• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Školák v 5 letech, nebude toho na něj moc?

3. října 2012 
Syn se narodil 21. 9. 2007. Normálně by měl do školy nastoupit až v roce 2014. Ale zdá se mi, že je na to úplně stejně (možná lépe) než děti narozené právě dříve než v září. On samotný do školy moc chce. Mrzí ho, že je mu pět a stejně není předškolák jako ostatní děti. Mluví bez vady, počíta, je soběstačný. Druhá věc je, že plánujeme miminko, říkám si, jestli to na něj nebude moc - mimčo, první třída? Máte prosím někdo zkušenosti? Ve školce učitelky moc přípustné debatě nejsou. Předem díky za zkušenosti, postřehy.
2. říj 2012 v 07:30  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nnnadja Já bych s ním zkusila zajít do pedagogicko psychologické poradny v místě bydliště, tam ti určitě poradí nejlíp.
2. říj 2012 v 07:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
Myslím že tu někde podobné téma je. Moje dcera má zatím čas, ale taky bych byla raději, kdyby šla už v pěti-je 6.9. Už teď se do školy těší, je schopná plnit úkoly a soustředit se na to. A navíc by tím pádem šla do třídy se svou nejlepší kamarádkou ze školky. Je divné, že se o tom s tebou nechtějí ve školce bavit-myslím, že by měli. Pokud vím, podle vyhlášky mohou do první třídy nastoupit děti, které v tom daném školním roce dosáhnou šesti let-pokud je to do prosince, potřebují vyjádření pedagogicko-psychologické poradny, ty mladší k tomu ještě vyjádření lékaře. Ale myslím, že ani tak ti ho ve školce nepřijmou mezi "předškoláky", možná proto ta neochota se o tom bavit....
Určitě to budeš muset probrat s nějakým psychologem.
2. říj 2012 v 07:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nnnadja Já bych dítě dřív do školy určitě nedávála.Je to pro ně obrovská změna a nejsem si jistá,jestli jí pětileté dítko zvládne.Určitě bych se poradila v poradně.A hlavně nejlépe znáte své dítě vy sama,tak rozhodnutí stejně bude na vás.Přeji hodně štěstí. :slight_smile:
2. říj 2012 v 07:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nnnadja ahoj, já nemám osobní zkušenost s vlastním dítětem, ale s dcerou kamarádky. Ona chtěla, aby byly obě děti na stejné škole, kvůli rozvozu do kroužků, takže dcerku dala taky v pěti letech do školy ( narozená v říjnu) u ní to byl ale děsný průšvih. První i druhou třídu si fakt odřela, až teď ve třetí se srovnala. Nadruhé straně mám kamarádku, která holčičku dala až o rok později - ona taky krásně povídala, uměla spousty věcí, ale byla trochu snílek, tak jí nechala ve školce o rok dýl. Byla na tom o něco líp než ta 5ti letá, ale snění jí nepřešlo, takže už v první třídě měla několik pětek ...

Já osobně jako pedagožka doporučuji konzultaci v poradně, ale stejně poslední rozhodnutí je na tobě. Pokud máš pocit, že by se mu ve škole dařilo, měl by tam třeba děti ze školky, tak ho tam dej. Nebude zase o tolik mladší, určitě tam budou i srpnové děti. Pokud ale je jen malá šance, že by mu to mohlo ublížit, nežeň ho tam
2. říj 2012 v 08:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nnnadja ahoj, mamka byla učitelka na 1. stupni ZŠ, tak jsem se jí na to zeptala. Určitě to možné je, jít do 1. třídy v 5 letech. V únoru jsou zápisy, tak se tam můžeš se synem jít zeptat a domluvit se s paní učitelkou co a jak. Mamka říkala, že dítě může být v 5 letech chytré, zvládá všechno, to co ostatní ale horší je, že nemusí být vyzrálé, aby udrželo pozornost. Záleží vždy na rodičích, jak se rozhodnou. Šli byste pak k psychologovi ale ani jeho vyjádření nemusí být směrodatné. Ty jsi rodič, takže ho znáš nejlíp, jaký je. V dnešní době nedělají problém s tím, že by ti ho do školy nevzali, protože je málo žáků, většina rodičů dává spíš odklad - i když děti nejsou narození na podzim. Prostě usoudí, že dítě ještě není psychické vyzrálé - i když je třeba chytré a dokáže číst, počítat. Problém je fakt s tím, aby udržel pozornost a nebylo to na něj trochu moc a aby se pak spíš netrápil. Každopádně k zápisu můžete jít a pak je čas zhruba do června, abyste se rozhodli, jestli do 1. třídy nastoupí nebo ne.
2. říj 2012 v 08:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
ja bych ho tam rozhodne nedavala, proc? at si jeste uzije detstvi, ne? Dcera je v unoru 2007 a pujde pristi rok, v 6 a pul letech a to mi prijde uplne akorat. Taky cekame mimino na konci kvetna, takze to budeme mit skoro stejne, prvni trida a mimi k tomu.
2. říj 2012 v 08:25  • Odpověz  •  To se mi líbí (4)
Syn je srpnový...také je velice komunikativní, vše ho zajímá a myslím, že by mu škola spíše prospěla...ale je často nemocný a také menší než ostatní děti...... Takže mám zase dilema, zda ho šoupnout do první třídy, kde bude nejmladší a nejmenší....s těmi dětmi, co měly odklad nebo ho nechat rok ještě ve školce, imunita bude mít ještě rok navíc a trošku povyroste..
No a pak si říkám, že rok sem, rok tam...nechám to na lékařce a na učitelkách ve školce...vím, že rodiče se snaží děti strkat kupředu, to je sice fajn....ale zase dětěm nic neuteče..a povinností si ještě v životě užijí až až...takže pokud mi bude sděleno, že mu mám dát odklad, tak si vlasy rvát nebudu a řeknu si, že si prostě ještě jeden rok "pohraje".
Nechala bych to na učitelkách, myslím, že ony mají nejvíce zkušenosti.
2. říj 2012 v 08:29  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dcera je narozena 1.12., takže by měla jít do školy až téměř v sedmi. Teď jí ještě nejsou tři, umí abecedu, počítá do deseti a je strašná rozumbrada, ale do školy bych ji asi dřív nedala, přesně jak píše kristi, ať si užije ještě dětství...
2. říj 2012 v 08:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
Já jsem taky zářijová a šla jsem do školy s tím "povinným"odkladem a patřila jsem k těm lepším žákům. Zase si říkám, že kdyby se narodil o pár dnů dřív, nikdo by to ani neřešil a do školy by šel. Ale jak tady píšete, jde i o vyzrálost. dost mu trvá než se zapojí do kolektivu. Promyslím to, ale asi to nechám tak jak to má být, o nic nepřijde. Každopadně všem moc děkuji za názory. Příští týden máme pětiletou prohlídku tak se o tom pobavím i s dr.
2. říj 2012 v 08:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nnnadja to bude nejrozumnejsi, kdyz se poradis. Mia ted chodi do predskolaku, je tam fakt super ucitelka, takze toho umi opravdu hodne, navic skolka je posledni rok zdarma :wink:
2. říj 2012 v 08:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nnnadja není kam spěchat :wink:
2. říj 2012 v 08:45  •  snaží se  • Odpověz  •  To se mi líbí
Pokud cítíš, že je na to připravený, tak ho klidně dej, určitě ocení, že bude ve třídě s kamarády ze školky a u zápisu ti řeknou, zda-li na to má :slight_smile: Náš Adámek je 1.září a už teď vím, že mu dám odklad.
2. říj 2012 v 08:54  • Odpověz  •  To se mi líbí
@nnnadja moje Tete je 1.9 a učitelky v MŠ mi "předčasný" nástup do školy rozmlouvaly. Mezitím se ale SAMA naučila číst a psát tak, že četla dětem ve školce z encyklopedie :sweat_smile: První rok ve škole se díky tomu dost nudila, ale zase toho na ni nebylo moc a tím, že byla v předstihu je dodnes premiantkou třídy. Taky bych vzala v potaz kdy jdou do školy jeho kamarádi. Aby nenastoupil do nového prostředí sám
2. říj 2012 v 11:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@kozlenka odklad mu dávat nemusíš, povinnost jít k zápisu mají děti narozené do 31.8 včetně. Kdybys mu dala ještě odklad, tak by mu první den školy bylo osm let
2. říj 2012 v 11:52  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
doporučuji navštívit pedagogicko-psychologickou poradnu, když se o tom s Tebou ve školce nehodlají bavit... Pokud máš pocit, že by to zvládl, tak bych kvůli 3 týdnům nečekala. Syn je červencový, sociální zralost u něj taky trochu pokulhávala, ale inteligenčně na tom byl extrémně dobře a uvažovala jsem o odkladu a učitelky ve školce mi to rozmlouvaly, že i když třeba sociálně je trochu pozadu (měl problémy se přizpůsobit řádu a autoritám), tak prý mu hodně uškodím, když ho ještě nechám rok ve školce s těmi malými prcky (měli třídy smíšené od 3-letých do předškoláků), že mi půjde s rozvojem rozumu dolů, že o všechny vrstveníky, se kterými trávil čas od 3 let, přijde a že to pro něj nebude dobré... Do PPP jsme nakonec tehdy nešli (až když se v první třídě objevily nějaké drobné problémy s pozorností a pod.), rozhodnutí bylo stejně nakonec na mě, tak jsem ho do té první třídy dali... Teď už je ve třetí, docela se i srovnal (i když pořád jsou tam nějaké "nedostatky" v chování), jde mu to, baví ho to... Stanovisko psychologa možná k rozhodnutí pomůže, ale stejně to nakonec bude na vás, rodičích... Možná hodně pomůže i vyjádření učitelek při zápise... Přeji správné rozhodnutí...
2. říj 2012 ve 12:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
já sama jsem narozena 2.9. a šla jsem do školy až v těch sedmi letech a myslim ze jsem si uzila krasne skolku a prodlouzila bezstarostnost. známá je narozena 6.11. a sla do skoly v peti letech az v listopadu ji bylo sest a dodnes z toho ma trauma jak to pro ni bylo stresujici byt tam s o rok starsimi detmi
2. říj 2012 ve 12:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
Urcite navstiv PPP. Ja jsem teda taky zarijova a nastupovala jsem do skoly az v 7! Mela jsem dve spoluzacky, co se narodily stejne jako ja, ale o rok driv a v prvni tride jednu poslali zpatky do skolky, chteli poslat i druhou, ale tam si to rodice vyhadali, ze zustane ve skole a mela dlouho problemy s prospechem.

Z pohledu psychologa jsou holky zrale do skoly v prumeru v 6 letech a kluci az v 6,5 letech... ale muzes mit genialni dite :wink:. Babicka rikala, ze sla do skoly taky v 5 letech. Dnes je tendence jeste prazdninove deti davat do skoly az o rok pozdeji - tedy v 7 letech.

Ja kdyz sla do skoly v 7, tak jsem umela (od 4 let! - byla jsem tehdy hodne nemocna, dva roky jsem vicemene jen prosedela a dedecek me naucil cist) cist, psat (psacim i tiskacim - uz v MS jsem psala za rodice vanocni prani), pocitat... prvni 4 roky jsem se nudila ve skole, hlavne kdyz ja davno cetla normalni knizky, z knihovny si jich pujcovala 5 na tyden a spoluzaci slabikovali :grinning:. Ale pak se to srovnalo, po 5. tride jsem presla na gympl, same jednicky skoncily a pak uz jsem byla "normalni".
2. říj 2012 ve 12:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
Moje dcera se narodila 12.9.2008 a úplně automaticky počítám s tím, že do školy půjde v roce 2015, tzn. že jí v době nástupu do školy bude bez 12 dnů 7 let...Jasně, dítě může v 5letech umět číst a trochu psát, ale mentálně určitě nebude dosahovat úrovně 6,5letých dětí, které budou nastupovat do školy tak akorát. A pokud je dítě výjimeně nadané, je dobré se poradit, a řešit to pak nějakou speciální školou
2. říj 2012 ve 13:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
Když jsme řešili odklad školní docházky u staršího syna, ptali jsme se v PPP ze zvědavosti, kolik chodí do školy dětí mladších 6ti let. Paní doktorka říkala, že doporučení k předčasnému nástupu do školy dává minimálně a že bez doporučení z PPP dítě mladší 6ti let do školy nevezmou. Takže určitě zajděte do PPP a uvidíte :slight_smile:
2. říj 2012 ve 13:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
mám dceru narozenou na konci srpna,tzn že do školy nastoupí jako čerstvě 6ti letá. zatím o odkladu neuvažujem, uvidíme u zápisu a možná pro jistotu navštívíme i PPP. Do školy se těší, má tam už staršího bráchu.Záleží na typu školky, u nás by rok navíc nebyl přínosem, neboť máme jednotřídní školku, kde jsou všechny děti od 3 až do 6nebo7 dohromady a učitelky se těm starším nijak extra nevěnují
3. říj 2012 v 10:22  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek