Šikana a krádež předškoláků. Máte zkušenost?

gabriellkas
24. kvě 2023

Ahoj.Včera byla dcera na školním výletě a dnes ráno mi p.ucitelka sdělila, že se stala nemila věc na výletě, že má dcera okradla spoluzacku o 100 Kč (a to měla peníze svoje...) a že to není vše, že ji již delší dobu šikanuje, kdykoliv přijde do školky s bonbony či lizatkem, má dcera jakmile to zjistí, nařídí holčičce, že ji musí věci odevzdat. A pokud ne vyhrožuje ji. Čím to jsem se nedozvěděla. Dceři jsem celé odpoledne vysvětlovala, že toto je opravdu velký průšvih, samozřejmě je potrestana, plakala. Na výletě prý neprojevila kousek lítosti. Krádež jsem již řešila jednou, přišla jsem na to sama. Ukradla spoluzakovi z poličky auto. Že prý ji ho dal kamarád. Udělala to protože jsme předtím její auto darovali do krabice od bot pro děti do dětského domova a ji to bylo potom časem líto a chybělo ji. (učím jí dobrým věcem a slušnosti ale asi blbě, jinak si to nedokážu vysvětlit.)Slíbila že to už neudělá. Dnes mi řekla, že holčičce rozkazuje protože já ji doma rozkazuji. Tak říkám jak ji rozkazuji. A prý, že jí říkám, že se má oblékat, čistit zuby, jít se umýt atd. Vysvětlila jsem ji, že to není rozkazovani, že takové věci dělají i jiní rodice. A peníze ji prý vzala že by chtěla mít všechno na světě. Říkám nikdo nemá vše na světě. S rodiči se to bude jeste řešit, ale mají prý čas až příští týden. Za mě je to pozdě. Děti rychle zapomínají. Samozřejmě se musí dcera omluvit rodičům i holčičce a já též a vysvětlit jim proč to dělá. Jsme objednani k psychologovi, ale bohužel termín je až na konci srpna.
Žijeme spolu sami. Nikdy neměla tátu. Máte někdo podobnou zkušenost. A jak by jste to řešili. Já jsem z toho hotová a moc se stydím za to co dcera udělala...

atinkaa
29. kvě 2023

https://www.mansio.cz/rozvojove-skupiny/rozvojo...

https://ipcko.sk/z-neistych-rodicov-terapeuti-s...
- toto skor na vypocutie, ci by ti nepasovalo

To ci by bol adlerovsky pohlad pre vas dve ok, zistis aj cez bajecnu (podla mna) knizku https://www.pantarhei.sk/92215-deti-ako-vyzva-v...

jerrabina
30. kvě 2023

Co mě zaujalo byl postoj maminky holčičky. Čas má až příští týden... Neznam situaci, ale je tam možná důvod proč zrovna tahle holčička byla oběť (možná ne). Já bych (pokud by to šlo) zrušila všechno včetně důležitých věcí a udělala si čas kdykoli. (A i kdyby to vše bylo důležité, dítě to může vnímat jako nedostatek lásky a pak třeba i ve skllce se chce zavděčit). Když se pak takové dítě potká s někým jako je Vaše dcera, průšvih je na světě.
U té dcery bych tam taky viděla nějaký zdánlivě neviditelný důvod, podobně dlouhodobý. Držím palce, ať se odhalí, pokud tam je...
A tleskám za poctivost k sobě, taky se o ní snažím a vím, jak těžké to někdy je 🙂
Řešení asi lepší neexistuje, přijde mi. Tohle bylo super ❤️

anakolut
30. kvě 2023

@gabriellkas Jsi úžasná máma, protože jsi se k tomu takhle postavila. Nestyď se. Stydět by se měli rodiče, kteří šikanu zametají pod koberec. Zkus se zeptat školy na možnost školního psychologa.

aneta15
30. kvě 2023

@gabriellkas já jsem byla v situaci, kdy jsem byla na druhé straně. Moji dceru šikanovaly 4 dívky na prvním stupni ale tam už to byla promyšlená a cílená šikana, předem naplanovana. Byli tam dva druhy rodičů. Jedna matka říkala naše.... ta by nikdy nic takového neudělala. A pak tam byli rodiče, které se k tomu postavili tak jako ty. Mě to paradoxně moc pomohlo.

marcik75
30. kvě 2023

@gabriellkas Třeba si neudělala špatně vůbec nic, prostě dcera sbírá svoje zkušenosti. Důležitý je, jak ses k tomu postavila, žes jí to vysvětlila, dala jí pocítit „vlastní medicínu“ a přitom byla pořád s ní. Výchova je přeci dlouhodobý proces a lidi dělají chyby, a tak si myslím, že není reálné věřit, že i když se snažím jako matka sebevíc, tak se děti vždycky zachovají jenom správně. Vždyť se teprve učí, co je dobré a co špatné. A jsou to samostatné bytosti, takže všechno přeci neovlivníš.

gabriellkas
autor
30. kvě 2023

@ferda90 děkuji. Ano všichni jste moc milý. A jsem moc ráda, že maminka to vzala dobře. Ale je mi ji moc líto protože plakala, já jsem cita a když si představím kdyby to bylo obracene... To nikdo nechceme aby si děti ublizovali 🍀

gabriellkas
autor
31. kvě 2023

@aneta15 ahoj. Nemohla bych se k tomu postavit vůbec jinak. Už vůbec ne dělat jako by nic. Takový průšvih se musí řešit ať už je z jaké koliv strany

gabriellkas
autor
31. kvě 2023

@marcik75
@marcik75 děkuji. Řešit a vysvětlit se to muselo a jsem ráda za radu jedné paní učitelky že musela alespoň dát ty bonbony a poté sama okusila od jiné holčičky že ji něco nařizuje a samozřejmě pocítila že to není pěkné a pak sama řekla jak se špatně cítila. Tak stále ji vysvětluji jak se asi cítila ta holčička. Tak ma poučení že takové věci jsou špatně a nedělají se

gabriellkas
autor
31. kvě 2023

@anakolut k psychologovi jdeme v létě

gabriellkas
autor
31. kvě 2023

@jerrabina díky. No moje dcera to dělala protože by chtěla vše na světě a protože ji rozkazuji a když jsem se ptala jak tak že se musí oblékat, umývat atd když zrovna nechce. Vysvětlila jsem ji ze to je výchova a učíme je různým věcem jako je hygiena, oblékání, úklid a také chování k ostatním a že teď už ví že toto chování bylo špatné a musíme se chovat slušně k ostatním lidem a zvířátkům a k přírodě. Tak snad se poučila... Teď tedy se zas pořád ptá jestli ji mám ráda... Samozřejmě že mám ❤️

gabriellkas
autor
31. kvě 2023

@jerrabina jinak prý maminka ma malého syna a dceru vyzvedáva po obědě a já po práci v půl páté a prý se jí špatně plánuje kvůli malému synovi. Paní učitelka ji nabídla jestli nemůže dcerka tam 1 den spát a prý ji stačilo že jsem to s dcerkou takto vyřešila a je to pro ni uzavřené

gabriellkas
autor
31. kvě 2023

@atinkaa tady v Praze bez šance. Dětští psychologové cekacka půl roku. Tuto dr mám přes pojišťovnu, co byl nejbližší termín.
Ta instituce je v Brně my Praha. A bohužel jako samoživitelka si nemohu dovolit platit kurz
Ale díky za radu

gabriellkas
autor
31. kvě 2023

@kexina děkuji

euicka
1. čer 2023

Mozna bych nechala dceri vice "volnosti", aby se citila zodpovedna za sve chovani - mam na mysli rutinni cinnosti, jako je prevlekani se, umyvani rukou, cisteni zubu, hlidani si piti a vyprazdnovani. Treba kdyz prijdete z venku, nechat na ni, jestli se prvni prevlece nebo umyje ruce. Kdyz vite, ze si ruce neumyla, zeptat se ji, jestli na neco nezapomnela, pripadne ji pomoct, aby si to uvedomila. Nebo nechat na ni, jestli se prvni prevlece z pyzama nebo nasnida. Jen ji pripomenout za jakou dobu potrebujete odchazet z domu, abyste stihaly.

Delate to, jak nejlepe umite! Jste fajn mama a mate prima dceru! Vubec se za ni nemate proc stydet!

Kdesi jsem cetla, ze deti svym chovanim k nam rodicum natahuji ruce a chteji byt v kontaktu s nami.

gabriellkas
autor
2. čer 2023

@euicka děkuji zkusím to tak změnit.