Výuka jazyků na ZŠ

linda.r
6. zář 2016

Dcera chodí do třetí třídy ZŠ. Ve třídě je 20 dětí a já jsem předpokládala, že na hodiny angličtiny budou rozděleny do dvou skupin, ale bohužel se učí společně. Osobně si myslím, že v počtu dvaceti dětí se jazyk budou učit dost obtížně, takže by mě zajímalo, jak je to u vás? Zajímá mě počet dětí ve třídě a jestli jsou na hodiny cizího jazyka nějak rozděleny.

babulinkab
6. zář 2016

syn taky chodí do 3. třídy, ve třídě jich je cca 25 a jsou na angličtinu rozděleni do tří skupin

mandala
6. zář 2016

Obě dcery se učí AJ s celou třídou nerozděleny. U starší je ve třídě 22 žáků, u mladší 16 žáků.

hest
6. zář 2016

u nás kde učím se dělí od 3. třídy pokud je dětí víc jak 24..., je to škola od školy, podle toho zda mají personál, jazyky jsou prioritou..a samozřejmě..souvisí to s financemi..někde mají dotaci městské části...apod..

verka4d
6. zář 2016

Mladší syn chodí do páté,je jich ve třídě 25 a od 1.do 4. třídy se učili všichni dohromady. Ale musím teda říct,že měli naprosto úžasnou učitelku,která to s nimi ohromně uměla. Byli jsme se podívat na výuku a každé z dětí přišlo na řadu (myslím tím mluvení,odpovídání na otázku,hry...) minimálně 3x za hodinu. Teď v páté třídě je spojili s vedlejší pátou,je jich dohromady 50 a to rozdělili do tří skupin zhruba po 17-i dětech. Tak uvidíme. Starší syn je v osmé,ve třídě jich je 32 a taky se učí všichni společně. Kromě toho ale ještě mají v odpoledním vyučování dvě hodiny anglické konverzace po menších skupinkách. Angličtinu miluje,vyhrává soutěže,mluví plynule,rozumí všemu. Vůbec mu neublížilo,že jich je ve třídě 32. I při tak velkém počtu dětí záleží hlavně na vyučujícím. Ale možná je to u nás na škole trošku jiné,i když běžná základka na vesnici,tak velmi moderní,angličtina povinně 3x týdně už od první třídy a od šesté pak ty dvě hodiny anglické konverzace,časté návštěvy rodilých mluvčí,stáže studentů mluvících jen anglicky,děti za odměnu jezdí na workshopy a akce jazykové školy,se kterou ta naše spolupracuje,během té devítileté základky mají několik týdenních jazykových pobytů s rodilými mluvčími,minulý rok jeli zdarma na týden do Anglie,vše hradila škola v rámci lepšího vzdělávání angličtiny. Máme velmi mladého a ambiciozního pana ředitele,který si na té angličtině poměrně dost zakládá. Jen možná trošku lituji děti,které nejsou až tak jazykově nadané,naštěstí se nás to netýká...

antiope
6. zář 2016

U nás je ve třídě (aktuálně první a druhá) 28 dětí a na angličtinu se dělí na 2 skupiny

linda.r
autor
6. zář 2016

Děkuji za odpovědi. My jsme taky malá škola na vesnici a myslím, že angličtina také patří mezi priority, máme ji povinně od první třídy, loni byla dcera taky na jazykovém pobytu v Anglii, učitelky jezdí také na zahraniční vzdělávací pobyty. O to víc mě mrzí, že se učí v tak velkém počtu dětí. Učitelku jsme dosud měli taky úžasnou, ale teď budeme mít novou, tak uvidíme. Asi ještě s ostatními rodiči promluvíme s ředitelkou, jestli by bylo možné to nějak vyřešit.

hojda
6. zář 2016

Aj od první třídy (prolíná se do ostatních předmětů) a ve třídě je 24 dětí (nedělí se).

hejsa
7. zář 2016

Lindo,je možné doplňovat, konverzaci i doma v běžném chodu domácnosti..prostě chvíli česky,chvíli anglicky.

hejsa
7. zář 2016

Lindo a je problém doma v běžném dni konverzovat v angličtině - střídat s češtinou?

jahodnice
7. zář 2016

@linda.r podle vyhlášky o ZS je maximální počet dětí na výuku cizího jazyka ve skupině 24, od počtu 25 se pak dělí na skupiny. Samozřejmě toto se týká poctu dětí na začátku škol.roku,pokud se počet dětí ve třídě navýší v průběhu roku např.přistěhováním třída se nedělí.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
hest
7. zář 2016

@sarihy tak existuje spousta věcí dneska na youtube, internetu. Anebo mají rodiče možnost začít s dětmi🙂 já se děsím zase až bduou moje děti někdy na druhém stupni dělat něco z matematiky, na to jsem levá já, a je mi jasné, že se budu muset doučit, anebo nají t někoho kdo to umí.

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
lv
7. zář 2016

V první i druhé bylo dětí 25, 2 skupiny tedy, letos začínají zítra, ještě nevím 🙂

hejsa
7. zář 2016

@sarihy Není možné se prostě učit zároveň s dětmi? 😵

chris_n
7. zář 2016

@linda.r my za nas byli deleni dle jazyku. Ale spojovani s jinymi tridami. Takze nas stejne 25 bylo. Neumim si moc predstavit realne delit pouze jednu tridu na nekolik skupin

chris_n
7. zář 2016

@linda.r jinak ja chodim do jazykove skoly v zahranici a je nas e tride 20

carmilla
7. zář 2016

U nás na ZŠ se na jazyky dělí - vznikají tak skupiny cca od 12 do 18 dětí (podle naplněnosti tříd v jednotlivých ročnících). Skupiny jsou pak smíšené, tzn. jsou tam obvykle děti z různých tříd. Dělí se i na prvním stupni. Podle mě je na jazyky menší skupina rozhodně daleko efektivnější...

chris_n
7. zář 2016

@hejsa my zijeme v zahranici, mluvime denne cizim jazykem s ostatnimi. Ale neodvazujeme se na ezne urovni konverzovat doma s dcerou, aby si nezazila spatne stereotypy

hejsa
7. zář 2016

@chris_n Žli jsme s dětmi 3 roky v cizině,ale nepozorovala jsem žádné špatné návyky...asi to bylo jen krátkou dobu.

chris_n
7. zář 2016

@hejsa tak ja vim, ze spravne nemluvim. Casto pouzivam spatne cleny a spatne sklonuju. A nechci ji to tak naucit

hejsa
7. zář 2016

@chris_n Naprosto chápu,držím palce ať je vše OK. 😵

lajla
7. zář 2016

@chris_n upřímně... myslíte si že ta česká paní učitelka, která děti učí , umí mluvit jak plynule,bez chyb tak má správnou výslovnost?😉
Dovolím si oponovat že ani zdaleka...kolikrát jsem se byla dívat na hodiny jak na ZŠ, tak střední, ale i na soukromé hodiny...a velmi mě překvapila chybovost pani lektorky v Helen Doron😉

chris_n
7. zář 2016

@lajla mozne to je. Ale ja sama chci eliminivat prenos svych chyb na sve dite. Proto a neho mluvi hlavne rodily mluvci 🙂

lajla
7. zář 2016

@chris_n to určitě, nebylo to myšleno,abyste s tím začla...jen spíš takové menší upozornění, že i když si myslíme, že děti jsou v dobrých rukou...tak opravdu kolikrat nejsou...
JoJo rodilý je super, hlavně ať umí i tu gramatiku a nemluví moc hovorově😂

chris_n
7. zář 2016

@lajla tak ve skolce myslim mluvi spisovne a venku se hovorovemu jazyku nevyhneme.

helcenka
7. zář 2016

@linda.r - u nás ve třetí třídě 23 dětí a na anličtinu se nedělí.

g_m
7. zář 2016

@linda.r Ze zákona je velikost jazykové skupiny možná do počtu 25 dětí/studentů. To je špatně. Máme na SŠ skupinky i 18 studentů a je to strašně moc, ale bohužel zákon to umožňuje...

@chris_n Dělení třídy na skupinky je naprosto normální a běžná záležitost. Třída má klidně i 30 žáků a tam to ze zákona ani reálně nejde, aby se 30 žáků učilo jazyku. Tam je třeba mluvit, mluvit a mluvit a to ve velké skupině je velmi těžko ukočírovatelné...

@hejsa Ne, pokud člověk pořádně anglicky nemluví, tak ať na své děti nemluví. Omlouvám se, ale to je strašný nesmysl. Raději bych jim pouštěla z youtube anglické písničky (viz nursery rhymes) než je učila něco, čím si nejsem ani já sama jistá.

@lajla A já bych všechny české učitelky do jednoho pytle neházela. Vím, že spousta je otřesných a výslovnost je mimo, ale na druhou stranu je většina dobrých a výslovnostně i znalostně na vysoké úrovni. Na druhou stranu jsme měli ve škole rodiláka, který byl totálně mimo, co se týče gramatiky a nevěděl, co a jak vysvětlit.

chris_n
7. zář 2016

@g_m nas ve firmě učil angličtinu amík... taky tragedie

lajla
8. zář 2016

@g_m určitě je do stejného pytle neházu, nenapadlo mě upřímně že to někdo bude brát doslovně😉 a ano taky jsem zažila Mimoně rodilé mluvčí,ale % je to úplně někde jinde než s těmi českými