Církevní gymnázium. Jaké máte zkušenosti?

24. kvě 2023

Hezké odpoledne,

syn se dostal na církevní gymnázium. Měl z toho radost, ale tu mu začaly kazit reakce okolí. Většina reaguje tak, že to vypadá, že jsme mu zkazili život.
V okolí samé negativní reakce, jak to můžeme dítěti udělat? Proč taková škola, když si mohl vybrat běžné státní gymázium, kam se taky dostal.
Nejsme věřící, ale škola se mu líbila přístupem ke studentům i atmosférou, proto si ji zvolil.
Jste tu někdo nevěřící a máte děti na církevním gymnáziu a případně i jiné škole? Je to opravdu takový přešlap?

veruuu_kubesovic
29. kvě 2023

Já bych si z toho "trable" nedělala, chtěl tam jít = dostal se 🍀👌🍀
A že tam je název "cirkevni" ho přeci ještě nenutí, aby se z něj hned stal farář 🤔 kašli, co si o tom myslí ostatní a gratuluji k přijetí...

maciceksta
29. kvě 2023

Znám tři holky, co tam chodily, všechny teda asi křtěné, ale nejsou to ty věřící, co chodí pravidelně do kostela, spíš myslím, že nikdy. Všechny mají skvělou kariéru, jsou úspěšné a spokojené. Na církevním gymplu je nikdo netýral ani nezneužíval, jak někdo tady bere jako automatiku. Gratuluju k přijetí a uživejte si to se synem, že je to podle vašich představ, nenechte si nic kazit předsudky!

andelka
29. kvě 2023

@sarkoc taťka teda zabodoval 😁
Gympl 8 letý ne proč? Já třeba naopak lituju,že jsem to tehdy ani nezkusila. Nakonec jsem šla na 4 letý.

blondynka400
29. kvě 2023

@andelka a v čem si myslíš, že je 8 letý lepší než 4 letý? Já mám tedy 4 letý, na vysoké bylo velké procento lidí z víceletých (ač za mne jich bylo v Praze pár), ale rozhodně nebyli lepší nebo neuměli něco víc, než já....

sarkoc
30. kvě 2023

@andelka zpětně mi gympl přijde fakt k ničemu, radši bych se bývala šla něčím vyučit...vystudovala jsem levou zadní, o to nejde, obor VŠ nám lukrativní, ale tím, že mám malé děti a chci se věnovat jim, myslím si, že minimálně do 10ti let nejmladší se do oboru nevrátím a otázka je jestli pak vůbec....a vlastně nic jiného "neumím", praxe skoro nula. Kdybych se vyučila, po matuře pár let praxe, jsem na tom líp a to i finančně. Ale to je čistě můj pocit a hlavně blbost...věděla jsem, že děti chci, že je chci brzy a stejně jsem studovala. Pokud budou děti chtít, nebudu jim to rozmlouvat, ale pokud se mě zeptají na radu, určitě jim dlouhé studium nedoporučím 🙂 obzvlášť pro to, že jsou to holky a tudíž pravděpodobně mámy.
Mám okolo sebe dost vysokoškoláků, co mluví podobně a to i chlapi. Švagr zajímavý obor, 5 jazyků, 2 roky studium v zahraničí. A přesto říká, že zpětně se měl vyučit s maturou a třeba od dvaceti už být schopen vydělat, spořit a něco našetřit pro rodinu atd. Že těch 5 let na škole mu už nikdo nevrátí.
Tak proto jsem psala, že gympl za mě už ne, nejen osmiletý, jakýkoli 🙂 Ale nechci tu vyvolávat nějaký rozepře, je mi jasný, že většina smýšlí tak, že vyšší vzdělání je nutnost apod

terulin
30. kvě 2023

U nás je církevní MŠ - ZŠ i gympl brány jako prestižní školy se super pověstí a většina studentů bude nevěřící (aspoň podle rodin, které znám a mají tam děti), je teda fakt, že všichni jsou povahově takový klidnější a přemýšlivější, éra jdou spíš na státní. Ale rozhodně to není ani stigma, nebo něco nad čím se pozasatvit.

kamino
30. kvě 2023

U nás se ze třídy dostalo na víceletý gympl 5 dětí - dvě šly na Církevní v Praze, ani jedna rodina věřící není, ale moc se jim líbil přístup a atmosféra školy.. nenechala bych si kazit radost..

andelka
30. kvě 2023

@sarkoc no vidíš, a můj muž je vyučený , pak udělal maturitu, na VŠ bohužel nešel,jednak si myslel,že by na to neměl ( což si myslím,že měl), jednak měl dítě a musel vydělávat ( ne se mnou,já studovala až do 26). Takže on naopak chce,ať děti jdou na maturitní obor ( jedno už si prosadilo učňák a podle nás je to pořád prostě škoda a blbost) a pak VŠ,když na to budou mít.
@blondynka400 no, my jsme mrkali na drát a třeba já jsem se neuměla ani učit. Ani jsme nebyli tak dobrý kolektiv.

blondynka400
30. kvě 2023

@andelka kolektiv s tím podle mne nemá nic společného. To je spíš náhoda, jací lidé se sejdou. A v gymplech jsou dost rozdíly bez ohledu na to, na kolik let jsou. Hlavně ty v menších městech obvykle moc úroveň nemají. Stačí se kouknout teď na výsledky, kolik bodů bylo potřeba v Praze a v Středočeském kraji a kolik jinde.
Jinak já se učit též neuměla, ale proto, že jsem to nepotřebovala a stejně by to bylo i na víceletem gymnáziu. Stačil semestr a zvládla jsem to.

kamino
30. kvě 2023

@blondynka400 Obsazenost gymplů v Praze má několik aspektů - 1) Co si budeme, v Praze se asi největší koncentrace vysokoškolsky vzdělaných lidí a tady se snoubí genetická výbava s ambicemi. 2) Počet obyvatel Prahy a okolí stoupá a počet škol zůstává téměř stejný. 3) Kvalitní gymnázia mohou být i mimo Prahu, mohou mít kvalitní učitele, ale vzhledem k demografickému vývoji musí snížit nároky, aby vůbec naplnili třídy - je to smutné, je to tak.. Praha luxuje mozky z celé republiky - kolik lidí, co zde studuje VŠ se vrátí domů?

autor
30. kvě 2023

@blondynka400 gymply i mimo Prahu jsou dobré, ale priznejme si, že tam není takový přetlak, takže hodně rodičů neřeší přípravu, takže pak i jedničkáři mají doslova "pár bodů". Když jsme byli na přijímacích zkouškách, tak tam dost rodičů hlásilo, že nikam nejezdili a učili se sami doma. V Praze by ty děti neměly šanci, sem se dostaly.

kamino
30. kvě 2023

Ano, ale proč? Ty děti dřou minimálně rok, aby se dostaly, ale nevypovídá to tolik o jejich inteligenci, ale o píli a případně finančním zabezpečení rodičů... Proto Praha je úplně v tomto mimo ten přetlak je velký. Mimo Prahu se to zas tolik nehrotí.

blondynka400
30. kvě 2023

Neřekla jsem, že nejsou dobre, ale že jejich úroveň je dost často nižší. A to i díky kvalitě přijímaných studentů, protože "lepší " prostě nejsou. Ad příprava, dcera se na šestileté připravovala sama, občas jsem jí s něčím pomohla já, výsledek byl 97 bodů. Fakt to není o tom, že si musíš platit drahé doučování...

blondynka400
30. kvě 2023

@kamino souhlasím s tebou. Ale to potvrzuje to co jsem psala. Student z Prahy z průměrného čtyřletého gymnázia je na tom většinou o dost lépe, než z osmiletého třeba z Chomutova. Ano, existují výjimky... Ale kolik jich je. A stejně tak je to s tom vrácením po VŠ

kamino
30. kvě 2023

@blondynka400 Rozdíly jsou i v Praze, ale o co jde hlavně, jestli ty děti, co jsou nadupané po kurzech a jsou přijaté na to skutečně mají. Hodně jich plné spíš ambice rodičů a pak jsou na škole nešťastné a motivované dítě z Chomutova na tom může být paradoxně lépe - ale to se nedá paušalizovat.

andelka
30. kvě 2023

@blondynka400 já si myslím,že syn už se bude muset začít učit, doteď jsem akorát podepisovala úkoly a párkrát za rok chtěl abych ho vyzkoušela. Ale taky nejsme ti,co drtili celý rok a nechalo v tom desetitisíce. Dělali jsme doma testy a 2 měsíce chodil na přípravný kurz. Kdybychom to museli dělat jako v Praze, tak to nezvládneme, neměli bychom na to čas ani peníze.

blondynka400
31. kvě 2023

@kamino ne to určitě ne. Když občas vidím. Kdo jde na vícelete gymply, fakt se nestačím divit...

blondynka400
31. kvě 2023

@andelka tohle je za mne takové klišé... Já si prostě fakt nemyslím, že dítě, které na gympl opravdu má (a to v Praze), potřebuje na přípravy na přijímačky nějaké speciální kurzy, učitele a spousty času. Tedy nejsou potřeba ani peníze. A jestli ano, tak je něco špatně a stojí za zvážení, zda na to dítě opravdu má

sarihy
31. kvě 2023

@blondynka400 No takhle, tohle možná bude platit na okresech. Ale upřímně, neznám dítě, které by v Praze nechodilo na kurzy, a to nejen gymplové, ale i to, které jde na průmku nebo jinou střední školu s maturitou, prostě neznám. Je rozdíl, pokud je někde potřeba 90 bodů a někde třeba jen 50. Ztratit v Cermatu 5 bodů z jednoho předmětu je jako nic. V PRaze a Brně, kdo nejde na kurzy, tak podle mě šíleně riskuje.

andelka
31. kvě 2023

@blondynka400 no jako..mám VŠ , a některé věci daly zabrat i mně. A to jsem to nedělala na čas,ale jen se synem při přípravě. Jsou tam věci,které se v době přípravy ještě ani neučili, nebo je neměl moc zažité. Porozumění v tomto smyslu taky nic. Teď už v pohodě, když dělali před nedávnem testování čtenářské gramotnosti 5 tříd tak měl skoro 100% úspěšnost. Já vím,že na to má, znám ho, ale z těch přijímacích testů jsem byla na začátku upřímně v šoku.

blondynka400
31. kvě 2023

@sarihy tak moje dítě je v tom případě asi zázrak. Jak jsem už psala výše, 97 bodů a nikam na kurzy nechodila, šestileté gymnázium. Mně ty testy Pořád nepřijdou nic šíleně těžkého... chce to jenom poznat jejich logiku

blondynka400
31. kvě 2023

@andelka za mne testy tedy v pohodě. Matematika úplně, jen úloha 16 mi přijde zvláštní a nikdy jsem ji neuměla pořádně vysvětlit.
To, že tam jsou věci, které se naučili je též fakt... ale stačilo počkat a pak to brali. Z matematiky ji dala třeba něco zvlášť, prostě věděla, že bude dělat přijímačky a že to nestihne probrat.
Já ty testy neobhajuji, hlavně čeština mi vadí ty různé chytání za slovíčka. Ale mladší (teď 4 třída) si to chtěla zkusit též , i teď měla hned 30 bodů. Matematika by dopadla hůř, tam je fakt hodně věcí, které ještě neměli...
Jinak já netvrdím, že tvůj syn na to nemá, neznám ho 😉. Jen mi vadí ty řeči, že uspět na přijímačkach může jen ten , kdo na to má peníze ..

mourovatakocka
31. kvě 2023

Jejda to jsou ale kyselý hrozny. Dostal se na gympl, to je super, hlavně aby mu to šlo a bavilo ho to. Tečka. Jestli si nechá zkazit radost z úspěchu kvůli řečem okolo, je to strašně smutné. Co z těch řečí je závist, nepochopení, a co z toho reálná zkušenost 🤷

andelka
31. kvě 2023

@blondynka400 no mnohde to potřeba prostě je. A ano, co vím od ostatních,tak váš případ je výjimečný. Zvlášť v Praze.
Ve škole s nimi nedělali nic.

sarihy
31. kvě 2023

@blondynka400 Tvoje dítě patří mezi 2 % dětí, které toto zvládnou bez problémů. Gratuluji k tak skvělému výkonu. Ostatní takoví nejsou. Ale neznamená to, že jsou to ptiomci, co si nezaslouží studovat. Pro mě ty testy třeba úplně snadné nejsou, a to mám vysokou školu a několik zkoušek z Matiky. Nemůžeš svoje evidentně nadprůměrně dítě dávat na roveň ostatním "normálním" dětem, máš to díky tomu hodně zkreslené. Tvoje dítě v tomto není norma, je to unikát na konci Gaussovy křivky.

blondynka400
31. kvě 2023

@andelka je pravda, že my máme asi i dobrou základku a štěstí na učitelky. A co vím, tak češtinářka s nimi třeba od 8 třídy s nimi testy normálně dělá a cíleně je připravuje, dělá jim i osobní konzultace. Ale je mi jasné, že toto není všude.
Já třeba když viděla část přípravy co bylo v kurzech na Nerudovku (měla jsem k dispozici okopírované dokumenty), přišlo mi to dost na nic.
@sarihy možná máš pravdu, já o tom nikdy takto nepřemýšlela a vždy jí brala jako za "normální" a možná to beru i podle sebe, mne ty testy fakt přijdou easy. Každopádně díky za fajn názor 🙂

sarihy
1. čer 2023

@blondynka400 Buď za to ráda, máte ušetřeno spoustu nervů.

andelka
1. čer 2023

@blondynka400 no, to já nevím jak a jestli budou děti připravovat později, tak daleko moje ještě nejsou. Zatím 5 a 6 třída. Takže jaká je příprava na SŠ přijímačky netuším.

blondynka400
1. čer 2023

@andelka nám toto říkala na třídních schůzkách teď v 7, že to takto dělá a vím to i od jiných lidí ze školy. Ale v 5 a 6 třídě tyto věci určitě dělat běžně nebudou. Pro těch pár žáčků....
@sarihy no uvidíme co ta druhá 😀 Ale jsou cca stejná úroveň, tak snad to bude stejné 🙂

kkrralik
7. říj 2023

Chodím na Arcibiskupské gymnázium do Prahy, příští rok maturuji. Je to skvělá škola, jsem moc ráda že jsem se dostala, super kolektiv, učitelé... Celá naše třída určitě není celá věřící. A mimochodem tam je to úplně jedno 😉.