Učitelka ve školce bere děti na svoji farmu, nesouhlasím s tím

mysicka_lb
21. črc 2018

Milé maminky, prosím vás o radu. Můj syn 4,5 roku chodí do soukromé školky, kde bude pokračovat i příští rok. Jsme tam spokojeni až na jednu věc. Jedna z učitelek má farmu, kam často bere děti "na výlet". Bohužel na té farmě volně pobíhají zcela bez dozoru velcí psi (vlčák a ještě jeden) a můj syn se psů velmi bojí. Vím, že může mít i hysterické reakce (ječet, utíkat, máchat rukama apod.), pokud ten pes jen proběhne kolem a tím psa ještě k něčemu vyprovokovat. I já tedy na takových výletech trnu hrůzou, aby se nic nestalo (ale to synovi pochopitelně neříkám). Po poslední zkušenosti, kdy syna málem porazil vlčák, jak na něj skočil, jsem se rozhodla, že prostě NECHCI, aby byl můj syn nucen být v přítomnosti volně pobíhajících psů.

Syn loni patřil ještě do nejmladšího oddělení a to na tyhle výlety moc nejezdilo. Syn tam byl dvakrát, poprvé jsem věřila v soudnost učitelky a myslela si, že jsou zvířata zajištěna, podruhé přišla právě zkušenost s tím vlčákem, takže jsem věděla, že nejsou. Potřetí nám to vyšlo na dovolenou, takže to syn nebyl a teď, počtvrté, když zase večer předem učitelka oznámila "výlet," jsem jí řekla, že mi toto vadí. Tvrdila mi, že jsou psi zajištěni, ale já prostě vím, že nejsou☹. Nakonec šli někam jinam.

Příští rok bude syn chodit do staršího oddělení, které na takové "výlety" chodilo často, tak dvakrát do měsíce. Vždy se to oznámí večer předem, kdy já už nejsem schopna zajistit pro syna hlídání. Můžu po školce chtít, aby zajistila péči o syna jiným způsobem, např. ho nechala ve školce s tím mladším oddělením? A co když pojedou všichni (to se někdy také stává)? Na začátku loňského roku jsme museli podepsat písemný souhlas, že naše dítě může přijít do kontaktu se zvířaty, já jsem ho tehdy podepsala, protože jsem nevěděla, jaká bude situace.... Mohu ho nyní stáhnout nebo napsat výslovný nesouhlas?

mysicka_lb
autor
23. črc 2018

K tomu, jak vím, že psi zajištěni nejsou. Vím to právě od syna, který mi to řekl. Jsou mu 4,5 roku, není to nemluvně, věřím mu a příhoda s vlčákem to potvrzuje. Komunikace s učitelkou probíhala ve stylu:

JÁ: "Vadí mi, že Vaši psi nejsou zajištěni."
Učitelka: "Když tam jezdíme a vypouštíme psy, jdou děti, které s nimi nechtějí být v kontaktu, na terásku. A nejsme jen u psů, jsme i u koní, na záhonkách apod."
JÁ: "Syn mi ale vyprávěl, že proti němu minule vyběhl vlčák a málem ho porazil, takže evidentně nejsou po celou dobu zajištění".
Učitelka: "Pouvažujte o cannisterapii". A odešla.

Dále se nebudu vyjadřovat, protože nechci, aby bylo řešeno, jaká jsem matka apod., není to předmětem mé diskuze.

mysicka_lb
autor
23. črc 2018

Jinak jsem zřejmě opravdu jediný rodič, kterému to vadí, z cca 40ti. Právě proto jsem založila diskuzi, nechci být prudič a potížista, ale mám tak negativní pocity, že to prostě řešit musím.

pratensis
23. črc 2018

@mysicka_lb Já bych byla asertivní, čili otevřená domluvě, ale slušně a s respektem trvala na vyřešení. Vše se dá nějak řešit a domluvit, když je oboustranná vůle. O canisterapii jistě uvažovat můžete, ale taky nemusíte. K tomu, že si (i kdyby jen zatím) nepřejete účast svého dítěte na akci s vypouštěnými psy, to má jen okrajovou relevanci. Dejte na své pocity, i kdybyste měla být pro někoho prudič. Za své dítě rozhodujete jako rodič vy. Navíc proč se nechat vmanipulovat někam, kam nechci a z čeho nemám dobrý pocit. Je v tom kus umění, ale i osvobození, vykašlat se na mínění ostatních a bez ohledu na ně dělat věci nejlíp, jak dovedu. 😉

alboo
23. črc 2018

@mysicka_lb sama posílám své dítě také do soukromé školky, taky často dochází ke kontaktu mezi detmi a psem učitelky. Já to neřeším. Dcera se zvířat nebojí, ba naopak jsem ráda. Spis bych začala řešit chování syna-normální to není, takhle ho jednou nakej pes fakt pokouše. Sice chápu, že když si někdo platí soukromou skolku, tak očekává ze nebude tohle řešit. Ale to by za chvilku mohli přijít rodiče jiného dítěte že má treba hrůzu z vlaku a proto chtějí aby na výlety jezdilo jen busem. Mimo jiné pokud má člověk farmu a bere tam děti tak moc dobře vi, co se může stát za prusvihy

pratensis
23. črc 2018

@alboo Ale jooo, moje děti se taky zvířat nebojí, takže jsem taky ráda a neřeším, kontakt se psy vítám. Ale je užitečné si uvědomit, že někdo jiný to může mít jinak, stejně jako velkou spoustu dalších věcí v životě. Žít a nechat žít. 😉 Kdyby mělo dítě hrůzu z vlaku, tak se to dá řešit úplně stejně jako s těmi psy. Buď ho nechat s oddělením, které na výlet nejede, nebo to aspoň zavčasu nahlásit mamince, aby zajistila náhradní hlídání. Paní si zkrátka přítomnost syna na farmě nepřeje a hledá cestu, jak to vyřešit. Když jí to někdo nahlásí večer předem, není schopná s tím nic udělat. Zatím mi nepřijde, že by měla nějaké mimořádné či nadstandardní požadavky. To, že jí tu všichni napíšeme, že my bychom obavy neměly, je krásné, ale pro ni k ničemu.
Ale souhlasím, že souběžně bych u synka hrůzu ze psů taky řešila, aby to dokázal zpracovat a nemusel s tím zápasit celý život. Akorát to už je úplně na jinou diskuzi.

pribylovapetra
23. črc 2018

@mysicka_lb Ja byt na vasem miste tak bych resila proc se syn boji psu a ne mu zakazovala vylety. Za prve nevite jak to doopravdy bylo. Nechci říct ze syn lze,ale mam 4 letou dceru a nekdy ma dost bujnou představivost. Jestli se syn leknul,mozna to zvelicil. Za druhe bych pozadala slusne učitelku, ze syn se boji, jestli by se mu v te dobe nemohla treba vic věnovat nebo opravdu ho nenasmerovala jinam. Kvuli Vasim pocitum akorat kluka vyradite z kolektivu,kdy si nebude moct s ostatnimi vykladat co zazili a připravite ho o zazitky

xxx3d
23. črc 2018

@mysicka_lb ahoj, tak jestli komunikace s učitelkou probíhala tak, jak si napsala, zašla bych za ředitelem, ředitelkou té dané školky se svými požadavky s odkazem na synův zhoršující se strach ze psů, pěkně to napsala @pratensis, i kdybys byla jediná, tak co, důležitá je pohoda syna, ne mu zošklivit ještě více něco, co už pro něj je i tak náročný.
Za sebe můžu jen dodat, že bych navrhla učitelce, aby zorganizovali canisterapii oni, že by to mohlo být pro děti zajímavé, tou poznámkou totiž neřešila tvou situaci, kterou jsi s ní chtěla probrat, takže bych se obrátila na ředitele.

@pribylovapetra, ahoj, ty jsi asi nečetla všechno, matka nemá jen pocity, dítě hystericky brečí že tam nechce, kvůli těm psům, kterých se bojí. Takže se domnívám, že nejde o snahu matky vyčlenit dítě z kolektivu.

buldrik
23. črc 2018

Podle me mas urcite pravo souhlas odvolat. U nas ve skolce vodili deti na male zvireci farmy ( kralici, slepice, ovce, ponici..) Ackoli mam sama psa (bily svycarsky ovcak), urcite bych nebyla nadsena, kdyby ucitelka vzala deti na misto kde volne pobihaji psi (a u vlcaku by mi to vadilo tim spis). Takhle male deti se neumi spravne chovat v pritomnosti psa, a muzou ho nechtene vyprovokovat. Treba pes stekne, dite se lekne a zacne utikat a pes si to vylozi jako hru a zacne dite honit. A pak staci mala nehoda (dite zakopne, pes nechtene pres “dite prejede” ... a uraz je na svete. Nebo se deti jen honi mezi sebou a pes se “prida”. Kdyz se neco stane, zodpovednost bude porad na skolce (i kdyz jste podepsali souhlas), ale to v ten moment bude vcelku sumak. Ja bych si stezovala u reditele nebo provozovatele. Mozna by bylo na miste, kdyby tam poslali nekoho nakontrolu zdokumentovat, jaka je skutecna situace a jestli je to bezpecne

ariadna12
23. črc 2018

@mysicka_lb tak jestli to bylo takhle, resila bych to s vedenim skolky, popr. dala podnet ke kontrole. A dala bych jim pisemne vyjadreni, ze nechci, aby moje dite bylo v ramci aktivit skolky v pritomnosti nezajistenych psu (ale overila bych stav veci), protoze ma panicky strach ze psu. A canisterapii nebo neco podobneho, kde by se pomalu seznamil se psy, bych soukrome zvazila, aby nemel prcek problem do budoucna, az potka nejakeho ratlika bez voditka na ulici, bude pred nim zdrhat a spoluzaci se mu budou smat.

magdalenax
23. črc 2018

Nečetla jsem všechny příspěvky, ale dle mého názoru má učitelka brát děti do institucí, které mají jasná pravidla a myslím si, že i tam bude mít starostí až nad hlavu ty děti uhlídat.
Nějaká farma učitelky, - to by mi mohla...., má tam snad nějaký profesionální dohled? Navíc, má vůbec k této činnosti oprávnění (myslím si že ne), má zaplacené pojištění za návštěníky farmy, kteří se ničím neprovinili, tudíž za ty zvířata?
...Příjde mi to stejné, jako kdyby moje dítě přišlo domů s tím, že o tři baráky má jeho kamarád doma malého tygříka, že jeho matka je tedy izolovaná a že si ho chce a jde jenom pohladit....

michaela_2
24. črc 2018

@mysicka_lb Tak podle posledního příspěvku tam psi nepobíhají volně pořád. Sama píšete, že děti, které s nimi nechtějí být v kontaktu, mohou jít na oddělenou terasu.
To, že k dětem doběhne volně puštěný velký pes se může stát i při obyčejné procházce (taky to nemám ráda! ale zažila jsem to už několikrát s dětmi), takže by asi stálo za to, snažit se postupně syna nějak učit, jak se v takových situacích chovat - nekřičet, nemáchat rukama apod.

Jinak také mám 4,5 letého syna - a také mi nelže 🙂))) Třeba při posledním výletě se školkou, spadl se svým nejlepším kamarádem do hluboký jámy, protože je pronásledovali dva rytíři 🙂).

Ale nechci to nijak zlehčovat, chápu, že každý má prostě strach někde jinde a z něčeho jiného. Jen v tomto případě si zkrátka nemyslím, že paní učitelky něco nutně zanedbávají a asi Vám nezbyde, než tedy syna na ty výlety neposílat.

Nebo se zkusit domluvit, jestli byste příště mohla jet s nimi, podívat se na to místo osobně?

vevero13
24. črc 2018

@mysicka_lb Taky sledujete už s hrůzou další přibývající komentáře 🙂? Držím Vám palce.

vevero13
24. črc 2018

Nevím kolik dní už sleduji tuto diskuzi. Ale zakladatelky mi je už líto. Myslím, že všechno už bylo řečeno. Prostě jsou tu dva tábory. A pak trolové, co nečtou předchozí a opakují tak už napsané. Tak sem si představila, jak ke mě přijde pes. Metr a půl v kohoutku a oblízne mi obličej. Nedej bože do mě strčí. Jaký je ten pocit, že s tím nic nemůžete dělat, než se bát.🙄

vevero13
24. črc 2018

Nehledě na to, že se maminka ptala, jak jednat se školkou a ne jak vychovávat syna 😉

michaela_2
24. črc 2018

@vevero13 A on tady snad mamince nikdo neporadil? 🙂 Viz. můj příspěvek - na jejím místě bych se snažila domluvit na osobní návštěvě, abych prostředí viděla na vlastní oči. Jinak pokud jsem jediný rodič ze 40, kterému to vadí, pak asi o nějakém jednání se školkou nemůže být moc řeč - prostě tam syna neposílat, pokud mu to působí trauma. Co jiného by se asi dalo dělat.

hanka_333
10. srp 2018

Jak to ve školce dopadlo? Nechápu, že to ostatním rodičům nevadi. Pes volné mezi partu děti nepatří, když ho jedno třeba z nevědomosti poskadli, může zaútočit na kohokoliv.