Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

raaad
10. led 2012

prášek do pečiva 🙂 PRášekDOPECiva 😀

lenam
10. led 2012

@raaad 😀 😀

falca1
10. led 2012

@cervena_vila já dávám cibulku na osmahnutí dám tam k tomu opéct masové kuličky, pak je vyndám, přidám hořtice (plnotučnou hlavně a potom trochu francouzské) přidám masový vývar a dochutím sůl, pepř a podle hustoty ještě zahustím jíškou. Ovšem dneska jsem měla zbytek smetany na vaření, tak jsem ji tam dala taky a musím říct že je to ještě lepší, krásně jemná a dobrá. Takže odteď se smetanou 😀 😀 😀

alenv
10. led 2012

@moudivlacek hrozně záleží na rýži.. já měla tři a než jsem narazila na správnou tak mi to nechutnalo.. napíšu ti vše do IP, ale večer.. myslím, že můžu říct, že sushi mi opravdu jde.. teda všichni se olizují 😀

aaadus
10. led 2012

my si dnes dojedli hovězí vývar a kuře na zelí. A ke kávičce bylo brownies - pro milovníky hodně čokoládových věcí dokonalé 😵

kammka
10. led 2012

tak jsem dala nočkům to správný jméno "obláčky se švestkama a skořicí" a malá jedla, až se jí boule dělaly za ušima.. 😉

monivo
10. led 2012

Dámy, mám na vás prosbu. V sobotu slavíme dceřiny 2. narozeniny. Budeme tu mít rodinu i na oběd. A jsem bezradná, co k oběhu uvařit. Viděla bych to na šťouchané brambory (případně gratinované) + kotlety nebo vepř. panenku, nejlépe udělané vše v jednom pekáči, zapékané s něčím apod. Nemáte prosím někdo nějaký dobrý recept? Případně mě na nějaký odkažte na seznam v diskuzi "Seznam receptů z Co dnes vařite" Předem díky moc 🙂

gab7
10. led 2012

tak já dnes uvařila pozdní obědo/večeři,když jsem dorazila dom 😉 .kuřecí na žampiónech a pórku s rýží 🙂 ,byla to mňamka 🙂

kammka
10. led 2012

@monivo na dno kroužky cibule, na to plátky masa, nejlépe vepřové kotlety osolené a opepřené, malinko naklepané, poklást plátky syrových brambor, posolit, dát péct, když jsou brambory napůl, zalít smetanou a nechat dodělat...žádná věda.. doporučuju nešetřit bramborama 😉
klidně můžeš nakonec ještě zasypat strouhaným sýrem , pokud máte rádi..

kammka
10. led 2012

hmmm, kuře udělám zítra, pokud mám už vejplatu na účtě 🙂

moudivlacek
10. led 2012

@alenv diky moc, rada si necham poradit od zkusene 😉

monivo
10. led 2012

@kammka díky za recept, tohle děláme docela často. Proto jsem chtěla něco trochu jiného, více netradičního. Doma jsem našla kuchařku Kluci v akci a tam je recept Vepřová krkovice s gulášovou šťávou, vídeňskou cibulkou a šťouchané brambory. Tak asi zkusím to 🙂

berenika39
10. led 2012

@aaadus napsala bys mi přesně to kuře na zelí? děkuji.

beruskanula
10. led 2012

holky.... proism o radu, inspiraci....

delala jsem poradek ve spajzce a mame dost zavarenych brusinek

🙂 ... napadlo mne z nich udelat omacku..mate nejakej osvedcenej receptik? 🙂

pak je asi taky nekdy udelam na sladko..pod snehovou perinou🙂, ale chtela bych neco k masiku.... 🙂

jako nemam problem si je dat k hermelinku jen tak 😀 😅 😀

terryfox
10. led 2012

@beruskanula musíš vařit hodně svíčkové a ke každý porci dát půl skleničky 😀 jinak já mám tedy brusinky ráda i ke grilovanému masíku 😉 to jím vždy na chalupě, strejda je mistr grilař 😉 jinak doma brusinky ani nemám, takže rady musí přijít od povolanějších 😉

beruskanula
10. led 2012

@terryfox : 😀 kotle svickove mne taky napadly🙂 😀 😀

jj, ke grilovanymu masiku, sejrum.... 😵 🙂

jkao nejaky majdy jsme na netu nasla, ale chtelo by to od nekho tady, zkusenych 😵

verim, ze brusinka @brusinka.pusinka nezklame 🙂

terryfox
10. led 2012

@beruskanula no to by měla, už kvůli jménu to má povinný 😀

terryfox
10. led 2012

jinak my dnes budeme mít dvě jídla - vlastně tři 😀 syn má ze včera brambory s mrkví, hráškem kukuřicí, růžičkovou kapustou a kuřecím masem, vše dušené. Já budu mít zbytek těstovin s houbami a manželovi, který houby nemusí, udělám noky (mám tu zbytek balení, tak to chci zužitkovat) s něčím, asi s osmaženou cibulkou, hráškem, kukuřicí, sýrem, česnekem a zakysankou, vařím intuitivně, co jídlo to originál (ba ne, ne úplně vždycky, některé recepty umím i zopakovat) 😀

beruskanula
10. led 2012

@terryfox : 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

aaadus
11. led 2012

@berenika39 pekáček vymazat sádlem, na to dát kysané zelí i s nálevem, nakrájet cibuli a slaninu a dát na zelí. Kuře nakořenit podle chutí, na každý kousek dát trošku sádla, podlít troškou vody a péct.

brusinka.pusinka
11. led 2012

@beruskanula
Myslivecké kotlety s borovičkou
4 libové vepřové kotlety bez kosti, sůl, pepř, 3 lžíce oleje, 200 g lišek, lžíce másla, 2 lžíce kečupu, 4 lžíce brusinkového kompotu, 100 ml suchého červeného vína, 1-2 lžičky citronové šťávy, 2 lžíce worcesterské omáčky, 30 ml borovičky
Kotlety naklepeme, na okrajích nařízneme, osolíme, opepříme a na rozehřátém oleji je po obou stranách opečeme doměkka.
Na druhé pánvi zatím rozpustíme lžíci másla a podusíme na něm doměkka očištěné lišky.
Měkké maso vyjmeme, do výpeku přidáme kečup, brusinky, červené víno a citronovou šťávu. Vše krátce povaříme, do omáčky přidáme měkké lišky, vložíme opečené maso, ochutíme worcestrem a krátce povaříme. Nakonec přilijeme borovičku, promícháme a můžeme podávat.
Nejlepší příloha jsou bramborové krokety nebo opečené brambory.

Brusinkový koláč naruby
120 g Hery, hrneček cukru, 1/2 lžičky skořice, 1/2 lžičky mletého nového koření, 1 a 1/2 hrnku brusinek, 1 vejce, 1 1/4 hrnku polohrubé mouky, 1/2 sáčku prášku do pečiva, 125 ml mléka
Dno plechu si vyložíme pečícím papírem. Půl hrnku cukru smícháme se skořicí a novým kořením. Cukr rovnoměrně nasypeme na pečící papír. Na cukr nasypeme opláchnuté brusinky.
Zbylý cukr si vyšleháme s máslem, postupně přidáváme vejce a vanilkový cukr. Do hmoty postupně přidáme mouku a mléko. Nakonec přimícháme prášek do pečiva. Těsto rovnoměrně nalijeme na brusinky a zarovnáme. Koláč pečeme asi 30 minut. Zkoušíme špejlí, zda je těsto hotové. Hotový koláč necháme chvíli vychladnout, opatrně překlopíme na tác a sloupneme papír.
Toto je dávka na menší plech.

Salát z kuskusu s kozím sýrem a brusinkami

0,5 kg uvařeného celozrnného kuskusu, 50 g biobrusinek (může být i 75g, což je jeden sáček), 100-150 g nakrájeného kozího sýra, 50 g vlašských ořechů nebo pinií, na sucho opražených v troubě nebo na pánvi, Zálivka: 2 lžíce medu, 2 lžíce citronové šťávy (může být i trochu kůry), 5 lžíc olivového oleje (může být i citronový, avokádový, nebo ořechový), špetka čerstvě mletého pepře, cca 50 g mladého špenátu nebo rukoly ochucené 1 lžící oleje a 1/2 lžíce umeocta nebo citrónové šťávy s troškou soli
Uvaříme celozrnný kuskus v poměru 1 díl kuskusu na 1,5 dílu vody a necháme ho
vychladnout. (Celozrnný kuskus raději necháme přejít varem, bílý stačí zalít jen o něco
menším množstvím vody.)
Připravíme si zálivku, omyjeme špenát či rukolu a vysušíme je nejlépe odstředivkou na salát.
Opražíme na sucho pinie nebo ořechy, nakrájíme kozí sýr na kostičky a smícháme vše
s vychladlým kuskusem, s brusinkami a s medovým dresinkem. Tenhle základ salátu
můžeme mít připravený v ledničce. Až těsně před servírováním ochutíme špenát (rukolu)
olejem a umeoctem, popřípadě citrónovou šťávou se solí a opatrně promícháme do
ochuceného kuskusu.
V zimě můžeme použít místo špenátu nebo rukoly čerstvý polníček.

Brusinkové koláčky s mandlovou drobenkou
100 g Hery, 3/4 šálku cukru krupice, 2 lžičky vanilkového cukru, 3 vejce, 1 balení zakysané smetany (175 g), 2 šálky hladké mouky, 1 sáček kypřícího prášku do pečiva, špetka soli, 200 g brusinek (sušené nebo směs sušených a mražených), 3 lžíce hnědého cukru, 3 lžíce hrubé mouky, 1 lžíce másla, 1/2 lžičky skořice, 2 lžíce mandlových lupínků
Rozšleháme Heru s cukrem a vanilkovým cukrem, postupně po jednom vešleháme vejce. Do napěněné směsi přimícháme zakysanou smetanu, mouku s kypřícím práškem a špetku soli.
Směs rozdělíme do formiček vymazaných tukem, posypeme brusinkami a navrchu drobenkou, kterou připravíme tak, že smícháme hnědý cukr, hrubou mouku a skořici, do sypké směsi přidáme lžíci másla a vytvoříme drobenku, nakonec do ní přidáme mandlové lupínky.
Pečeme při 180°C asi 20 minut.
Místo do malých formiček můžeme těsto dát do velké formy a upéct jeden velký koláč.

Srnčí řízky na žampiónech
600 g srnčí kýty, 50 g uzené slaniny, 1 lžíce hladké mouky, 2 lžíce kečupu, 100 g žampiónů, 30 g másla, 4 plátky veky, PŘILOHA: 500 g brambor, 4 lžíce brusinek, pepř a sůl podle potřeby, 100 ml olivového oleje
Srnčie rezne prešpikujeme údenou slaninou, posolíme, okoreníme mletým korením, pomúčime a na rozohriatom oleji rýchlo opečieme.
Opečené rezne vyberieme a na výpeku a masle opražime pokrájané žampiňóny. Pridáme kečup, trochu múky, podlejeme vodou a dusíme. Nakoniec pridáme opečené srnčie rezne a dodusíme.

Jemný jablkovo - brusinkový koláč
360 g hladké mouky, 200 g vepřového sádla, 2 vejce, 2 lžíce octa, 2 a 1/2 lžíce cukru krystal, špetka soli, 750 g očištěných jablek, asi 150 g cukru moučka, 1 lžička skořice, hrst sušených rozinek, hrst sušených brusinek, 100 g mletých dětských piškot, 1 skořicový cukr na posypání
Z mouky, sádla, vajec, cukru, soli a octa vypracujeme těsto, které zabalíme do fólie a odložíme na 2 hodiny do lednice.
Jablka nastrouháme nahrubo, osladíme je, přidáme piškoty, skořici, rozinky a brusinky.
Plech vymastíme a vysypeme moukou.
Těsto rozdělíme na 2 poloviny. První vyválíme, přeneseme na plech a potřeme náplní. Přikryjeme druhou polovinou těsta, popícháme vidličkou a vložíme do vyhřáté trouby na 180°C. Pečeme 23-25 minut. Vychlazený koláč nakrájíme a posypeme skořicovým nebo moučkovým cukrem

Panenka s ořechovou krustou
800 g vepřové panenky, sůl, pepř barevný, 3 lžíce slunečnicového oleje, 80 g másla, 50 g vlašských ořechů, 50 nesolených arašídů, 1 žloutek, 100 g strouhanky, 100 g brusinkového kompotu, 150 ml smetany, hrst petrželky
Maso odblaníme, omyjeme, osušíme, potom jej osolíme a okořeníme barevným pepřem. V pekáčku rozpálíme olej a maso na něm opečeme ze všech stran.
Změklé máslo nakrájíme na kousky, vlašské ořechy i arašídy najemno umeleme. V misce promícháme máslo se žloutkem, strouhankou a ořechy s arašídy. Směs naneseme ze všech stran na maso a dobře ji přitiskneme.
Obalenou panenku vložíme zpět do pekáčku s olejem a pečeme v předehřáté troubě při 180°C asi 20 minut dozlatova. Po upečení maso vyjmeme z pekáčku a udržujeme teplé.
Do výpeku vmícháme kompotované brusinky a povaříme je, pak přilijeme smetanu a za stálého míchání necháme přejít varem. Maso nakrájíme na plátky, na talíři je polijeme brusinkovou omáčkou a ozdobíme petrželkou.

Brusinková rýže s krůtím masem
Kuřecí maso nakrájíme na kousky a orestujeme na rozpáleném olivovém oleji.
Přidáme kari koření a suchou rýži, chvíli restujeme a poté zalijeme horkou vodou a necháme dusit doměkka.
Do hotového pokrmu zamícháme brusinky a podáváme.
Dospělí si mohou do pokrmu přidat sůl podle chuti a kari koření. Rovněž není od věci přilít k rýži místo vody masový nebo zeleninový vývar.

Kuřecí játra v brusinkové omáčce
80 g kuřecích jater, 50 g oravské slaniny, 1 lžíce zavařených brusinek, 100 ml sladké smetany /30%/, trochu petrželky
Játra opláchneme a nakrájíme na rovnaké kousky, slaninu na plátky. Játra obalíme slaninou a na rozpálené pánvi opékáme asi 5 minut ze všech stran.
Brusinková omáčka: na pánev dáme brusinky, smetanu, promícháme, necháme projít varem a vaříme do zhoustnutí. Teplou omáčku naservírujeme na talíř, na ni uložíme játra a ozdobíme nasekanou petrželkou.

Horalkyna telecí kýta
600 g telecího kýty, 50 ml olivového oleje, 50 g másla, 120 ml zakysané smetany, 200 g brusinkového kompotu, 30 g hladké mouky, 60 g loupaných vlašských ořechu, troška mletého pepře, 1 bobkový list, lžička soli, 1 citrón
Do umytého teľacieho stehna urobíme nožom otvory, do ktorých zasunieme polovičky vlašských orechov. Posolíme a na oleji z oboch strán opečieme. Okoreníme, pridáme maslo, postrúhanu citrónovú kôru a prikryté udusíme. Keď je mäso makké, vyberieme ho zo šťavy, zaprášime ju múkou, zalejeme vývarom a dobre povarime. Po precedení pridáme smotanu a zvyšok jemne postrúhaných orechov. Mäso nakrájame na plátky, kladieme na tanier, prelejeme omáčkou a ozdobíme kúskami citróna a brusnicovým kompótom.

Nákyp s brusinkami
1 kg jablek, 8 lžic zavařených brusinek, 150 g cukru krystal, 3 vejce, 2 lžíce másla, 3 lžíce hladké mouky, 1 sáček vanilkového cukru
Oloupaná jablka nakrájíme na kostičky, dáme do mísy, posypeme cukrem a přidáme zavařené brusinky. Do žloutků smíchaných s moukou vmícháme tuhý sníh z bílků a vše spojíme dohromady. Vše přendáme do vymazané a vysypané zpékací formy a ve vyhřáté troubě zapečeme dozlatova. Podáváme posypané vanilkovým cukrem.

Červené zelí s brusinkami
1 velká sklenice červeného zelí, 2-3 lžíce brusinkového kompotu, 1 cibule, 1 lžíce sádla, 2-3 lžičky hladké mouky, 1 lžíce cukru krupice, 100-150 ml červeného vína, 1-2 lžičky soli
Do kastrolu dáme rozehřát sádlo a vhodíme najemno nasekanou cibuli. Smažíme, až cibule začne zlátnout, zasypeme ji cukrem a necháme trochu zkaramelizovat. Pak vmícháme mouku a ze sklenice vyklopíme zelí. Dobře promícháme a zalijeme vínem. Necháme chvíli povařit. Když už je zelí měkké, ochutíme dvěma vrchovatými lžícemi brusinkového kompotu a podle chuti dosolíme.
Podáváme ke kachně s bramborovým knedlíkem.

Smažený camembert s kaší
brambory, 4 ks sýru Camembert, 1 vejce, 3 lžíce hladké mouky, 2 lžíce mléka, špetka soli, špetka pepře, strouhanka na obalení, 4 lžíce nakládaných brusinek, 1 lžíce zakysané smetany
Brambory opláchneme. Neloupeme, uvaříme je ve slupce. Po uvaření je oloupeme a nakrájíme na malé kostičky. Jarní cibulku zbavíme nečistot a nasekáme na jemné kousky, přimícháme k nakrájeným bramborám. Směs ochutíme zakysanou smetanou, solí a špetkou pepře. Promícháme a necháme v teplém hrnci. V misce rozmícháme vejce s hladkou moukou, solí a mlékem v hladké těstíčko. Sýr postupně obalujeme nejprve v těstíčku a poté ve strouhance. Pokud chceme mít jistotu, že sýr při pečení nevyteče, obalíme ho ještě jednou stejným způsobem. Smažíme dozlatova na pánvi s rozehřátým olejem.

Kuřecí maso s brusinkami a malinami
500 g kuřecích prsou, 100 g brusinek, 100 g malin, 1 ks cibule, 5 lžic olivového oleje, 2 sklenky sladké smetany, 2 lžíce másla, špetka pepře, špetka soli
Kuřecí maso nakrájíme na kostičky. Brusinky a maliny omyjeme, rozmačkáme, přidáme do smetany, promícháme a přidáme kuřecí maso a necháme takto namočené cca 2 hodiny. Cibuli oloupeme a nadrobno nasekáme, v hrnci si rozpálíme olivový olej, na něm orestujeme cibulku. Když je cibulka orestovaná, přidáme kuřecí maso i se smetanou a rozmačkanými brusinkami a malinami a dusíme doměkka. Podáváme s rýží.

Domácí brusinková omáčka
Brusinky omyjeme a dáme do vroucí vody s javorovým sirupem. Přivedeme k varu, snížíme plamen a vaříme 15 minut, dokud brusinky nezměknou a nevznikne hustá kaše. Podáváme teplé nebo studené k pečenému nebo grilovanému masu.

nikiii
11. led 2012

My dneska dojíme rizoto a ještě udělám bramborovou polívku se zeleninou a bude to. A asi upeču klasický kynutý čtveratý buchty s povidlama, už jsme je neměli ani nepamatuju.

zuzi82
11. led 2012

Ahojky, my si dnes dáme kuřecí rarášky s kaší 😉

babulinkab
11. led 2012

zapečené těstoviny

aaadus
11. led 2012

losos s bramborem

beruskanula
11. led 2012

@brusinka.pusinka : nezklamala, super 🙂 dam vybrat manzovi 🙂 , co bude z toho chtit tetnto tyden🙂

a na pristi se pak rozhodneme taky🙂....

ale asi byhc to tento tyden videla na ten camembert, porad basni o sejru posledni dobou... 🙂

brusinka.pusinka
11. led 2012

@beruskanula sme ráda pomohla přeji dobrou chuť a supr povařeníčko
😵

alenv
11. led 2012

prosím prosím holky máte nějaký osvědčený recept na krémovou houbovou polévku? Mám doma sušené houby a muž má rád jen ty opravdu husté krémové. Díky moc

brusinka.pusinka
11. led 2012

@alenv udělej mu třeba tuto
Houbová polévka
Brambory 300 g
Voda 1 l
Čerstvé houby 400 g
Máslo 3 lžíce
Cibule 1 ks
Kysaná smetana 300 ml
Hladká mouka 2 lžíce
Kmín drcený 1 špetka
Sůl 1 špetka
Oloupané brambory nakrájíme na malé kostky a uvaříme je spolu s kmínem v osolené vodě. Mezitím očistíme houby. Plátky hub osmahneme na másle spolu s nakrájenou cibulí a dáme vařit k bramborám. Když jsou brambory téměř měkké, zahustíme polévku kysanou smetanou, dobře promíchanou s moukou a polévku ještě povaříme. Podle chuti osolíme.

nebo tuto
Hustá houbová polévka
200 ml mléko
máslo
 hladká mouka
 sůl
 kmín
2 ks brambory
2 ks vejce
 mletý pepř
 olej
1 ks cibule
 petrželka
800 ml vývar
300 g houby
Oloupané a omyté brambory dáme do hrnce spolu s houbami. Zalijeme vše studeným vývarem. Přidáme sůl, pepř a kmín. Vaříme asi 10 minut.

Na másle osmažíme cibulku až zesklovatí. Pak ji zaprášíme hladkou moukou a připravíme světlou jíšku, kterou rozšleháme s mlékem. Vlijeme ji za stálého míchání do polévkového základu. Hustou houbovou polévku na mírném ohni vaříme asi 15 minut. Ke konci vaření zašleháme vejce a odstavíme.

Hustou houbovou polévku podáváme s čerstvým pečivem.

Bramborovo-houbová polévka
2 hrstě sušené houby
2 lžíce máslo
2 l zeleninový vývar
6 stroužků česnek
1 ks cibule
8 ks středně velká brambora
2 lžíce hladká mouka
podle chuti
 drcený kmín
sůl
podle potřeby
 nať jarní cibulky

Nejdříve namočíme sušené houby do části studeného vývaru. Brambory oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle. Cibuli a česnek oloupeme a nakrájíme na jemné kostičky. Nať jarní cibulky nakrájíme na jemná kolečka.

Na másle necháme zpěnit cibuli a česnek. Přidáme mouku a za stálého míchání připravíme světlou jíšku, kterou zalijeme zeleninovým vývarem. Vše přivedeme k varu a vmícháme nastrouhané brambory a namočené houby i s tekutinou. Ochutíme pepřem, drceným kmínem a na mírném ohni vaříme ještě asi 15 minut.

Bramborovo-houbovou polévku těsně před podáváním posypeme nakrájenou jarní cibulovou natí, můžeme zjemnit máslem a servírujeme s pečivem.

Kyselá houbová polévka
Houby, sůl, kmín, 1 l kefíru či podmáslí, 3 lžíce polohrubé mouky, 2 vejce, ořech másla.
Čerstvé houby nakrájíme na kousky, propereme a dáme do vody (jenom aby houby zakrývala) vařit. Přidáme sůl a kmín. Vaříme asi půl hodiny, houby mají být poloměkké – chřupat).

Do 1 l kefíru či podmásí zakvedláme 3 lžíce polohrubé mouky, 2 vece a ořech másla. Za stálého míchání vlijeme pomalu k houbám a pět minut povaříme. Je-li polévka moc hustá, zředíme horkou vodou. Podle chuti přidáme maggi.
Doporučená příloha: krajíček černé­ho chleba.

alenv
11. led 2012

@brusinka.pusinka no super!! Díky moc