Odklad u srpnové holčičky. Máte s tím zkušenost?

hanka158
15. bře 2021

Dobry den, dnes jsme byli v psychologicke poradne ohledne odkladu. Ve skolce nam poradnu doporucili, protoze dcera je srpnova a take zminili, ze byva pomalejsi v oblekani a takova neprubojna, ale ze si mysli, ze by ji zvladla, ale at se pro jistotu poradime... No a dnes v te poradne se k odkladu priklaneli... rozhodnuti je pry na nas, neni to urcite nejake jasne doporuceni, nema zadne vazne potize, ale take zminovala, ze treba pri nejakem ukolu dcera tapala a nerekla si o pomoc, pak ze pry postavicku malovala pomalejsim tempem... Rikala, ze ma strach, aby nemela hned na zacatku neuspech a take to, ze tam jsou ty odkladove deti, ktere budou o hlavu vyssi (dcera je spis drobnejsi) Tak ted nevim co udelat. Dcera se moc rada uci, zajima ji spousta veci, umi se soustredit na cinnost klidne hodiny... do skoly se tesi... jen tedy takove to nez se oblekne nez jdeme ven, tak ji musim rikat snad stokrat, ale mam pocit, ze to je spis povahovy rys, vzdy byla takova... Ja sama nejsem priznivce odkladu pokud dite nema vylozene zavazny problem a nerada bych take promeskala tuto jeji zvidavost... Je pravda, ze asi bude sebevedomnejsi kdyz bude ve skolce jeste rok, ale zase aby to nebylo zbytecne...Ale zase kdyz ji odklad nedam, bude ve skolce nejmladsi.. Nemate s tim nekdo zkusenost? Dnes kdyz se davaji odklady ve vice nez 20 % deti je to opravdu tezke rozhodovani.

cloo
15. bře 2021

Nelehké rozhodování. Taky nás to bude čekat, sice za trochu déle (syn je na konci července). Původně jsem nechtěla taky odklad. Ale pak mě nalomila tchýně, která dělala v poradně. Aby právě nebyl ve třídě úplně nejmladší, a aby si na něj ti starší nedovolovali. Což mě původně nenapadlo. Sice je teď v jeslích za sígra on.
Navíc to vidím teď v jeslové třídě, kde je ten rozdíl stále vidět, i když se syn dost posunul. Budu odkládat.

zuzroko
15. bře 2021

@hanka158 záleží na tom, zda se “zrychli”. Děti, které jsou na určité věci pomalejší to mají většinou v povaze. Viděla jsem to u odkladových dětí, pomalost a důkladnost jim prostě zůstala i ten další rok. Záleží jak například zvládá pracovní listy, zda chápe zadání, co pravolevá orientace, atd. je spoustu faktorů. Koukala bych i na to zda jí zajímají úkoly, pracovní listy a zájem o “učení” nebo je spíš hravá a tyto věci jí ještě neberou.

fyii
15. bře 2021

@hanka158 ahoj ted v rodine resime to same. Mala je narozena v pulce srpna, je hodne drobna a mala ma cca 13,5 kg. Kazdopadne jeji rozvadejici se rodice jinkazdopadne do skoly daji. Na holce je videt, ze je sikovna, ale... je stale hodne spava, v poledne hrozne unavena, klidne na gauci usne. Hodne si hraje..podle meho by ji odklad prospel, skola ji neutece, dospeje. Mam syna nar.30.8. a urcite pujde az od 7. On je teda naopak 124cm, 24kg a 4,5 roku ted, proste bude obr. Jedna vec je fyzicka stranka a druha psychicka,dite potrebuje byt vyzrale po obou strankach..

zuzkasim
15. bře 2021

Tohle rozhodování je těžké. Zeptám se, zajímají ji písmenka? Chodí se ptát, co toto je? Zajímají ji čísla? Když něčeho vidí víc, má zájem si to sama spočítat, kolik toho je? Vymýšlí sama jednoduché slovní úlohy typu dnes přijde na večeři babička, takže nenachystám 4 talíře, ale 5?

barulina
15. bře 2021

Ja jsem mela odkla(spatne vych. Roky) moje dcera(srpen) mela odklad, nemam dojem, te by nam to nejak ublizilo

baraskaska
15. bře 2021

Mame to stejne. Nam skolka taky ja doporucila ale na druhou stranu ucitelkaa rika ze si mysli ze by to zvladla, tam je spis problem ze jsem ji rikala ze doma se ucit moc nechce vlastne vubec. No moc nam ve skolce s rozhodovanim nepomohli😀 podle me je dulezity jestli ma o uceni zajem. Dcerka treba vubec. A kdyz jsem rekla kde chce byt oznamila mi ze ve skolce ze se ucit nechce. Na druhou stranu ja byla prej taky truhlik ale ve svy podstate sikovna jen proste utapnuta a do dneska horce lituju ze jsem jako cervencova nemela odklad.

zmatena_prvomatka
15. bře 2021

Jsem srpnová a do školy jsem šla bez odkladu. Jo, byla jsem nějakej čas nejmladší a nejmenší, ale ja se mi později ten rok “k dobru” hodil, když jsem byla rok na jazykovém pobytu a jeden ročník musela opakovat, protože mi pobyt v zahraničí na mojí škole neuznali 😉
Nikdo se mi nikdy nesmál, že jsem mrňavá a nejmladší, dneska už se podle mě ty děti poměřujou podle jiných věcí...
Jestli se dcera dokáže soustředit a je jinak šikovná, šup s ní do školy. Já jsem celej život jak zpomalenej film, to je spíš povahová vlastnost 😂

berenika39
15. bře 2021

Já mám srpnového syna - je mu 12,5, v šesté třídě. Teď, s odstupem, musím říct, že odkladu nelituji - měl ho z důvodu logo, doporučení....ale i bez toho: byl strašně prťavý, i ted je ve třídě skoro nejmenší a to je nejstarší, sice to on sám neřeší, alespon o tom nevím (věřím, že bych věděla), je strašně dětský - proti svým vrstevníkům stále trochu "praštěný" - v dobrém, ale je🙂)). Prostě - je mezi dětmi o rok mladšími fakt akorát - zapadne, škola mu jde dobře a myslím, že rok sem, rok tam - ted v rámci covidu sice ještě rok za se v pytli, ale rozhodnutí na odklad přistoupit nelituji. Mmch i kamarády si sám od sebe vybírá o malinko mladší, pubertáci u nás v obci v jeho věku mu nic neříkají, miluje prcky - myslím třeba dvouletáky, s kterými se baví, učí je, hlídá je, prostě brzda trochu🙂)) Ale moje🙂

baraskaska
15. bře 2021

@berenika39 konecne normalni nazor. Mne ted prijde ze se zensky zblaznili a prijde jim to jen jako lenost ze se dite da do skoly o rok dyl. Bratranec a sestrenice dvojcata sli taky o rok dyl jsou myslim z kraje srpna a nezda se mi ze by jim neco uteklo.

berenika39
15. bře 2021

@baraskaska Je fakt,a je dobře, že to finální rozhodnutí je na rodičích - ti znají svoje dítě a pokud dokážou situaci objektivně posoudit, mohou dítěti moc pomoci. Já když si představím, že by byl v sedmé třídě, s mutujícími mladíky 170vm/60kg - no nevím, má 145cm a 40kg, a klidně se přijde k nám do postele pomazlit, no...asi tak🙂. A to s ním fakt nejednáme jako s mrnousem🙂.

baraskaska
15. bře 2021

@berenika39 presne 🙂 hlavne mi prijde ze odklad furt neudela takovou skodu jako kdyz se nedozrale dite da do skoly brzo jen protoze ostatni by mohli nabyt pocitu ze je clovek liny. To je ale vyhoda protoze alespon tak nejak zapadnul. Nase dcera je velka jestli ma treba 127cm ted ani ne v 6 letecha tak se setkavam furt s jednim nazorem. Ale ona je velka vzdyt tam bude v ty skolce vypadat hrozne. A pak se kvuli velikosti da do skoly dite ktere tam jeste byt nema, protoze ta nervova soustava mu vyzrava pomaleji.

amazonkajanik
15. bře 2021

@hanka158 neteř je přesně 30.8. Stejně jako má mamka,její babička. Šla normálně a neměla problém. Taky není prubojnejsi,dřív hůře zvládala stresové situace, ale už dávno odmaturovala a v pohodě. Na škole jsem měla spolužačku,která byla 5.9. A její rodiče vybojovali, aby neměla odklad,kvůli pár dnům a taky v pohodě. Pokud je dcerka šikovná,snaživá a školy se těší, proč ne. Že jí déle trvá oblékání? To by nemělo vadit 😉 já držím pěsti, aby to bylo v pohodě ...

jipe
15. bře 2021

My jsme si ted rozhodováním taky prošli a nakonec jsme dspěli k tomu, že syn (konec července) do školy půjde. Učitelka doporučila PPP s tím, že zvládá, co by zvládat měl, ale je hrozně pomalý (to už dřív konstatovala, že to lepší nebude), v poradně sice shledali některé slabší stránky, ale bylo doporučeno spíš do září makat na nedostatcích, než aby zůstával ve školce. Pracovní listy plní rád, snaží se sčítat a odčítat, číslice do 10 pozná, písmenka se trochu zajímá, ale to ho moc neučím... nerad teda maluje, nemá fantazii (vůbec, v podstatě nikdy si nehrál na "jako", když má něco namalovat na určité téma, nevymyslí co a jak), rád hraje společenské hry, ale těžce nese prohru. Ve školce je téměř největší. Doma je pomalý, když se má oblíkat, apod., ale jinak pracuje v normě. Vzhledem k tomu, že je dost zvídavý a hraní ho moc nebaví, tak makáme na grafomotorice a usoudili jsme, že další rok ve školce by se nudil a neměl by motivaci posouvat se dál.

baraskaska
15. bře 2021

@jipe to nam ucitelka taky rekla ze je pomalejsi ale to nevidela jako nejaky extremni duvod 🙂

jarmarca
Autor odpověď smazal
Zobraz
jipe
15. bře 2021

@jarmarca ty jo, já jsem červencová, na zš už nevím, na šestiletém gymplu jsem byla 3.nejmladší a fakt si nepamatuju, že by tohle někdo řešil

veruuu_kubesovic
15. bře 2021

@hanka158 dcera je narozena 23.8. a loni odklad mela, je vývojově opozdena, takže vlastně až letos diky odkladu dohnala co neuměla...rozhodne toho rozhodnutí nelituju...

martt
15. bře 2021

@hanka158 Nečetla jsem komentáře. Ale tohle jsme resily u syna . Je narozeny koncem srpna. Ve školce nam nejdříve říkali, že odklad není potřeba, pak ze by doporučili odklad ,a pak zase ne. V psychologické poradne nam řekli, že si to máme rozhodnout samy ,ze syn je nadprumerne inteligentní, ze by učení zvládal, ale na druhou stranu ,ze je neprubojny ( což uz jsme věděli ze školky) a v něčem pomalejší a , že mu ten rok pomůže. Na konec jsme mu ten odklad daly a myslím, že jsme udelali dobre. Co se týká vedomosti tak ho to nijak nezpomalilo . Naopak začal být více prubojnejsi,komunikativnější..

terinka86
15. bře 2021

@hanka158 A jak to vnímáš ty? Uvažovala jsi o odkladu, než ve školce doporučili poradnu? A ptala ses dcery? Aby nebyla zklamaná nebo to nebrala jako nějakou svou nedostatečnost, pokud se do školy těší a počítá s tím, že půjde...
My teda o odkladu ani neuvažovali, syn je začátkem července a do školy půjde. Z toho, co tak různě čtu, jsem přesvědčená, že v poradně by nám odklad asi doporučili, on je občas ještě takové miminko, všechno mu dlouho trvá, je mimoň, co žije ve vlastním světě, a logopedii do září taky určitě nedořešíme (ale máme od logopedky potvrzeno, že hlásky slyší dobře, i když vyslovuje blbě). Ale zároveň čte a počítá lépe než někteří spolužáci staršího syna ve 2. třídě a nadšeně se vrhá na veškeré pracovní sešity, které mu předložíme. Už takhle nevím, co bude v té první třídě dělat, kdyby měl zůstat ještě další rok ve školce, asi by se unudil. Nehledě na to, že mu všichni kamarádi odchází do školy, takže by tam zůstal sám. Naštěstí ve školce to vidí stejně jako my.
Četla jsem teď článek, ve kterém nějaký psycholog říkal, že odklad by mělo mít asi pět procent dětí, ale ve skutečnosti ho má přes dvacet procent. A pak jsou rodiče mladších dětí přesně stavěni do situace "ale on tam bude nejmladší, nejmenší, nebude si se spolužáky rozumět", takže třeba dají odklad, i když by o něm normálně neuvažovali.
Jinak já jsem též červencová, bez odkladu, vždycky nejmladší ze třídy a nepamatuju si, že by to někdy někdo řešil.

hanka158
autor
15. bře 2021

@terinka86 Dekuji za zpravu. Ja to prave vnimam tak, ze je sikovna, ani jsem o odkladu neuvazovala, jen ve skolce mi to doporucili, pochopila jsem to, ze jen tak pro jistotu, tim ze je ta srpnova, a je pomalejsi, a drobnejsi...ale ted prave nevim... Ona vyslovuje vse krasne uz od 4 let, zajima se o spoustu veci, pracovni listy miluje, kdyz je dostane, tak neprestane dokud nema hotovo. Uci se ve skolce anglicky a vzdycky prijde domu a vis co znamena tohle a tohle. Pise pismenka, pred nejakou dobou i zkousela cist, pocitat umi, ale asi jako vsichni jejiho veku. Ted ji strasne zajima vesmir. Ma spoustu kamaradek, ke kterym chodi i na prespani, niceho se neboji, neboji se ani novych veci, situaci, chodila moc rada na krouzky a ani nevyzadovala pritomnost jinych kamaradek, ona byla vzdy ta, ktera byla vyzadovana ostatnima kamaradkama 🙂 Je tedy drobna, ma 112 cm a 18 kg ted v 5,5 letech, takze urcite by byla jedna z nejmensich a pravdepodobne i nejmladsich. Take jsem cetla ten clanek s nadmernym davanim odkladu a dost s tim souhlasim... kdyby nebylo 20% odkladu, tak myslim, ze by ani neuvazovali dat dceri odklad, jen proto, ze tam bude tolik deti o 1,5 roku starsich... v zahranici se pry odklady take nedavaji, jen kdyz to je opravdu potreba...nevim proc v CR ano.

hanka158
autor
15. bře 2021

@zuzroko dekuji za odpoved! pracovni listy ma strasne rada, vzdy u toho sedi snad hodinu, jeden po druhem dela, opravdu ji to bavi. Prave mam pocit, ze se o tolik veci zajima, uceni ji bavi, tak mi to prijde lito ji o to pripravit, no... prava a leva se ji plete, to je pravda. z tech ukolu co delali tak ji jeste neslo srovnavani obrazku - hledani rozdilu.. ale take jsem premyslela, jestli to nemohlo byt tim, ze uz byla unavena, musela mit rousku a neni na ni zvykla, bydlime na takove skoro vesnici, tak tady se na to moc nehraje...

petrasipkova1
15. bře 2021

Taky jsme řešili, dcera je v červenci. Odklad bude mít, je to strašný bojínek, strasne špatně zvládá změny, stresové situace, odloučení od nás, je ještě hracickova, zajem o učení nemá, logopedii musíme ještě hoodne trénovat. Prohry zvládá hodně špatně. Ve školce je jediná predskolacka omylem ve třídě, takže s ni ani nijak nepracují, šla by ze třídy do školy sama, což nechci, takže zůstane ještě ve školce, půjde do speciální odkladove třídy, kde budou starší děti, takže se snad otrka trosku. A pak půjde s detma i do školy ✌️ Rozhodovali jsme to dlouho, snad jsme neudělali chybu, je to těžké, obě varianty mají pro mě nějaká plus a nějaká minus.

klaruskaholubinka
16. bře 2021

Já jsem v červenci a měla jsem chvíle kdy mě štvalo, že jsem nejmladší, ale dalo se to zvládnout. Ale já bych v téhle době, akort když ti to doporučili dítě do školy nedala. Mám sestru je v 8 třídě byla ve škole měsíc a týden a hrozně ve všem tápe, matematiku ji nemá kdo vysvětlit, byla u nás alespoň na týden o jarních prázdninách, tak jsem ji po večer když mi usnula malá aktuální látku vysvětlovala. Učit dítě držet tužku, jak má psát, si myslím, že není pro člověka který s tím má zkušenost úplně sranda. Mám doma levačku a představa, že ji to učím ještě na druhou stranu mě trošku děsí. Ale záleží to jen na tobě.

patypresdevaty
16. bře 2021

@jarmarca
@jipe manžel je srpnový a taky s tím neměl problém.
Ani já si nejsem vědoma toho, že by se na nějaké spolužáky koukalo jako na mrnouse nebo naopak na starší machry...

bertoldina
16. bře 2021

@hanka158 Jsem na konci srpna, odklad jsem neměla a pak se mi ten náskok hodil, když jsem část vysoké byla v zahraničí. Pokud není objektivní důvod, odklad bych nedávala. Navíc letos prý zvažuje hodně lidí odklad kvůli covidu, to bych příští rok prvňáka v těch narvaných třídách nechtěla.

baris
16. bře 2021

@hanka158 starší dcera se narodila na konci srpna a měla odklad. Ne kvůli výšce, protože je vysoká, ale kvůli sociální nezralosti. V PPP byla taky na hraně - je chytrá, ale sociálně byla nezralá, hodně hravá. Řekla jsem jí, že ve škole už nebylo místo a šla příští rok. Souhlasila s tím a prospělo ji to.

Pořád bude introvert, citlivá, ale dokáže se s tím už lépe poprat. A k té výšce 😁. Ve třídě je 8 holek, nyní 6 třída, dcera měří 165 jako dalších 6 holek, 1 měří cca 155 a 1 měří 180cm 😲 a ta neměla odklad.

Mladší je únorová, těžký dysfatik a tam jsem odklad nedala. Dcera byla tak natěšená do školy, že bych odkladem způsobila větší škody, než jí tam dát. Navíc dysfatici mají nerovnoměrný vývoj a nikdo mi nezaručil, že během toho roku dojde k výraznému posunu.

konidana
16. bře 2021

@hanka158 dej co nejvíc na svůj pocit. Pokud jsi předem o odkladu neuvažovala, tak hodně zvaž, jestli těm váhavým "radši" doporučením podlehneš. Z toho co píšeš, máš velmi šikovnou holčičku. Ať se rozhodneš co nejlépe😘

zuzroko
16. bře 2021

@hanka158 určitě bych nezvažovala odklad kvůli tomu že je drobná. Pokud je dítě drobné pravděpodobně drobné bude pořád, nevyroste z něj najednou 180cm dlouhán 😀 Měla jsem děti, které by se za aktovku vešly celý 😂 ale určitě jsme kvůli tomu nenavrhovali odklad. Pokud má zájem o učení, zajímá jí něco nového, sama chce vědět víc. Byla by škoda ji o to ochudit. Byly děti, které preventivně dostaly odklad, protože byly blízko k září a pak je to ve školce nudilo🙈 zkuste ještě promyslet. Hlavně vy jí znáte nejlépe. Zkuste i doma s ní něco vyzkoušet. Spoustu pracovních listů se dá najít na internetu. Zkoušet třeba co menší X větší, nahoře X dole, pod X nad, rozdíly, porovnávání, krátké příběhy,... finální rozhodnutí je hlavně na vás. ☺️

ldik
16. bře 2021

Ja jen hodim takovy nazor/tip - neuvazovali jste o pripravne tride, neboli nultem rocniku? Pokud ho mate nekde v okoli, urcite doporucuji zauvazovat. Mam syna 25.8., odklad dostal kvuli spatne psychomotorice, a dalsim "problemum", a na radu z ppp a ucitelek ms jsme ho dali do pripravky. Byla jsem na vazkach, jestli ho nenechat spis ve skolce, ze mu nic neutece, apod., ale nakonec sel, a bylo to to nejlepsi mozne rozhodnuti. Je jich ve tride 10, a same odkladove deti. Ma uzasnou ucitelku. Naucil se opravdu strasne moc novych veci a miluje to tam. Myslim, ze bude pak v prvni tride trosku za " mazaka", protoze to co natrenuji tady, nemaji ve skolce sanci s temi detmi procvicovat - grafomotorika, logopedie, slabikovani, pismenka,... Zaroven vse hravou formou, neni to ze by cele dopoledne sedeli v lavicich. Chodej i hodne ven, je to opravdu takova skola hrou. Opravdu muzu jen doporucit.

martiina_k
16. bře 2021

Já z praxe vidím, že u dětí, které jsou "na hraně", kdy je to 50:50 zda odklad dát nebo ne, tak mi ještě žádná maminka neřekla, že lituje, že odklad dala. Ale dost jich lituje, že ho nedaly. Nejde o to, že by dítě první třídu nezvládlo. To běžné děti (bez nějaké šílené sociální situace doma, nebo bez nějakého většího hendikepu) dají. Dají i druhou, ale pak to přijde. A ve chvíli, kdy přijde gramatika v češtině a matematicko-logické učení a jejich mozeček ještě není na úrovni, aby to chápal, tak v tom začnou strašně tápat. Musí se spoustu věcí učit mechanicky, zpaměti a ne s pochopením.
Na základce jsem měla spolužačku - byla 6. 8. to si pamatuju a byla vždycky nejmenší (což teda nikdy nedohnala a byla by nejmenší nejspíš i kdyby odklad měla, protože je prostě vzrůstově malá), ale pořád za náma "pokulhávala", celou základku nás jakoby dobíhala, doháněla, to co my, narození v lednu, dubnu jsme měli "zadarmo", protože už jsme na té úrovni byli dozrálí, tak ona měla vydřené. Nakonec šla na střední pedagogickou a pak i na VŠ a je z ní úžasná učitelka na prvním stupni, ale kdyby jí dali odklad, tak by jí všechno to učení šlo snáz, protže už by na té úrovni byla... takhle měla fakt všechno vydřené.