Syn špatně mluví. Jak být stále trpělivá?

18. bře 2022

Syn ma vyraznou mnohocetnou dislalii. Ma 5 let, na logo chodime rok s ctvrt. Posun tam je sle stejne je ta jeho rec naprosto priserna. Trenujeme, rozvijime to dite po vsech strankach, ale do srozumitelne mluvy to ma daleko. Cizi lide mu nerozumi. Navic ted se to zase trochu zhorsilo. I ja jako jeho matka mu casto nerozumim. A to je kamen urazu - kdyz si s nim povidam musim se hrozne siustredit na to co rika, casto ho musim prosit at to zopakuje. Silene me to unavuje, protoze on mluvi prakticky neustale. Ignorovat ho nemuzu. Nejhorsi je to v aute, ridim, snazim se soustredit na cestu, do toho on neco porad mele ze zadni sedacky, ocekava odpoved na otazky, kterym nerozumim. Ptam se 3x, prosim at to rekne pomalu a ztracim nervy. Mam sto chuti na nej zarvat at je uz potichu, ale to samozrejme nejde a nikdy bych to neudelala. Jak to zvladate vy ostatni mamky co mate deti s podobnou vadou? Kde berete na vse silu a trpelivost? Vim, jsou horsi veci na svete, vazne nemoci, muj dotaz vyzniva az jako rouhani. Ale ja uz proste nekdy nemuzu a tesim se az pujde spat a bude ticho 😭

nijij
18. bře 2022

A co školka? Pomohla mu v mluvení? Jak na něho reaguji ucitelky

lenulen
18. bře 2022

Mam dva syny s vyvojovou dysfazii a dyslalii. Starsi uz ma devet, ted se naucil ř, jeste nas ceka fuura trenovani. Chodi na logopedii od necelych tri let, prvni dve tridy zakladni skoly byl v logopedicke tride. Mladsi syn ma lehci formu. Ma sedm a pul. Starsi syn, kdyz jsme nerozumeli nam veci popisoval, jakoby daval hadanky. Je to narocne, ale to se zlepsi. Kdyz to tak vemu, drelinjsme a trenovali vetsinu souhlasek.

fyii
18. bře 2022

pokud myslis, ze se moc nezlepsuje vyhledej treba jineho klinickeho logopeda, s mym synem udelala pani zazraky teda, pravdou je, ze pravidelne a poctive cvicime. Ale treba brachovi deti chodi jen k logopedce uz asi 3 tim rokem a vysledky maji fakt mizerne. cvici rec dle internetu a nikam to nevede...

alpakovo
19. bře 2022

Určitě stoji za to vydržet. Syn nemá žádnou vadu,od mala mluvil pěkně. Teď už rok s mluvením bojujeme,protoze mu najwdnou ypadli všechny přední zuby a domluvit se byl boj. Už se naučil pekne mluvit bez nich,tak čekám co bude až zas všechny narostou. Ale zároveň jak píšou holky výše, velmi,ale opravdu velmi záleží na logopedii. Ja jako dítě vystřídala 3,než jsem se začala zlepšovat. Každý má jinou výuku a synovi může vyhobovat něco jiného než má teď 😉

marcicek84
19. bře 2022

Ja myslim,ze to mas umocnene tim,ze to maji oba synove,dysfazie a cviceni vyslovnosti je masakr,dcera ma 2 ve tride,jeden ma stredni formu jeden tezkou,ten s tezkou ma asistentku,znam maminku kluka s tou stredni formou a je to masakr co ona s nim vsechno dela a cvici a to sel do skoly az v 8 letech,takze ma muj obdiv,ze to zvladaji a nesesypala se z toho.

konidana
19. bře 2022

Posilam.plno sil. Ja bych to nedala. Syn mel ovr a dyslalii, ale on proste rafsi nemluvil vubec, nez aby mluvil spatne🙈. Logopedii domaci procvicovani uspesne sabotoval cele 4 roky, pak jsem to uz proste v jeho 8 letech vzdala. Uz jsem.na to nemela sily. Rozumet mu teda celkem bylo a je, plno pismen se naucil, jen to R Ř v bezne reci nema

cilkat
19. bře 2022

Mám sestileteho syna s vývojovou disfazii... Ač je výslovnost relativně dobrá, velmi špatně odhaduje hlasitost: takže když s ním sedím na gauči, tak řve, v autě naopak šeptá... Zrovna v tom autě ho kolikrát fakt zastavím, že teď si povídat nebudeme (nebo prostě "teď na mě nemluv "), protože kolikrát je nebezpečné, abych se soustředila na jeho mumlani, protože mi opravdu "nezbývá kapacita " na řízení. Podobně ho občas i dost rázně umlcim když telefonuju, nebo třeba dělám něco do školy. Na jednu stranu jsem fakt rádi, že mluví... Na druhou i dítě s poruchou řeči se potrebuje naučit, že ne vždy je vhodné mluvit.

izzylka
19. bře 2022

Mám doma něco podobného, jen teda nemáme žádnou diagnozu 🤔 k logopedce chodíme už asi 2 roky a zlepšení moc nevidím. Ale už koukám po jiné logopedii, protože chodíme do nějaké ordinace, kde je těch logopedek více, a na synovi se vystřídalo už asi 6 těch ženských...furt se to tam mění a je to na prd 🤦🏻‍♀️ jenže tady něco sehnat, je nadlidský úkol..všude plno 🤦🏻‍♀️ já synovi tak nějak rozumím, muž tak napůl a ostatní občas fakt netuší. Hodně zaměnuje písmenka, mluví rychle. Místo táta řiká pápa, místo auto řiká auko....ale samostatně většinu slov řekne dobře, jen jak mluví, tak mluví prostě špatně 🤦🏻‍♀️ snažím se s ním trénovat, ale on to často bojkotuje, prostě nechce...a když ho opravuju, chytá amok ... bude mu 5.5 let a já jsem už chvilkama zoufalá 🤦🏻‍♀️ furt si řikám, že tak nebude mluvit na vždy...ale prostě to zlepšení je minimální....a to ještě ze všech stran poslouchám, jak s ním mám víc trénovat a chodit k logopedce alespoň 3x týdně 🥵