Jít k psychologovi? 3letý syn téměř nemluví

matysce
12. únor 2016

Ahoj maminky, obracím se na Vás s prosbou o radu.
Máme 3 letého syna se kterým zvažuji zajít k psychologovi, jelikož už nevím co s ním...
Jde o to, že téměř nemluví...dříve mluvil lépe než teď. Když mu bylo kolem 1-2 roky, tak už krásně říkal "taktor"; "baíky"; "mení" (traktor, balíky, kamení) a spoustu jiných slov. Teď řekne na jakékoliv vozidlo jenom BRMBRM. Když uvidí balíky, tak jenom: MAMI TO!
Nevím čím to, že přestal používat slova, které už uměl...a ani když chci aby to zopakoval, tak NE.
Další problém, který začal asi také někdy kolem 1,5 roku bylo, že mi přestal jíst domácí vařené jídlo a chce jenom skleničky. Když jsem mu vařila příkrmy, tak je jedl, sem tam jsem mu chtěla přilepšit skleničkou, ale skončilo to tak, že mi v současné době sní tak max. nudlovou nebo bramborovou polívku, ale jinak nic. Ani holé brambory a to je v polívce sní. Dokonce od září chodí alespoň na dopoledne do školky a tak jsem doufala, že když uvidí jíst ostatní děti, že taky začne, ale nic...Nechce jíst ani svačinky! sní pouze suchý rohlík nebo občas suchý chleba..
Jeho denní jídelníček je ráno pribiňák, pak kousek suchého rohlíku, oběd polívka, pak mu dám skleničku, aby se trochu zasytil, odpoledne přesnídávku, když chce tak zase rohlík (ale ne vždy ho sní celý, spíše jenom půlku) a večer chce mlíko do flašky. Během dne sní třeba ještě mandarinky, jablka, banán, hrozno, kiwi....ovoce jí pěkně. Zeleninu mi jedl taky jako malý, měl rád okurku nakrájenou na plátky, rajče, mrkev (vše syrové)..teď to jíst nechce.
V létě se nám narodila dcera, které už taky dávám příkrmy (skleničku nedostane ani náhodou!) a když zkusím dát synovi třeba jenom uvařenou mrkev s bramborem, co mám pro malou, tak nechce, a řekne mi: já ne, ham mimi... ☹
Moc děkuji za Vaše rady, jsem z něho opravdu nešťastná..

peggy722
13. únor 2016

@matysce Vývojová dysfázie, porucha řeči. Starší holka nakonec neměla nic, ve třech a půl letech mluvila už normálně. Ale Ela má lehčí smíšenou VD. Je to porucha řeči, která se vyvíjí, tudíž časem vymizí.
Zvlášť u těch lehčích případů je většinou dítě před nástupem do školy relativně v pořádku. Vyloučit se nedají poruchy učení. Nás čeká škola za rok a něco, tak uvidíme. Dneska mi učitelka na karnevalu říkala, že to Ela dá v pohodě i bez asistenta. Hodně se za posledních pár měsíců zlepšila.

matysce
autor
13. únor 2016

ano, problémy začaly již dříve než narozením Natálky. Ta změna proběhla ještě před otěhotněním. ale pravdou je, že je to spíše takový jeho postoj nebo blok nebo jak to pojmenovat...protože jakoukoliv sladkost se nějak nezdráhá ochutnat, ale kloudné jídlo, do něho nedostanu a i s tím mluvením mi příjde, že prostě nechce. snažíme se naučit, aby děkoval a on místo Díky řekne JO JO. Já na něho: řekni díky...a on se usměje a řekne jo jo. a já na něj, tak vrať bombon, když neřekneš díky a on zase jojo... stejně tak po něm chceme, aby když mluví na Natálku, tak ji říkal Naty (krátké jednoduché) a on pořád jenom MIMI a když ho opravíš, že to není mimi, že je to Natálka, tak se začne rozčilovat, že je to mimi.

kika_21
13. únor 2016

@matysce A já bych ho nechala. Dala bych mu fotku Natálky a jiného mimi. Pozná ji? Vzpomínám si, jak jsem nutila dceru, aby napsala A- nenapsala ho. Nechtěla. Je jí dnes 18,5 roku, stále si to pamatuje-bylo jí 5-Teď ji říkám, a´t to s tím učením nepřehání. Tak si vyberte. Dejte mu záludnou otázku:Kdy se říká DÍKY?Třeba se zamyslí?Co řekne asi? Už nic neradím, podle mne také prostě nechce. Nuťte muže do dlouhých řečí!! 😉 ..

peggy722
13. únor 2016

@matysce Třeba mu to mluvení opravdu nejde. Nemívá často otevřenou pusinku, dýchá nosem ?
Zkuste rozhýbat jazýček. Existuje na to celá série cviků. Vypláznout jazyk, olíznout rty, olíznout zuby. Hýbat jazykem ze strany na stranu, nahoru dolu. My jsme měli od logopedky na to takový kartičky s obrázky. Dělat koníčka. Foukat do bublifuku, větrníku, pít brčkem. Další věc je, jestli ti opravdu rozumí.
Zkus si projít ten odkaz, co jsem tu dávala. Najdi si, co by měl ve třech letech zvládát. A nejen v řeči, protože řeč souvisí se strašnou spoustou věcí. Ela taky vypadala jakože mluvit nechce, ale ona chtěla komunikovat, ale prostě nechápala, co po ní chci. Naplno se to pak ukázalo až u psycholožky .

matysce
autor
13. únor 2016

Tak Honzík zaručeně rozumí, cokoliv mu řeknu, tak ví...dokonce když sedím na záchodě 😀 a Natálka se třeba vzbudí a začne plakat, tak na Honzíka zavolám: Honzíku, řekni prosím natálce ať nepláče, že maminka hned příjde...a slyším Honzíka jak říká Natálce: mimi pššššt, mami tady jo? 😅
Takže si myslím, že chytrý on je, protože s Natálkou mi hezky pomáhá, když ho třeba poprosím aby mi něco podal, např. plínu, tak hned ví a podá. jenom když jdeme venku a uvidí psa, tak neřekne pes, ale hau...ptáček je píp, kůň je hyje...králík hopahopa....a když chce večer mlíko, tak řekne: Já Bú...nebo někdy já ci (opravdu ci ne chci) bú...

matysce
autor
13. únor 2016

dalším příkladem jeho řeči je, že když se natálka vzbudí, tak Honzík přiběhne a volá: mami, mimi tady. neřekne, že je vzhůru...mimi tady...nebo když chce jet za babičkou, tak řekne: já brrm babi...
nebo má takový svůj zvláštní slovník: blie=voda a nebo taky hasiči; haí= ahoj, nebo taky letadlo, ale je fakt, že na něj někdy i mává; balí= balón; bó= kofola; pivo, ale taky když má nějakou bolístku...

dana3262
13. únor 2016

@matysce můj syn zase do 3 let říkal ďágn=děkuju, takn takn takn+ natahování ručičky=dej mi to, dágn=ano a prostě různé obdoby tyhle komoleniny nebo jak to nazvat. Žádný máma, táta, haf... Nic... Pak rovnou přešel do vět.
U vás je ale divný ze mluvil a vrátil se zpět..

peggy722
13. únor 2016

@matysce Ta řeč je hodně podobná té, co měla Ela. Rozhodně jděte na logopedii a uvidíte, co vám řeknou. Hledej klinickýho logopeda ne školskýho. Ale ta řeč je na tři roky hodně špatná. Nejprve bych zkusila vyloučit mechanickou závadu. Takže ORL, jestli má v pořádku uzdičku na jazyku a jestli dobře slyší. Chtěj, aby mu změřili tympano. To by mělo ukázat, jestli dobře slyší. Pokud to bude chtít komplexnější vyšetření, třeba se ani moc vyšetřit nenechá. Ela v tomhle věku s doktorama moc spolupracovat nechtěla, tak pak foniatrii. Pokud se tam nic nenajde, tak bych zkusila toho psychologa. Ale chce to dobře hledat. Snaž se na něj mluvit co nejednodušejc, žádný zdrobněliny, pes je prostě pes a ne pejsek apod. Hodně všechno komentovat. Ale stejně bych se zkusila objednat na ta vyšetření, všude jsou dlouhý čekačky. Třeba se rozmluví, zrušit to můžeš vždycky. Ale ta logopedie vás stejně asi nemine.

matysce
autor
13. únor 2016

@dana3262 tak on nemluvil ve větách, to teď sice složí větičku o třech nebo čtyřech "slovech", ale jde spíš o to, že přestal používat slova které už uměl...jako, že uměl říct taktor (traktor) a teď je to brmm. teď sice řekne, že třeba chce jet traktorem: mami, já brmm didí jo? což znamená: mami, já chci jet s dědou, jo? Ale už neřekne ten traktor..prostě to je brm.

matysce
autor
13. únor 2016

@peggy722 a co vlastně s Elou pak dělali? A jak je na tom teď?

kika_21
13. únor 2016

Naše dcera říkala tjábí, bábí, ábí- přišla s manželem z kravína, kde byli navštívit kamaráda.Používali jsme to potom jako heslo u domovních dveří.Pak to byl jejik-rohlík, kobezína-kombinéza a ubušu-utubu-autobus.Teď, jak se stále učí, mluví ze spaní-zní to jako chorvatština, není tomu rozumnět. Má ale za sebou 8-leté gymnázium, je normálně se vyjadřující.Syn křičíval, když mladší dcera brečela: ,,Miminko, miminko, u du, u du!!!!"Ta první část byla pro mne, ta druhá jako ode mne k dcerce.U dr. nemluvil vůbec. Věřila mi, že používá věty . A teď verze 2-letého-KARKULKA: ,, Karkulka byla, v lese byl vlk. A už to bylo."Prostě taky podstata věci a konec. 🙂 🙂 🙂

matysce
autor
13. únor 2016

@kika_21 ale ve dvou letech řekl tu větu: Karkulka byla, v lese byl vlk.?? To by náš Honzík neřekl ani dnes a to už má tři! Jeho varianta by asi byla: To tady, tam hau.. ☹

peggy722
13. únor 2016

@matysce Na foniatrii jí vyšetřili sluch a zjistilo se, že díky častým rýmám, má tekutinu v uších. Taky měla dvakrát trhanou nosní mandli. Slyšela, jakoby měla hlavu pod vodou. První trhání mandle měla ve třech letech. To jsme čekali, jestli to pomůže a začne mluvit. No zázrak se nekonal. Mezitím jsme hledali kvalitního logopeda. Nakonec jsme našli soukromou, ta Elu předběžně vyšetřila, napřed bylo podezření na opožděný vývoj řeči, ale časem nám bylo jasnější, že to bude asi dysfázie. Ve čtyřech letech jsme šly k psycholožce a ta nám to potvrdila. Řeč a i porozumnění měla na 21 měsíců. Hodně věcí se tím vysvětlilo. Chce to s dítětem soustavně pracovat, rozvíjet ho ve všech směrech, řeč, porozumnění, jemnou, hrubou motoriku. Rozhýbávat pusinku. Ale to by vám všechno měli vysvětlit na logopedii. Když si najedete do té diskuze maminky nestandarních dětí, tak jsou tam odkazy na různý pomůcky, knížky, hračky, videa, jak s dítětem pracovat. U vás pořád ještě může být OVŘ, ale tím že s ním budete pracovat nic nezkazíte, naopak mu to prospěje. Jde o to, aby měl co největší pasivní slovní zásobu.
Ela je na tom už celkem dobře, ta řeč ještě neodpovídá pětiletýmu dítěti, ale pořád se to zlepšuje.
U nás je to hlavně o výslovnosti a gramatice. Obsahově je už ta řeč celkem dobrá. Ohromně jí prospěla školka. Chodí do logopedické. Je to mravenčí práce, výsledky se nedostaví hned, ale vyplatí se to. Jinak zkuste dávat rybí tuk a hořčík+B6. Nám to hodně pomohlo.

kika_21
13. únor 2016

@peggy722 Něco jsem četla. Já prostě myslím, že psychologů je nějak víc než dětí. Teď 🙂 jsou ve škole-nejlépe i s výchovným poradcem-obě, jedna má peníze z EU. Na gymplu jsou 3 a jedna třídní profesorka. Pak je tu ještě Pedagogickopsychologická poradna. Taky jsme neuměli někteří číst, nechápala jsem matiku, trvalo mi to, než jsem pochopila řezy těles-i dva roky, nebyla jsem ale diskalkulik, kamarádka nebyla dislektik, synovec disgrafik- špatně psal a ségra mu diktovala , trénovali.Dnes ve škole je málem fronta s potvrzeními z poradny, aby se ten či onen neznámkoval, nebo aby se přihlédlo k tomu papíru. To se přímo tady malého chlapečka netýká, ale chce to asi i zdravý rozum.Život je boj a nejde prostě vše hned, děti nejsou roboti. Dítě i zvíře vyžaduje čas. I k adaptaci , aby se přizpůsobilo našim požadavkům, změnám atd. Je zase škoda někoho zaškatulkovat, že špatně mluví, když to tak třeba vůbec není.Prostě teď řeší slovesa, to je novinka a dřívější podstatná jména přidá později. V 15ti už brrrm neříkají, ba ani v 6ti ve škole.Aspoň o nikom nevím. 😉

matysce
autor
13. únor 2016

@peggy722 moc děkuji!! Však prvním krokem už bylo, že jsme změnili dětského doktora...když měl teď Honzík prohlídku ve třech letech, tak mu vůbec nezkoušel ani oči, ani sluch a natož aby řešil zda mluví...bohužel je zajímavé, že ani ta školka to nějak neřeší a neupozornila mě na to, ale spíše řeší to jídlo...
Tak teď na začátku března budeme mít novou prohlídku od nového doktora, tak se ho poptám, co a jak..

ivular
13. únor 2016

@kika_21 To je nesmyslný přístup. Každému něco nejde, ale specifická porucha učení je vývojovou poruchou, tzn. principální nemožností se něco naučit.. Tomu žádný čas nepomůže. Můj táta je např. těžký dysfatik. A víte co? Ani 70 let mu nepomohlo, aby to dohnal, takže asi tak..
Tohle zlehčování typu "psychologů je víc než dětí" si může dovolit pouze člověk nezodpovědný, nebo ten, který žádný takový problém se svým dítětem nemá. A ano, vývojových poruch přibývá, ale z toho rozhodně neplyne, že vlastně o nic závažného nejde..

kika_21
13. únor 2016

Třeba nesmyslný, ale můj. Nikdo se tím nemusí řídit. Nakonec u starší dcery to dopadlo tak, že se jim začala paní psycholožka míchat do kolektivu, hledat chyby, kde nebyly a děti samy řekly, že jim to nevyhovuje. Někdo naopak takovou berličku potřebuje, nebo se chce ujistit, proč nakonec ne?

matysce
autor
13. únor 2016

holky, ještě mě tak napadlo...my zrovna s manželem nemáme ideální manželství a tak se stane, že i naše děti jsou bohužel svědky našich hádek...vím, že to není dobře a taky i řeším, zda by nebylo lepší zůstat s dětmi sama, a stále si opakuji pro a proti a pak se to na nějakou dobu uklidní, tak jsem ráda, že to zase funguje, ale pak zase bouchnu....zda prostě to nemůže být i reakce na tohle?
Hádky vznikají na základě toho, že jsem na děti sama a manžel, když přijede z práce, tak mi s nimi zrovna moc nepomáhá a nebo pomáhá stylem, že v čase před spaním je rozdivočí, apod. Vím, že to jsou malichernosti, ale když už vidím, že je sedm večer a že už se jenom okoupou a půjdou spát a já budu mít konečně chvilku klidu a on místo toho s nima začne dělat kraviny...tak prostě vyletím. Nejvíc mi asi i vadí, že on vůbec neřeší, že jsem celý den s dětma jenom já...pořád dokola kojení, sunar, plíny, školka, jídlo, plíny, ...že prostě i já bych chtěla mít i něco jenom pro sebe a odreagovat se...

kika_21
13. únor 2016

@matysce Vítej u nás doma. Já akorát nevyletím, řeknu si , že to vydržím. Vyčtu mu ale potom i prababičku z 9. kolena. On se ale nedá. Zdůrazní, že je živitel! 🙂 🙂 🙂 Nakonec on vždy blbnul a já se učila. No a kdo je živitel? 😉 Jinak těch vlivů je samosřejmě spousta.Prostě chval. Malého, že mluví, tatínka, jak si hezky hraje a že mu to vydrželo-puberta až do důchodu-viz můj tchán 🙂 .

peggy722
13. únor 2016

@kika_21 Tak psychologů je možná hodně, ale těch, co jsou schopní kvalitně vyšetřit dítě, je v republice tak 8. Možná i míň a většina je v Praze a jezdí za nima maminky z celý republiky. Myslíš, že by měli tak narváno a že by u nich byly čekačky taky půl roku, kdyby to nebylo potřeba ? A já se opravdu nesnažím Ele opatřit papír, aby měla úlevy ve škole. Budu ráda, když nastoupí do školy normálně a bez IVP. Je vidět, že jsi nikdy dítě s dysfázií neviděla. A u těžkých dysfatiků problémy přetrvávají až do dospělosti. Ela má lehkou vadu, takže bude mluvit normálně, ale děti se střední a těžkou vadou nemusí mluvit správně ani v deseti letech. A tyhle byly i dřív, jen se to nediagnostikovalo, protože to doktoři neuměli. Stejně jako děti s ADHD byly nevychovaní spratci.

matysce
autor
13. únor 2016

jenže asi jsem rapl, ale já se dokonce bojím ho nechat hlídat děti jenom když jdu k zubaři! Ho prostě spousta věcí, které já dělám automaticky vůbec nenapadne...a nejhorší je, když bouchnu a začnu mu nadávat, tak Honzík brání manžela a křičí na mě

peggy722
13. únor 2016

@matysce No ta rodinná atmosféra tomu taky moc nepomáhá. Mně naštěstí v poslední době manžel s Elou hodně pomáhá, učí se s ní, hraje si s ní, čte jí večer pohádky. A věnuje se i té starší. Dřív měl časově hrozně náročnou práci a já jsem taky byla na všechno sama. Chodil domů v deset večer, když už holky spaly, někdy byl v práci i o víkendu. Taky nic moc atmosféra. Teď má práci novou, tak je to mnohem lepší, chodí cca v sedm.

kika_21
13. únor 2016

@matysce No oni prostě dělají jen hlavní věci. Můj holky nikdy nenamazal, říkal, že si na to kůže zvykne a nefunguje normálně. Vykoupal je, ale nic víc. Dá jim jídlo, klidně uvaří- je kuchař, ale školu neřeší, úkoly prý napsali- i když syn třeba ne.Kluci mají tátu rádi. Chlap uvažuje jednoduše. Argument"přežili všichni-pod mou péčí, tak co. Je to vlastně pravda.Zkus počítat do 10, boucneš pak už méně. On vás má rád a to je rozhodující. my se staráme pořád a je to rutina, muži po svém jednou za čas. 😉

kika_21
13. únor 2016

@peggy722 Ale viděla. I němé a mentálně těžce postižené. Pak jsem přišla domů a málem jsem objala ty svoje, i když měly třeba pětky. Mluvily, řekly, co chtějí a co ne. To je pro mne dost podstatné. Aby dítě mohlo říct, co chce a co ne. No a některé nemůžou. Místo toho se třeba mlátí pěstičkami do vlastní hlavy...Hodně zdraví všem a hlavně dětem. 🙂

peggy722
13. únor 2016

@kika_21 Tak tak, já si vždycky říkám, že jsme ještě dopadli dobře a že to u nás bude mít dobrý konec.
A i když byly chvíle, kdy jsem měla chuť mlátit hlavou do zdi nebo někam utéct, když měla Ela špatnej den a vztekala se jako pominutá xkrát za den. Tak si teď říkám, co maj dělat maminky autíků, když mají tohle doma každej den a bez naděje na zlepšení. 😢

lezdr
13. únor 2016

a slyší dobře?

kika_21
13. únor 2016

@peggy722 Moje děti mají 2 celiakii, taky si říkám, že jsou horší věci a jsou.Bude lépe. Naučili jsme se vařit zdravě, získali jsme nakonec více, než jsme si mysleli. Mohlo to být něco horšího. A u Elly je to podobné.Člověk se nesmí vzdávat a má být asi rád za to, co je. 🙂

matysce
autor
14. únor 2016

taky jsem říkala, že jsem vděčna, že jsou obě moje děti zdravé..sice nás s Honzíkem čeká ještě operace pindíka 😅 ...má vrozenou vadu - hypospadie...ale naštěstí to nemá nijak vážné, takže to bude uprava jenom estetická, narovnají mu vývod normálně špičkou a dírku, kterou teď čůra mu zašijí...právě jsme se bavili s manželem, že vzhledem k tomu, že ta operace není akutně nutná, že ji odsuneme na dobu, kdy bude kloudě mluvit...protože teď by jenom v nemocnici řval a my nevěděli proč, protože neřekne .
a co se týká jeho sluchu, tak kolikrát slyší, co by ani neměl a když nechce, tak neslyší vůbec 😀 myslím si, že se sluchem problém nemá.

kacenka1111
14. únor 2016

@matysce to je jako u nas, jsem z toho na prasky.... neudelas nic... 🙂 takze ja se naucila odpocivat aspon trosku pres den, nic neutece, jen aby deti byly v pohode... nebudou si pamatovat nasperkovany byt, ale prima detstvi bez hadek a kopu srandy... 🙂

anlek
14. únor 2016

@matysce Když jsme sem nakoukla, tak mě napadlo to samé, co @peggy722 a nebyl kolem zlomu očkován? 😀 U nás syn také s VD po očkování se vývoji řeči zastavil, byl tam i regres. Díky tomu druhou dávku MMR má odloženou asi až na pubertu. Nevěřím, že by očkování způsobilo VD, ale u dítěte, které zřejmě mělo nakopnutou CNS, tak mu vůbec neprospělo. 😔 A to byl očkovám až v 2,5 letech, od tří let řešíme jeho řeč a teď v necelých 6 letech po hromadě práce za námi, mluví relativně srovnatelně s vrstevníky. Řada dětí, které v šesti letech mluví jako náš syn, mají jen dyslálii a rodiče se jim nijak extra nevěnují, aby výslovnost zlepšili, slovní zásobu, vyajdřování ...
Doporučila bych ti, abys zkusila kolečko, logopedie, foniatrie (pokud by něco našli, tak neurologie, psychologie). Řeč je určitě dost opožděná. I kdyby to byl jen prostý opožděný vývoj řeči, tak je dobré začít pracovat, čas běží a pak může před školou chybět. Zvláště pokud je dítě chytré, tak se pak řeší, zda odklad ano nebo ne, rozumově by dítě na školu mělo, ale třeba řeč je problém ... Nebo kvůli horší řeči bývají děti sociálně nezralé (ne všechny, ale dost často - když dlouho nemuví, tak si řadu situací nevyzkouší, může být úzkostnější, ...).
Přijde mi, že řada dětských doktorů podceňuje vývoj řeči. Řeší se hlavně hrubá motorika, to hned posílají na vojtovku, když něco není podle tabulek, ale u řeči se často objevuje, je to kluk, ti mluví později ... Ikdyž je jasné, že to není v pořádku.