Scény při spaní ve školce. Co si o tom myslíte?

kemija
10. říj 2022

Prosím o váš názor...syn nastoupil v září do školky. Je mu 3,5. Jde tam už bez problémů, nicméně pokaždé, když ho tam zkusíme dát spát, nám volala učitelka, ať si pro něj přijdeme. Že dělá scény, odmítá se položit, nechce tam být. Já mám nastoupit do nemocnice na poloviční úvazek na dvanáctky a v ty dny je potřeba, aby tam spal. To jsem taková krkavčí matka, že si myslím, že je to špatně, že jde o zvyk a že prostě tím, že paní učitelka zavolala, si zvyká na to, že se zavolá mamince a ta hned přijde? Bylo mi řečeno, že tam teď byl po nemoci (3 dny nehodil) a že si musí zase zvyknout. Ale on je týden doma, týden nemocný a prostě vždy jsme to oddalovali "až si zvykne". Jenže víme, jak to s dětma je na začátku školky, jsou nemocný pořád a takhle bych mohla čekat do příštího roku. Já popravdě nevím , jak se k tomu postavit. Se starším synem problém nebyl. Nosí si oblíbeného plyšáka, povídáme si o spinkání ve školce doma. Prosím, co si o tom myslíte?

jola777
11. říj 2022

A není vám líto těch vašich dětí? Že to je starost učitelky, ok. Ale nevadí vám že to vaše dítě tam brečí protože mu třeba chybí maminka? Tři roky bylo doma s mamkou, tak si za měsíc nezvykne že tam má najednou být skoro celý den bez ní.

hezz17
11. říj 2022

@jola777 otazka jestli ti zbyva neco jineho

jola777
11. říj 2022

@hezz17 To je těžké no. Dát ho tam dřív než těsně před nástupem do práce aby měl víc času si zvyknout? Pracovat jen dopoledne? Tak jsem to tenkrát řešila já.

kemija
autor
11. říj 2022

@drakenn já souhlasím s tím, že ruší ostatní děti, ta učitelka to nemá v tu chvíli vůbec jednoduché, ale vemte to z té druhé strany... ptá se někdo ostatních v práci, jestli chce dělat to a to? Když má zdravotní sestra v práci nespolupracujícího pacienta, taky nemůže zavolat rodině a říct, přijdete si pro něj, nezvládám ho. A to by se dalo říct o spoustě profesí...
Připravený na školku zrovna v našem případě je, od samotných učitelek mi to bylo řečeno. I na to spaní řekly, musí si zvyknout...ale volají, když tam zkusil spát všehovšudy dvakrát. Jak jsem již psala dřív, na začátku roku měl problém do té třídy jít, postupně se to lepšilo a teď tam chodí rád, bez známek stesku a pláče při odchodu. Rozloučí se, přivítá se s paní učitelkou s úsměvem a jde si hrát. Samozřejmě, že když by problémy se spaním trvaly dlouhodobě a nezlepšilo se to, pak by bylo na čase uvažovat o tom, co a jak dál...

kemija
autor
11. říj 2022

@jola777 bohužel moje profese a možnosti neumožňují dělat jen 4h...musela bych odjíždět před 11h, abych ho do půl 12 vyzvedla. A pak musím odpoledne znovu pro staršího do školky. Ten tam chce být a nechci, aby kvůli němu zůstával předškoláka jen dopoledne. Budu mít možnost dělat na dvanáctky a půl úvazek, takže volné dny si ho samozřejmě můžu vyzvednout, ale opět... doplatí na to starší brácha.

xxx3d
11. říj 2022

a starší bráška (předškolák) chodí do té samé školky? nešlo by to zvládnout s jeho pomocí? myslím po domluvě s učitelkou a oběma kluky.

kemija
autor
11. říj 2022

@xxx3d přesně tohle bylo první dny po nástupu, asi dvakrát si s ním šel do jeho třídy pohrát, když bylo nejhůř. Pak to mladší začal suprově zvládat a přes den není potřeba. Nicméně teď co se týče spaní to učitelky z jeho třídy odmítají. Prý aby si na to nezvykl...a tohle já chápu a beru to. Dost jsou na sebe fixovaný, takže by to určitě pomohlo, ale aby se do budoucna nezavařilo na další problém...

jola777
11. říj 2022

@kemija Chápu, ale zas z druhé strany - mladší tam tedy bude muset zůstávat celý den i když nechce, aby na to ten straší, jak ty píšeš nedoplácel? Nezávidím ti to, ale přijde mi to z pohledu toho prcka nefér.

xxx3d
11. říj 2022

@kemija nezlob se, ale přijde mi, že je to takový zakuklený alibismus, mladší by to podle všeho zvládl, s pomocí brášky v začátku, zatímco takto si regulérně zvykne, že začne plakat, a někdo přijde.
nevím, snažím se na to dívat ze všech úhlů, přičemž nejbližší je mi plačící dítě a zaměstnání, takže když odsunu zaměstnání, nemyslím úplně, jen pro tuhle situaci a představím si mladšího, tak jdu po tom, co by mu pomohlo, aby to zvládal, zvládnul.
byl doma, po nemoci, a pak to vlastně všechno jede od znova, tak aby to pro něj znamenalo co nejmenší šrám, zkusila bych to domluvit s učitelkou anebo bys ještě mohla "vsadit" na tu kamarádku, kterou zná i mimo školku, jakože parťačka, i když, za mě osobně by mu víc pomohl starší bráška, už jen... proto, že je pro něj vzor.

kemija
autor
11. říj 2022

@jola777 mluvila jsem o tom s oběma a domluvili jsme se, že když budeme oba s taťkou v práci, budou spát a když nebudu v práci, půjdou po obědě. Starší ten to chápe a přijmul to. Mladší na to odpověděl taky kladně, ale samozřejmě nevím, jak to v jeho věku přijmul...to se ukáže časem.

hezz17
11. říj 2022

@kemija proc nejsou spolu ve tride?

kemija
autor
11. říj 2022

@hezz17 naše školka má tři třídy rozdělené podle věku. Mladší je v těch nejmenších a starší je v předškolácích. Jsou spojený jen brzy ráno a nebo pak odpoledne po spaní.

anetkad
11. říj 2022

můj syn taky rušil ve školce když měli jít spát, ale nikdy mi teda nevolali ať si pro něj dojdu, když jsem byla doma, nebo po noční brala jsem si ho po O a když jsem byla v práci, museli to s ním holt přežít, nakonec si zvykl a spinkal pěkně každý den, takže i když jsem byla doma chodila jsem pro něj až po spinkání

janinasm
11. říj 2022

@kemija ty nejlíp znáš svého syna. Proč myslíš že dělá ty scény a že nechce ležet? Pokud máš pocit, že je to třeba nějaký druh uzkosti nebo že je na tebe třeba ještě moc fixovanej,brala bych ho po obědě domu. Pokud ne,tak bych ho tam nechala. Víme že učitelky chtějí mít ve školce co nejmíň práce a mají tendence volat rodičům až moc místo aby se vuce snazily děti integrovat do denního režimu školky. Takže dej na svůj pocit.

katerina1974
12. říj 2022

@kemija Ahoj,moje dcera před lety měla stejný problém,nedařilo se mi vůbec s nikým dohodnout na tom,aby spát nemusela.Dcera přestala ve školce postupně jíst a pít a začala zvracet,nakonec jsme skončily u psychologa.Dnes je jí 16 let a do teď si na to pamatuje,odnesla si opravdu trauma.Moje rada,ihned to zkuste řešit s vedením školky,aby jste nedopadli jako my,pak už není cesty zpět.😢

jannym
12. říj 2022

Je blby ze dela sceny ve skolce, syn taky nechce ve skolce spat, ale scenu spravi doma a ve skolce ani necekne, a prej i spi. Ve skolce kam chodila starsi, tak ty deti co neusly do 15 min vyvedli ven (s nespavci byla dohoda, ze si lehnou, budou tisko a pak si muzou jit hrat do vedlejsi tridy nebo tise kreslit, od 5 let uz nemuseli chodit ani predstirat ze si jdou lehnout, tridy byly vekove smisene (ale to byla firemni skolka a meli vic personalu nez statni skolky)

eldoradoh
12. říj 2022

@drakenn proboha, při vší úctě, tohle jste napsala za střízliva?

gaxi
12. říj 2022

@kemija to je dost frajerka ta učitelka.😬 Holt to spolu budou muset zvládnout, když vy musíte do práce. Ať si začne zvykat učitelka spolu s chlapcem😁

cikitkapb
12. říj 2022

A to se jako nikdo nepozastaví nad tím, že tam NUTÍ děti ležet a odpočívat? K čemu to jako je? Na základě čeho je nutí? V zákoně totiž oporu mít nebudou, a pokud mají něco takového ve školním řádu, je to protizákonné. Školní řád není víc než zákon. Možná bych uvažovala nad změnou školky.

hezz17
12. říj 2022

@cikitkapb ja se nad tim pozastavuju 😀 o par prispevku vys. A pisu jak to lze i jinak…

janina228
12. říj 2022

@cikitkapb ano, to máš pravdu - v RVP to odpolední spaní u všech rozhodně oporu nemá.

margaret88
12. říj 2022

Já neporadím protože u nás to bude určitě to stejný ale mám v rodině stejný případ, kdy učitelky taky volaly ať si přijde maminka pro dceru že nechce spát a brečí. Jinak ve školce malá spokojená,od prvního dne úplně v pohodě. No a co teď?! Maminka chodí do práce( samoživitelka) ale bydlí u svých prarodičů a učitelky toho prah obyčejně zneužívají, protože oni jsou přece doma a můžou ji brát po obědě. Nejsou nejmladší a taky chtějí mít chvíli svůj klid. Pomáhají jí i tak dost.

syrecek01
12. říj 2022

A nejde se s nima domluvit? U nas nenutime, nekomu trva adaptace dyl, tak holt neni prevleceny, sedi na lehatku, kdo nechce ani na lehatko, mame male kresilko, tak je tam, maluje si nebo jen kouka, uz nam usnula i holcicka na lavicce 😆 postupne deti zjisti, ze se jim nic hrozneho nestane a casem se zajedou vsichni, jen to chce cas. Nebo pockej, jestli ta druha ucitelka bude mit odpoledni a domluv se s ni, at na nej jde pomalu.