Podvodník na sebe dal insolvenci

sisinka74
15. únor 2017

Ahojte, ano, mám naivního manžela, to už vím, ale prosím o radu. "Kamarád" na něj vymámil půjčku ve výši 100 tis. Kč s tím, že mu ji vrátí okamžitě, jak mu vyprší výpovědní lhůta ze stavebního spoření. Pak se ale manžel dozvěděl, že na sebe podal insolvenci. Je nám zcela jasné, že i když se přihlásíme /máme s nim uzavřenou přes právnika směnku/, tak nám možná vrátí třetinu za x let, protože stavební spoření mu bude zabaveno.
Manžela napadlo, sice i tak nic nezmůžeme, ale aby mu to tak hladce neprošlo, že na něj podá trestní oznámení za podvod. Protože insolvenci plánoval a přesto si nabíral další a další půjčky. Má někdo s tímto zkušenosti? On je zatím řádně zaměstnaný, vydělá si i slušné peníze, ale je zřejmě hráč. Dluží prý na koho se podívá.
Stejně mně to připadá nespravedlivé. To si jako můžu popůjčovat peníze kde se dá a pak na sebe vyhlásit bankrot a do práce chodit na černo, jako jeho družka, která je v insolvenci taky. Paráda, proč ne, skvělý návod, jak se obohatit.

magdasan
15. únor 2017

Pozor na směnky, mají omezenou platnost. Já takhle naletěla také. Běžte hned za právníkem. Podat trestní oznámení můžete, ale spíš se to smete pro neprukaznost... Ale zabývat se tím PČR musí, tak alespoň ho budou popotahovat. A do té insolvence se určitě přihlášte pokud už není pozdě. Právník by vám měl spíše sepsat smlouvu o splácení a úrocích když nebude "kamarad" platit. A pak ho jen musíte donutit podepsat. Směnka je z mých zkušeností na prd.Určitě navštivte právníka!

sisinka74
autor
15. únor 2017

@magdasan ta směnka byla sepsaná přímo u právníka, je tam i jeho podpis.
Děkuji za odpověď, určitě půjdeme na PČR a rovněž se i přihlásíme.

magdasan
15. únor 2017

To já měla taky, myslela jsem si jak nejsem vykryta...200tisíc v háji. Podraz od nejlepší kamarádky😔 Právník je v této situaci nejlepší řešení a určitě neodkladat.

sisinka74
autor
15. únor 2017

@magdasan no byl to náš rodinný přítel. Vítej do klubu.

terry1512
15. únor 2017

Tak insolvenci na sebe jen tak podat nemůže.Tu mu musí povolit soud.

jezz13
16. únor 2017

Můžete rovnou napsat sdělení příslušnému soudu, kde popíšete, že jednal nepoctivě a peníze si půjčil s vědomím, že je nevrátí a svůj úpadek bude řešit oddlužením. Soud by v takovém případě měl návrh na oddlužení zamítnout. Pokud už oddlužení povolil, jděte na schůzi věřitelů (svolává se cca 2 měsíce po prohlášení úpadku) a tam opět trvejte na tom, že se dlužník choval nepoctivě.
Otázkou je, zda za výše uvedených okolností z něj nějaké peníze někdy dostanete a není lepší se smířit s alespoň 30 % za 5 let..

sisinka74
autor
16. únor 2017

Pořád to sledujeme a zatím v insolvenci není. To se mi zdá jako dobrý nápad. Můžu ještě poprosit, na jaký soud se obrátit?

jezz13
16. únor 2017

Jakože ještě nebylo zahájeno ins. řízení nebo soud ještě nerozhodl o úpadku? Pokud najdete dlužníka na stránce justice.cz, kolonka insolvenční rejstřík, přehodit subjekt na jméno osoby a zadat, tak vám v prvním řádku vyjede jeho spisová značka a údaj, u jakého krajského soudu je řízení vedeno (v Praze je to Městský soud), záleží to na místě bydliště/pobytu dlužníka.
K té spisové značce pak můžete napsat přípis a podat přihlášku pohledávky (formulář je také na stránce justice.cz).

sisinka74
autor
17. únor 2017

@jezz13 prý to na sebe podal, ale ještě to asi nemá schválené, protože tam není

andysebesta
17. únor 2017

Já se taky pridam do klubu.Než jsem zjistila,ze čekáme druhé miminko,manželova kamarádka začala otravovat s pujcenim nejdříve 120.000.to jsem manželovi řekla ze ne a jestli se nezblaznila.Nejspíš primo od něho věděla ze jsme si brali uver na rekonstrukci bytu,právě tech 120.000.otravovala téměř dva měsíce,dostali se az na částku 50.000 a s tou záminkou,ze už se o ni zajímá socialka a chce ji vzít děti.nevím,jestli pod tlakem hormonu,ale děti mi bylo líto tak jsem povolila.Ale pod podmínkou,ze jsme sepsali smlouvu a nechali bouchnout kulatým razítkem.Domluvy byla,ze nám to vrátí po tři měsíční zkušební.lhůtě.......uteklo už sedm let.S celou smlouvou si muzeme vytrit pr.....l a loni v druhé polovině roku přišla od právníků zprava,ze zadala o insolvenci😠.Manžel si už x let platí DAS pojišťovnu a zatím nám pokaždé pomohli,ale ted to vidím hodně bledě.Takže ma odpověď na vaší otázku je asi hodně negativní,ale nejspíš je jediným řešením vzít "zákon do svých rukou"😈

jezz13
17. únor 2017

@sisinka74 V tom případě si vymýšlí, protože soud musí zveřejnit insolvenční návrh na internetu do 2 hodin od jeho doručení soudu. Kdyžtak mi pošli do soukr. zprávy jeho jméno a datum narození, zkontroluju to. Podle dohody už měl peníze vrátit a směnka je již splatná? Pokud ano, podejte k soudu směnečný platební rozkaz, soud by o něm měl celkem rychle rozhodnut a pokud dotyčný pracuje, podáte pak na něj exekuci, exekutor mu bude srážet peníze z platu. Doporučený dopis s výzvou k úhradě dluhu jste mu už poslali (předžalobní upomínka)?

jezz13
17. únor 2017

@andysebesta
U vás se obávám, že je pozdě s čímkoli, protože dluhy lze vymáhat (obecně) jen ve lhůtě tří let od splatnosti. Pokud tedy nemáte nějaké pozdější podepsané uznání závazku.

keerka
17. únor 2017

@andysebesta Pokud by podal, už by tam byl. Soud má povinnost to zveřejnit, myslím, do dvou hodin. A jinak postup jak doporučuje jezz13. Když budete sledovat insolvenční rejstřík a všechno číst, je tam vždycky poučení pro věřitele. Plus se dá ledacos vyčíst z ins. rejstříku i pro laika.

andysebesta
17. únor 2017

@jezz13 Manžel to tenkrát předal právě DAS,přestala s ni byt domlouvá.Nebo spis nemluvila vubec.A od te doby všechno vyjednávají oni,my jim jen ruzne podepisujem plne moce a tak.Tak by tam nejake uznání jak poseté byt snad mohlo

sisinka74
autor
18. únor 2017

@andysebesta nám tehdy tahle společnost se nabízela cca před dvěma roky a my je odmítli, že snad se nám to nestane. Podnikáme a všichni nám platí keš. Naše chyba, protože
mě nenapadlo, že manžel půjčí takovou sumu sice kamarádovi, ale postupně a pořád mu nebylo divné, že chce další a další peníze☹