Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

reruna
28. lis 2011

dnes kukus s dušenou zeleninou a pečeným kuřecím, zítra špenát, vejce, domácí kynutý knedlík

lenam
28. lis 2011

@brusinka.pusinka Moc díky! Jsem nadšená z tvých receptů a fotografií. Je to super inspirace 🙂

peroli
28. lis 2011

@brusinka.pusinka jo táááák, ty už teď budeš házet jen čísla stránek, jo? to je dobrýýýý 😀 😀 😀 😀

nikiii
29. lis 2011

Holky, vytáhla jsem z mrazáku pangase, a chci ho udělat nějak jinak než smaženýhoo nebo na másle se zeleninou. Nemáte některá nějakej jinej výbornej recept? Díky moc za inspiraci 🙂

brusinka.pusinka
29. lis 2011

@nikiii
Zapečený pangasius ( sumeček ) se šlehačkou a sýrem
Filety Pangasius ( chcete-li sumeček ), cibule, strouhaný sýr a koření : sůl, drcený kmín, směs na ryby, špetka tymiánu, špetku bazalky...
Nakrájím cibuli na půlkolečka, na ní položím osolený filetek pangasia. Posypu od oka kořením, keré jsem psala ( fantazii se meze nekladou ) zaliju šlehačkou a posypu hustě sýrem.Dám do trouby a to je vše....
Jakmile to zrůžoví a šlehačka se vypeče, je to hotovo :o) Jako příloha jsou u nás většinou vařené brambory.
Toto jídlo jsme si zamilovali, pro jednoduchost, rychlost a úžasnou dobrotu :o))) Pozor, je lepší nechat rybičku rozmrazit, protože je v ní hodně vody, péct odkryté!

Zapečený pangasius s paprikou a rajčaty
500 g pangasia,
2 papriky,
2 rajčata,
80 g sýra cihly,
50 g másla,
2 lžíce kečupu,
hladká mouka,
grilovací koření,
sůl,
česnek

Pangasia rozdělíme na porce, které počesnekujeme, posolíme, jemně posypeme grilovacím kořením a obalíme v hladké mouce. Na pánvičce si rozehřejeme máslo a pangasia prudce osmahneme. Vložíme do zapékací misky i s máslem a poklademe na plátky nakrájenou paprikou a rajčaty a v troubě apečeme a asi 20 min. Potom zakapeme kečupem a posypeme nastrouhaným sýrem a ještě zapečeme, až se sýr rozpustí.

Pangasius zapečený po řecku
pangasius rybí filety
1 stroužek česnek
1 lžička vegeta
4 lžičky koření na ryby
1 ks vejce
1 kelímek kysaná smetana
10 dkg anglická slanina
4 lžíce voda
4 lžičky citronová šťáva
Pangasiuse omyjeme, osušíme a posypeme rybím kořením s obou stran. Pokapeme citronovou šťávou a necháme odležet.
Mezitím si zapékací misku vyložíme plátky anglické slaniny. Nebo můžeme použít i uzený bůček nakrájený na slabé plátky. Kysanou smetanu v misce zředíme troškou vody a ochutíme lžičkou vegety. Zamícháme do ní vejce a rozmačkaný česnek.
Pangase položíme do pekáčku, zalijeme zálivkou z kysané smetany a dáme na do rozpálené trouby zapéct dozlatova. Pangase zapékáme asi 25 - 30 minut.
Pangasiuse zapečeného po řecku podáváme s vařenými brambory nebo kaší

Zapečený pangasius
4 kusy pangasia
brambory podle hladu strávníků
1 větší mrkev
1 menší pórek
200 g zakysané smetany
150 g bílého jogurtu
1 vejce
sůl
mletý pepř
sušená bazalka
koření na ryby
mletý kmín
sezamové semínko
olivový olej
Pórek pokrájíme, mrkev nahrubo nastrouháme a na rozpáleném oleji krátce osmahneme. Pekáč vytřeme olejem a nasypeme na něj brambory nakrájené na kousky, osolíme a okmínujeme, rozložíme na ně z obou stran osolené filety ryby, posypeme kořením na ryby a poklademe osmaženou zeleninu, přiklopíme, dáme do předehřáté trouby a pečeme při 200°C. Smetanu, jogurt a vejce smícháme, lehce osolíme, opepříme a vmícháme 1-2 lžičky bazalky. Po 20 minutách pekáč vyjmeme z trouby a jeho obsah zalijeme rozmíchanou směsí, posypeme sezamovým semínkem, znovu přikryjeme a vrátíme do trouby. Po 30 minutách odklopíme a pečeme do asi 10 minut zezlátnutí povrchu.

brusinka.pusinka
29. lis 2011

@nikiii
Pangasius s bylinkovou omáčkou
6 filetu z pangasia 1 svazek petrzelky 1 svazek kopru 1 svazek koriandru 2 PL (cesnekového) másla 1 cibule, nakrájená na kosticky 2 PL bylinkového másla sul pepr 200 ml mléka 2 PL mouky 1 paprikový lusk 2 PL tuku
Ocistený paprikový lusk nakrájejte na prouzky 5×0,5 cm.
Na vetsí pánvi rozehrejte tuk a na nem orestujte cibuli. Pridejte k ní máslo a mouku a krátce osmazte. Prilejte mléko, osolte a opeprete a krátce povarte. Bylinky nakrájejte na drobno a vmíchejte je do omácky na pánvi.
Na dno pekáce dejte trochu omácky.
Rybí filety osuste a prekrojte je podélne na poloviny. Potrete je (cesnekovým) máslem, osolte, opeprete je a naskládejte je do pekáce tak, aby mezi nimi byly mezery. Nakonec je polejte omáckou (je-li prílis hustá, zredte ji trochou mléka) a pecte je v troube vyhráté na 175 st. C 20–25 minut.
Tip: Bylinky si zvolte podle vasi chuti.
Doporučená příloha: Brambory, rýze.

Pangasius v pomerančové omáčce se zelenými fazolkami
500 g.pangasiuse
- sůl
- pepř
- fazolky
- olej
omáčka
- 2 lžíce másla
- 2 lžíce hl.mouky
- 250 ml.vývaru
- 150 ml.bílého vína
- šťáva ze 2 pomerančů
- šťáva z 1 citronu
- sůl
- cukr
Postup
Nejdřív si uděláme omáčku, ta je asi nejpomalejší na přípravu. Z másla a mouky připravíme jíšku, zředíme ji vývarem a vínem a povaříme. Přilijeme šťávu z citronu a pomerančů, nastrouhanou kůru z citronu, omáčku osolíme a podle chuti přisladíme a necháme při malé teplotě nahřívat.
Zatím si necháme vařit vodu, do které dáme fazolky na 10 min. Mezi tím si na pánvi rozehřejeme olej a osolený a opepřeného panagasiuse o restujeme z obou stran. A už jen dáme na talíř
fazolky, zalijeme omáčku a navrch dáme pangasiuse, příloha je už na každém.....
Pangasius s holandskou omáčkou
2 porce Pangasia
sůl
máslo
Omáčka:
½ l vody nebo vývaru
2 lžíce solamylu
3 žloutky
sůl
citrónová šťáva
80 g tuku
Popis přípravy:
Pangasia mírně osolíme a osmažíme na másle. V trošce vývaru rozkvedláme žloutky se solamylem. Zbylou vodu nebo vývar přivedeme k varu, postavíme do vodní lázně a rozkvedlané žloutky do ní za stálého šlehání přilijeme. Jakmile se omáčka začne zvedat a houstnout, hned ji odstavíme, přidáme do ní na kousky pokrájený tuk a citrónovou šťávu, podle chuti osolíme. Hotového Pangasiusa přelijeme hotovou omáčkou.

zuzi82
29. lis 2011

Ahojky, tak po dvou týdnech se hlásím. Vůbec nestíhám a těhotenství mě vyčerpává. Navíc pořád peču. Objednávky mám na 34 kg cukroví, tak musím makat. Ani vás nestíhám dočítat.
Dnes si dáme mlété maso zapečené s rajčaty a bramborovou kaší. 😉

sarunatko
29. lis 2011

Včerejší čokoládový dort

brusinka.pusinka
29. lis 2011

@sarunatko překrásný ten se ti teda povedl 😉

kammka
29. lis 2011

@zuzi82 obdivuju, že to dáš... já to ještě nemám potvrzené od MUDr. a už si nedovedu představit, že vůbec něco peču..včera jsem usínala u četnických humoresek, klepala se u radiátoru zabalená do deky zimou... zalehla jsem v půl desátý, což je u mně fakt divný.. doma jak po výbuchu, na víkend jsem byla pryč a navíc nám zlobí čerpadlo, zapínáme ho jen na sprchování, jinak ručně do konve...vopruz..teď do sebe tlačím koblihu, v naději, že mi bude trochu líp.. doktorka se divila, že piju Caro, tak já že už jsem jedno kafe měla doma..
no, do pátku musím vydržet, pak mi nejspíš napíše Dr. neschopenku do konce prvního trimestru..

brusinka.pusinka
29. lis 2011

@kammka držíme pěstičky aby bylo vše ok 😉

moudivlacek
29. lis 2011

losos na masle brambory a mrkev

sarunatko
29. lis 2011

Dnes má manžel narozeniny, poraďte mi něco moooooc dobrýho a rychlýho, co mu uvařit.

brusinka.pusinka
29. lis 2011

@sarunatko
Alláhova směs
Kuřecí maso
kuřecí prsa 200 g
Cibule 1
Bílý jogurt 1
Rajčatový protlak 1
Citrónová šťáva 1 lžička
Olivový olej
Kuřecí prsíčka nakrájíme na nudličky, přidáme jogurt, rajčatový protlak, 2 lžíce olivového oleje, skořici, kari a sůl. Vše promícháme a necháme uležet na jednu hodinu.

Tepelná úprava: masíčko připravíme na pánvi (asi 10 minut). Zvlášť na olivovém oleji osmahneme do zlatova na půlkolečka nakrájenou cibuli (asi 5 minut). Zvlášť připravíme kuskus. 200 g kuskusu zalijeme 3 dcl vařícího slepičího vývaru, hrnec odstavíme a přiklopíme. Po 5 minutách přidáme lžíci olivového oleje a promícháme (celkem asi 6 minut).

Při podávání můžeme masíčko, cibuli i kuskus smíchat jako rizoto anebo dát na talíř všechno hezky zvlášť.

1001 noc
Kuřecí maso
Kuřecí prsa 500-600g 500 g
Bramborový škrob
Kokos 100 g
Olej arašídový
Smetana ke šlehání 250 ml
Koření
nejlépe v mlýnku
Sůl
Šlehačka
Brusinky

Kuřecí prsa naklepeme natenko a poté z jedné strany ještě několikrát (proti vláknům) nařízneme, skoro jako bychom chtěli nakrájet nudličky, akorát, že nedořízneme, takže maso zůstane ještě vcelku. Poté ze všech stran obalíme ve škrobu, ujistíme se, že i ve vzniklých rýhách je maso obalené. Nyní rozpálíme suchou pánev až než z ní začne stoupá dým, poté přidáme trochu arašídového oleje (2-3 lžíce) a opět čekáme na dým. Nyní přidáme maso a velmi prudce opečeme z obou stran. Celková doba opékaní by měla být cca 5 minut, ne déle, tedy 2 a půl z každé strany. Maso vyjmeme a udržujeme v teple.

Pánev mírně zchladíme velmi krátkým opláchnutím studenou vodou, vysušíme kuch. papírem, opět dáme na plamen, přidáme smetanu ke šlehání, kokos a ochutíme čerstvě mletým kari kořením (spíš lehce, nemá být dominantní a nemá příliš zbarvit pokrm), dle chuti můžeme přidat i špetku soli a trochu cukru. Maso nyní osolíme, a až směs v pánvi zhoustne, tak jej přidáme za účelem prohřátí. Ke konci by směs neměla obsahovat příliš mnoho tekutiny. Maso klademe na talíř, na něj kromádku kokosové směsi, na které uděláme kopeček šlehačky (ze spreje), který ještě ozdobíme brusinkami.

Babiččiny rarášky
Kuřecí maso
celé kuře (vykostěné nebo kuřecí prsa) 1 ks
Sojová omáčka
Worchestrová omáčka
Maggi
Hladká mouka 3 lžíce
Solamyl 2 lžíce
Hořčice 1 lžíce
Pivo 1 dl
Pepř
Sůl
Koření na kuře
Kari
podle chuti, nebo jiné koření

Kuřecí maso nakrájíme na malé kousky (budou se pak opékat na pánvi, tak abyste se neupekli zaživa, nařezejte si je přiměřeně pozn. J.Werich) a pak vše, co je napsáno v ingrediencích naházíte do mísy nebo nejlépe plastové uzavíratelné misky, pořádně promícháte a necháte přes noc odležet. Vytvoří se Vám těstíčko.
Druhý den smažíte na pánvi dozlatova.
Podáváme nejlépe s chlebem a tatarkou či horčicí, ale fantazii se meze nekladou.

nikiii
29. lis 2011

@brusinka.pusinka Ta Alláhova směs vypadá moc super. Jde k tomu i jiná příloha než kuskus (ten moc nemusíme)?

brusinka.pusinka
29. lis 2011

@nikiii klidně rýži, nbo bílý chleba či placky tortillové, arabský chléb 😉

sarunatko
29. lis 2011

@brusinka.pusinka ty seš prostě úžasná, nikdy nezklameš! Já jsem si pak vzpomněla, že chtěl cannelloni - já jsem je ještě nikdy nedělala, ale někde tady je od tebe recept, tak je asi zkusím. Opravdu je zapékáš syrové? Nebudou tvrdé?

brusinka.pusinka
29. lis 2011

@sarunatko nebudou uvidíš jsou moc dobré 😀

1luciferka1
29. lis 2011

dneska čočka s volským okem a chleba (přijdou dělníci, tak jsem potřebovala něco, čeho je rychle hodně 😀 ) a na večeři nám zbyla ze včera panenka v slaninovém kabátku 😵 a koupila jsem roštěnou a chtěla bych zítra něco mňamózního, tak prosím hažte mi ozkoušené receptíky 😉

brusinka.pusinka
29. lis 2011

@1luciferka1
ROŠTĚNÁ NA ČESNEKU
800 g hovězího vysokého roštěnce,
4 stroužky česneku,
1/2 cibule,
50 ml oleje,
50 + 50 g másla,
sůl
Postup
Očištěnou roštěnou nakrájíme na plátky, rozklepeme a osolíme.
V kastrolu rozpálíme olej, opečeme na něm plátky masa z obou stran, vyjmeme je a dáme stranou.
Na rozpáleném oleji po mase zpěníme najemno nakrájenou cibulku a ihned vložíme maso zpět, přidáme nasekaný česnek a část másla.
Až se máslo rozpustí, podlijeme vodou tak, aby bylo maso akorát zakryté, přiklopíme poklicí a dusíme doměkka.
Na závěr zjemníme máslem.

hOVĚZÍ ROŠTĚNÁ
600g hovězí na roštěnou (popř. zadní či plec)
2 cibule
3 lžíce plnotučné hořčice
1 masox
sůl, pepř
olej
hladká mouka, voda
zavařovací sklenice se šroubovacím víčkem
Postup

Hovězí maso nakrájíme na plátky, okraje plátků masa nařízneme a naklepeme po obou stranách. Naklepané plátky masa osolíme, opepříme a potřeme plnotučnou hořčičí taktéž po obou stranách.
Cibuli oloupeme, nakrájíme na kostičky. Rozpálíme olej v hrnci, vložíme cibuli, necháme mírně zesklovatět a vložíme připravené maso. Plátky masa opečeme po obou stranách, necháme tzv. zatáhnout, podlijeme 300 ml vody, přidáme masox. Pod pokličkou dusíme zhruba 1 hodinu. Podle potřeby podléváme vodou. Pokud je maso po 1 hodině dušení měkké (pokud by se nám zdálo maso tvrdé prodloužíme dobu dušení), připravíme si do zavařovací sklenice se šroubovacím víčkem 3 lžíce hladké mouky a zalijeme studenou vodu. Sklenici uzavřeme, zatřepeme s ní několikrát jako se šejkrem a za stálého míchání vlijeme na masový základ, aby nám vznikla omáčka. Necháme provařit 20 minut.

hOVĚZÍ ROŠTĚNÁ NA HOŘČICI
4 plátky hovězí roštěná
olej
4 lžíce grilovací hořčice
na ozdobu
2 ks cibule
podle chuti
sůl
mletý černý pepř
Plátky roštěné naklepeme, osolíme, opepříme a potřeme grilovací hořčicí. Zakapeme olejem a necháme nejlépe do druhého dne v ledničce uležet.

Cibuli oloupeme a nakrájíme na kolečka, která v rozpáleném oleji usmažíme dozlatova. Hotovou cibuli necháme okapat na ubrousku.

Plátky masa po obou stranách orestujeme, lehce podlijeme a podusíme asi 20 minut. Poté maso vyndáme a odložíme na talířek. Šťávu zahustíme solamylem a krátce provaříme. Plátky vrátíme zpět do sosu a podle chuti přisolíme.

Hovězí roštěnou na hořčici rozdělíme na talíře a poklademe usmaženými kroužky cibule. Jako příloha jsou vhodné americké brambory nebo hranolky a čerstvá zelenina. Hovězí roštěnou na hořčici ihned podáváme.

PIKANTNÍ ROŠTĚNÁ
600 g hovězí roštěné
tuk
sůl
mletý pepř
hořčice
hladká mouka
1 cibule
1 červená paprika
1 zelená paprika
1 žlutá paprika
1 pálivá paprička
200 ml zeleninového vývaru (bujón)
200 g brambor
4 zrnka nového koření
1 lžíce mleté papriky
1 bobkový list
2 lžíce ostrého kečupu

Maso omyjeme, osušíme, nakrájíme na plátky, ořízneme přebytečný tuk, naklepeme, osolíme a opepříme. Z jedné strany potřeme hořčicí a obalíme v hladké mouce. Potom maso opečeme z obou stran na rozpáleném tuku, vyjmeme, ve vypečené šťávě osmažíme nakrájenou cibuli, nasekanou pálivou papričku (chilli, feferonku..) a papriky nakrájené na kousky. Přidáme ještě mletou papriku, bobkový list a nové koření, vrátíme zpět maso, podlijeme horkým vývarem, přikryjeme a 30 minut dusíme pod pokličkou. Pak přidáme na kousky nakrájené brambory, kečup, osolíme, podlijeme potřebným množstvím horké vody a dodusíme do měkka.

ROŠTĚNÁ NA VÍNĚ
750g hovězí roštěné 5–6 plátků slaniny /může být anglická/ 2 kostky houbového nebo zeleninového bujónu hrst sušených hub 2 dcl bílého suchého vína česnek voda,pepř, sůl olej

Maso nakrájíme na plátky, které lehce naklepneme, opepříme a na oleji rychle osmahneme. Vyndáme z pánve. Do výpeku vložíme plátky slaniny tak, aby pokryla celé dno pánve. Na slaninu navrstvíme plátky masa, podlijeme lehce vodou, rozdrvíme bujónové kostky a pod pokličkou dusíme 20 min. Po uplynutí této doby přidáme k masu sušené houby, které jsme předtím přelili horkou vodu, přelisovaný česnek /množství dle chuti, já dávám 3–4 stroužky/ a podlijeme bílým vínem. Dusíme do měkka, dle stáří masa cca 80–100min, maso musí být úplně měkké, skoro rozpadávající se. V průběhu dušení podlíváme vínem a dochutíme solí a případně i pepřem.

aaadus
29. lis 2011

hrášková polévka, kuřecí maso se špenátem a penne

nikiii
29. lis 2011

Tak nakonec jsem dala do pekáču pangase, a zalila to směsí smetany, strouhaného sýru, rajčatového protlaku, grilovacího koření, česneku a muškátového oříšku. Schovala jsem to pod alobal a uvidí se jaký to bude 😀 Na odpooledne máme upečenou roládu s nutelou a oříšky.

petja
29. lis 2011

Polévka HOKAIDO,Celer v těstíčku+brambor kaše.K tomu salát z čínského zelí s ořechama

aaadus
29. lis 2011

@zuzi82 klobouk dolů. Já peču jen ze 2 dávek a druhý den ráno mám problém vylézt z postele

brusinka.pusinka
29. lis 2011

dnešní mňamina k tomu drožďová plévka 😉 a bram. kače , masové krokety a špenát

moudivlacek
29. lis 2011

tak vecere vyresena,zahradkari meli maly bramburky,tak budou peceni v troube,mnaaaaam 😀

anieanne
29. lis 2011

Dnes budou ty včera avizované francouzské brambory, a včera byla čočka s párkem, volským okem a kyselou okurkou 🙂

zuzi82
29. lis 2011

@kammka Tak potichoučku gratuluju a držím pěsti ať je všechno v pořádku. Neboj, já taky usínám už u četnických a taky chodím chrupnout na hodinku po obědě. 😀

@kammka @aaadus Já pekla už loni na zakázku, ale měla jsem poloviční množství. Letos jsem měla většinu nasmlouvanou ještě než jsem zjistila, že jsem těhu. Vůbec jsem to těhotenství neplánovala a nečekala, takže jsem se s tím musela poprat. Večer padám na ústa, do toho ten malý ďáblík, ale zdá se, že cukroví stíhám v pohodě, tak jsem v klidu. Už mám komplet hotových 15 kg a do 19. prosince, kdy odevzdávám je ještě daleko. 😀

sarunatko
29. lis 2011

@brusinka.pusinka cannelloni jsou v troubě, tak su zvědavá 🙂 jak se neupečou, bude sec mazec! 😀

zuzi82
29. lis 2011

@sarunatko Neboj, upečou. Dělám je taky za syrova do omáčky a vždycky jsou měkké. 😉