Na mateřskou a rodičovskou dovolenou na Slovensko

eewwuullee
17. čer 2017

Ahojky holky, měla bych na vás dotaz..nebo jestli má někdo stejné zkušenosti a poradí.
Já jsem Česka s trvalým pobytem v Česku a jsem zde i zaměstnaná. S přítelem který žije na Slovensku ( s trvalým pobytem na Slovensku) plánujeme miminko a moje stěhování za ním. Budu mít nárok na mateřskou tady s Česka nebo tak něco? Předem děkuji za jakékoliv rady 😉

lavender21
17. čer 2017

@eewwuullee ja som Slovenka čo žije v Čechách, mám trvalý pobyt na Slovensku, a momentálne som v Čechách na materskej dovolenke, takže som si tým teraz prešla... Závisí to od toho kde si zamestnaná a teda hlavne kde máš nemocenské poistenie. Na to, aby si mala nárok na MD musíš byť 270 dní pred nástupom na MD nemocensky poistená, rovnaké podmienky sú v Čechách, aj na Slovensku, teda s tým počtom dní... takže pokiaľ sa chystáš na materskú teraz, tak ti ju budú vyplácať Česi, keďže si tu zamestnaná, im stačí číslo účtu kam majú posielať peniažky a je im jedno kde si, môžeš sa kľudne presťahovať na Slovensko. S rodičovským príspevkom si nie som istá ako to je, nakoľko to budem riešiť až o pol roka, ja sa plánujem vrátiť na Slovensko a v tom prípade by mi ho mali vyplácať na Slovensku, ale keďže je nižší ako v Čechách, tak by mi ho Česi mali dorovnávať do takej výšky ako je tu v Čechách, ale to mám zatiaľ neoverené informácie... Čo je výhoda toho keď sa sťahuješ na Slovensko je to, že pokiaľ tam budeš s bábätkom žiť, a otec má trvalý pobyt na Slovensku máte nárok aj na pôrodné, čo je vo výške 830€, stačí požiadať do pol roka veku dieťaťa... v Čechách je táto dávka závislá od príjmu, teda ak dobre zarábaš príspevok nedostaneš... 🙂 ak máš ešte nejaké otázky a budem vedieť rada odpoviem 😉

eewwuullee
autor
17. čer 2017

@lavender21 jeee moc děkuji...zase v tom mám jasněji. A kdyby se zadarilo a já sla marodit jelikož bych v práci nemohla zůstat kvůli náročnosti nevíte zda už při neschopence můžu jít na slovensko nebo je to nějak hlídane?

lavender21
17. čer 2017

@eewwuullee ja som tiež marodila, chcela som ísť len na krátko na Slovensko a tam je treba žiadosť na to, mala by byť na nete a aby ten doktor čo vypísal PN-ku napísal správu o tom, či ti tvoj zdravotný stav umožňuje ísť na Slovensko. Potom to nesieš na sociálku kde to musí schváliť ich revízny lekár. Ide hlavne o to, že keď si PN ti môže hocikedy prísť kontrola a keď nie si doma, tak ti nevyplatia peniažky... môžeš to ale aj risknúť, to je na tebe... Ale neviem ako by to bolo keby si tam chcela byť dlhodobo, lebo to potrebuješ chodiť na pravidelné kontroly, neviem či by si na tie chodila do čiech, alebo či sa dá dohodnúť že by si mala doktora na Slovensku. Ja som nakoniec kvôli zdravotnému stavu vôbec nešla... A ono totiž aj s tým zdravotným poistením to nie je jednoduché, lebo ja napríklad mám tu v Čechách, keďže som stále zamestnaná a keď sa presťahujeme na Slovensko, tak stále budem mať českú zdravotnú poisťovňu, ale vypíšem si žiadosť že sa sťahujem na Slovensko, aby som mohla mať plnohodnotné poistenie tam, aby mi to preplácali. V oboch krajinách myslím mať nemôžeš... Keď sa plánuješ presťahovať asi by ti bolo najlepšie si najprv nájsť robotu na Slovensku, počkať aspoň skúšobnú dobu a tak riešiť bábo. Mohla by si byť tam na PN-ke a následne tam mať aj materskú. To by bolo asi najjednoduchšie... 🙂

eewwuullee
autor
17. čer 2017

@lavender21 to stačí jen tři měsíce zkušební doba být zaměstnaná? Ja se bála že to bude třeba rok abych mohla tam pobírat mateřskou... Tak by to bylo určitě jednodušší..

lavender21
17. čer 2017

@eewwuullee podľa mňa stačí aby si už nemala skúšobnú dobu a ak otehotnieš a mala by si problémy tak sa dáš vypísať. PN-ku by ti mali normálne vyplácať a keďže ti plynie pracovný pomer zamestnávateľ za teba platí tú nemocenskú a teda aj materská by ti mala vyjsť... Ovšem je otázne v akej výške... Ale v tomto si úplne istá nie som, lebo ja som pracovala rok a pol pred otehotnením... 🙂 to si skús ešte u niekoho zistiť... 😉

eewwuullee
autor
17. čer 2017

@lavender21 ok to je super...aspon se mám čeho chytit...ono ani člověk neví jak dlouho se bude snažit může se podařit hned ale taky ne. Ale je lepší když je člověk aspoň trochu informovaný. Zatím moc děkuji za informace. Moc si mi pomohla 😉

lavender21
17. čer 2017

@eewwuullee presne to mi napadlo ale ak by sa nedarilo je lepšie byť v Čechách, tu sú reprodukčné centrá lepšie ako na Slovensku, teda aj Slovenky dochádzajú za tým do Čiech, tak aj to treba zvážiť ešte 🙂 ale teda držím palce aby si to nepotrebovala 😉