Růst zoubků a s tím spojená nespavost a neklid

prchalka
9. lis 2009

Ahoj,
o zoubkách už tady toho bylo napsáno hodně, já to nestihnu všechno pročítat, a protože mám trošku specifický problém, tak se chci zeptat, jestli jste někdo měl s dítětem dlouhodobý problém se špatným spaním v souvislosti s růstem zubů?
My máme zatím 4 jedničky a dnes je to přesně 2 měsíce, co malá opravdu špatně spí - v noci i ve dne.
Když mi dá v noci 3-4h spánku, tak jsem ráda. Někdy to je dokonce jen hodina ☹ Vzbudí se v postýlce, sedí, kňučí nebo rovnou dost brečí. Nic jiného by nepomohlo - beru si ji rovnou na postel do pracovny. Někdy to šlo a docela zabrala, ale většinou se mele a válí z jedné strany na druhou bez přestávky, naráží do čela postele, do stěn, do mě, celé hodiny.. A takhle to jde až do rána. Já samozřejmě už spát nemůžu, jen ji narovnávám, hladím, uklidňuju a když už bych zabrala, ona začne brečet na dudlík.
Ráno má pytle pod očima a celý den je prostě rozmrzelá a nemůžu se od ní hnout!
To samé se opakuje i při spaní ve dne. V postýlce vydrží spát tak 3/4h, pak se posadí a brečí, beru ji opět k sobě, kde si to celkem už pak v klidu dospí, ale dnes se převracela taky.
Já už si na to, že nespím docela zvykla, ale jí lituju.
Občas, když už je to opravdu špatnýí, tak jí dáme kapku Panadolu, je to trošku lepší, ale to se nedá dávat stále, ale já už nevím, co dělat, jak jí zklidnit.. Teploty nemá, ruce v puse má stále a někdy to z ní docela dost teče, ale zoubek se za 2 měsíce neprořízl ještě žádný.. Dvojka horní je vidět stále víc, jestli jí roste ještě něco, netuším, připadá mi, že možná dolní 3-4ka, což by bylo zvláštní..
Tohle se dá vydržet pár dní, týden a bývá zase klid, ale my už bojujeme 2měsíce a nikam to nevede. Může se to opravdu takhle drsně projevovat?
Nemám ani nikoho, kdo pohlídá, povozí ☹ Nemám klid v noci, ani ve dne - křičí, vzteká se. Už mi z toho bývá dost špatně od žaludku..

lehna
21. pro 2010

jo a ještě, Štěpi má určitě 95cm taky, možná i víc 😅 😉

anta
21. pro 2010

Dobré ranko, holčiny. Mám pro vás slušnej frk. MM byl včera na pracovním večírku, no dobrý, jenže já se probudila v půl třetí ráno a zjistila jsem, že ještě není doma, tak si říkám "doufám, že neusnul někde na zastávce" a on vůl usnul v autobuse a jel omylem na konečnou, kde ho probudil autobusák a mm nevěděl vůbec, kde je a jak se dostane domů. Normálně by přišel na jedenáctou hodinu, no tak bloudil nějaký 4 hodiny venku a nevěděl, jak domů 😀 😀 😀 No tak jsem mu na to řekla "dobře ti tak" 😀 😀 😀 Směju se ještě teď. No tak spal celé tři hodiny a ráno jsem ho samozřejmě budila 😀 😀 😀

lehna
21. pro 2010

@gina333 - a Natálce přejeme vše nej k svátku 😉 😵

lehna
21. pro 2010

@anta - tak to si dobře pojezdil TM 😀. MM loni na večírku se tak opil,že usnul na záchodě, a přijel domů skoro v půl 6. v noci telefon vypnutý, já hysterčila, nespala, protože jsem se mu nemohla dovolat. a on mi ve 4 volal,že vůbec neví co dělal, pil, že se probudil na wc,tak že jede domů. taky super zážitek 😅

gina333
21. pro 2010

@anta : a tak mu treba, teda ti chlapi su neskutocny. 😀 😀

@lehna : MM pride najblizsie okolo 10. 1.ale viem, ze Vianoce budeme mat aj tak krasne, to sme u svokry aj so svagrinou a jej detmi, je nas tam dost, vzdy dobra nalada, takze sa uz strasne tesim. 😵 😵

gina333
21. pro 2010

@lehna : dik, aj za Natalku. 🙂

lehna
21. pro 2010

@gina333 - to je fajn,že máte takovou super rodinku a užíváte si to tak krásně 🙂 . do 10.1. to uteče rychle 🙂

anta
21. pro 2010

Také se přidávám s gratulací malé Natálce, ať má holka hodně zdraví, štěstíčka a bezva rodinku, o čemž nepochybuji 🙂 Honzík posílá pusinku na čelíčko, aby se Natálka moc nerozvášnila 🙂 🙂 🙂
@lehna - jo holka, kdyby pojezdil, pěkně si to prochodil tu noc, tak jsem mu doporučila, ať si dělá výlety raději ve dne, že je toho víc vidět 😀 😀 😀

hancazivocich
21. pro 2010

@gina333 - jejej, i od nás gratulace Natálce!

S dědou je to zlé.. Um**á.. Ale snad mu dají silnější léky na bolest a bude to ok..

@lehna - mě z ní fakt trefí! To se jí ptali naší - co u doktorky - prej dobý.. A otevřela si pusu? Néé, táta kokodýla - že jako táta poslušně otevřel jako krokodýl - ale ... ehm.... pronesla to tak pohrdavě - že jeho doktorka donutila a Kikouš zvítězil a neotevřel... 😠 😎
Jo a včera blbla - MP si nachystal za dveře petku s pitím, nesla mu jí, aby jí nalil.. Hodila ,,čumáka" a asi se kousla - měla na rtu krev a něco chroupalo v puse. My oba uplně hysterický, mysleli jsme si, že si vyrazila zub... A oba - ukaž, co to máš v pusince.. A madam - neukážu, sušenku, sebrali... Že neukáže, protože má sušenku a my bysme jí sebrali... 😠 😎 A pak říká - hapala..na kebuli

hancazivocich
21. pro 2010

@prchalka - tahání sání mě taky málem pošle na kapačky - nějak na ten pohyb nejsme zvyklé, co? 😖

gina333
21. pro 2010

Velmi pekne dakujem za gratulacie, Nati je uzasna, krasna, ale to hovori asi kazda matka na margo svojho dietatka. 😵

@hancazivocich : to my je luto s dedkom. ☹ Ale tvoja Kika ma vzdy pobavi, ma uzasne hlasky, po kom to dieta vlastne ma ?? 🙂 🙂

Ja varim, balim muza, strazim Sophi aby mu nevybalila co sme nabalili, no krasne aktivity. 🙂 🙂

hancazivocich
21. pro 2010

@gina333 - jo, hlášky - to je šílené.. Nejhorší je, že i to, co slyší jen jednou, tak jí to tam zůstane... Jo a před chvílíi jí říkám - pojď, jdem spinkat.. Ne!!! A já proč ne? No, pokrčí ramínky a říká - bumbám, pece! 😅 To ti je taková ostuda - s ní někam jít - ona pořád a pořád diskutuje a mele a mele.. Lidi kolem zastavují, poslouchají a jsou mrtví smíchy...
Včera taky - táto, chvátáme, uní paní, kočárek - mimi pinká, pššt - jako aby uhnul paní s kočárkem a aby byl ticho, protože tam spinká mimino 😕
Jo a tuhle jdeme od tchánovců, malá chtěla klíčky od auta - držet.. Tak jo, sedí na schodech, drží, čeká až se obujeme.. My se obujeme, MP po ní chce klíče a klíče nejsou... Hledáme všude, nejsou nikde - skříně, zem, mezi klíčema, botama, za dveřma...Nikde.. A najednou je máme - páč madam je narvala do zámku u dveří, ale na straně u zdi 😝 Podotýkám, že v tu chvíli u ní bylo pět dospělých osob 😖

hancazivocich
21. pro 2010

@gina333 - tfuj - to jsou nervy s tou přípravou, viď? Já chystala na týden, ale ... Aby se něco nezapomnělo, papání aby bylo, atd..Držím pěsti, aby vám to rychle uteklo a aby byy Vánoce v kruhu rodinném moc a moc vydařené.. Tý - kolik vás tam vlastně bude? Kdysi jsi říkala, že jste početná rodinka-nemýlím-li se?

ined77
21. pro 2010

ahojky 🙂 ,
tak noc u nás dnes naprostá pohoda, fakt 😵 .dokonce jsme se ráno cítila i vyspaná, to už se mi dlouho nestalo 😅 .
matýnek je taky celkem fajn, pár náběhů na vztekání sice bylo, ale podařilo se nám to utnout hned v počátcích 🙂 .
ráno jsem jen vařila a pak jsme si dlouho hráli, venku jsme nebyli, ale jedeme odpoledne do zlína na vánoční trhy, tak se vyvětráme dost 😉 .
spinkáme od 12h, matýnek usnul jako špalík..jsem ho asi řádně uondala 😀 .
tak jdu rychle kuknout jak u vás 🙂 .

gina333
21. pro 2010

@hancazivocich : bude nas 8, dvaja svokrovci, svagrina s detmi a my tri. 🙂 Neviem si predstavit Vianoce bez nich, aj keby bol MM doma tak sme spolu. Dievcata nam kazdy rok robia program, recituju spievaju, je to take mile, tento rok to po strasne dlhom case vynechame, lebo su to uz preds velke kocky, tak musime pockat kym Sophi a Andrej vyrastu. 🙂 🙂

Sophi spinka, idem uvarit spagety omacku mam hotovu, uz len pockat kym pride Nati zo skoly. 😉

prchalka
autor
21. pro 2010

Nás to teprv čeká uspat, tak sbírám síly a nervy, jak se se mnou bude zase prát 😠 Pak si budu číst, jsem se teď tak začetla, že bych na to potřebovala víc času, než jen hodinu poo a chvilku před spaním 😅

anta
21. pro 2010

No já se pak půjdu venčit s dítětem. Byla jsem tak unavená, že jsem si musela jít lehnout a Honzík si vzal do postele medvídka a povídal si s ním a nechal mě vážně odpočívat, čímž mi dost pomohl 🙂

valika_val
21. pro 2010

ahojte, asi tu mate uz rozbehnutu debatu, ale ja by som sa rada vratila k zubom.
maly ma 7,5m a rastu mu dolne jednotky. mozno sa mu tlacia aj nejake ine zuby, ale neviem to naisto. hlavne sa chcem poradit, co robit. uz 2,5 mesiaca mame katastrofalne noci, plus minus. lepsia noc je vtedy, ked sa budi iba kazde dve hodiny. najhorsia noc doteraz je taka, ked je napr. od jednej do stvrtej v nejakom divnom polospanku, striedavo place (neutisitelne), ale stale lozi, vstava, prevracia sa, posuva - je so mnou v posteli a ja nerobim nic ine, len bdiem a ukludnujem ho, hladkam, fukam, pritlacim, dam cumel a stale dookola. snazim sa, aby spinkal, ale vobec sa nedari. som z toho hotova, nevladzem, cez den detto.
cez den spi trosku lepsie, max. spanok je 1,5 hod a niekedy ho da bez zobudenia.

neviete poradit? nurofen? ako casto mozem? diazepam? mozem?

valika_val
21. pro 2010

@prchalka
jeeee, no teba som sa chcela opytat, ako ste to obdobie prezili???
nasla som sa v tvojom prvom prispevku...

hancazivocich
21. pro 2010

@valika_val - je to dlouhé období - nám momentálně ,,jdou" nějaké zuby - vypadá to na kombinaci špičáků a posledních stoliček - ale pořád nevykoukly... No - plus mínus 14 dní na ránu - přesně jak popisuješ, pak jedna, dvě noci lepší a znova... No, myslím, že by už mělo u vás něco vykouknout - dva měsíce je dost - každou noc?

Když je nejhůř, tak dám nurofen - pokud usne ,,v klidu" a vzbudí se např v jednu a začne jančit, tak jí ho dám... Pokud se vzbudí, ale kníkne a po dudlu spí a vzbudí se až za hodinu, za dvě, tak to nechám být...
A nemá ke všemu noční můry? Mně se ptala dr. - pokud je to náhlý záchvat těžko ztišitelného pláče a má zavřené oči - noční děsy?
Diazepam bez porady s dr. bych v žádným případě nedávala! My ho měly při šesté nemoci - při 39... Ale jen na doporučení dr.
Shrnu to :
část radi homeo,
nurofen,
maže dásně,
čípky
atd....

A obrnit se trpělivostí

ined77
21. pro 2010

@prchalka 🙂 ..ale to víš že jsi nám chyběla 😵 .
ty boby...no já jsem z toho taky vždycky hotová, ale dávám to za vinu těhu 😎 😀 .naštěstí teda tady v podstatě žádné kopce nejsou..teda jsou...je kde bobovat, ale na myslím na cestování..naštěstí 😅 .
krásné fotečky čorí 🙂 ...no a co myslíš..kde je výdej, musí být i příjem 😉 😀 .matýnek by taky šel po krabici s cukrovím, to ti garantuju...leda by tam bylo nějaké auto, které by přebilo jeho zájem 😅 .

jo a co se týče matýnkovi výšky ..tak že ho včera přeměřím.postavím ho zádečkama k té skříní na které je nalepený metr s krtkem..měřím, čumím, vrtím nevěřícně hlavou...jen 85cm??? 😲 😅 ..nezdá se mi to samozřejmě..kalhoty má 92 a jsou mu akorát..no já blbec tam ten metr nalepila samozžejmě špatně...má to být 50 cm od země, jenže ne od konce toho metru, ale samozřejmě od poslední risky 😔 😀 .
takže milé tety měříme rovných 90cm 🙂 .jsme malincí??? 😨 😅 🙂

@gina333 🙂 ...držím moc palečky ať loučení není až moc smutné 😵 .aspoń že zase přijedem brzy po novém roce 🙂 .
natálce také přejeme vše nej nej nej 😵 !
je super, že máš kolem sebe velkou rodinu..to pak člověku je hnedka líp 😵 .

@hancazivocich 🙂 ...jéé, dědeček 😢 ..to je mi moc líto a zrovna teď pár dnů před štědrým dnem ☹ ....
kikču už nekomentuju 😀 ...to je prostě paráda 😀 .
jsi mi připomněla s tou troubou 😅 ...matýnek strá babičce do pračky pořád nějaké laky na vlasy a pod...doma to nedělá, protože máme vrchní plnění, takže u babi, která má plnění boční se v tom vyžívá 😅 .a že teda před každým praním musí pračku prohlížet, ale že zatím nikdy nezapomněla 😎 .a zrovna při pečení dopoledne se o tom bavíme, pak jdeme s matýnkem domů, babi že zapnula pračku a za chvilku prý rachot jak cosi..tak to honem vypnula a mates jí tam prý narval nějaké spreje, ale někam do boku, že to nebylo vidět 😅 .no naštěstí se nic nestalo a pračka zůstala celá, ale bylo matýnkovi asi 1 rok a byli jsme na návštěvě u švagrů....a malý měl zrovna takové to období kdy ho zajímaly všechny kabely, ovladače, tv , dvd video a pod.no tak jim tam párkrát po sobě zalupal knoflíkem u tv a tv už se nerozjela 😔 😅 ...sice švagr byl myslím i rád...už dlouho mluvil o nové televizi, ale přeci jen no 😅 ...bylo to takové blbé že 😎 .

@lehna 🙂 ..no tak to je dobré teda s tou zubařkou 😕 😖 ...to bych jí věru poděkovala 😝 😅 .
na záchodě pravidelně usínal švagr 😀..jsem si z něj vždycky dělala srandu, že na narozky dostane kompas, aby trefil zpátky do ložnice 😀..ovšem tam byla výhoda, že takhle usínal doma 😅...
jooo alkohol...těžká rána opilcova..nebo-li po ránu po ránu, mokrý hadr na tlamu 😀.

@anta 🙂 ... 😅 ...já a kliďas? 😅 ...spíš si někdy připadám jako největší nervák pod sluncem 😅 .
ono to pak jak to popisuju je už takové jemnější, ale v některých chvilkách teču jako děravý kýbl a fááákt mám sto chutí nadělat z matýnka tři malé 😠 😀 .(to bych si pomohla že 😀 )...
no néé, fakt to první těhu bez prcka je pohoda...teda pokud nejsou nějaké problémy 😉 , ale s tím prckem je to někdy opravdu záhul 😝 ...když vzpomenu na matovou jak ji šimonek proháněl denně někde po těch kotárech 😕 , joj 😅 .
jo a TM 😀 ..to je agent 😀 .můj expřítel kdysi takhle jezdil až do rána 😔 ..já teda mezitím obvolávala nemocnice 😅 ...

a matýnek umí další slovo...díky mně 😎 ...do žiti 😔 😅 ...mi to ráno jaksi ujelo no a nezopakovatel to po mně hned? 😅 .už si musím začít dávat na tu papulu majzla 😀 .
jo a dnes jsme mu vysvětlovala rozdíl mezi mikulášem a santa clausem 😀 ...protože jela tv a v ní nějaký film a matýnek pořád že je tam mikulkáš 😅 ...a santa od matýnka zní nějak jako sa ntakluš 😀 .a dnes při kouzelné školce mi vyloženě skočil na klín 😀 ..byla tam nějaká ladovská pohádka o čertech 😀 ...to byl skok a pak ani nedutal 🤐 😀 .

ined77
21. pro 2010

@valika_val 🙂 ..ježiš diazepam nééé 😕 😀 .
tak jak píše hanca...nejlépe zkusit nějaké to homeo...v lékárně určitě poradí 😉 .chamomilla, čípky viburcol....
pak nějaký ten gelík na dásínka, ale...prostě pokud je maličký citlivější, tak 100% nezabere asi nic..nezbyde než to přečkat..ono se to věkem určitě maličko ustálí, ale nechci strašit....u nás většiny se děti budívají tak nějak pořád 😒 ...zkrátka jsou děti ,kterým zoubky vyjdou a maminky ani neví jak a pak jsme my 😅 😀 .

hancazivocich
21. pro 2010

@ined77 - joo, taky už jsem říkala, jak mi Kika pomáhala a hodila mi mezi bílé plínky tatínkovo červené triko od pyžama 😠
Hm, televize? My máme tiskárnu a bylo v ní vše - od ponožky až po banán... A rádio - urvala z něj nějaký káblík - taky dohrálo...
A na otázká - co tam děláš? Odpověď - šoubuju - to dycky letím a čekám, co uvidím.... Většinou v ruce buď šroubovák, nebo přiborový nůž a něco štěluje..
A nebo - pomáhám - to mám taky dycky strašnouuuuu radost-už mám po mixéru - dělala si z něj vláček, chtěla s ním jezdit po zemi a vypadl jí z praciček 😠 A prej - hapalo.. Jé - šoubek! Grrrr
A tuhle přilítla a žima.. Tak jsem jí dala tričko a nic... Pak jdu a pod lednicí lavor vody - madam otevřela mrazák (žima) a nechala ho pootevřený.. Grrrr

ined77
21. pro 2010

@anta 🙂 ..to je honzík šikulka 🙂 .mně se udělalo dnes šoufl dopoledne a fakt jsem si musela chvilku lehnout, ale matýnek mě nechal asi celé 3 minuty než po mně začal lozit, sedat mi na hlavu a slintat do ucha 🙄 😀 .
tak jsem mu sežrala jakousi sušenku co měl na stole a bylo to lepší 😀 .

@prchalka 🙂 ..a co čteš? 🙂
já teď když už čtu, tak pořád knížky které už znám 😅 ...na nové raději ani nepomýšlím 😀 .

hancazivocich
21. pro 2010

@ined77 - My 😀 😀 No, něco jako ..... jinej druh - aspoň já si tak občas připadám..........
Včera jsme po těch nervech s dědou hodili tátu dom a šli chvíli k našim. Malá tam drandila chvíli na odrážedle, zakopla o práh a spadla bříškem na sedátko.. MP to neviděl, ale slyšel mě syknout a už se řítil k ní.. Začla brečet... Tak jí uklidňoval a máma zhnuseně - a to je přesně to, co dělat nemáte. Vůbec si jí nevšímejte.. Jo, ale copak to jde? Dyk se jí něco mohlo stát, že? MP taky vylítl - že se lekl, že si vyrazila dech - to byl skok!

hancazivocich
21. pro 2010

@ined77 - taky čtu pořád dokola ty samé knížky...

Hm, jak u nás - vyleze na mě, sedne si a začne mlaskat - jako že jede na koníkovi 😠

ined77
21. pro 2010

@hancazivocich 🙂 ...jejda, tak to je matýnek asi ještě v klidu proti tomuhle tornádu 😀 .
já šílím když mi chce zapínat myčku 😠 ...nedávno, jak jsme byla v tom tescu, jsem odjížděla a jela myčka...dala jsem pokyny MM co pak s ní a že jo, že chápe.a pak mi volal, že myčka teda dojela a že za chvilku doběhl matýnek a prý šikulka 😀 a už jen slyšel zase napouštět vodu 😀 ..tomu říkám úspora 😀 .já mu říkala...až to dojede, VYPNI TO, ale otvírej až tak za 15 minut.ona dojela, ale MM čekal těch 15minut..bez vypnutí 😝 .
mně teď kterýsi den pořád běhal matýnek rozjařený od ucha k uchu, vždycky bylo slyšet dveře a zase to jeho dupkání a smích...našel záchodovou štětku a čistil hajzlík 🙄 😔 😀 ...voda samozřejmě všude..jsem myslela, že ho roztrhnu 😠 😀 .
a šroubovák?..já mu vždycky říkám..hlavni se nepíchni do očička!a co udělá on?začne se píchat do oka 😝 ...tď jak nám dělali tu kuchyń, to bylo něco pro něho 😅 , ale známý to nesl dobře 😀 .

ined77
21. pro 2010

@hancazivocich 🙂 ..to dělá tatínkovi 😀 .mně dřív taky, a i by ještě kolikrát rád, ale to mu jaksi dovolit nemůžu že 😀 .
otoč se na bříško, je to dobrá masáž 😀 .

jako já se taky snažím nevyletět hned kvůli každému zakopnutí, ale pokud vidím, že to bylo škaredé nebo to vůbec nevidím, tak taky běžím utěšovat a zjišťovat o co jde...už se mi i stalo, že jsem myslela že to jako NIC není a měl v pusence krev...to člověk prostě nikdy neví ☹ .neříkám že mu to budu foukat hodinu, ale dělat že to nevidím, to není můj šálek kafe teda 😖 .

valika_val
21. pro 2010

dentinox, viburcol nezabera. nemyslim, ze je citlivejsi, skor je silnejsi a nepomoze mu len tak lahko nieco.
chory este nebol, len nadchu mal - odo mna. inak pohodicka. lozi, stoji, sedi, strasne sikovny je, hyperaktivny, nepolezi. strasne reve ked musi lezat, ked ho prebalujem a obliekam, zlosti sa. inak nie je ani mojkadlo, len by sa stale obzeral, vsetko riadil a niekam liezol, co najdalej odo mna 🙂 a je velky smejko, pohodak, rehoce sa stale - pokial ma VOLNOST 😀

tak ostava uz asi len ta trpezlivost, co problem nebude, len ja nemam viac sil. a kedze kojim, ani poriadne sa vyspat nemozem, lebo sme s malym ako siamske dvojcata 😀

hancazivocich
21. pro 2010

@ined77 - právě. A u nás, když jí řekneš, že je to dobrý a pofoukáš, tak je to rychlejší, než kdybys to ,,nechala" být... Což já ale stejně nenechám...
Tohle není masáž - to už je mučírna - páč když ti tam hopsá taková tarantule, tak je to.. 😝 😝
Jo, včera mi donesla panenku a ručičku zvlášť - prej splavit - tak jsem to tam nějak... nandala - nejsem technický typ... A zkoumá panenkám očička a mně pak taky dloube - no, mý nervy...

S tou štětkou 😅 😅 Mně udělala to, že se vesele koupe, já se otočím pro osušku a takový plesknutí - stáhla ručník, namočila ho a hodila před sprcháč 😠 😖 Nebo kelímkuje vodu z bazénku na podlahu.... To bych ji uškrtila.. A pak řve - bacha - klouže to! 😠