Učitelka ve školce bere děti na svoji farmu, nesouhlasím s tím

mysicka_lb
21. črc 2018

Milé maminky, prosím vás o radu. Můj syn 4,5 roku chodí do soukromé školky, kde bude pokračovat i příští rok. Jsme tam spokojeni až na jednu věc. Jedna z učitelek má farmu, kam často bere děti "na výlet". Bohužel na té farmě volně pobíhají zcela bez dozoru velcí psi (vlčák a ještě jeden) a můj syn se psů velmi bojí. Vím, že může mít i hysterické reakce (ječet, utíkat, máchat rukama apod.), pokud ten pes jen proběhne kolem a tím psa ještě k něčemu vyprovokovat. I já tedy na takových výletech trnu hrůzou, aby se nic nestalo (ale to synovi pochopitelně neříkám). Po poslední zkušenosti, kdy syna málem porazil vlčák, jak na něj skočil, jsem se rozhodla, že prostě NECHCI, aby byl můj syn nucen být v přítomnosti volně pobíhajících psů.

Syn loni patřil ještě do nejmladšího oddělení a to na tyhle výlety moc nejezdilo. Syn tam byl dvakrát, poprvé jsem věřila v soudnost učitelky a myslela si, že jsou zvířata zajištěna, podruhé přišla právě zkušenost s tím vlčákem, takže jsem věděla, že nejsou. Potřetí nám to vyšlo na dovolenou, takže to syn nebyl a teď, počtvrté, když zase večer předem učitelka oznámila "výlet," jsem jí řekla, že mi toto vadí. Tvrdila mi, že jsou psi zajištěni, ale já prostě vím, že nejsou☹. Nakonec šli někam jinam.

Příští rok bude syn chodit do staršího oddělení, které na takové "výlety" chodilo často, tak dvakrát do měsíce. Vždy se to oznámí večer předem, kdy já už nejsem schopna zajistit pro syna hlídání. Můžu po školce chtít, aby zajistila péči o syna jiným způsobem, např. ho nechala ve školce s tím mladším oddělením? A co když pojedou všichni (to se někdy také stává)? Na začátku loňského roku jsme museli podepsat písemný souhlas, že naše dítě může přijít do kontaktu se zvířaty, já jsem ho tehdy podepsala, protože jsem nevěděla, jaká bude situace.... Mohu ho nyní stáhnout nebo napsat výslovný nesouhlas?

normalnimatka
21. črc 2018

a tak šlo by teda domluvit, aby syn zůstával s jinejma dětma ve třídě, nebo ne? psalo to tu už x lildí a podle mě jediný správný řešení. rozhodně bych nehrotila, aby tak dítě svůj strach překonávalo a nevim, co všecko.... to je blbost. to ať si překonává dobrovolně s rodičema někde. tohle je úplně jiná situace. učitelka se tam nemůže věnovat jen synovi a pořád na něj koukat, kde se pohybuje. navíc prostě psi běhaj, takžte to ani uhlídat nejde. aby jako neběhal k jednomu klukoj apod.

madrilena
21. črc 2018

Osobně bych s chozením na takovou farmu nesouhlasila a napsala bych to školce písemně - emailem a také doporučeným dopisem. Pokud by školka přesto trvala na návštěvách trvala, tak bych dítě odhlásila a zapsala do jiné školky. Pokud se jedná o školku státní (což ale z uvedených přípsěpvků nepředpokládám), tak bych řešila s ředitelkou, pokud by nepomohlo, tak se zřizovatelem. Někteří lidé nemají vůbec základní pud sebezáchovy. Ono je sice fajn, pokud se paní učitelka psů nebojí a nechápe tak, jaké pocity zažívá dítě, které se psů bojí. Já se psů od dětství bojím (nyní už méně) a kvůli nepochopení druhých jsem se dostávala do situací, který strach jen a jen prohlubovaly. Je to lepší jedině až s věkem. A psů na volno laxním majitelem se bojím víc než dost.

pratensis
21. črc 2018

@mku Podle mého názoru je to trochu černobílá a schematická představa. Něco jako že když je dítě v jídle vybíravé a nejí třeba zeleninu, tak je to chyba rodičů a toho, k jakému jídelníčku ho doma vedou (teď mluvím za sebe, náš starší je extrémně vybíravý, mladší pravý opak; jsem nadšená pěstitelka a konzumentka domácí zeleniny všeho druhu). Nejsem pedagogický pracovník ani psycholog a tahle sféra je mi na hony vzdálená. Ale ve svém životě jsem se setkala s několika dětmi s takovýmito silnými strachy (zase opakuju, že si nejsem jistá, zda to nazývat fobie, ale laicky bych to tak nazvala). Jedno z toho byla právě fobie k psům, a to u syna našich známých, kteří milují přírodu a zvířata včetně psů. Sami netuší, kde se to vzalo, snad prý možná, když mu jako asi ročnímu zaštěkal velký pes nedaleko kočárku. Ale nikdo neví s jistotou. Každopádně odbourávání takového strachu je běh na hodně dlouhou trať a není to vůbec jednoduché.
Já sama jsem příznivkyně farmaření, chovu, pěstování, přírody, takže bych jako rodič byla první, kdo by vítal podobné výlety pro svoje děti. Taky se doma snažíme jim vštěpovat lásku k přírodě (jakkoli to zní pateticky) a přirozený vztah ke zvířatům, bez zavírání, drezírování atd. Ale tohle je úplně jiný případ. To dítě má problém, fakt závažný. Je možné, že to samotné paní učitelce ještě úplně nedošlo a považuje to jen za takový ten strach, jako že dítě není zvyklé, no tak se prostě otrká, uvidí zvířátka a bát se přestane. Kdyby to bylo jenom takhle, tak ano, věc by byla vyřešená. Jenomže pokud doma hystericky brečí atd, jak to popisovala zakladatelka, tak to už jsme úplně někde jinde. To už je to, o čem mluvím já výše (syn známých). Je podle mě na zakladatelce, aby se to učitelce pokusila ještě jednou pořádně vysvětlit. Učitelka by měla být připravená a kvalifikovaná řešit i takovéhle věci. Pokud nebude z její strany vůle, tak já bych v tomto případě asi opravdu zvážila výměnu školky.

evaviki
21. črc 2018

Me prijde zvlastni, ze dite doma hystericky jeci, ze tam nechce, ale kdyz je na farme a je tam ten pes, tak je ok? Kdyby jecel i tam, tak si toho ucitelka vsimne a asi s tim i neco dela.. A ze tam volne behaji psi mezi detmi, to rekl kdo? Muzou byt ve vybehu/ohrade, nebo nekde mimo od deti. Bylas tam osobne? Asi bych si zkusila jeden den zajet na tu farmu a koukat se, jak ten vylet probiha.. Aniz by teda syn vedel, ze tam jsi..

madrilena
21. črc 2018

@pratensis Je třebaa otázka, jestli se strachu ze psů dá zcela zbavit. Mě třeba nepomůže si říct áááááá pes navolno, tak to se nebudu bát. Bojím se, protože je to pes navolno a majitelé takových psů jsou většinou laxní. Bohužel, majitelé psů ce psů nebojí a evidentně si nedokážou představit, co strach ze psů znamená. Bojím se, i když štěká třeba nějaký pes za plotem. A vysvětlení, že je za plotem a nemůže se tak nic stát, mi pravdu nepomůže. Na vlastní oči jsem viděla (naštěstí z auta) dva velké psy přeskočit plot. Docela vysoký plot. :-/ Je zajímavá, že tahle psí bezohlednost je jen v Čechách. Nejen že máme po.rané chodníky, protoře paníčci jsou líní se shýbat, ale týká se o i zajištění psů. Kolikrát vidím na FB, jak někdo "pláče", že mu utekl pes. Pokud by ho měl na vodítku, neutekl by mu. A druhá věc je, když někomu uteče pes, tak je jasné, že nad tím psem nemá prostě kontrolu. A pak není vyloučené, že takový pes ať už s páníčkem nebo bez někomu ublíží.

lioness34
21. črc 2018

@victress nenechala - já bych se domluvila s ucitelkou jak jsem psala - buď dítě nechala v malé tride ve školce nebo trvala na tom aby mi dala vědět dřív než večer před akci ze si seženu hlidani jinde - nedělala bych problémy v tom smyslu abych se hadala s ucitelkou nebo hledala jinou školu - pokud by se dítěti ve školce líbilo a mělo kamarády a učitelku měl rad....

ladyhacek
21. črc 2018

byli jsme u mojí tety, mají vlčáka - už starého sotva chodí, a byl venku když jsem tam byli - syn si ho hladil, pes mu nic neudělala jen se otočil a čumákem narazil synovi do hlavy (oblížit nehctěl jen se střetli) syn se lekl a prokousl si ret - od té doby se psů hrozně bojí. Na jednu stranu jsem ráda, že z nich začal mít respekt do té doby by se nejraději na každého vrhnul.
Náhubek to nevyřeší kdžy se pes ožene náhubkem tak to dost bolí i tak.
dítě si může ublížit ve školce i kdžy je hlídané natož pak na farmě - i kdyby ho kousla husa - já být paní učitelkou tak bych se opravdu bála. i když je hezké že děti bere na výlet (a moc to nestojí) u nás je vždy na měsíc vystavený plán kdy a kam jedou) Informovat den předem mi opravdu nepříjde v pořádku.
Měli jsem dva starý psi, který by neublížili, ale nechávali jsem s nimi syna samotného a to byli naši si - zvíře je nevyzpytatelné

normalnimatka
21. črc 2018

jinak jako majitelé větších psů jsou většinou děsně dotčený, když se někdo opováží pochybovat o tom, že by jejich pes moh jen z rychlíku někomu ublížit, ale jako nejednou kolem mě proběhla zpráva, že nějakej pes - samozřejmě velmi přítelskej a s dětma v pohodě, pokousal dítě tak, že zemřelo.... zrovna nedávno byl takovej případ, kdy docházel chlápek k jinýmu známýmu s velkejma psama často k nim na zahradu a dítě bylo na psy zvyklý a naopak. a stejně stačila chvíle nepozornosti a průser jak vrata na světě. to dítě už tomu tátoj nikdo nevrátí, a to je teda pěkný s tímhle pak žít. velkejm psům nevěřim nikdy. NIDKY. a není pravda, že když je stafford, nebo nějakej hnusnej prasopes skvěle vychovanej, tak by v životě neublížil dítěti a ani mouše. je to pořád zvíře, který jedná na základě pudů a neumí přemejšlet.

jinak ve společnosti je opravdu pramálo pochopení pro strach ze psů. spousta lidí nechává svoje velký psy na vás skákat, přestože VÍ, že se jich bojíte, ale prostě si myslej, že ej to asi úplně ok. by mě zajímalo, jak by se dotyčný tvářili, kdybych je takhle nedobrovolně nechala mazlit třeba s mým hadem nebo tarantulí při přísluným strachu/fóbii z nich.

evaviki
21. črc 2018

@normalnimatka a spousta lidi nechava deti, at si ciziho psa hladi bez dovoleni, at za nim bezi.. spousta lidi nerespektuje, ze nechci, aby mi psa hladili, ze si vyslovene nepreju, aby ji po sobe nechali skakat a kdyz ji beru pryc, tak se jeste divi, ze jim to prece nevadi.. atd.. Chyba je na obou stranach a je super, pokud rodice uci, ze dite za psem jen tak jit nema.. ze se ma vzdy zeptat a respektovat majitele.. Mela jsem fenu, ktera nenavidela deti. Byla vyhozena v odpadkovem kosi, asi ji deti neco udelaly. Marna snaha vysvetlovat rodicum, ze muj pes ma z jejich ditete hruzu a nemaji ho za nim poustet, dokonce i primo posilat (bez si pohladit pejska, to bych vrazdila)..

normalnimatka
21. črc 2018

@evaviki tak to nechápu, to se divim teda. jako já se spíš setkávám s takovým tím "ať si ho klidně pohladí, on nic neudělá"...ale já tohle nevidim ráda. i kdyby to byla stokrát pravda, jde o to, že to dítě přece musí počtíat s tím, že všichni psi nejsou kámoši a nemůže za každým jít a hladit ho, nebo cokoliv. takže s díky odmítám a svoje dítě nenechávám hladit cizí psi.
já teda chodim i se psem, a to jako malým:D typu bišonek, a nikdo nikdy na psa "neútočil" a násilně ho nehladil. max. se někdo zeptá, jesi si dítě může psa pohladit. ale bylo to pár případů za x let:D
lidi jsou některý fakt divný, no.

pabka
21. črc 2018

Miluji psy a máme psa i doma a vždy jsme měli. Ale volné pobíhání psu mezi detmi je podle mého názoru hazard a nedovolila bych, aby moje dítě na takové místo jezdilo a to se moje starší dcera psu nebojí. Nikdy nemůže nikdo stoprocentně vědět, ze pes ve stresové situaci nezautoci nebo i nechtěně dítěti neublizi. Pokud chlapec má takový velký strach, je potřeba to řešit, aby mohl zůstat po dobu výletu ve školce.
Výlety mezi zvířaty jsou pro deti určitě přínosné, ale ne když je stresují, to je snad jasne, rady o zvykani atd jsou mimo mísu, učitelka tam má 20 deti a nemůže pomalu a citlive jedno z nich zbavovat strachu ze psu. Argument ohledně obav získaných od rodičů je mimo mísu. Tak to opravdu není.
Učitelka hodně riskuje a to si muže myslet, co chce, velký pes na volno mezi skupinou deti nemá co dělat.

Našim kamarádům pokousal ve školce pes skolnika kluka. Ten pes tam mezi detmi byl roky. Až jednoho dne vyjel po něm. Pokousal ho v obličeji. Těsně minul oko. Potom byste vy, co jste tak benevolentní k velkým psům bez vodítka, dělali co?? Školník si byl tím psem do te doby taky jistý.

Vlcaka na volno vedle mých deti bych zkratka nedovolila. A to jsem rodič bezproblémový, nestezujici si, vděčný ucitelkam za jejich práci, ale tohle je úplně mimo, ještě když má dítě hrůzu, má jet na výlet pro radost a ne pro stres.

pratensis
21. črc 2018

@madrilena Já stopro souhlasím s tím, co jste napsala. Proto bych právě od učitelky čekala, že bude hodně opatrná, jak situaci vyhodnotí, a že to jen tak nezamete pod koberec. Navíc, jak tu už taky zaznělo, ona má na té farmě na starosti dalších x dětí a těžko se může individuálně věnovat tomu jednomu tak, aby mohl být opravdu v pohodě.
Stejně tak tu někdo zmínil, že by ho zajímalo, jak to ve skutečnosti na té farmě vypadá. Jestli chlapec také pláče a jak na to ta učitelka reaguje. Taky by mě zajímalo. Protože jestli má dítko opravdu tak silný strach ze psů, tak mu nějaké slovní uklidňování nepomůže. Možná proto se jeho strach pořád stupňuje.

hermelinah
21. črc 2018

Pracuji ve školce, doma mám ovčáky, a nikdy by mě nenapadlo vzít byť jen 6 dětí ze školky bez rodičů mezi moje psiska. Jsou zlatí, věřím, že neublíží, ale tohle bych prostě neudělala. „Bohužel" mám za sebou totiž pár let práce se zvířaty a tak vím, jak málo stačí, možná sem zbytečně opatrná, ale jde přeci o cizí děti!!! Já třeba vím jak se moje děti chovají k cizím psům, neměla bych s farmou problém, ale pokud Ty nechceš aby tam syn jezdil, bylo by od školky fajn říct, že tedy zůstane s mladšími dětmi, u nás by to tak bylo - kdo nejede na výlet, zůstává s menšími. A když sme posledně byli všichni na statku u jedné známé, pes se prostě zavřel a bylo vyřešeno, nikoho z nás ani nenapadlo nechat ho běhat kolem nás. A náhubek nic nevyřeší, dostat od ovčáka náhubkem není opravdu nic příjemného, i když je to od radosti. Požádala bych ředitelku školky, že toto se ti nelíbí a ráda bys našla společné řešení.

lioness34
21. črc 2018

Holky on pruser je ze kolikrát ve školce uci ženy co nemají deti. To je proste znát.... i když některým nepomůže ani to když deti vlastní mají

barchen
21. črc 2018

@lioness34 Je školka a "školka". Státní nebo soukromé školky s akreditací nemůžou zaměstnat jen tak někoho, musí mít PG vzdělání, musí mít atestaci, pak praxi pod dohledem a teprve pak učit. Tím neříkám, že občas tam je někdo, kdo se tam nehodí. A také musí dodržovat zákon, vyhlášky, směrnice atd. Soukromá "školka", kluby, hlídací kroužky, skupiny atd nemusí dodržovat nic z toho. Z této diskuze pořád nevíme, jestli se jedná školku nebo "školku".

lioness34
21. črc 2018

@barchen nemůže zaměstnat jen tak někoho - ale kolikrát Je znát pokud má učitelka svoje deti nebo zatím ne.... u nás taky máme tedy státní a tři učitelky a jsou fajn ale občas je taky nechápu - každopádně dětem se tam libi a pokud nejde o zdraví nebo oblizovani tak se snažím věci nepodstatné neresit - deti se tam těší a mají se rady....fajn kolektiv. Ale na dvou vidím jak jim vadí ze třeba dceru nosime do třídy na rukou. To snad není den kdy není piripominka - ty nemáš nozicky nebo mimino apod ale jsem říkala ze jim k těm prupovidkam něco řeknu. Podle mě si mysli ze je rozmazlena. My se snažíme dětem vycházet vstric když to jde...učitelky jsou jinak fajn, deti je mají rady a neříkám, maji to těžké někdy.... já jsem rada ze je tam dam a jim se tam libi. My třeba nikdy nezažili ze by brecely deti ze tam nechtějí, spis naopak a doma mají vyžití dost....
Ale samozřejmě mě by vadilo kdyby je vodily mezi psy kteří běhají atd ale je to o domluvě. Pokud chtějí tak se domluví a pokud ne tak holt je na pořadu zvážit jinou školku. Ale pokud jinak je dítě šťastné spokojene tak si myslím ze je snaha se domluvit na prvním místě. Protože muže nastoupit jinam a zase si zvykat atd a taky tam muže být někdo kdo nesedne...nebo deti zle nebo zase jiný problém....

victress
21. črc 2018

mám dojem, že většinou se učitelky zastává ten, kdo má doma psa, což ale neznamená, že když váš pes je vychovaný, že je vychovaný i ten učitelčin, také mám dojem, že pokud lidé berou psa příliš jako člena rodiny, tak nadřazují zájmy a potřeby psa nad zájem a potřeby dětí...
zajímalo by mě, jak by se tato diskuse vyvinula, kdyby se jednalo o jiná zvířata, dejme tomu pštrosy, krocany, kozy nebo prostě jiná zvířata, která mohou být potencionálně nebezpečná, jak by se k tomu ty citově zainteresované pejskařky stavěly...
jeden pán u nás ve městě chová v bytě hady, hodně hadů, i jedovatých a škrtičů, zkuste si představit, že by jeho žena byla učitelka v MŠ a chodila s těmi dětmi ze školky domů za těmi hady, aby děti s těmi hady seznámila, jsou to přece zvířata jako každá jiná, pes nebo had, to je přece jedno, ne? pán by tvrdil, že hadi jsou hodní, nikomu neublíží, jsou zvyklí na lidi atd. argumentovaly byste stejně?

@lioness34 to máš pravdu, některé učitelky by v MŠ neměly co dělat.....

barbara04
21. črc 2018

Ja mam psy rada. ale pokud to neni muj pes a moje dite tak je k sobe nechci pouštět krom pohlazeni ( po dotazu a seznámeni) a ani s vlastním psem deti bez dozoru nenechám. je to zvire a krom cvičenyh canisterapeutickych psu je reakce neodhadnutelna( a i u tech vždy sedí jejich panicek)
nela bych s tim velký problem a pokud nedojde k dohodě tak jinou školku . a doporučila bych prave treba kontaktovat někoho s canisterapeutickym psem a tam pak se synem zacit seznamování pod dohledem odborníka .
ps: kousou i kozy, husy atd... zviratka jsou super ale přeci jen asi v ohrade... jedna učitelka vazne neuhlídá kdo tomu zvířeti vo dela - to se naštve, stipne,kopne.... je jiných případ jit na farmu jako rodič s detmi nebo jako skolka s 1 hlídacem

lioness34
21. črc 2018

@victress my meli psa malé plemeno a stejne jsme dávali pozor - pak pejsek zemřel a dalšího nemáme. Taky si myslím ze ty co mají psa tak potencionalni riziko tolik neřeší - výmluvy na výchovu apod ze je hodný to úplně tyhle řeči nesnáším - dítě bude padat zachytí se psa a toho když to zaboli tak se automaticky ožene - ne ze by chtěl ublížit cíleně ale instinktem nemusí stisknout hodne ale bude to stačit na síti...v lepším případě. Pejškove můžou být jakkoliv hodni krásni zvykli na lidi deti apod ale proste je to pes. Vůbec s malými dětmi musí být člověk opatrný.

lioness34
21. črc 2018

@barbara04 tak ono stačí když deti začnou postuchovat samy sebe nebo křičet běhat apod

sasui1
21. črc 2018

@barchen ja teda nevim ale ze zkusenosti vim ze ve skolce muze ucit jen tak nekdo :D jo...vzdelani by meli mit ale kdyz si to reditel obhaji tak ani to nemusi (vim o ucitelce ktera nema ani dokoncene SS vzdelani...) jake atestace? Jake praxe?
Urcite nechci shazovat praci ucitelek MS. A jeste jw to i OT ale to co jste napsala neni vubec pravda ;)

barchen
21. črc 2018

@lioness34 Každý dělá podle vlastního uvážení, myslím rodiče. Já pouze píšu, že není školka jako "školka" a když se někdo rozhodne pro něco, co školka není, tak je potřebné nastudovat si podmínky, jak to tam funguje. Máma je ředitelkou a učitelkou státní školky celý život. Ono je dnes velice snadné a pěkně výdělečné založit si "školku" bez akreditace, brát za to tisíce na dítě a neřídit si tím, co mi přikazuje MŠMT. V ČR je pouze pár (doslova pár) soukromých školek s akreditací, ostatní je nemají/nechtějí/nemůžou dostat.

lioness34
21. črc 2018

@barchen upřímně řečeno mě je to jedno - zda má školka akreditaci nebo ne. Pokud moje dítě je spokojene a učitelky v pohodě a je s nimi domluva klidně ať akreditaci nemají.....

lioness34
21. črc 2018

@barchen akreditace nezaruci ze s ucitelkou se domluvis ze bude hodna na deti ze je nebude “cepovat” nutit jist jídlo které nemají rady a spát po obědě jen proto ze to někde píšou 😉 já si obešla školky v okolí a dle toho vybrala - pokud by se tam dětem nelíbilo hledám dal...

lioness34
21. črc 2018

A tím netvrdím ze deti můžou všechno - poslouchat musí a nebýt drze pomáhat atd ale dohoda domluva se všemi a fajn kolektiv je základ

barchen
21. črc 2018

@sasui1 Nemůže, přikazuje to zákon. Pokud to někdo dělá, není to v souladu se zákonem. (379/2015 Sb. o pedagogických pracovnících). Praxe také, když skončí školu, nemůže jen tak samostatně hned učit. Atestace tedy v ČR povinná není, ale mnoho států jí pro učitelky MŠ má.

lioness34
21. črc 2018

@barchen jenže ona muže doložit ze studuje VS a vzdělání si dodelava.../ a zaměstnána tam je a pracuje... a Joo jsou třeba dvě nebo tři ale když bude mít pedak stredni školu tak nesmí učit v MS?

barchen
21. črc 2018

@lioness34 Já se nebavím o chování, o jídle, o spaní.... Celou dobu píšu pouze o akreditaci. Ať si každý vybírá školku podle toho, co uzná za vhodné. Ale jednoduše něco definuje zákon a ve školkách s akreditací se to musí dodržovat.

lioness34
21. črc 2018

Nebo gympl a pak dis

lioness34
21. črc 2018

@barchen to jooo to mas pravdu. Jen já mam dojem ze je to takový hit - jako ve zdravotnictví - akreditace kontroly pro kontrolu a vždy se to nějak udělá ze...ne se vším ale víme tady v tom státě jde všechno