Dávat "UM" i ve školkovém a předškolním věku?

veverka.terka
14. dub 2015

Dcerka má tedka 2 roky a 2 měsíce. Hodně sem zvažovala, jestli pokračovat ještě s UM, když jí právě byly 2 roky. Dcerka pila a pije Sunar Complex. Nakonec sem ze svého okolí byla ujištěna, že je dobré dávat ještě UM i v tomto věku, že na klasické mlíčko je přece jen čas a UM má potřebné složení pro dobrý vývoj a růst dítěte. Je fakt, že dnecrka pije tedka už Sunar jen jedenkrát denně, tak to není až taková šílená cenová pálka jako když byla menší. No, a zajímá mě a přemýšlela sem, zda jí pak, i když bude chodit do školky třeba dávat "UM"? Jestli to opravdu má cenu nebo je to jen hit? Viděla sem, že je ted nové mlíčko Sunarky právě pro děti od 3 let, tak jestli třeba někdo používáte, jak dětem chutná a jaký máte názor v tomto věku ještě dávat dá se říct UM?Zatím máme ještě rok na to čas, ale nevím, zda to není zbytečné už pak v tom školkovém věku. Díky za názory 😉

msonulka
15. dub 2015

@veverka.terka Neuvažovala. Dcerce chutná Hami, takže nemám důvod měnit a mladší syn je také na Hami. Takže pokud by ona už nechtěla, tak to necháme mladšímu, jak do toho doroste.

madulinka
15. dub 2015

@jasminecek tak u nás to není o tom, že když je to narvané cukrama, tak jí to nedám.. Kdyby byla "oplácanější", určitě to řeším a mezi prvním, nad čím se budu zamýšlet, je právě to UM. Ale naše slečna má ve 3 a čtvrt roce míry - 10 kg a 90 cm. Takže bych se ani nezlobila, kdyby přibrala, vyrostla 😅 Na sladkosti jako takové není. Chutná ji ovoce, a ne že bych byla taková ta striktní matka, že sladkosti nemůže.. Prostě jí nechutnají.. Ale vím, že to jednou přijde 🙂 Teď teprve začíná jíst nějaké bonbóny. Manžel ji minulý týden poprvé "přinutil" ochutnat coca-colu, protože nemůže pochopit, že něco tak dobrého malá nechce. Vždycky přišla s tím, že to co má bublinky, to nepije - no ani po ochutnání nezměnila názor 😀 Takže pro nás je to UM menší zlo, než kdyby jí třeba babička rvala tajně koláčema apod., když je tak hubená. Vím, že UM už ji teď nic prospěšného nedává.. Neříkám, že je to to nejlepší, co ji můžu dát. Ale když mi kravské mlíko nepije ani jiné mléčné výrobky nejí (kaše nejedla jako mimino nikdy) - nenutím ji. Však ona na to jednou přijde, že kinder vajíčko je dobré, coca-cola taky není k zahození. Ale ve světě obézních dětí jsem ráda, že váhu dcery řešit nemusím,... Natož, že se přespříliš nemusím ohlížet na složení potravin..

andrrriiik
15. dub 2015

@madulinka Tak moje 5 letá dcera colu a kofolu miluje,když jsem ji vždycky nalila,vypila to během chvilky,a chtěla ještě 😀 Ale moc ji to nedávám.Teď už se stává,že sklenku coly pije celý den 😉 Jinak,já taky nikdy nenutila jíst nebo pít něco,co ji nechutnalo.To se nemá.Já taky nejím játru,a nesnesla bych,kdyby mi ji někdo nutil 😒 Pak to děcko bude mít averzi vůči jídlu.

evule1982
15. dub 2015

Já souhlasím s těmi, co si myslí, že cca od roku/roku a půl je ÚM zbytečné a pití kravského mléka není zdravé pro nikoho. Pro mě je ÚM náhradou MM pro ty co z nějakého důvodu kojit nemohou, tudíž pro malá miminka. Pokud už má dítě pestrou stravu, tak podle mě stačí sem tam nějaký mléčný výrobek (jogurt, čerstvý sýr) a nemusí se nalívat mlíkem. A ÚM pro tříleťáky, to už je opravdu hodně "dobrý" marketingový tah 😉

maxinkaa
15. dub 2015

Dcera ma 2,5roku a pije rano i vecer trosku Sunaru,nevidim na tom nic spatneho a brat ji to nebudu 😉

heduska82
16. dub 2015

@veverka.terka Jediný čaj, který mi starší pije, je průdušková směs, mladší vůbec nic, nikdy je nepili, nechutnají jim.

veverka.terka
autor
16. dub 2015

@msonulka jasný, to chápu 😉 😉 😉
@madulinka my máme ve dvou letech 88cm a 14kg a i takto mi přijde, že je tak akorát a rozhodně ji kvůli tomu nebudu omezovat a nedávat poránu její oblíbený sunar 😉 🙂 lepší než, aby jedla brumíky, kupovaný buchty atd...

veverka.terka
autor
16. dub 2015

@heduska82 ježda, tak to dcera právě čaje miluje. ani nemá tak ráda klasický sirup s vodou, jako právě čaj s cukrem nebo medem 🙂

veverka.terka
autor
16. dub 2015

takže to asi vypadá, že sme zde tak půl na půl názorově, že některý mamky dávají i 2 a více letým dětem UM a budou dávat, doku budou chtít a další půlk,a která si ymslí, že určitě nee, že je to zbytečný...já sem určitě mezi tema prvníma. neříkám, že je to pro dítě v tomto věku nezbytně nutný, ale určitě v tom nevidím nic špatnýho. a tak otestuje vůbec někdo ten sunar, co je pro děti do 3 let nebo nee? 😀 😀 😀 at my, které dáváme a chceme dávat, víme, zda má cenu ho kupovat nebo zůstat u stávajícího mlíčka 😉 🙂

mufinka26
16. dub 2015

@veverka.terka malýmu budou v červnu tři a UM má ráno i večer 😀 Pije mi mlíčko od nestlé Junior 2´plus a chuťově i cenově dobrý 😀

veverka.terka
autor
16. dub 2015

@mufinka26 2 plus znamená 2 roky a více? nebo je to číslo, jak našeho sunaru 1,2,3,4-tady je pro děti 2 a více totiž 4 😉

veverka.terka
autor
16. dub 2015

jako včera sem o tom mluvila s manželem a říkám mu,že si přijdu mezi některýma maminkama, i tady v diskuzi, jak krkavčí matka, když dítěti dávám a zatím budu dávat UM....nepřijde mi to prostě nic špatnýho, co bych musela rušit, je to pohodlný, zasytí to, dcera to má ráda, je spokojená, z části je to i pitný režim, tak proč ne?! sem prostě matka, která dá dítěti ochutnat téměř vše. nezakazuju jí nic. samozřejmě v rozumné míře 😉 a po finanční stránce mi to zase tak šílený nepřijde, jestli jí koupím sunar nebo mlíčko od krávy nebo nějakou buchtu, snack, tak je to asi podobný a určitě ten sunar je lepší než třeba, když by snídala buchty 😉 😀

mufinka26
16. dub 2015

@veverka.terka 2roky a více 😉 Taky si občas přijdu za exota, ale malej mlíčko prostě miluje a kravský mi nechce vůbec, dokonce pozná, když by jsme ho chtěli ošidit 😀

veverka.terka
autor
16. dub 2015

@mufinka26 tak to jo....a vy nechcete testnout ten sunar pro 3 leté děti? jako prostě, hlavně, že je dítě spokojený a přece mu nedáváte žádnou jedovatinu, tak co žejo 😉 😎 😀

betelgeuzz
16. dub 2015

@veverka.terka víš, já moc nechápu, proč jsi dávala dotaz, jestli školkovému dítěti dávat UM. Napsaly jsme ti tu své názory, nikdo ti nepíše, že jsi špatná matka, když dáváš. Pokud jsi přesvědčená, že děláš správně, nemusela ses ptát. 😉

veverka.terka
autor
16. dub 2015

@betelgeuzz ale to nee, tak to nemyslím, jen z toho tak mám trochu pocit.....některé maminky to napsaly docela rezolutně, že UM odsuzují, že je to plné chemie atd.....že po kojení jen pak tvarohy, jogurty a KM. je to diskuze, tak zde přece můžu napsat, jak to cítím.... 😉 🙂 ono ve více věcech sem asi taková benevolentnější matka, ale to zde nebudem rozvádět 🙂 😉

herminka
16. dub 2015

@veverka.terka Odpovím na úvodní příspěvek, diskusi jsem nečetla. Podle mě je UM do tří (či více let) jen propaganda výrobců UM. Je obohacené vitamíny, ale u těch je stejně otázka, nakolik se vstřebají a tělo je využije (to raději dám dítěti cíleně vitamín, který potřebuje, a v takové sloučenině, kterou využije), a jinak je to jen mléko, myslím, že líp člověk udělá, když dá dítěti kvalitní čerstvé mléko. Tedy pokud je zastáncem pití mléka, což třeba já nejsem, takže můj 4letý syn nikdy nepil UM ani kravské mléko a u dvojčat (momentálně 22 měsíců) to taky neplánuji.
A vždycky mě dokáže dojmout tvrzení, že mateřské mléko dítěti po roce nic nedává, zatímco UM by se mělo pít do 3 let 😝

nonnni
16. dub 2015

@veverka.terka ja si myslim, ze je na kazde matce, at diteti da, co uzna za vhodne, ale pak priznam, ze je to pohodlne a nechce se mi ten zlozvyk rusit a ne argumentovat tim, ze to diteti dava neco kvalitniho, protoze to jednak nedava a navic je uz posledni dobou dost znamo, ze mleko v jakekoliv podobe (je jedno, zda mas UM, kravske, kozi, velbloudi....) zahlenuje, snizuje imunitu a paradoxne odvapnuje.

Takze, jestli ublizi to tezko rict, ale urcite neprospeje a neobohati. Ale zase, jak pises...ma ty srajdy do sebe dostat v UM, nebo v necem jinem...kdo jsi bez chyby, hod kamenem, vsak to kazda zname...jen malo lidi ma u sebe a deti jidlenicek opravdu tak vymakany, ze muze rict, ze dite zadny srajdy do sebe neladuje.

veverka.terka
autor
17. dub 2015

@herminka já si teda rozhodně nemyslím, že M po jendom roce nedává dítěti nic. ale třeba mi přijde divný, když matka dává prso třeba 2- letýmu dítěi jen zklidnění, aby si podudlalo a stejně v tom prsu téměř nic nemá, to mi už přijde divný....nejsem zastánce jen UM, to vůbec, já sem taky chtěla kojit díle, ale bohužel to nešlo, ale v dnešní době je tolik vymožeností, že mi přijde škoda dítěti nedopřát UM, když už maminka nemůže kojit...rozhodně, kdyby byl dceři třeba rok, přestala sem kojit v roce, tak bych i v tom roce nasadila ten sunar a ne jen mléčné výrobky a žádný mlíko nebo rovnou KV. ale samozřejmě fakt co člověk, to názor 😉

veverka.terka
autor
17. dub 2015

@nonnni jj, to je v tom taky asi hodně, jak píšete, pohodlnost a takový docela pěkný zlozvyk, rituál 🙂 jj, určitě zahlenuje, to je fakt, nevím teda, jestli snižuje imunitu, to bych netvrdila. s tím zahlenováním- když je dcera nachlazená, kašle, soplí, výdy se snažím sunar nahradit pouze teplým čajem, není z toho nadšená, ale co nadělá 😀 a pak po zlepšení se stejně vrátíme k UM, protože to fakt vyžaduje a má to ráda 😉
jo, určitě sou ¨mnohem větší zla v jiných potravinách a přece jen ty Um sou hlídaní ne, musí splnovat nějaký normy, když se dávají i mimčám po narození, tak to až tak zlý nebude 😉 🙂

mandala
17. dub 2015

@nonnni
@veverka.terka holky nevím, ale já zase slyšela, že je to pěkný blud, že mléko zahlenuje, poslouchala jsem jednoho doktora a říkal, že nechápe, kde se ten mýtus tady vzal. 😒

veverka.terka
autor
17. dub 2015

@mandala ale mně to říkala i Dr. a přijde mi obečně, že mléčný výrobky zahlenují?! 😎

mandala
17. dub 2015

@veverka.terka Jj, když mám děcka nachrchlané, tak jim taky nedávám nic mléčného, jen by mě zajímalo, jak to tedy je doopravdy.

veverka.terka
autor
17. dub 2015

@mandala hmm, zvláštní, my sme se to učily i ve škole na zdravce, že mléčný výrobky zahlěnují...ono se na ně víc váže ten hlen a je to takový, je to nejde sklouznout a drží se to v tom krku. ale občas, když nebylo zbytí, sem dceři třeba ten sunar udělala jen řídší, aby byl klid. protože mi nechtěla ni moc jíst, když byla nemocná, tak sem byla ráda, že to mlíčko aspon si dá 😉 🙂 anebo sem jí dala ten sunar během dne, kdy mi až tolik nevadilo, že víc kašlal, ale ne určitě na noc

mandala
17. dub 2015

@veverka.terka Mě právě taky přijde, že pak jsou víc zahleněný a kolikrát je to i natahuje na zvracení, proto nedávám, takže aspon vím, že to tak opravdu je, já už někdy fakt nevím, čemu věřit...

veverka.terka
autor
17. dub 2015

@mandala 😉 jj, určitě je to pravda, nevím přesně, jaká složka v těch mléčných výrobcích to způsobuje, ale určo je to tak. to vám řekne snad každej. i mně samotné nedělá dobře, když piju mlíko a su nachlazená, zahleněná.

nonnni
17. dub 2015

@veverka.terka no zly to nebude...jak se to vezme. Po narozeni to dite nutne nejakou vyzivu potrebuje a pokud MM z nejakeho duvodu neni k dispozici, tak je opravdu lepsi dat UM, nez nechat dite umrit hlady. Tam ta positiva (dite prezije) jasne prevazuji ta negativa (zivocisne mleko by lidi nemeli pit vubec, nejsou uzpusobeni na jeho traveni = zdravotni komplikace). Po roce zivota by dite melo byt na vyvazene strave a tim padem uz tam ta positiva vlastne vubec zadna nejsou, ale negativa zustavaji a pridruzuji se dalsi, treba v podobe spatnych jidelnich navyku, kdy dite odmita jist a chce se jen prolevat UM (nepisi, ze je to vas pripad!).

Opet vsak podotykam, ze chapu to pohodli dat diteti lahev, namisto slozite pripravy zdrave snidane, zejmena ve veku, kdy se to dite samo jeste poradne nejaji, ale spis tim jidlem vydekoruje cely byt.

Mozna by nebylo od veci ji zkouset na koktejly z rozstlinych mlek a ovoce, to netrva dlouho udelat a da se to take pit z lahve, nebo jsou super tyto silikonove flasko-pytliky... http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss/280-45... delaji ruzne velikosti.

zo_ja
17. dub 2015

@veverka.terka Nezpochybňuju, že jste se to učili.... ehm, ono se učí hodně věcí, co nejsou pravda.
Znám pár lidí, co chovají krávu, na mlíku žijou, znám dost lidí, co na kravským mlíku vyrostli, a nedají na něj dopustit, ba mají zase za to, že zdraví jsou díky tomu, že měli dost kravskýho mlíka, hlavně v dětství a dospívání, nemocnej z nich není nikdo, žádný alergie, nachlazení, rýmičky jednou za 10 let je to potká, jinak nic.
Osobně nemám pocit, že by mě mléčný cokoli zaheňovalo nebo způsobovalo problém, či zhoršení při rýmě ap. Takže taková tvrzení beru s rezervou.

veverka.terka
autor
17. dub 2015

@nonnni z rostlinných mlék myslíte třeba rýžové, sojové, banánové? aurčitě vyzkouším 😉
ano, dcerka se ještě sama moc nenají, takže je to určitě i o pohodlí 😎

veverka.terka
autor
17. dub 2015

@nonnni až bude léto a bude i ovoce na zahradě, tak to bude ideální na ty koktejlíky. to bude dceři určo chutnat 😉 🙂 akorát teda po ránu do postýlky se mi to asi nebudem zrovna chtít dělat 😀