Dceru nutí ve školce do jídla. Jak je to u vás?

marmazel
18. únor 2013

Ahojky, dnes sem se chytla s ředitelkou ve školce, opět kvůli jídlu, malá mi tam nechce chodit, protože jí nutí jíst jídlo, aspoň ochutnat, přijde mi smutný aby mi nechodila do školky jen kvůli jídlu. Tak sem to ředitelce řekla, ať jí to nenutí, tak jí to dost nebylo, teď mám strach aby si vztek nevylévala na malé. A jak je to u vás? Taky je nutí aspoň ochutnat?

zuny
19. únor 2013

já jsem ráda, že ve školce dohlídnou , že syn aspoň něco sní, když už to platím. Ze začátku jak přišel ze školky, tak na mě zkoušel, že by si něco ještě dal (beru ho po obědě), ale teď už ví, že "po obídku" si pro něj přijdu.Oběd ve 12hod, tak doma dostane kolem 14h jogurt nebo perník, později svačinku.
Byla jsem svědkem, když učitelka řekla mamince, že syn snědl na oběd jen dvě lžičky polívky a dvě lžičky rýže s masem. Odpověď byla: On moc rýži nejí. Obrátila se na syna a povídá: Máme doma pizzu, dáme si až přijdem domů?Tohle mi přišlo teda hrozný.

dana3262
19. únor 2013

@marmazel co jsem byla ve školkách na praxi, tak nutili. Me to prijde zcestné. Mnohem horší důsledky jsou z nuceni nez z hladu. Kdyz jsem měla na starost svaciny, snažila jsem se ti nenápadně ošidit u deti, které to nechtěly. Jestli syna vezmou do skolky budu zadat už v počátku, aby to nedělali.

llluckaaa
19. únor 2013

@zuny To je teda výchova 😒 (teda mám na mysli tu paní, co jsi slyšela 😅 ). Nám se jídlo ve školce hodně zlepšilo a někdy se nestačím divit, co všechno tam syn sní. Doma čočku nestrčí do pusy a pak se chlubí, jak ve školce snědl celý talíř čočky 😀 Ale jabka se šlupkou nebo pomeranče ho nenaučili jíst ani ve školce 😅

dana3262
19. únor 2013

Prijde mi, ze právě učitelky nutí deti do jidla kvuli rodičům, aby neřekli, ze to platí...

marmazel
autor
19. únor 2013

@dana3262 jj, některé děti chodí domů s tím, že mají hlad, tak to potom chápu, že je nutí do jídla, ale já zrovna nejsem z těch, které by si ztěžovaly, pač své dítě znám, a slevu na oběd taky nežádám, za to že toho moc nesní, právě, že si to platím, tak by mohli respektovat mé rozhodnutí.

natalie77
19. únor 2013

Tak já mám nejedlíka, jídlo je naše noční můra....a prostě jídlo dostane, když ho nejí, tak jeho smůla. Nic jiného jsem mu nedala a měl zakázané sladké. Vždycky si říkám, že nad plným talířem nikdo hlady neumřel...takže i když je hubený, neřeším to....v pubertě nebudu stíhat vařit...
Ve školce moc nenutí, ptali se mě....když jde po obědě, tak ho netlačí...když až odpoledne a vidí, že mu chutnala polévka, dají mu o talíř víc..a nechají ho být. Já jsem spokojené.
Když chodil po obdědě hladový, tak jsem mu doma nic nedala....teda pokud měli jídlo, které jí....když měli zemlbábu, něco sladkého, které on nejí a čočku ze které se mu zvedá žaludek, tak doma něco dostal....ale až později, aby právě neměl pocit, že si může dělat, co chce...
Myslím, že nutit děti do jídla není správné, jako malá si na to pamatuji a u mě to bylo tak, že jsem pak zvracela...takže i to co jsem s radostí snědla, jsem pak vrátila...a měla k jídlu odpor...
Přeji hodně štěstí 😉 .

dana3262
20. únor 2013

@marmazel tak to samozřejmě! Jak pisu, jestli synové budou nekdy ve školce, tak to budu hlásit hned na začátku. A ona měla ředitelka nejaky řeči kdyz jsi ji to rikala? Necetla jsem vsechny příspěvky.

baris
20. únor 2013

Tak co já vím, tak děti ve školce musí zkusit všechno a pokud učitelky už ví, že jim to nechutná, tak jim dají na talíř jen trošku a nenutí ho to sníst všechno 😵 Ale něco sníst musí.

Co vím, tak si pak spousta rodičů stěžuje, že dítě po příchodu domů "vyluxuje" celou ledničku. Holky taky po příchodů domů sní toho hodně 😀 Navíc ty porce nejsou nějak obrovské. Když dítě za celý den skoro nic nesní a doma se nají, tak je mu logicky špatně 🙄 🙄

kitinka76
20. únor 2013

@marmazel u nás dostaly děti na talířek všechno. Tete třeba nejí špenát, ale i tak jí ho trošku na ten talíř dali, jinak by ostatní děti začaly protestovat, že špenát taky nechtějí... sníst ho ale nikdy nemusela. Já se s ní ráno u jídelníčku vždycky domluvila, co spatat musí a co ne. Jinak by jedla jen suché pečivo a suché brambory 😒

kitinka76
20. únor 2013

@llluckaaa já ve školce slyšela pání, že dává dceři ovoce a zeleninu za trest... když je ve školce hodná, tak dostane bonbony a když zlobí tak ovoce nebo zeleninu 😒 taky fajn přístup, ne?? 😉

llluckaaa
20. únor 2013

@kitinka76 Některé výchovné přístupy asi nikdy nepochopím 😕

zuny
20. únor 2013

když jsem chodila do školky, tak jsem taky vždycky byla poslední u jídla, ale nepamatuju se, že by mě někdo nutil. Na základce potom byly "stráže" v jídelně, které kontrolovaly, jestli jsme toho snědli dostatek, když ne, tak jsme museli aspoň něco sníst. Nikdy jsem z toho teda trauma neměla.
Na druhou stranu chápu ty učitelky, že v MŠ mají určitý program (tvořit,jít ven,spát), na jídlo mají vyčleněný nějaký čas, tak děti popohánějí, aby to snědly.

marmazel
autor
20. únor 2013

@dana3262 jj,, právě že se jí to nelíbilo, že si nemám stěžovat, až malá bude hubnout, přitom sme domluvené, s malou, že na talíř to dostane, neříká fuj, nic porstě jen když to nechce ať počká až to odnesou, jenže ředitelka trvá na tom, že aspoň trochu sníst musí, ochutnání nebere jako jednu lžíci, ale aspoň něco, a to se mi nelíbí. je typický býk, když nechci tak nechci, a když jí nutí je ještě hůř. myslím si, že když jí nechají být, začne jíst sama, že nejí jen protestně, že jí to nutí.

kamila297
21. únor 2013

Bohužel, většinou děti odmítají jídlo, aniž by věděly, jak to chutná. A když ochutnají, tak většinou se zjistí, že jim jídlo problém nedělá. Přiznejme si, že v MŠ se snaží dětem nabídnout různou stravu (alespoň v té naší), leckdy pestřejší než doma. Málokterá maminka denně doma vaří nové jídlo a míchá různé pomazánky. Takže proč ve školce aspoň neochutnat (i když trošku z donucení), na to ještě nikdo neumřel.

mircisek
21. únor 2013

U nás je teda "nutí", ale řekla bych, že příjemnou formou hry. Prostě zapojí i ostatní děti a nelámou to násilím přes koleno. Náš mladej s tím ochutnáváním (a vůbec jídlem) má dost problém, tak jsem ráda, když zkusí něco nového. 😉
Ale pamatuju si, že když jsem chodila do školky já, tak jsem taky byla nejedlík a učitelky mi to nutily násilím, tak s tím teda nesouhlasím. Všechno je jen o přístupu a fantazii učitelek.

marmazel
autor
21. únor 2013

Tak už máme pod jídelním lístkem papír vel. A4 s tím, že se v poslední době množí stížnosti na jídelníček a prosby, aby dětem tohle a tohle nedávali, ale že oni podle VYHLÁŠKY MŠMT musí plnit výživové hodnoty, co se týče zeleniny, ovoce, luštěnin, rybího masa, a že nemáme své děti podporovat v tom, aby to nejedli, ale spíš jim pomoct , a že je pobízejí to ochutnat, atd. atd. Dyť já jim to neberu, dávat na talíř ať jí to dávají, pobízet pobizí, ale nenutí!!! no ono asi pujde o přístup jakým se to pobízí. Včera ve školce nebyla ředitelka a malá celý den v poho, dokonce si i přidávala papriku a polévku. Dneska sme šli do školky a malá viděla ředitelku a slzy v očích, že se bojí, že jí to bude nutit ☹

vendullka
21. únor 2013

U nás chtějí taky aspoň ochutnat, ale malá je takový suk, že když se prostě zatne že ne, tak ani tu lžičku do pusy nedá, ale hladná domů naštěstí nechodí. Ale dlouho jsme bojovali ve školce s pitím, bo odmítala čaj i mléko (nepije je ani doma, čaj jen když je nemocná a mléko jens grankem nebo kafíčko). Naštěstí uitelka přistoupila na to, že jí bude dávat pít jen vodu, tak jsem za to moc ráda.

anina32
21. únor 2013

To už není trauma z jídla, ale z učitelky-ředitelky☹ Já bych asi popřemýšlela o změně školky, pokud by to bylo jen trošku možné.

amelie001
21. únor 2013

U nás nenutí,na vsačinu sní suchý chleba,akorát s obědem máme problém.To nechce vůbec.

marmazel
autor
21. únor 2013

No uvidíme, snad se teď ředitelka vzpamatuje, po tom mím výstupu, zas se mi jí nechce brát od spolužáků, a hlavně by byl problém z odváděním a vyzvedáváním, pač nám dost pomáhá babička . Tak uvidíme. Tak suchý chleba by taky snědla, ale ten jí přece nemůžou dát, protože by ho chteli ostatní.

zuny
21. únor 2013

@marmazel tak to už jedině změnit MŠ nebo ředitelku 😠 To první asi nepujde pokud žiješ na vesnici.
Pokud dítě vyloženě nutí do jídla a mu se navaluje, tak je to špatně. 😒
Dneska má syn ve školce rybí prsty s bram.kaší, jedna maminka povídá,že měli uvařit radši filé - no každý den není posvícení, jeden den maso, druhý den něco jiného.
Moje máti učí v MŠ 30 let a říká, že někteří rodiče si pořád něco vymýšlejí např. někteří nechtějí, aby na jejich děti chodil čert, že z toho budou mít trauma.
Ono každé dítě má svoje potřeby, jinak se chová, je ne/společenský, ale ty učitelky přece nemůžou nad každým stát a pamatovat si, že ten nejí to a ten zas tohle. Učitelské povolání obdivuju, já bych se z toho zbláznila, stačí mi ti dva moji raubíři.

jetynka
21. únor 2013

U nás naštěstí do jídla nikdo nikoho nenutí, ale ve školce kterou barborka navštěvovala předtím (ve městě), tam nutili hodně a děti jim pak blinkaly a oni nadávali co jsou to za způsoby ☹. Vojta mi třeba nejí vůbec pomazánky, kompoty a jí všechno suché, tak to by blinkal pak asi pořád kdyby mu jídlo nutili, Barunka jí téměř všechno ale taky má svoje, ale už umí říct já to nechci a oni to respektují. Koneckonců na co pak maminky psaly seznam jídel které děti buď nesmí nebo to nejí???Asi na nic pak. U nás třeba je takový extrém - rybí pomazánka na všechny možné způsoby každý pátek a k tomu bílá káva???Naštěstí barči bylo už několikrát z toho zle tak preventivně si dává čaj, no já bych tuhle kombinaci asi taky nee ☹ . Jde hlavně vidět zásadní rozdíl mezi školkou vesnickou kde je málo dětí a školkou ve městě. Aspoň u nás.

evlyn
21. únor 2013

@zuny tak třeba čerta taky chápu - popravdě ty dnešní masky čertů jsou občas tak děsivý, že potkat je já jako dospělák v temné uličce, tak položím peněženku na zem a zdrhám. Nemyslím, že účelem čerta je vyděsit dítě do absolutního bezvědomí. Pokud by to byl čert jako třeba v Hrátkách s čertem, nebo Dalskabátech tak proč ne, ale takového jsem za posledních pár let nepotkala. Malej se ji bojí, jenom je vidí natož když se pokusí přijít blíž a nějak ho postrašit. Takže do školky dorazil jenom Mikuláš s andělem a i tak děti sekaly dobrotu - on ten Mikuláš s plnovousem budí respekt i sám o sobě, hlavně u těch úplně malých prcků....

zuny
21. únor 2013

@evlyn zapomněla jsem dodat ve školce, aby nechodil, tam asi nechodí čerti v maskách....Když před synem řeknu, že jdeme pro čerty, hned si začne hračky uklízet, i když jsem mu to předtím řekla pětkrát.Aspoň to na něj platí, pak už jen vařečka Božka...

elis_an3
21. únor 2013

Ono nejde,aby hned po jednom já to nechci nemusely děti jíst, víte, jak by to pak vypadalo? Ovšem pokud děti natahuje a podobně, tak by snad každá rozumná učitelka (každý rozumný člověk) pochopil, že není dítě vymýšlivé,ale poravdu mu to dělá špatně, tudíž ho nebudu do toho jídla nutit. U nás maminky nahlásily pokud jejich dítě vyloženě něco nejí a pak bylo jasno, do čeho ho nenutit, ovšem jakmile byl seznam delší, než 14 dní před výplatou, tak jsme maminkám rozumně vysvětlili, že to prostě nejde....taky děti často nejí kvůli tomu, jak jídlo vypadá, jde o to je motivovat, vždyť pomazánka z červené řepy může klidně být princeznovská (to jste měly vidět prázdné talířky) špenát mlže být nejoblíbenější pochoutka Hulka (opět prázné talířky) a podobně, učitelka, která řekne, jez a bez diskusí a nechá dítě se pozvracet není dobrá učitelka, občas se přitlačit musí,ale co je moc to je moc...

paulla
21. únor 2013

Moje dcera je taky nejedlík, ale připadá mi, že díky školce si zvykla na spoustu jídel, které já ani nevařím. Jsem ráda, že mají ve školce pestrý jídelníček - ryby, pomazánky, luštěniny... Připadá mi, že dítě z maminky vycítí, že se moc řeší jídlo a dítě to pak na truc bojkotuje. Říkala mi to i dětská lékařka, že když nebudu to jídlo tak řešit, protože jíst je přirozené stejně jako např. dýchat, tak i dcera se zklidní a začne líp jíst. Když jsem stresovala, že dcera moc nejí, tak ona opravdu nic nechtěla, když jsem o jídle přestala mluvit, přestala jsem to řešit, tak se všechno zlepšilo.

paulla
21. únor 2013

marmazel - a nemáš možnost si s ředitelkou promluvit někde v klidu bez dětí, třeba po její pracovní době? Ve školce je plno emocí... Já bych asi vážně přemýšlela o změně školky, pokud by dcerka plakala a bála se jí. A co říkají jiné maminky v té školce?

kozlenka
21. únor 2013

Tak já to hodnotím podle toho, jak se chová doma, někdy sní všechno a ještě chce přidat, někdy prostě nechce a čím víc ho nutím, tím víc protestuje. Proto jsem hned učitelky poprosila, aby ho nenutili, že co mu bude chutnat a bude mít hlad sní sám. Nejí, tak ať jej prostě nechají, že to vím a to že za to platím už neřeším. Bohužel jsem párkrát přišla do školky v době kdy ještě obědvali a slyšela učitelky, jak sice nervou lžičku Adámkovi přímo do pusy, ale měli blbé kecy (typu, ty si vymýšlíš, ostatní děti papají všechno apod.) a Adámek u toho pofňukával 😠

marmazel
autor
21. únor 2013

právě,že bydlíme na vesnici a máme tu i školku. no uvidíme, dnes malá hned hlásila, že ji teta marta do jídla nenutila. tak snad už bude líp.🙂 jinak nás se nikdo neptal co malá nejí.jen jestli má na něco alergii. a vím,že s ředitelkou má problém víc rodičů a když se na ní občas vyjede tak se sklidí a je na děti zas chvíli milá🙂

andy21
22. únor 2013

@marmazel, také bydlíme na vesnici , školku máme 50m od domu.Po roce docházky starší dcery jsem se rozhodla školku změnit a raději 5 km dojíždíme, protože těch kompromisů, které jsem sama v sobě musela udělat už bylo tolik, že mi přišlo sobecký, že bych jen z vlastní pohodlnosti dávali dítě do školky blízko, kde nejsme spokojený....ted jí už 2 msíce vozíme a jsem 100 % spokojená.