Školka ve 4 letech. Jaký máte na to názor?

6. dub 2021

Hezký den,

zajímal by mě názor vás, maminek, které jste daly svoje dítka do školky "až " ve 4 letech a rok tak strávily doma se dvěma dětmi (novorozenec a starší dítko). Zajímají mě pro a proti, proč byste to udělaly znovu a zdali jste pozdějším nástupem skutečně ublížily staršímu dítěti menší péčí a upřením kolektivu ve školce, protože tohle jsou nejčastější argumenty těch matek, které tam dítě dají nejlépe ve 2 letech. Na vysvětlenou - nebavím se o těch případech, které nemají na výběr nebo je to zkrátka jejich vlastní svobodné rozhodnutí, každý ať uzná sám za vhodné, kdy je správný čas, jen mě mrzí, že se pak takové pouští do těch, které si děti chtějí užít doma déle, byť za cenu většího zaprahu, ale tak proto ty děti máme a jsme doma. Děkuji všem a prosím o konstruktivní názory, nepochybuji o přínosech školky, ale respektuji, že každý to cítí jinak. Krásný den 🙂

treasurka
6. dub 2021

Dávala jsem vždy po třetím roce věku, když jsem měla pocit, že je na to dítě zralé. To bylo hlavní hledisko. Druhé by bylo to, že mi starší dítě (ne)nosilo domů nemoci ze školky, což stejně nosilo... Nevýhody nevidím. I když bych určitě měla doma méně práce, kdybych jedno dítě odložila do školky, tak mentáně bych si stejně neoddychla, když bych věděla, jak tam ráno řvalo, jako je tomu u těch mladších, co vídám. Ty sociální efekty, jako rozmluvení se, plně stačily v těch 3+ letech. Teď mám doma nejmladší, které budou 4 v srpnu a nedostala se loni, tu bych dala ráda, protože vidím, že už je na to zralá až přezrálá 🙂 Mám děto 3x po roce a půl.

autor
6. dub 2021

@treasurka Děkuju, ráda si přečtu osobní zkušenosti, protože nemám moc na základě čeho stavět.

A ženy, otázka ještě jedna na vás všechny, doufám, že se mi ji podaří dobře zformulovat. Já mám, co se týče té školky, i strach, aby ji malá přežila - ona je šíleně divoká, odmalička se ničeho nebojí...když jsme na hřišti, tak ji musím stát stále za prdelí ...leze třeba na vysokou prolézačku a stačí, aby za ní lezl někdo jiný a skočila by hned dolů, bez rozmyslu. Nebo jde po schodech, z dveří vyleze sousedka a ona se pustí, prestane se soustředit na chuzi. Je prostě hodně zbrklá a neopatrná, vyroste z toho? A prosím vás, je normální, jen mi někdy přijde, že měla být kluk nebo nevím. Mám pocit, že jiné děti v jejím věku jsou opatrnější, méně divoké. U nás nehrozí, abych si na hřišti sedla a jen koukala z povzdálí, vše ji baví chvíli a musí opakovat to, co dělají ostatní a je jedno, že jsou o 10 let starší. Nedržím ji jak v bavlnce, umí spadnout, ale na druhou stranu ji prostě v tomto nedůvěruji. Nekdo říká, že se musí spálit a poucit sama, ale přece ji nemůžu nechat si rozbít hlavu, aby byla příště opatrnější, rozumíte mi? Jinak hezky mluví, počítá, umí abecedu, komunikuje, je citlivá, přátelská ...

sbabeta
6. dub 2021

Nečetla jsem všechny komentáře, napíšu jen naší zkušenost. Dcerka je hodně komunikativní, miluje děti a společnost obecně. Do školky šla ve 2 letech a 10 měsících, o 2 měsíce později se narodil syn. Dcera měla školku moc ráda, po obědě jsem si pro ní chodila. Po narození brášky jsme si ujednaly, že pokud se jí ráno nebude chtít, zavoláme do školky a může zůstat s námi doma. Moc se jí líbilo, že do školky může, ale nemusí. Využila toho cca 5x za školní rok. Za mě to bylo ideální řešení. Malá měla možnost kolektivu a režimu ve školce, ale necítila se po narození brášky odložena. Další rok už chodila pravidelně a bez problémů.

sbabeta
6. dub 2021

Ještě doplním, že když se dcerka ráno rozhodla, že do školky půjde, ale když se měla oblékat, změnila názor, do školky jsme normálně šli. Nesla následky svých rozhodnutí 😉

cilkat
6. dub 2021

Můj starší je málo společenský a dost bázlivý. Máma je prostě bezpečí. Je narozený v listopadu, takže do školky šel v 3 letech a 10 měsíců. Rok před tím (2 roky 10 měsíců), jsem ho zkoušela dát do soukromé školky na dva dny v týdnu, aby si "užil děti" a totální katastrofa - odmítal se beze mě hnout na krok a plakal celou dobu, dokud jsem nepřišla. Přitom ve 2,5 roce bez potíží spal u kamarádek... V těh 3r10m nastoupil úplně bez potíží a chodil do školky rád, ale taky nakonec nechodil celý týden, protože byl ze školky hodně unavený.

ivule95
6. dub 2021

Vždy jsem chtěla děti blízko u sebe, s tím, že starší s námi bude doma a do školky půjde ve čtyřech letech. A povedlo se. Mladší dcera se narodila, když byly starší 2roky. To bych ji do školky nedala ani omylem. Řekla jsem si, že počkám, co přinese ten rok. Opravdu to byl někdy hodně zápřah, ale stalo to za to, když vidím, jak se mají rády. Když se blížili 3.narozeniny starší dcery, začala jsem se bavit o školce,aby věděla, že je a co se tam dělá. Nechtěla, chtěla být doma s námi. I když byla šikovná, nedala jsem ji tam. Byla pořád takový mazel a potřebovala mě. V létě oslaví 4 roky a v září už nastoupí do školky. Sama s tím přišla. Vidím to na ní, že teď už je připravená a nelituju, že jsem počkala. Podle mě, nic jim neuteče. Umí vše, co by měla, hodně věcí navíc, je to zvědavá holka 😀Od některých lidí jsem si vyslechla své, ale nepořizovala jsem si děti, abych je co nejdřív,, odložila,,. Upřímně se teď spíš obávám, jak to zvládne mladší dcera, že bude doma bez ségry 😁Obrovskou výhodu vidím v tom, že mi starší nenosila bacily že školky, když bylo doma mimčo. Pár kamarádek mi i řeklo, že mi to závidí 😉Řídila bych se dítětem a svým pocitem, ne tím,co si myslí ostatní. Ti neznají tvé dítě tak dobře, jako ty. Máma pozná nejlíp, co její děti potřebují ❤😉

flyhigh
6. dub 2021

Syn nastoupil do MŠ ve třech letech, přestože jsem byla doma s tehdy 4 měsíční dcerou. Zpětně to hodnotím jako špatné rozhodnutí,Syn domů nosil nemoci,byl více doma než v MŠ,anginy,ATB, samozřejmě to chytlo i miminko,takže taky v pěti měsících ATB,zánět spojivek,atd.,atd. Lituji, že jsem ho nenechala doma hned po první nemoci,táhlo se to od října do května,pak už tam nešel. Druhý rok v MŠ už dobrý,nemoci téměř vůbec. Nějaký přínos to pro něj nemělo.
Za mě je školka pro 2-3 léte děti jen jako hlídací instituce,aby mohl rodič do práce. Aby měla smysl pro to dítě,tak od 4 i 5 let.
Takže dcera od září do MŠ nepůjde,i když by mohla ,v květnu bude mít tři. Jsem doma s dalším miminkem. 🙂

vikinkav
6. dub 2021

Ja jsem dala syna (listopadovy) do skolky na 2 dny v tydnu jen na dopoledne v necelych 3 letech, zadne nemoci domu nenosil, hodne se naucil. Ted uz mesic ve skolce neni a moc me to mrzi kvuli nemu, protoze vidim, ze ho to hodne bavilo... A vypada to ze opet pujde az v necelych 4 letech. Podle me mu nic neutece, on je spokojeny i doma s nami. Kdyby tam plakal tak bych ho do skolky nedavala. Nebo kdyby mel pliny nebo nejake jine omezeni. Ale kvuli tomu ze se o ni bojis, to mi pripada zbytecna obava, ucitelky snad vi co delaji. U nas je hodne malych deti, jsou to castecne i jesle, takze prolejzacky maji opravdu nizke, mozna by stalo za to vybrat neco takoveho? Jo a volila jsem soukromou skolku do zacatku, kde je maly kolektiv deti.

konidana
6. dub 2021

k té divokosti...dcerka mi na odrážedle/motorce sjela jedny schody v paneláku (cca v 1,5 roce) dole strašně řvala, ale hlavně proto, že jsem jí chtěla sebrat tu motorku 🙈😅 vzala si ji sama a zpátky nahoru vynesla a už způsobně počkala na výtah😅
ve 4 letech se opičila po 6 a 7 letých na hřišti na prolejzačkách🙈 - stání nahoře na žbrdlinách bez držení apod...

já bych jí dala až normálně od září další rok.

autor
6. dub 2021

@vikinkav Ta divokost je věc druhá, primárně ji chci mít doma z jiných důvodů, jen mě zajímalo, jestli to někdo má doma a dítě z toho vyrostlo 🙂. Soukromou školku v blízkosti nemáme, ale myslím, že je mezi ní státní školkou markantní rozdíl. Já když kolikrát pres plot viděla, jak se tam malé děti houpou hlavou dolů a na 20 dětí jedna učitelka, která evidentně nestíhá, tak mě málem omylo.

handulkak
6. dub 2021

Naše nejstarší chodila do jestli když ji byla dva a kousek - musela jsem do práce - zdravotnictví - moc se ji tam líbilo, plakala když měla jít domu 😂😂

Teď je semnou doma. Máme další. Tak si ji užívám. Ale v září už ji přihlásime - bude mít čtyři a půl a každý den mě prosí aby mohla jít 😁
Ale čekáme další a kdyby tolik nechtěla, klidně bych si ji doma nechala.

rebe
6. dub 2021

Podle mě hodně záleží na tom dítěti. Já na těch svých viděla, že opravdu chtějí mezi děti. Ale zároveň by se mi i kvůli mně opravdu nelíbilo je ve třech letech dát na pět dnů v týdnu do školky, chyběly by mi. I proto, že jsem měla vždycky to mladší dítě, chtěla jsem trávit čas se všemi dětmi, nejen s miminkem. Nevím, jestli by si starší děti připadaly odstrčené, ale já určitě. Takže začali chodit ještě před třetími narozeninami vždy na dva dny v týdnu, v těch čtyřech až pěti letech přibyl třetí den. Teď je dcera prvňačka a i do školy chodí jen tři dny v týdnu, vyhovuje mi trávit s ní hodně času a učit se s ní. Samozřejmě tuhle možnost nemá každý, píšu jen, jak to vyhovuje mně a že to tak možné je.

konidana
6. dub 2021

Dcera z toho zatím nevyrostla (13r.) já se pamatuji že jsem začla o nějakém pudu sebezáchovy přemýšlet určitě až po 15.roce:sweat_smile: Bez úhony u mne, dcera měla zatím jen asi 2x zlomenou a 2x naštíplou ruku (furt tu samou) a pár tržných ran. Nic strašného😅. Ve školce si ji chválili jako strašně hodné a soběstačné dítě😉

terisek2222
6. dub 2021

My to zkouseli nekolikrat, poprve kdyz mel syn 2roky a 2,5mesice do te male tridicky pro deti od 2 do 3 let,ale nebyl zraly i sama ucitelka nam to rikala at to zkusime dyl a ja v te dobe otehotnela, tak tam sel po vanocich ve dvou a pul,bylo to lepsi ale i tak a nakonec to zavreli kvuli covidu a byla jsem i rada, byl doma i potom porodu (rodila jsem loni v cervnu) a sel naplno az v tom zari ve 3 letech a 2 mesicich a dobry, tesil se tam a libilo se mu tam, jen pak zas to zavirani tak je z toho akorat smutnej tak jsem zvedava zda se tam jeste do leta podiva nebo ne

rnika
6. dub 2021

Tak já dávala starší syny ještě později... Nejstarší šel na povinný předškolní rok ( teď měl tedy ještě odklad) a druhorozený téměř v pěti, protože je podzimní.... Nelituji, myslím, že systému a institucí si užijí až až. na nástup do školky nespěchám a mám tu možnost být s nimi doma, tak proč to nevyužít ( nejstarší syn má VD a psycholožka mi řekla, že bylo moc dobře, že šel do školky až co nejpozději). Ale já to mám hozené trochu jinak no. Teď třetí syn mluví o tom, že by do školky rád... 4 mu budou v Září a já váhám... jsem doma s nejmladším synem a nechci to uspěchat. On ale o školce začíná sám, i když si myslím, že stejně nemá představu o co jde... jen ví, že tam chodí starší bráchové. Takže mám také dilema. Držím palec ať se rozhodnete dobře.

nikoulinka
6. dub 2021

Já to tak mám 🙂 Malá se narodila, když byly malému 2 roky. Tím, že jsem byla tedy a mladší doma, nevidela jsem potřebu jej dávat do školky. Kontaktu jsme měli dost, takže co se týče kamarádů, nestradal. Do školky půjde až teď, v 5 letech, a to jen proto, že musí. Jinak bych jej ani tak nedávala. Řekla bych, že mu to doma i svým způsobem vyhovuje. S malou mají krásný vztah, on je takový její "tahoun". Učí ji, co umí on sám, pěkně si spolu i vyhrají. Já toho nelituju. Zvládám v pohodě vařit, uklízet, a věnovat se oběma 🙂

ililina
6. dub 2021

Starší dcera šla do školky ve 4,5 letech a doma jsem měla ještě mladší dítě ( 1,5 ). Nelituji vůbec ničeho, je to podle mě nejhezčí věk dítěte a proč by mělo dítě být ve školce, když se mu můžu věnovat a nic mu nechybí. A zpětně vidím, že jsem udělala jen a jen dobře.

leneee
6. dub 2021

Jasne, verte sobe a svemu instinktu 😉 ja prvni rok dceru nechavala ze skolky casto doma aby nechytla nejakou nemoc, taky s tim malym mimcem je proste pohodlnejsi si cas prizpusobit podle sebe a potreb miminka. Dcerka opravdu nema kam spechat, kamaradu si uzije jeste spoooustu let, ale ten cas s maminkou, malym miminkem a doma ji muzete dat jen jednou. Ja na ten cas rada vzpominam. Ted uz je to fakt mnohem vetsi honicka..

pexi
6. dub 2021

Řekla bych, že nejlépe vám napoví vaše intuice. Já jsem byla ráda, že dcera nastoupila ještě před 3. narozeninami, protože se sama už velmi těšila a ze školky byla od počátku přímo unešená. Dokonce tam chtěla od začátku i spát. Ale stejně tak si myslím, že hodně dětí ve 3 letech ještě na školku zralých není.
Na vašem místě bych jí asi přihlásila a při nejhorším potom zase odhlásila. Přece jen, pokud by tam zralost již byla, bylo by škoda toho nevyužít
Jen jak jste i sama psala, určitě bych ji nedávala hned po narození sourozence, ale to je asi jasné.

autor
6. dub 2021

@pexi Vidím to stejně, že ji přihlásím s tím, že bude chodit až od ledna a přinejhorším to pak zruším, manžel s tím souhlasí a přijde mu to jako fajn kompromis a klid pro nás všechny. Děkuji za názor 🙂

autor
6. dub 2021

Moc vám všem děkuji za zkušenosti a názory a jak jsem psala výše, dceru přihlásím, ale s tím, že nastoupí nejdřív od ledna a kdyby bylo nejhůř, tak prostě nenastoupí. Věřím však, že do té doby ještě dozraje a já budu celkově klidnější a jistější ve svém rozhodnutí. Nechce se mi to sabotovat úplně, protože si tak nějak vnitřně myslím, že se do školky těšit bude, ale nejhorší to bude pro mě, odstřihnout tu pupeční šňůru 😅🙈. Děkuji všem a krásný večer 🙂.

dixi86
6. dub 2021

Syn byl poprvé ve 3 a ctvrt. Vsichni na tom trvali a ja potrebovala, aby sel do kolektivu. Chtela jsem jen do obeda a na par dni, ne cely tyden. Prvni skolka moc vlidna nebyla, syn to tak bojkotoval hroznym zpusobem. Doma jsme spolu byli vsichni spokojeni(mladsi dcerka o 2roky nez syn). Kdyby syn nebyl ADHD a komplikovaná povaha, nehrotila bych skolku vubec. Cely rok nebyl, nechtel ani za Boha. A ja uprimne to mela na haku. S dcerkou si rozumely a meli jsme svuj program. Kdyz se lamal nový skolni rok, chtela jsem ho opet odlozit, ale nakonec narychlo presel do jine skolky, s mene detma a vhodnejsim prostredim a pristupem. Tam nebyl skoro problem a hodne ucitelky pomohly svym pristupem. I kdyz to bylo narocnejsi, pro mne je narocnejsi zvladnout rana, aby se stihalo i najist, syna vypravit v dobre nalade. Nenechte si ho toho povidat. Kdybych si nebyla vedoma, ze kolektiv nas malej potrebuje, dala bych ho klidne az na povinny posledni rok. Ale tady vim, ze je rad a ma kamarady. Ale take chodil od ledna jen 3x v tydnu kvuli me nemoci, abych si ho uzila a nebyl tak unaveny a byl se sestrou. dejte na sebe a na pokud mu vystacite a venujete se mu, neresila bych. Drzim pesti

maargit
6. dub 2021

Necetla jsem si zatim prispevky prede mnou, takze jen sama za sebe. Ja to takhle presne udelala a nelituji. Mala je komunikativni, deti ma rada, ale ne az tak, aby musela ve trech letech do skolky. Obzvlast, kdyz ma mladsiho "noveho" sourozence. Myslim, ze si i na sebe hezky zvykli a ona nema pocit, ze musela balit fidlatka, kdyz se ji narodil sourozenec. To by me hrozne mrzelo. Pro prvni dite je podle me dost tezky spadnout z piedestalu, kdyz prijde druhe dite. Mozna pak i skolku bere jako trest, odsunuti, odepreni maminky. To mi za ten obcasny stres navic stoji. Jsem opravdu stastna, ze ji doma jeste mam😊

izz76
6. dub 2021

Záleží na povaze dítěte, moje děti byly extrémně společenské, školku milovaly a bylo by pro ně úplně zbytečné být doma se mnou do 4let. Na druhou stranu znám děti, u kterých to bylo naopak a ten rok navíc jim jen prospěl.. Každopádně si myslím, že dítě stráví ve školním systému řadu let a rok víc nebo min nemá žádný vyznam.

veruuu_kubesovic
6. dub 2021

Ja dávala dceru dokonce až v 5letech, když mela 4roky porodila jsem mladšího syna a bylo mi blbé ji strčit do školky, když mám doma novorozence...

felixfelicis
6. dub 2021

Dávala jsem sice staršího od 3 let a uz ve 2 letech chodil sam na krouzek, ale mezi tím 3. a 4. rokem byl vidět obrovský posun ve vyspělosti, ve druhém skolkovem roce jsme nikdy nemuseli řešit, ze by se mu ráno nechtělo nebo ze by se mu po mne stýskalo, v šatně se vždycky otočil na podpatku a zmizel, to ten první rok nebylo. Taky ten první rok byl skoro neustále nemocný (a tim padem i mladší sourozenec a většinou i my s manzelem), takže pokud by se mělo miminko narodit až těsně před nástupem do skolky, ani bych o tom neuvazovala a dala bych ji až příští rok.

kristyn.g
Autor odpověď smazal
Zobraz
kristyn.g
7. dub 2021

Já bych dala jen pokud by syn vyloženě chtěl na dopoledne... V dětském kolektivu kde je jedna učitelka na mnoho dětí prostě není možné aby děti se naučily správně komunikovat, řešit konflikty a rozvíjet se. Potřebuji vzor v dospělém a systém "slepý radí beznohemu" mi nevyhovuje. U holčiček je to asi trošku jiné než u kluků.

petulles
7. dub 2021

Já budu dávat dcerku až ve 4letech, narozeniny má na podzim, takže by ji tady u nás asi stejně nepřijali. Počítala jsem, že tou dobou bude na cestě miminko, bohužel, to u nás už asi nikdy nevyjde, takže ten rok budeme muset přežít nějak doma i bez mých financí ( rodičák mi končí v listopadu..) ale co, aspoň si ji pořádně užiju a hlavně nástup ani ne ve 3letech mi přijde brzy, nemá ráda cizí dospělí, děti ano, ale je dost závisláček na nás rodičích.. A taky mi přijde, že není zralá, ty jejich podmínky co musí všechno dítko umět, mno u nás je problém záchod a jídlo a teď si nedokážu představit jak to bude na konci prázdnin ☹ Kdyby šla přihláška aspoň dát až v létě, ale takhle půl roku dopředu bez možnosti podívat se i do té školky.. hlavně si myslím, že i do školy půjde o rok déle, když je až na podzim, takže školku si pak užije hodně 🙂 Jinak sociální kontakt dětí má, mám kamarádky s dětmi, takže se vídáme, děti si pohrají, v létě hřiště.. nemám pocit, že by strádala 🙂 A kdyby bylo na cestě druhý, tak bych nedala z důvodu nemocí a taky aby se necítila odstrčená.