Dáváte nachlazené dítě do školky?

mamkamarketa
3. říj 2011

ahoj,chtela jsem se zeptat. Ma-li vase dite rymu,ci zacinajici kasel,lehci virozu davate ho do skolky? Syn i kdyz ma doznivajici rymu je doma. Vyslovene se mi prici posilat ne 100% zdrave dite do skolky. ale kdyz si pro syna obcas prijdu,spouste detem tece nudle,kaslou....Tak by me zajimalo,jak to chodi jinde 🙂

michaelka83
30. kvě 2012

@lojzina Ahojky, můžu se prosím tě zeptat, malému dáváš Aerius? Používáte ho dlouhodobě? My máme předepsaný Ketof a Aerius dohromady, užíváme 2krát denně Ketof a večer Aerius. Malý je atopik. Jen by mě zajímalo, jestli je normální, že nám dr. napsala dlouhodobé užívání těchto léků dohromady...

lojzina
30. kvě 2012

@michaelka83 ahoj,muzes 🙂 ..no,Maros bere rano xyzal vecer ketof,-tak to ma uz asi rok a neco...cas od casu to dr meni,pry je dobry to menit,a Sebik ma jen ten aerius-vecer...oba samo atopici.sebik to bere od lonska,tusim od brezna nejak...
Maros vlastne uz odmala bere tady ty ,,dryjaky"

michaelka83
30. kvě 2012

@lojzina Takže jste na tom dost podobně☹ Mě se prostě pořád nějak příčí to, že takovej drobek od malička bere pravidelně takový léky☹

lojzina
30. kvě 2012

@michaelka83 tak me taky,...co si budem povidat 😖 .ale ted zas jedem na alergo,s obouma,tak uvidime...

michaelka83
30. kvě 2012

@lojzina Tak ať Vám to tam dobře dopadne!🙂 My jedeme na imunologii až ve dvou letech na kontrolu, tak uvidíme.

lojzina
30. kvě 2012

@michaelka83 diky 🙂 ....a jak zvladate ekzem?

mjanca
30. kvě 2012

@reruna na rtg jsme nebyly, cekam, jak ted dopadnem na alergologii, co nam reknou. Poslechove je podle mne dobra, nic neslysim, kasel neni nejak davivy, tak jsem s Luckou nikam nesla. A neni to az tak caste, fakt parkrat za den a hlavne venku a pri namaze.

michaelka83
30. kvě 2012

@lojzina No, teď zrovna malému rostou tři zuby najednou, takže nic moc. Ale nějak to držíme. Nemokvá to a to je hlavní. 😉 Chystáme se k moři, tak snad mu to trochu pomůže. Čeká nás ale očkování Priorixu (už jsem to třikrát odložila), tak snad to zvládneme bez většího zhoršení ☹

lojzina
30. kvě 2012

@michaelka83 nam se po ocku rozjel jak vlak 🙄 .drzim pesti 🙂

michaelka83
30. kvě 2012

@lojzina No, my Hexu zvládli v pohodě, ale Priorixu se bojím, hlavně trošku bojuju s dr., štve mě jejich jednání, malej má alergii na vaj.bílek atd. a oni si prostě jedou svou - naočkovat a hotovo. ☹

lojzina
30. kvě 2012

@michaelka83 my alerg na bilek nemame,krom ekzemu jinou reakci nemel

michaelka83
30. kvě 2012

@lojzina No, my máme na vejce, psa a arašídy.☹

mates22
31. kvě 2012

Tak si musím postěžovat, stav Kačky se nezlepšuje, stále je děsně úzkostlivá, ani k babičce nechce, pláče jako blázen, že nechce být bez maminky a to tam od mala trávila klidně celý den a ještě mě vyhazovala. A i každé ráno odjíždí do školky jako přejetá, snad stokrát se musí ujistit, že přijdu hned po o. No je to už přes měsíc, takže se bojím, že ta školka byla spouštěč nějakých úzkostí (doufejme, že ještě ne depresí) a dneska se jdu poradit s mudrou, jestli jí vzít jen k psychologovi nebo rovnou psychiatrovi - ovšem nenašla jsem tady v okolí žádnýho dětskýho, takže nás asi čeká cestování do Prahy.

@michaelka83
@lojzina
Já byla včera s malým na očním, jsem se tam proboxovala, objednávali až na říjen a to mi přišlo dlouho, tak sem je uprosila- no stejně sme v ordinaci byli 3 minuty, takže myslím, že nebyl problém, že se tam vtěsnal. On si furt mudle očka a mhouří, už dostal Aerius, ten bereme nepřetržitě, ráno, trochu se to zlepšilo. Na očním mi potvrdila, že spíš alergie, očička snad v pořádku, jen děsně překrvený, tak dostal kapky na tejdenní rozkapávání a za týden pořádné vyšetření................. a pak prý ještě alergo (tak ono co se divím, babička astmatik, můj brácha má lupénku a my s manžou jsme alergici).

lojzina
31. kvě 2012

@mates22 ahoj,tak to me mrzi,takovy starosti ☹ ,hlavne at s eprijde na pricinu,tu nevite ne?

ty jo,ty alergie to je kapitola taky 😖

mates22
31. kvě 2012

@lojzina díky díky, jsem z toho už sama docela emočně vyčerpaná.....................ony ty úzkostný poruchy nemusí mít žádnou jasnou příčinu, je to prostě i o povaze toho dítěte a tu my bohužel máme takovou psychicky labilnější od mala, s tím bojujem a teď se objevil spouštěč. Je to podobný jako s depresí, někteří lidé je prostě v sobě mají a pak se někdy něčím spustí. Takže je to spíš o tom, nějak jí "otužovat "a podpořit sebevědomí apod......

lojzina
31. kvě 2012

@mates22 chapu...tak snad se najde nejake reseni.je to vycerpavajici,to me povidej,kor kdyz jde o deti 😒

reruna
31. kvě 2012

@mates22 jestli máš možnost, tak bych jí na chvilku za školky stáhla, stejně budou prázdniny, zkusila bych toho psychologa a třeba přijde na příčinu...ale jestli je úzkostnější už od malička, tak to bude prostě povaha, u úzkostných dětí se musí se začleňováním do kolektivu hodně pomalu a vyžaduje to od rodičů velkou pomoc a oporu pro úzkostné dítě, ona začala teprve letos chodit do školky? A ze začátku to zvládala dobře a až te´d se to zhoršilo ? Tohle píše například Matějček o strachu a úzkosti " Strach a úzkost

Strach je z “něčeho” a úzkost je z “ničeho. Strach máme z určité věci, zvířete, děje, situace - úzkost je však jen tušení něčeho neblahého. Úzkost je v podstatě účelná, říká nám - pozor, nelez tam, je to nebezpečné.Každý má ale jinou míru úzkostnosti - malá úzkostnost není vítaná - jsou to lidé, kteří se nebojí ničeho, jednají bez ostychu, bez lítosti, neznají ohledy, nemají svědomí - jsou z nich často kriminálníci. Velká míra úzkostnosti ale také není dobrá, zvýšená úzkostnost je závislá na vlastnostech vyvíjejícího se nervového systému, dítě za zvýšenou úzkostnost nemůže, musíme mu pomáhat se s ní vyrovnat.

Úzkostnost si už přinášíme na svět - předává se zřejmě dědičnými mechanismy. Někdy se ale dítě úzkostným teprve může stát vlivem nepatřičného výchovného zacházení - úzkost dítěte můžou budit hry převážně tatínků - vyhazování malých dětí do vzduchu apod., dále úzkost dítěte budí tma a samota - úzkostným dětem můžeme nechat svítit malou lampičku či nechat jim pootevřené dveře, uspávat dítě, když se v noci bojí, vzít je i k sobě do postele (ukázalo se, že z toho návyk nevzniká, jakmile nervový systém dozraje a dítě se přestane tmy a samoty bát, nočního putování k rodičům do postele se samo vzdá, jen musíme vystihnout dobu, kdy k tomu došlo a taktně dítě k samostatnému spánku přimět). Dále to může být strach z cizích lidí - typicky se objevuje u dětí před koncem prvního roku věku, řešením je dát dítěti jistotu v lidech známých a situacích bytostně bezpečných - vzít dítě za ruku, do náruče, mluvit na něj - spolu to zvládneme atd. Do školky by úzkostné děti měly vstupovat s dětmi známými - rodiče jim takového kamaráda musí zajistit předem- zvát k sobě jiné děti, chodit k nim na návštěvu atd.Důležitý je u úzkostných dětí pomalý trénink a psychické otužování, připravovat dítěti zátěžové situace a pozvolna zvyšovat náročnost, pochválit každé hrdinství a nedat se odradit neúspěchem (např. 10leté dítě se bojí samo nakupovat - nejdřív chodí do obchodu s námi, samo dává věci do košíku, příště samo vyloží věci na pult, příště zkusí samo zaplatit, příště zkusí vzít zpět peníze, příště to zkusí samo s tím, že stojíme třeba u dveří a díváme se, příště můžeme už stát venku a konečně jednou půjde do obchodu a nakoupí samo)"

mates22
31. kvě 2012

@reruna Díky za "článeček" je to zajímavě napsané, v podstatě už jsem něco takového i četla. Ona chodí do školky už třetí rok, ze začátku to právě taky nesla špatně, šla čerstvě tříletá, ale postupně si navykla, pak se do školky i těšila po dva roky a te´d najednou bum a tohle.............. no dneska jsem byla poradit se s doktorkou, bohužel jen mezi dveřmi, hnula si zádama a tak musela končit ordinaci dřív, ale říkala, že to řeší každej rok problémy s paní ředitelkou (což právě tam byla kačka přidělená, když se to spustilo), že řeší blinkání, bříška a počůrávání................ a mám přijít v pondělí, proberem to a asi nás pošle k psycholožce, prý teď tady máme nějakou novou dobrou 🙂

já jí zase doma nechávat úplně nechci, ono se jí v tý školce nakonec líbí, problém má s tou situací, že tam má jít, s pobytem už vůbec, prostě mám pocit, že se ráno bojí, aby se zas nedělili. Jen k tý babičce, že nechce, to je mi divný - prostě se na mě úzkostlivě upnula. Asi to bude chtít ještě i čas, za 14 dní jedem na dovču a pak už jí do školky nedám, prodloužíme prázdniny - ale doufám, že to už veme babičku na milost, jinak se zblázním já 🙂

reruna
31. kvě 2012

@mates22 a jo, už si vzpomínám, že to bylo tím přechodem do té jiné třídy, že....a to mají opravdu takovou ředitelku, že z toho mají děti takové problémy 😲 😲 a nikdo s tím nic nedělá 😲 😲 a ta dr. to i ví? jak to, že to už dávno neřeší se zřizovatelem???to přece není normální, aby děti kvůli ředitelce měly bolení bříška, blinkání, počurávání atd.

mates22
31. kvě 2012

@reruna jj, 2* petice za odvolání byla a nic....peníze vládnou světem a pan manžel je holt štědrej sponzor. Já teda s paní ředitelkou problém nemám, ona jako vystupuje mile, ale co pak když jí rodič nevidí, to nevím. No každopádně snad kačce jako nic konkrétního neudělala, to by mi asi malá napráskala, spíš asi to celkové její chování a řvaní po ostatních dětech si myslím, že tu naší cíťu vylekalo. Ale tak zase na druhou stranu si říkám, že nebude v životě potkávat jen milé a příjemné lidi.
No tak zítra jde kamarádka k nám, aby nebyl řev, o víkendu tu máme spoustu akcí a v pondělí snad na mě bude mít doktorka čas a nějak se o tom pobavíme.

A dneska se ještě odpoledne nezeptala "a mami kdy přijdeš", což je úspěch 🙂

verbalinka
31. kvě 2012

@mates22 to je mi malé líto ☹ Jak píše @reruna - stěžovala bych si zřizovateli. Aby nějaká říďa ničila děti 🙄 U nás to začíná být podobné, ale bohužel to je učitelka a je jeho. Nebojí se, ale přestává se tam těšit. Uč na ně dost často řve, používá bonbony jako odměnu za "hodnost a zlobivost" 🙄
V pondělí měl svátek a ona se na něho vykašlala a nikdo mu nepopřál a bonbony, které přinesl, zůstaly ležet na stole a Willík řekl babičce, že je nedostali, protože asi zlobili 😢 Já jsem ho bohužel ten den nevyzvedávala a od tý doby ve školce nebyl.
K tématu - má rýmu, kašle a má trošku zalepený oči, ale během dvou dnů už je to lepší.
V úterý jsme byli na tom alergu - dělala mu prick test a nic se nenašlo. Takže budou krevní odběry a pak se uvidí, co dál. Ale dala mu léky na astma a chce to zkusit. Akorát jsou debilní v tom, že musí být velké odstupy od jídla, takže začnem až v pondělí a budu to muset nějak naplánovat.

verbalinka
31. kvě 2012

@michaelka83 pokud je alergický na vejce, tak očko priorixu odlož po druhém roce. Je to živá vakcína a zdravé děti s ní mají problém, natož alergik. Will z toho měl atopák a změnu chování a museli jsme to řešit s homeopatkou 😖 Priorix nemá danou horní věkovou hranici, takže je možné bez problému posunout na později. Pokud se s tvojí dr nedá mluvit, tak to odsouvej stylem - rýma, teplota, dovolená, kašel... 😉

michaelka83
31. kvě 2012

@verbalinka Já tohle vím, četla jsem i příbal.leták,takže vím, co je to za svinstvo☹ Zatím to odsouvám, ale znáš dr. 😒

michaelka83
31. kvě 2012

@verbalinka A jakou změnu chování měl Tvůj malý?

mjanca
31. kvě 2012

@verbalinka muzu se zeptat, jake leky mu dali na astma?

reruna
31. kvě 2012

@mates22 ach jo, kolik peticí by ještě chtěli?a máš pravdu, že se nebude v životě potkávat jen s hodnými lidmi, ale ta školka je první, kde se setká s někým mimo rodinu ☹ uvidíš co řekne dr a ten psycholog a určitě pomůžou i prázdniny

Míša kašlal zase jen ráno, přes den nekašle, tak ho zítra na tu indiánskou slavnost pošlu, jen do oběda...

verbalinka
31. kvě 2012

@michaelka83 právě že dr znám. Já to u Willa neřešila, ale u Laury chci odsunutí i hexy a dr vyhrožovala sociálkou, smrtí, ale pak pochopila, že nemá šanci, přes víkend se uklidnila a nakonec vyšla vstříc a poslechla 😀 Změna byla docela velká - náš poslušný kliďas se změnil ve vynervovaného tyrana. Řval, brečel, prostě se děsně změnil a jen dětskou pubertou to opravdu nebylo. Ono je to dost známý, že očkování mění i charakter a povahu (prostě to má vliv i na mozek). Naštěstí se podařilo ho usměrnit a atopák taky zmizel, i když sklon k němu mu zůstal 😒
@mjanca alergoložka nebyla moc sdílná, takže jsem zjistila až doma, že je to na astma. Jmenuje se to Castispir, 4 mg, žvýkací tablety. Četla jsem příbalový leták a zdá se to bez nějakých vážných vedl. účinků. Má to brát měsíc, a pak kontrola, jestli lepší, nebo ne. Trošku je jak pokusný králík, ale po 4 měsích kašle - tonoucí se stébla chytá 😒

berenika39
31. kvě 2012

@verbalinka Petr dostal něco podobného na alergo, jmenuje se to Monkasta, žvýkací tablety, jednu denně večer před spaním. Má to být něco jako předchůdce léků na astma - petr nemá vůbec žádné dechové potíže, ani kašel, nikdy na to netrpěl, dala nám to na základě jednoho jediného jakoby záchvatu - já jsem nakonec zjistila, ve spolupráci s naší dětskou mudrou, že to nebyl astmatický záchvat, ale že zřejmě vdechnul hleny z rýmy, kterou zrovna měl, a průdušky na to reagovaly zúžením. Nikdy před tím ani potom se to neopakovalo. Tu Monkastu mu tím pádem nedávám. Ale rozhodně je tahle forma medikace lepší, než kortikoidy, dýchátka a spol....zkus...

mjanca
31. kvě 2012

@verbalinka tak to vubec neznam :-O musim pohledat, co to je. Nam dr. vyhrozuje nejakyma dejchadlama, tak uvidime. Lucka kasle presne mesic, v noci vubec - tuk tuk tuk, rano, a hlavne venku nebo pri fyzicke zatezi.

verbalinka
31. kvě 2012

@mjanca je to nový lék. Zkus se na něho zeptat, zdá se být docela "neškodný" 😅
@berenika39 ve vašem případě je ten lék samozřejmě zbytečný. On je možná zbytečný i u Willa, ale alergo prostě zkouší pokus-omyl 😖