bude smutno, když je uvidím pomalu večer.....
V tomto tu vždycky budou dva tábory - už tu na toto téma bylo nespočet diskuzí 😝
Dát dítě do školky nebo nedát, dá dítěti více školka nebo maminka.....každá to vidíme jinak, ale každá z nás známe svoje dítě nejlépe a je nejlepší dát na to, jak to cítíme....

anehap
29. čer 2016

@zuzineckah žel takových maminek je ale hodně, vidím to ve svém okolí - jasně, nejsou takové všechny, nemůžeme je všechny házet do jednoho pytle, ale třeba u nás je jich opravdu dost 😖

anehap
29. čer 2016

@sarihy já si taky myslím, že dát je až rok před školou je většinou pozdě, ty 4 roky jsou ideál....ale starší dcerku bych ve třech letech vodila do školky s šíleným řevem a vím, že by ji to poznamenalo - takže proč to lámat přes koleno, když to za rok může být lepší a v klidu 😉 Navíc, když ta možnost je....když bych musela v jejích třech letech do práce, tak bych ji tam s křikem vodit musela, ale měla jsem naštěstí na výběr, tak jsem to využila...každá prostě ty svoje prcky známe nejlíp, někomu školka prospěje ve třech letech, pro někoho je menší zlo zůstat ještě doma...

sarihy
29. čer 2016

@anehap Tak třeba já si během toho dopoledne teda neodpočinula - dítě chodilo do školky na 8.30 a ve 12 už jsem pro něj zase šla...dopoledne buď nějaké cvičení s mladší, nebo nějaké zařizování tak, aby se tam chudák starší se mnou neotravovala....A naopak - pomohlo to k tomu, že jsme si pak s dcerkou ten společný čas od dost víc užívaly, měla jsem čas jen na ní, všechny věci kolem odpadly, mohla jsem se věnovat jen jí...Ona se těšila na mě, já na ní, a prostě to bylo fajn. DOkonce jsem i kvůli tomu vyzvedávání po obědě narušovala mladší dceři spánek a šoupala jí s jídlem atd., jen abych starší vyzvedla včas
Ale ano, znám spoustu maminek, co jsou doma s mladšími dětmi, a pro starší si chodí skoro jako poslední, posílají je do školky i nemocné, jen aby si ty mladší náhodou nenakazily...

madrilena
29. čer 2016

@ceekanka kávičku s kamarádkou 😀 😀 😀 to si právě představuješ jako jednomatka jedné HOLČIČKY; já, když mám pár hodin "opušťák" tak doma uklidím nebo jdu něco zařizovat, co se s dětmi vyřídím jen horko těžko; jinak pro Tvojí představu idylky matky, která má jedno dítě ve školce a je s jedním dítětem doma - nějaké alespoň zdánlivé srovnání s dobou, kdy jsem měla dítě jen jedno (byť velmi aktivní) - nesrovnatelné. Výhoda dítěte ve školce je, že tak lépe uspokojíš potřeby obou dětí. To starší totiž má zcela jiné potřeby než to malé. A to větší má často potřeby, které ty, jako matka s mladším dítětem nikdy zcela neuspokojíš, z toho vznikají konflikty a nefunguje nic. Zatímco, když chodí dítě do školky, tak tam je skupina dětí, které mají podobné potřeby, mají tam paní učitelku, která nemusí vařit, uklízet a má pedagogické vzdělání. A v neposlední řadě se dítě naučí ve školce fungovat v kolektivu, má určitý režim, který se dá doma navodit jen těžko (je režim a režim) a důležitá je i osoba učitelky - není to totiž rodina. Takže se dítě naučí vycházet s lidmi "zvenčí". A to je pro přestup do školy také důležité. Protože když potkáš sousedku nebo jiné maminky na hřišti nebo na kroužcích, tak tam má dítě volbu, jestli je bude následovat, bavit se s nimi atd. S učitelkou nějak vyjít musí, protože je na ní přes den závislé. A tohle dítě doma fakt nenaučíš.

zuzineckah
29. čer 2016

@anehap to je ale v pořádku, každý to má nějak nastavený. Já v tom třeba žádnou oběť nevidím, někdy ženy podstupují naprosto zbytečné martýrium, jsou na nervy, protože 2 děti prostě nezvládají, ale připadají si "lepší" matky, protože to starší nedají do školky. Ve finále jsou často vynervované, utahané, ani zdaleka nedokáží obsáhnout potřeby 3 akčního tříleťáka, ale obhajují si to právě jakousi podivnou obětavostí a tím jak si děti užívají... No ať. Každý jak je mu libo. Ale nikdy bych nedovolila je nějak soudit, napsat o nich něco hanlivého... každá maminka je prostě jiná.
Já si třeba připadám mnohem lépe, když dám malého do školky - a že do ní chodil nepravidelně už od 2 let. Chodím do práce a čekám třetí dítko, ale malý tam je i když mám home-office a je to šťastné dítě. Odpoledne mi vše poreferuje, hromadu zážitků, zajdeme si na hřiště, koupák nebo zablbneme na zahradě, nebo doma tvoříme... a ani v nejmenším nemám pocit, že ho o něco šidím (nebo sebe).
Každý ať si zváží své možnosti a potřeby. Není nic špatného ani na jedné možnosti, tak nechápu, proč nad nimi vyslovovat takové soudy...

madrilena
29. čer 2016

@anehap pro mě třeba školka neslouží k pohodlnosti, ale k uspokojení potřeb mého dítěte; a doma je spolu s mladším sourozencem uspokojit 100 % nedokážu; jako bez školky si člověk vstane kdy che (i děti), tudíž nástup dne je mnohem víc v poklidu a pak se ještě člověk nestresuje, aby tu školku vůbec stihl, protože to mladší se pokaká přesně v tu dobu, když už člověk otevírá dveře

sabuse1
29. čer 2016

@ceekanka: jen pro tvou představu - Ema třeba byla dost náročné miminko které se nedalo odložit, v tu dobu chodila ta nejstarší do školky, Vítek na 2 dny do soukromé a ve dnech kdy byl doma jsem na něj skoro neměla čas protože jsem lítala mezi mininkem a kuchyní takže jsme ho tam nakonec dali na 3 dny v týdnu protože se tam mnohem líp zabavil než v tu chvíli doma se mnou. Tohle období trvalo půl roku než se to něják ustálilo a v tu chvíli mu školka dala mnohem víc než já doma. To samé např.různé aktivity - každé dítě už baví něco jiného, co zvládne teď moje dvouletá už sedmiletou dost nudí takže musím vymýšlet takové věci aby se zabavily tak něják všichni což se úplně vždycky nedá. Teď jsem doma s nejmladší, ti starší jsou ve školkách a jsme všichni spokojení, dopoledne se věnuju Emě, zvládnu si přitom uklidit a uvařit, jezdíme na plavání a máme různé aktivity které jí baví a odpoledne se víc věnuju těm starším. S Vítkem třeba musíme trénovat logopedii což je taky sakra rozdíl když máš doma 1 dítě kterému můžeš věnovat plnou pozornost než když se kolem motají další 2 děti a Vítka vlastně ruší, už je to zase o tom,že i jim musím rozdat úkoly a neustále od něj odbíhat...tím si nechci něják stěžovat to vůbec, spíš jen pro představu,že je velký rozdíl plně rozvíjet jedno dítě nebo 3...

ratatooy
29. čer 2016

ja dala ve 3 ale dnes bych pockala do 4 mozna i 5 let.nemoci neres ty budou tak jako tak nez si dite vytvori imunitu bohuzel maly sourozenec to odnese take

sabuse1
29. čer 2016

@hansed: u nás je to brané podle věku (to asi všude) takže třeba tříleté děti ani nemají šanci se do státní školky dostat takže teď se taky dostaly starší děti maminek na MD a my to od září holt řešíme soukromou školkou. Je mi jasné,,že když člověk řeší každou korunu tak je to pak velký problém...tady když se sejde víc stejně starých dětí tak ředitelka přihlíží k tomu jestli je maminka na MD nebo jde do práce