Čištění zubů kojence. Čím čistíte a jak?

lela82
26. říj 2020

Ahoj maminky, syn 8 měsíců má dole první dva malé zoubky a prý mu je už mám čistit kartáčkem nebo hadříkem 2x denně. Problém je, že on je hrozně vzpurnej a není možné se mu na ty zoubky dostat. Musela bych použít opravdu sílu a to ještě s pomoci muže, aby držel hlavu a nevím, zda to za to stojí... Už tak ho dost trápím věčným odsáváním rýmy přes vysavač a cvičili jsme Vojtovku... Poraďte prosím, jak na to... Čím zoubky čistíte a jak? Mám jak kartáček se štětinkami pro malé děti i ten náprstek, i takovou žínku zajíčka z DM, ale prostě se mu na ty zoubky nedostanu. Pusu hned zavře na deset západů. Děkuju moc...

olga_
26. říj 2020

@lela82 Doporučuju opravdu čistit, protože kazy na sebe nedají dlouho čekat. Náprstkem ne, raději tu žínku... Za to násilí to stojí, lepší než řešit ty kazy 😔

leniczka23
26. říj 2020

Normálně ho zalehni ja to tak dělám obě ruce mám tak volný a čistím. On si za chvilku zvykne a přestane rvát, a právě proto že řve bych to dělala, aby si prostě zvyknul na ten rituál a do mesice bude ok. Určitě ne náprstek ten nic nevycisti, já používám od začátku normálně dětský Curaprox kartáček.

michalelka
26. říj 2020

Určitě čistit, už od prvního zoubku.. u nás doma boj až do teď a to mu je 2,5r.. nedá se svítit, na zkažené zuby nejsem zvědavá a navíc jsou základem pro druhé zuby. A používám "chvat" na radu doktorky.. sednu si na něj (samozřejmě ne plnou vahou), mezi kolena dám ruce a mám volné obě ruce a čistím. Za chvilku se uklidní a můžu ho uvolnit. A od mala má Curaprox, ke třetím narozeninám chci sonický, ale to uvidím, jak ude pokračovat jeho boj 😀

olga_
26. říj 2020

@michalelka Přesně tak, někdo tady kdysi psal, že pokaděný zadek taky umyješ, i když dítě řve. U nás teda dvojčata bohužel dokážou tak přetáhnout ret přes přední zuby, že i dva jsme na ně kolikrát krátcí a horní přední to odnesly. 😢

areh
26. říj 2020

U syna se střídá horší a lepší období čištění. Ze začátku jsem čistila hodně v leže, pomohlo zpívat nebo mu něco vyprávět. Ale je to boj ještě teď ve 3 letech. A na zubech to úsilí není pořádně vidět 😔

sumitra
26. říj 2020

Taky cistime od prvnich zoubku i pres velke vztekani a rev. Ted uz oba synove vi, ze zuby se cisti v kazdem pripade, takze to probiha celkem v klidu, ale byl.to jeden cas kazdodenni boj. Zuby jsou na cely zivot a zadelat si od malicka na kazy bych si nevzala na svedomi. A vyplaci se namnto - starsi ctyrletak ma zoubky jak perlicky, na rozdil od spousty jeho vrstevniku, kteri uz maji kazu a vrtanych a trhanych zubu plnou pusu (neprehanim, je to bohuzel tak 😒)

amazonkajanik
26. říj 2020

Já začínala takovým tím gumovym od canpoolu,jsou v sadě tři. Docela se mu to líbilo a nechávala jsem mu ho na hraní. Pak jsem zkusila naprstek s tou jejich hruskovo-bananovou pastou,ježíš,jak ten mě dokázal stisknout zuby 😂
Tak do třetice a pohoda,první kartáček s pastou od elmexu a jakmile vidí,že se bude čistit,už dělá "á"
A hlavně jsem ho motivovala tím,že jsem mu ukazovala na sobě,jak se čistí zoubky. Sice si s ním pak taky hraje,zkouší sám smidly,smidly,ale pak ho spíš kouše,takže stetiny jsou už pěkně rozjeté 😁

cinam
26. říj 2020

Na našeho už od mala fungovalo puštění písničky / pohádky na YouTube. Budou mu dva a zuby by si nejradši čistil celý den (aby mohl na to čučet) 😁

marketa_sob
26. říj 2020

Na pořádné vyčištění zubů potřebuješ ideálně obě ruce volné, takže pokud to nefunguje "po dobrém" - myšleno motivace písničkou, básničkou atd. atd. Tak se na to musí jinak. Na istagramu jsem viděla tip od dětské zubařky a od té doby už jinak mladší dceři zuby nečistím (a občas to použiju i na starší, pokud nemá na čištění náladu 😀) Popis bude znít asi divně, ale funguje to a nepotřebuju asistenci manžela. Sednu si, hlavu dcery si položím mezi nohy, roztáhnu jí ruce a ty chytnu svýma nohama. A pak už je celkem dobře znehybněná a můžu čistit. Obě ruce jsou potřeba, protože si jednou rukou ještě pomáhám odtahovat ret, abych na zuby dobře viděla. Možná to bude znít moc hrubě, ale není to nic hrozného, relativně za krátkou dobu mám dobře vyčištěno, nepláče mi u toho, pokud na ní dělám opičky, tak se i směje.

marketa_sob
26. říj 2020

A ještě ke kartáčku, já nejradši čistím jednosvazkovým Tepe, dělá je i Curaprox. Přijde mi to na ty jejich pidizoubky ideální velikost.

calvac
26. říj 2020

@lela82 my jsme v tomto veku cistili silikonovym prstikovym kartackem. Syn odjakziva nenavidel cisteni zubu. Bohuzel mu to vydrzelo, ted ma 2,5 roku a je to hruza. Cistime tak, ze ho musime drzet silou. Lepsi ale, nez resit kazy.

michalelka
27. říj 2020

@olga_ já to chápu, vypadá to děsivě a “jsou to jen první zuby”, ale bohužel to je častá chyba. Jony ten pysk taky dokáže přetáhnout tak, že to nechápu 🤣🤣🤣. Včera mu tatínek dovezl nový kartáček- svítící se Spongebobem. Byl z něj tak nadšený, že držel jak přibitý.. 🤭

jancabr
27. říj 2020

Zkusili jsme začít formou hry. Nejdřív si sama při růstu hlodala ty gumové z DM. Když první zoubky vylezly, pořídila jsem Curaprox kids. Prosadila si dcerku na stehno před zrcadlo a začala jsem si sama jako čistit zuby. Ona měla ten svůj v ruce a mohla to zkusit napodobit. Opakovali jsme tak každý večer, až to celkem pochopila.

olga_
27. říj 2020

@michalelka Ani tento svítivý u nás neměl úspěch, vystřídala jsem snad všechny existující kartáčky i zubní pasty... U staršího syna se zuby nebyl nikdy problém, dvojčata jsou jiný level.

michalelka
27. říj 2020

@olga_ jasný, však každé dítě je jiné. A když to jinak nejde, musí to rodič udělat než zrovna populárně... ale raději ho budu “trápit” 2x denně, než aby se trápil do dokonce života špatnými zuby. A to mi nikdo nezaručí, že je i tak nebude mít špatné..

lela82
autor
27. říj 2020

dekuji vsem za odpovedi.. musime tedy cistit at chce nebo ne

la_amanita
27. říj 2020

Čistíme kartáčkem TePe pro děti od narození a i mezizubními kartáčky. Naštěstí malý to má rád, držíme ho na ruce, on na sebe kouká do zrcadla a otvírá pusu.

eviicka
27. říj 2020

@lela82 já asi jako jediná půjdu proti proudu, mně zubař třeba říkal, až po roce, že mám pomalu začít (zuby má syn zatím zdravé a to byl do 2,5 let kojen na usnutí a v noci). Jako čistit určitě ano, ale raději než hrubé násilí, bych já osobně dala třeba týden přestávku a pak začala od začátku pomalu, nějakými jinými metodami, aby to bylo dobrovolné. Řekla bych že hrubým násilím, to člověk stejně nevyčistí efektivně...