Předškolák, jak dlouho ho necháváte u TV nebo u PC?

keckemet
15. dub 2015

Maminky,jak často a jak dlouho nechavate sve dti v tomto veku u TV nebo u PC?dekuju

berenika39
15. dub 2015

Máme dohodu - může si(pokud chce a má čas) vzít tablet mezi šestou a sedmou večer.
a) nejsme v té době doma
b) nevzdechne na to, protože je venku
c) vezme si tablet a za půl hodiny zjistí, že přišel táta, že je dobrá večeře venku a že kočka nedostala mlíko...
d) prší, tak si hodinu hraje "real race" a mě to nevadí

Neodstřihla bych úplně, ale taky bych dělala všechno proto, aby to bylo jen jako něco navíc.....

lv
16. dub 2015

tak nějak co uznáme za vhodné a rozumné - až má hotové školní povinnosti, nevím kolik je to za den - třeba když vezmu víkend, půl hodiny dopoledne a půl večer? Kouká na tabletu i na pohádky, když není nic kloudného v tv, tak víc. Nevadí mi to, nedává tomu přednost před hraním si se sestrou, s hračkami, legem, malováním, a už vůbec ne před kolem a pobytem venku.

veruska007
16. dub 2015

Necelých deset minut denně - Večerníček. Nic víc. Jsem za to ráda. Kluci jsou dost divocí, je potřeba, aby se unavili pohybem. Když jsem klukům za "odměnu" pustila hodinovou pohádku, tak po dvaceti minutách prosili, zda si už můžou jít hrát. Kéž by jim to zůstalo 😵

frantiska85
16. dub 2015

Dvouletý syn někdy na PC ani nevzpomene a jindy sjíždí pohádky a písničky na youtube několik hodin. Ale kolik času opravdu stráví u počítači nedokážu odhadnout, protože stále odbíhá a dělá současně milion jiných věcí.

sarihy
21. dub 2015

Počítač vůbec, telku cca 30min denně (o víkendu někdy víc, když vstanou jako vždy kolem 6 a my chceme s manželem ještě chvilku ležet) - ráno snídaně u pohádky, večer Večerníček...celý den jsme pryč a na víc není čas...

pkolin
21. dub 2015

Mému synovi bude 6 let a je to dost závislák na technice (to má po tatínkovi ☹ U nás TV běží jako kulisa, takže téměř celý den, ale syn si hraje a více méně na ní nekouká. Co začalo hezké počasí, tak přijde ze školky a je celý den venku. Ráno u snídaně koukne na Winxky 🙂 a letí do školky, navečer má rád Planetu Yo. Tablet si téměř nebere, spíš když je nemocný, tak v pokojíčku nemá TV, tak si bere tablet. Jinak má rád si pouštět videa na youtube (na TV, máme ji připojenou v internetu) a to mu dovolím max. půl hodinky až hodinku denně, hlavně podle počasí, někdy nekouká vůbec, jako teď poslední dny, když je tak krásně, je celý den venku. Je fakt, že jsem se moc těšila na hezké počasí, protože přes zimu si vynucoval stále youtube a bojovali jsme spolu kvůli tomu. Jinak hry moc nehraje, večer chvilinku když přijde táta z práce si půjčí jeho telefon (tak. 15 minut než se jde koupat) a hraje minecraft. Nemyslím si, že je to nějak hrozné, ale musím ho vážně hodně krotit, jinak byl v zimě schopný sedět u toho celý den... ☹

konidana
21. dub 2015

Ve všední dny je televize 30min až hodinu - ráno na probuzení+večerníček+případně jěště jiná pohádka. Ale to je fakt smyšlený průměr - spíš je to u nás v létě nic, v zimě víc🙂 V zimě občas k tomu ještě hodinka, dvě pohádky na DVD. Totéž o víkendu (cca 2h). Tedy pokud jsme doma, což většinou nejsme. Když potřebují odpočívat, koukají i přes dvě h v kuse, ale jakmile začnou kravit, tak to vypínám. Kolikrát si večer ani nevzpomenou na večerníček, nebo když jim ho připomínám (jako časový milník), tak zrovna koukat nechtějí. Na počítač si vzpomenou tak 1x za měsíc, zase spíš v zimě. Pustím je k tomu na 30min až hodinu (15-30 min. každý) buď online omalovánky, nebo zkoumají třeba www.mapy.cz, nebo jedou animovaný anglický písničky z Youtube, kluka baví "řídit" vlaky...

kamila297
22. dub 2015

U nás bylo pravidlem, že hned po příchodu ze školky si syn automaticky zapínal TV a do večera si pouštěl DVD s pohádkami (někdy i víckrát za sebou) a bylo dost složité ho zaměstnat jinak. Ráno před odchodem do školky taky běžela TV do poslední chvíle. Pak ještě před spaním šel buď s kamarádkou na Skype nebo na 20-30 min. si dal hry na Déčku na počítači. Pak jsme přišli na to, že to otočíme a tyhle vymoženosti bude mít pouze za odměnu. Tak se stalo, že měl TV a PC zakázané ráno i večer za špatné chování třeba týden a víc. První 2 dny kvůli tomu fňukal, stále nás tahal, ať si s ním hrajeme, ale pak jako když mávne proutkem, TV a PC ho naprosto přestaly zajímat a začal si hrát sám v pokojíku - začal hodně malovat, hrát si s auty, vláčky, pouští si u toho rádio nebo CD s písničkami apod. Dnes přijdeme ze školky, on zapadne do pokojíku a tam buduje, maluje, hraje si a pomalu ho vidím až k večeři a ještě mne odtamtud vyhání 🙂 Báječná proměna! Občas se koukne na Večerníček, o víkendu nějaké pohádky a na PC nebyl ani nepamatuji. A teď je konečně venku hezky, tak drandí na kole celé odpoledne 🙂

lu777
22. dub 2015

tak u nás pro dceru, která je předškolačka to je 0-30 min denně... většinou 0, tv je povětšinou jen ve dny kdy jsou děti např. nemocné (např. teď mají oba horečku)...

nevidím v tom žádný přínos, radši si povídáme, hrajeme karty, vykoupeme se spolu apod... vždyť se celý den nevidíme 😅

fascinuje mě, že má někde dítě v předškolním věku povoleno si SAMO zapínat TV nebo brát tablet 😕
to jako proč??

konidana
22. dub 2015

@lu777 Tak třeba proto, že jsem matka, která v zimě o víkendu odmítá v 6 ráno vstávat z postele 😉 Děti si pustí pohádky a já můžu ještě 2h dospat. Když jsme doma, tak podle mne jde televize často nad míru, ale naštěstí moc doma nebýváme. Jinak tablet mi nesmí přes práh. Nevím k čemu by nám to bylo.

sarihy
22. dub 2015

@lu777 U nás si holky TV zapnou, ale programy si nenamačkají, protože nevědí, pod kterými čísly jsou (třeba Déčko máme jako 101 😀)

@konidana Holky taky vstávají takhle brzo - TV zapneme my, ale stejně pak už s manželem neusneme, takže kolem 7.30 už snídáme (tzn. že do půl hodiny od probuzení stejně lezu já nebo manžel z postele)...Já jsem i radši, že vstávají brzo, vše máme rychle hotovo a celý den volný.

@kamila297 To je dobře, že jste to odbourali, protože ten popis mě přiznám se dost vyděsil...

konidana
22. dub 2015

@sarihy Tak ty moje číslo déčka znají už aspoň dva roky, i když je to již poněkolikáté přeladěno na jiný kanál, stačí jim to říct jednou (ale jsou to jen dvouciferná čísla) Taky když doma není manžel (vždy asi 3dny) tak tam ani nic jiného není, neboť já si televizi vůbec nezapínám.

sarihy
22. dub 2015

@konidana Já to právě holkám ta čísla ani neříkám, protože nechci, aby si televizi zapínaly samy...dementní nejsou a zapamatovaly by si to taky hned, ale mně se to nelíbí...

lu777
22. dub 2015

@sarihy tak u nás už by to ten starší vymyslel (už to párkrát zkoušel), ale má zákaz... on brzo ráno vstává, takže na mě zkoušel že vstane ještě o 1 hodinu dřív a sám si zapne tv... tak to fakt ne 😅

jinak teda je na něj spoleh, když řeknu, že tv ne, tak si na to nedovolí sáhnout 😉

my máme tv fakt při nemoci nebo když je nějaká krize - např. narychlo musím udělat něco do práce, potřebuju půlhodiny absolutního klidu a muž není doma... i když posledního půl roku už si vyhrají, takže díky tomu ta tv opět spadla 🙂

lu777
22. dub 2015

@konidana tak já mám 7-leté dítě, které vstává i v 5 nebo v 5.30 hod - prostě takový je, vyzkoušela jsem vše a nic nefunguje 😝

na stole mají různé věci na malování nebo modelínu a starší miluje Lego... on moc dobře ví, že nesnáším vstávat před půl 7, takže se snaží mě nenaštvat hned po ránu 😀
druhá varianta je, že by musel zpět do postele, takže si radši hraje potichu... teď už to zvládá vcelku i se ségrou... já jim dám na stůl nějaké jídlo a pití už večer a ještě na půl oka spím 🙂

každopádně pokud mají výjimečně povoleno si zapnout tv (a to už musí být), tak ví o tom, že to je výjimka... rozhodně ne pravidlo.. protože to by si to pak vydupávali (to na mě jednu dobu taky zkoušeli), skončilo to tím, že pak byli 2 měsíce bez tv úplně a bylo...
jinak u babičky jede tv mnohem víc, ale tam jsou 1 týden za rok... je fakt, že to je jeden z důvodů proč mi až tak nevadí, že jinak nemáme hlídání... (sladkosti a tv)

sarihy
22. dub 2015

@lu777 Přesně, babička - tchýně...jsou na vsi, mohla by být s dětmi pořád venku, ale ne - televize jede od rána, neustále jedna pohádka za druhou, třeba celé dopoledne u toho prosedí...Holky tedy pak říkají, že je to nebaví, že se nudí, ale nesmí ven za dědou, nebo on tam pracuje a nemůže je hlídat a babička holt musí vařit a uklízet (nemůže si uvařit večer předem). Štve mě to, ale ten týden přes prázdniny potřebuju, aby hlídali, holky to přežijou a já taky.

S mojí mamčou je to jiné - ta je stále s nimi, vymýšlí program, takže televize vůbec....

lu777
22. dub 2015

@sarihy jj, přesně tak, jsou na vesnici, ale když chci dětem zajistit pobyt na čerstvém vzduchu tak buď s nimi uděláme výlet někam a nebo tomu staršímu teď už zaplatím tábor (příměstský - geocaching v lese za Prahou nebo lyžák)... je to paradox, že když je s námi v Praze, tak se kolikrát dostane víc ven než na venkově...

ono samozřejmě je mnohem jednodušší zapnout tv a mít veget... to by pro mě bylo taky 😅
proto mi tablet nesmí zatím přes práh, nepotřebuju se s dětmi dohadovat o další elektronice.. u tv dohadování není, ví, že to určím já nebo manžel a basta fidli...
ono taky záleží na CO se to dítě dívá... děti už to pochopily, takže starší přijde a zeptá se jestli nedávají dokument třeba o zvířatech, je vychytralej 😀

ale my fakt chodíme ze školky/školy a z práce a domů dojdeme tak v půl 6... takže jako máme co dělat abysme do 8 byli v posteli (cvičíme i rehábku a logopedii) a je to jediný čas, kdy se vidíme a já se na něj těším 🙂

celkově to bohužel dneska už není jen o rodičích, ale i o prarodičích, kterým je zatěžko se věnovat dětem 😒

sarihy
22. dub 2015

@lu777 Holky mají kroužky 4x týdně, takže taky chodíme domů pozdě, a nic jiného než Večerníček se stejně nestihne (ten beru jako takový mezník, že v tu dobu už musí být vykoupané...)...myslím, že jim to nevadí a nechybí jim to a mně taky ne...Neudělat z nich televizní povaleče je i jeden z důvodů, proč je od malička zaměstnávám chozením na kroužky 😉

chroustinka
22. dub 2015

pres zimu, ve skaredem pocasi nebo pri nemoci vice, od jara do podzimu skoro vubec. syn do 3 let televizi vubec nebral ted ma pet umi si ji sam zapnout ale rad kouka pouze na porady kde se neco tvori - pan hracicka, vytvarka, siklove, nina a neurony .... podle toho si potom sam vyrabi, tyhle porady mi fakt nevadi, vecernicky jak ktere ale ty jsou zas tak kraticke ze to je jak nic, kouka snim uz na ty vyrabeci porady i dcera tak od 1,5 roku.
kdyz tam zacne potom nejaka pohadka kde jsou nedejboze nejaci spajdrmeni nebo zelvy ninja nebo nejake strileni tak si to sam vypne nelibi se mu to. takze divani na tyhle porady o tvoreni mi fakt nevadi sam si to vybral inspiruje ho to, ma svuj tvorici stul a tam je fakt denne a stale vyrabi.

na pocitaci zadne hry ani nic jineho nemame, takze do toho mi neleze, tablet a jine takove chytrosti se kteryma neumim ani ja taktez nename.
je mi smutno kdyz treba jedeme autobusem a stejne stare nebo mladsi dite do toho cumi a hraje si, my hodne jezdiime, denne a proste si povidame co vidime. takze odpurce televize nejsem ale musi to byt vyvazeno casem stravenym s rodici prarodici sourozenci a nejakou aktivni hrou.

konidana
22. dub 2015

@sarihy
@lu777 jo vím že jsem nedůsledná, děti dělají plno věcí samy a i tu obsluhu televize. Možná by si na pravidla zvykly, ale já nemám na to týden dva se s nima hádat, než by je to přešlo. Bohužel mají mnohem větší výdrž než já. Blbý je , že když se nevyspim (od té doby co mám děti, tak se spánkového dluhu ne a ne zbavit), tak jsem protivná a řvu a to nikomu nepřeju, ani vlastním dětem. A tak dělám ústupky. Jo není to dobře., vím to, ale nic s tím nenadělám. Holt nikdo nejsme dokonalý 😉 Myslím, že děcka jdou zlatým středem-manžel je televizní maniak a já ji nesnáším.
Jinak speciálně dcera také hodně vyhledává programy o vyrábění, a vědě, pak sama vyrábí a dělá pokusy.
A aby děti šly spát před devátou je utopie -dcerce stačí 9h spánku asi od dvou let a synek spí po obědě ve školce.

sarihy
22. dub 2015

@konidana Holky chodí spát po Večerníčku, nejpozději kolem 19.30 jsou už tuhé...ale vstávají kždý den v 5.50, takže i když spí ve školce jsou prostě po celém dnu unavené. Kdyby chodily spát později, asi bych taky s tou televizí byla shovívavější...

konidana
22. dub 2015

@sarihy já je budim 6:15, ale kolikrát dcerka vstává sama v 6, jako já. Synek je sova, takže rána jsou krušná, ale večer dřív neusne 😠

sarihy
22. dub 2015

@konidana To bych se zbláznila...večer potřebuju i já klid...Tak jedině palicí po hlavě 😀

romca05
22. dub 2015

Pocitac vubec, vyjimecne tablet, ale to spis kdyz ho potrebujeme nekde zabavit (treba v cekarne). Televizi zapiname v 5 odpoledne na Kouzelnou skolku, po ni u nas jede Decko jako kulisa, ale to uz se nediva, hraje si se segrou, veceri, koupe se a tak. Obcas se jeste podiva na Zelvy Ninja a pak az na Vecernicek. Takze cca hodinu denne. O vikendu jeste rano pohadky, aby se trosku vyspali rodice, ale to zase pak az vecer jen Vecernicek, protoze na televizi neni cas 🙂 Jinak to taky zalezi na rocni dobe, v zime je u telky vic (pohadky na DVD), v lete zase skoro vubec (jen ten Vecernicek), protoze jsme cely dny venku 🙂