Tehuľky s PCO. Pridajte sa

ededik
21. kvě 2008

Ahojte babuľky,

rozhodla som sa znovu založiť túto tému z veľmi prostého dôvodu: Myslím si , že nás je veľa a ešte viac tých, ktoré sa o bábätko snažia a zároveň majú syndróm polycystických vaječníkov.

Tu je môj príbeh:

O bábätko sme sa chceli snažiť najprv prirodzene, bez liekov, ale môj doktor mi hneď oponoval, že síce by to bolo možné, ale málo pravdepodobné, že by sa nám to podarilo. Povedal, že moja diagnóza znie PCO syndróm a týmto stavom /ak sa to dá tak nazvať/ trpí 5% žien. Príznaky som mala typické pre PCO: Veľmi nepravidelnú mrchu /niekedy sa jej uráčilo prísť po 3 mesiacoch/, troška viac ochlpenia, nejakou veľkou nadváhou som nikdy netrpela, ale to len vďaka môjmu manželovi, ktorý je taký akčnejší typ, takže som sa takým typom stala aj ja. 🙂

Začala som teda brať clomexhal na rast folíkov, merať bazálnu teplotu, lenže v tomto smere som bola ešte dosť neskúsená a aj keď nám doktor presne doporučil snažilkovské dni, aj tak sa nezadarilo.
Po 7mich mesiacoch som prešla na merfotmin. Je to liek, ktorý keď počujem, tak sa mi stavia husia koža.
Tie ktoré ho berú asi vedia, o čom hovorím. Na začiatku mu bývalo z neho strašne zle, schudla som 5 kíl, ale potom sa to zlepšilo. Keďže ani tento liek mi nezabral /aj keď som vybrala len jedno balenie a až potom som zistila, že to treba brať dlhodobejšie/...Poslal ma doktor na hysterosalpingografiu, aby sa ubezpečil, že mám priechodné vajcovody. Dosť nepríjemné vyšetrenie, ale dalo sa. Keď som tam ale ležala, iný doktor ma prehovoril, aby som išla na laparku. Mala som na rozhodnutie 5 minút, ale aj tak som si povedala, že do toho idem.
Laparku mi teda robili v 08/07 a s tým aj drilling vaječníkov, ktorý mi veľmi pomohol.
Po nej som mala cykly /podotýkam bez liekov/ priam ukážkové, 28 dňové, ale znova bez úspechu. Keďže mal môj doktor veľmi dobré skúsenosti s metforminom, znova mi ho nasadil.
Neviem či kvôli tomu lieku, alebo kvôli tomu že už ubehlo dosť času od operácie, sa mi začali cykly predlžovať.
Cyklus v ktorom som otehotnela by mal 40 dní..a ovuláciu som mala až v 24 DC !!! Teraz s odstupom času mi to príde až komické, pretože doktor bol v ten cyklus strašne sklamaný, pozeral ma sonom v 12 DC a žiaden folík nevidel. Tvrdil, že to nechápe, prečo mi ten liek nezaberá.
O pár dní sme išli na dovolenku do talianska...a odtiaľ sme si doniesli ten najkrajší darček... 😵
Keď som u doktorovi utekala s pozitívnym testom, nechcel veriť vlastným očiam.....
Vysvetlenie bolo jednoduché, folík tam nemohol vidieť, pretože som v mojom prípade išla na sono veľmi skoro.
No a môj manžel ?? Jemu som to povedala až po týždni /uf...veľmi dlhý týžden to bol/...ale chcela som ho prekvapiť na naše 6. výročie svadby....
Prekvapenie bolo teda obrovské a tešil sa ako malý chlapec.

A ak by si toto prečítala aj nejaká pco snažilka, tak jediné čo doporučujem je to, aby verila vlastnému telu, a v neposlednom rade merala BT.
Mne meranie veľmi pomohlo, pretože ku koncu som tie cykly mala všeliaké, preto len na základe zvýšenia Bt som vedela, kedy ovu bola. Ja som bola zaregistrovaná aj na fertillity a aj na wunschkiner.

Teraz som momentálne 11tt, zajtra idem k doktorovi, tak dúfam, že všetko bude ok.
Verím, že Vás môj príbeh povzbudil....a celkom by som bola rada, keby sa ku mne pridali aj ďalšie PCO tehuľky.... 🙂

giuli
17. zář 2008

ďakujem katuli..takéto prekvapká Vám robí ujo doktor?...
viem si predstaviť tvár manžela a to zneistenie,chlap sa proste nezaprie 😀

katuli
17. zář 2008

giuli ... to sme boli v 16tt v gynfive ... manzel mimisa dovtedy nevidel na sone, a mal akurat narodky, tak som mu dala take male prekvapko ... no a tam nam lekar povedal, ze to bude chlapec a ze si je tym na 100% isty ... to si mala vidiet potom toho mojeho, obvolal svojho braacha, mamu a neviem koho este, aby sa pochvalil, ze bude mat syna ... no a vcera sme boli v poradni a moja gyndoska mu ukazovala babo na uzv a sa spytala, ci chceme vediet pohlavie, a ze to bude podla nej baba, ze sa jej tak zazdalo, ale ze si nie je ista, bo mimis mal prekrizene nohy a neukazal sa az tak dobre ... no si ho mala vidiet, co mu dala do ruky vytlacene obrazky zo sona, tak mu skoro vypadli 😀 a moji rodicia si z neho robili potom srandu, ze nooo .... aby to neboli dvojky, ze minule sa ukazal jeden mimis a vcera zase druhy mimis ineho pohlavia 😀 som sa vazne smiechu nezdrzala .... no paradicka ... takze o styri tyzdne sa snad prcek ukaze v plnej paradicke a snad uz bude manzel ukludneny ... aj ked ja to tak nejako viem, ze to bude chlapec .... snad ma moje vnutro nemyli ..... 😉

levik82
17. zář 2008

Podla mna katuli ked vam na 3d povedali chlapca tak to chlapec aj bude. V tomto je 3d spolahlive - zevraj az na takmer 100%, takze utes manzelika 😉
Mam jednu kamosku ktoru tak oklamali 🙂 a tvrdili jej ze bude dievcatko, obaja sa tesili a kupovali cervene satocky a v 30 tt jej povedali ze chlapec 🙂 Ale ona zase nebola na 3d, iba na 2d. Ty ked si bola uz na 3d nerobila by som si teraz nejake "nadeje" ze to bude dievcatko...

ededik
autor
17. zář 2008

Giuli, aj ja som si poplakala, keď mi doky povedal: Tak toto čo sa tak hmýri je srdiečko...Nechápala som to, to bola ešte len taká machuľka a už mu bilo srdiečko.... 😀

Katuli - ja už mám diab.testy za sebou, ale žiadna cukrová voda, ja som išla na krv nalačno, potom som sa normálne najedla a o 1 a pol hodky mi zobrala znova krv a z prsta...Takže v poho....

Aha levicek, tak ok...A koľko si pribrala ??? Ja sa teraz zamýšľam, že asi by som sa mala znova zazelenikovať a zaovocíčkovať, lebo 8 kg je už tak, že nie zlé ale troška pozor, pozor... 😀

levik82
17. zář 2008

Naposledy ked som sa vazila mala som plus 8. Dnes som sa chcela odvazit lebo ze ked idem na tu poradnu, ale nejak som zabudla a ja sa stale nalacno, takze teraz by to bolo uz skreslene. Takze zajtra sa odvazim a dasm najnovsi udaj 😉

ededik
autor
17. zář 2008

Môj ty kvet, no tak ty sa teda držíš.....Ja už som ťa váhou predbehla...hihihihi.... 😀

levik82
17. zář 2008

No, mas tolko ako ja, takze nepredbehla 😉 S kolkymi si zacinala? Ja okolo 55,5. Ty na tom s vahou vobec nie si zle. Ja sa skor cudujem ze ja mam len tolko plus. Som myslela ze budem ako bubon, kedze moja mamka pribrala so mnou vyse 20 kil...

katuli
17. zář 2008

levik .. ja si ani nejako nerobim nadeje na dievcatko ... ja som spokojna ci to bude chlapec alebo dievcatko, hlavne, aby bol prcek zdravyyy ..... 😀
ededik ... mne uz lekarka dala aj recept na glukozu, takze sa tomu nevy hnem, ale kedze som to podstupila uz minuly rok v decembri, tak viem, co ma caka a kedze sladke mi nevadi, tak by som to mala zvladnut, aj ked, teraz v tehu moc sladke nemusim .... no uvidime, zvladli to ine babule, zvladnem aj ja ... iba sa trochu presladim 😀

ededik
autor
17. zář 2008

Ale predbehla, však ja som len 28tt.... 😀 Začala som s 57 kg.
Ale zajtra sa chystám na cvičenie s tehuľkami...
Jáj...ozaj musím zavolať, či vôbec nejaké bude...

levik82
17. zář 2008

Ededik nikdy nevies, mozno sa teraz dlho nepohnes s kilami 😀 No dobre, to som asi prehnala... hehe Takze ja sa vazim zajtra rano povinne. Mam inak uz vypisany papier na ten monitor do nemocnice, mam sa tam hlasit zajtra rano. A poobede s vysledkami k lekarovi. Zase sa nabeham. Nie a nie aby som doma sedela. Takeho dna sa asi ani nedockam! Uz ma to asi pomaly nebavi... 😒
Katuli ja som tu glukozu vypila v rekordnej rychlosti. Az sestricky sa cudovali ze aka som rychla. Ze väcsinou sa maminy trapia s tym neviem ako dlho. Ja som si povedala ze to fajne exnem nech to mam cim skor dolu krkom. Najhorsie bolo potom to cakanie... ☹ Ale tiez som si hovorila, ze zvladli ine, zvladneme aj my. A tak aj bolo 😉
Inak na poradni bolo vsetko ok. Doktor mal ale dnes zly den, resp. vela ludi, takze to bolo iba ako na beziacom pase. Prietoky zevraj pravidelne a hrdlo uzavrete. Uvidime co nam povedia zajtra...
ahojky zatial

ededik
autor
17. zář 2008

Hihihi...však ešte môžem pribrať 5 kíl...no, tak to nie je také zlééééé.....
Sranda, ja som cukrovú vodu nepila...Fakt to záleží od doktora, aké postupy sa mu osvedčili...

levik82
18. zář 2008

Asi hej - s tou cukrovou vodou...
Ja som prisla z monitora nedavno. V pohodicke. Maly bol lenivy, nechcelo sa mu hybat, ale inak vyzera byt vsetko ok. Ideme zase az buduci stvrtok.
Som nejaka unavena ci co. Asi sa pojdem vyvalit pred telku trochu. Mozno pospim.

ededik
autor
18. zář 2008

No a mňa bolí hlavena, hm...už ma dávno nebolela... 😖
Ale idem domov skôr z roboty, hip, hip huráááá !!!!

levik82
18. zář 2008

Tak si aspon oddychnes trochu. A ta hlava moze byt aj z pocasia. A asi aj bude. Mna vcera cely den bolela a dnes sa tiez citim ako ovalena.

zuzuza
18. zář 2008

Ahoj holky, nejprve vás chci pozdravit a popřát vám, ať se máte dobře, a snad se tu někdy potkáme a už tu zůstanu🙂, chci se vás zeptat, včera mi doktorka volala ohledně HP a byla nadšená, že se mi moc zlepšil od minule, že mám hodnoty perfektní, takže se zlepšil i testosteron i LH....., byla jsem na utz 13. dc a folíky byly 10mm, ale ovu prý by ještě později mohla být, tak jsem zvědavá, na jednom vaječníku už je málinko cyst a na druhém se ty pod povrcehm zvětšují, tak nevím, jestli je to dobře nebo ne, myslíte, že tím, že se mi zlepšil ten HP se už moje nemoc lepší? Že mám naději? já myslela, že když je HP v pořádku, že se pak pco zlepší a dá se líp otěhotnět, ale teď jsem zase zjistila, že některé holky mají HP v pořádku a stejně mají pco a nejde jim to, moc se omlouvám, že sem lezu, ale prosím můžete mi říct váš názor?

giuli
18. zář 2008

ahojte....u mňa hrúza,dostala som zápal vonkajšieho zvukovodu,trpím jak hrom,zvýšená teplota...nič mi nevie doky dať,tak sa trápim,noc bola utpením,také bolesti ucha som ešte nezažila...dúfam,že dnes sa mi podarí dačo pospať ☹
zuzuza...supééér,že sa to zlepšilo....teraz sa zadarí,uvidíš 😵

ededik
autor
18. zář 2008

Ahoj giulíček, to ma mrzí...Bolesť to musí byť riadna....A nemohla by si aspoň paralen..??
Mňa zo začiatku bolievala strašne hlava - keď sa to už nedalo zniesť tak som si capla 1/2 tbl paralenu...
Konzultovala som to s lekárnikom - že to si kľudne môžem dať....

Zuzi, ja som napr. mala hormonálny profil dobrý, len zľahka zvýšený testosterón a PCO mám....
PCO sa nedá vyliečiť, dá sa len vhodnou liečbou telo nastimulovať, aby došlo k zdarnému otehotneniu.
Ale to, že máš folíky 10mm je veľmi dobré, teraz je dôležité aby nejaký zdominantnel a začal rásť, aby bola z toho ovu... 😀 Meraj BT, podľa toho to budeš vedieť....

zuzuza
18. zář 2008

edediku a myslíš, že se to tedy u mě ubírá dobrým směrem? Budeme mi to k něčemu, když mám ted hormony v normě? já to brala jako velký úspěch a moje mudr. byla nadšená, tak nevím, teď jsem z toho nějak zmatená:(

ededik
autor
19. zář 2008

Ideš ešte o pár dní na ďalšie sono ???? Podľa toho sa predsvedčíš.....
Každý človek je individuálny, čiže to , čo môže platiť u jedného, nemusí u druhého 😕
Ale áno, v každom prípade si na dobrej ceste.. 😀

giuli
19. zář 2008

ahojte...edi,capla som si paralen,ale u mňa je to jak keby som si dala iba lentilku,no aspoň dačo...táto noc bola o niečo lepšia...včera mi jeden krčiar-homeopat nasadil homeopatiká,povedal,že tieto zápaly sú spôsobené hormónmi,ktoré som užívala a v tehu sa to zvykne zhoršiť,vraj to nie je prievan,normálne som bola prekvapkaná,prvá otázka hneď bola,či som sa neliečila na neplodnosť,sila...
zuzuza,edi má úplne pravdu...uvidíš,že folíky krásne porastú...pri PCO je na začiatku 10mmfolík veľmi pekná hodnota,za pár dní sa môžte snažiť... 😵

zuzuza
19. zář 2008

Holky, děkuju vám, moc jste mě podpořily, už na další utz nejdu ale př. měsíc beru clostil 3x1 denně, a na utz půjdu až 15. dc, no včera a dneska jsem 16. a 17. dc a ráno jsem vždy měla trošku toho plodného hleníku, ale jen malinko, tak jsem zvědavá, jak na tom ted budem pracovat, protože jedem na chatu dnes, kde bude asi 20 lidí a spát po 8 v pokojích heh, takže si ani nebudu moci změřit teplotku:(, ach jo, jsem ráda, že myslíte, že folíky 10 mm už něco znamenají, moje mudr. mi totiž řekla, že clostil nezabral:(

levik82
19. zář 2008

Hlavne optimisticky mysliet zuzana a ziadne negativne myslienky. Niekedy sa aj doktori mozu seknut a zadari sa skor ako si myslia oni... 😉

ededik
autor
19. zář 2008

Noo...denný prírastok folíka býva zhruba 2mm /ale môže byť aj menej/...za predpokladu, že folík musí mať aspoň 20mm - tak ovu môžeš čakať najskôr za 5 dní..
Niekedy sa aj lekári mýlia, aj oni sú predsa len ľudia, pamätám si ako môj bol na 12DC strašne sklamaný, že nevidel žiaden dominatný folík... Ale on si koťuha narástol, na 24 DC bola ovu a z nej naše zlatíčko, ktoré mám zatiaľ v brušku.. 🙂

zuzuza
19. zář 2008

Holky, já se snažim myslet pozitivně fakt jo, ale já teď právě nevím, jak to mám udělat, dnes jsem teda 17. dc a od 20. dc do 25. dc mám brát 2x denně proveru, jindy ji beru už od 17. dc ale mudr. mi řekla, ať si ji teda vemu tentokrát až od 20. dc, což je v pondělí, ale jestli ovu do té doby nedojde, tak ji tím zablokuju, tak asi počkám a vemu ji až 22 dc a budu ji brát do 22 dc, nebo ji mám vzít až 23. dc a brát do 28. dc? To bych doktorce ale nemohla říct, je to moje velmi vblízká známá a asi by byla naštvaná, že si léčbu ordinuji sama.

giuli
19. zář 2008

zuzuza,ono by ti mali proveru nasadiť po ovulke,myslím,že ovu môže byť aj neskôr a skutočne sa môže stať,že ju tým zablokuješ...ja by som jej zavolala a spýtala sa či by si mohla prísť ešte na folikulometriu a zariadila sa podľa toho ako folík narastie...

zuzuza
19. zář 2008

jenže já ji mám právě guily asi 50 km od bydlištěb a už se k ní tento měsíc nedostanu z práce mě už nepustí, mám toho teď moc, 2x se tam chystám až př. měsíc. Ale guily, dívej, mám si teda tu proveru vzít až třeba ten 23. dc a brát ji jen 5 dní, nebo ji brát celých deset dní, protože kdyby náhodou došlo dejme tomu 22. dc k oplodnění a já brala proveru jen 5 dní a za tři dny by měla přijít ms a pak hend stimulace, tak by to ten plod clostil mohl poškodit ne? Protože normálně beru proveru deset dní a pak mám 13. den ms a 18. den stimuluju, takhle bych brala jen 5 dní proveru, 8. den by byla ms a 13. už zase stimulace, tzn. rozdíl 5 dní tak nevím:(

giuli
19. zář 2008

to,že by si dostala MS by vylúčilo tehu ..na Tvojom mieste by som počkala dlhšie,ja som mala tiež ovulácie cca na 27DC aj po clostile a duphaston som v tom prípade nasadila až neskôr,nič s tým nestratíš,akurát si posunieš trošku cyklus,meriaš BT?

zuzuza
19. zář 2008

Ano měřím, jen tento víkend nemám možnost měřit, tak já počkám a pak si dám proveru a budu ji brát těch 5 dní, pokud by vajíčko bylo oplodněno a já pak začla brát tu proveru, tak stačilo by těch 5 dní na uhnízdění? Jestli se třebas nemůže stát, že by se vajíčko uhnizďovalo, já mezitím měla ms z provery? No nic nebudu vás s tím zatěžovat holky, prostě si tento cyklus vemu proveru tak 23. dc nejpozději a příští měsíc se domluvím, že bychom to nechalí třeba do 30. dc a pak pokud by ms nedošla tak bysme píchli agolutin, stejně mi pak doktorka chce dát na tři měsíce HA:(

ededik
autor
19. zář 2008

Zuzi, ja by som to spravila takto:
Pekne meraj teplotu, tento víkend nemusíš a pokiaľ budeš mať zvýšenie teploty, vieš že ovu bola a deň na to si zober proveru. Podotýkam ale, je to len môj názor a nemusí byť správny.
No a provera bráni len v ovulácii, keď je po nej, tak už nebráni v uhniezďovaniu, to sa neboj.

zuzuza
19. zář 2008

Asi ano edediku, taky bych to tak viděla a počkám do 23. dc a když nic, tak ji začnu baštit a příště se domluvím s mudr., že pokud 15. dc už budou nějaké větší folíky, tak že to necháme a pak si kdyžtak píchnu agolutin, kdyby ovu nebyla nakonec a mrcha nepřicházela, ne? A hotovo, tak budu mít dvakrát delší cyklus, no radši to, než by měla být ovu a zablokovaná, jinak teda nevím, mám pocit, že když jdu na wc tak mám ten hlen plodný, ale jen ráno a pak během dne jen málinko, tak třeba to je předzvěst ovu, uvidíme🙂