Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

marhulinka
1. bře 2012

@weri1 mňaaaaaaam bílou kávu bych si teď dala 😀 Jo a vem si,když nechce jíst roky a roky...mamka vždycky vypráví,jaký dělali obštrukce,jak to nazdobovala a nic 😀 taky jsme vyrostli,nejsme nějak nemocný a teď bysme spíš potřebovali,aby nám ty talíře brali

weri1
1. bře 2012

@marhulinka víš co je zvláštní? jak dřví rodiče nesměli asi nic...mamka na mě čekávala i hodinu, než mě pustili a neřešila to...teď bych řekla, tak to nevypije a nazdar, jde se domů 😀

marhulinka
1. bře 2012

@weri1 😀 jojo a když se dřív ozvaly,to pak bylo čóro...já byla ve 3 školkách 😀

1luciferka1
2. bře 2012

holky, nevíte jak udělat salát z chobotnice, případně něco jiného z ní? jsem rozmrazila obrovskou potvoru co jsme si dovezli z dovolené a ted na ni koukám a přemýšlím jak na ni 😀

brusinka.pusinka
2. bře 2012

@1luciferka1
Chobotnice po athénsku
Chobotnice - mražené
(Nebo mořské ovoce) 600 g
Cibule 150 g
Rajčata 300 g
Bílé víno 200 ml
Olivový olej 100 ml
Česnek 1 stroužek
Bílý pepř 1 špetka
Sůl 1 špetka
Oregáno 1 špetka
Petželka 1 špetka
Chobotnice opečeme na polovině oleje, podlijeme vínem a dusíme asi 1/2 hodiny doměkka. Rajčata spaříme sloupneme slupky, zbavíme je jádřinců a pokrájíme na nudličky. Na zbylém oleji opečeme na plátky nakrájenou cibuli a česnek, přidáme k chobotnicím spolu s rajčaty, pepřem, solí a oreganem. Podusíme. Posypeme petrželkou a podáváme s pečenými brambory.

Chobotnice po řecku
Ingredience:
600 g chobotnic nebo mraženého mořského ovoce,
150 g cibule,
300 g rajčat,
2 dl bílého vína,
1 dl olivového oleje,
palička česneku,
bílý pepř,
sůl,
oregáno,
petrželová nať
Příprava:
Chobotnice opečeme na polovině oleje, podlijeme vínem a dusíme asi půl hodiny doměkka. Zvlášť opečeme na plátky krájenou cibuli a česnek, přidáme k podušeným chobotnicím, spolu s odjadřincovanými rajčaty a pepřem, solí a oregánem. Dusíme doměkka.
Podáváme sypané petrželovou natí.
Doporučená příloha:
Pečené brambory.

Chobotnice na cibuli
Ingredience:
500 g chobotnice,
40 g oleje,
2 cibule,
3 stroužky česneku,
pepř,
oregáno,
sůl.
Příprava:
Chobotnici nejdříve aspoň půl hodiny v osolené vodě předvaříme. Pokud byla chobotnice velká, po naklepání se může vařit i dvě hodiny.
Na pánvi rozpálíme olej, orestujeme na něm cibuli nakrájenou na kolečka. Přidáme předvařenou nadrobno nakrájenou chobotnicí, spolu s plátky česneku. Osolíme, opepříme a přidáme špetku oregána. Na to pozor, toho se dává opravdu málo. Potom by to chutnalo jako špatně udělaná pizza.
Vše pomalu dusíme v přikrytém kastrolu, až je chobotnice měkká. Porci masa dáme doprostřed talíře a dokola ozdobíme pokrájenými rajčaty, petrželkou a zakapeme citronem.

Chobotničky v červeném víně.
Ingredience:
300g cukety na 3cm kostky nakrájené
1 1/2 kg malých chobotnic
1 lžíce oleje
300g cibule, posekané
z půlky limety kůra
z celé limety štáva
1 rozdrcený česnek
1/2 hrnku suchého červeného vína
1 hrnek rajčatového protlaku
1/2 hrnku vody
1 žlutá paprika
1 zelená paprika
trochu soli a prpře podle chuti
200g Risoni, těstovinové rýže
trochu soli
Příprava:
Odstranit oči a zobáky z chobotniček a zahodit. Rozehřát olej na pánvi, přidat chobotničky, cibuli, limetovou kůru a česnek. Za stálého míchání smažit, až chobotničky změní barvu. Přidat víno, protlak, vodu a štávu a dusit nepřikryté, až jsou chobotničky měkké (asi 1 hodinu). Přidat papriky a vařit dalších 10min., až jsou měkké. Ochutit solí a pepřem.
Přidat těstovinu do hrnce s vařící osolenou vodou a vařit nepřikryté, až je měkká. Slít a podávat s chobotničkama. Ozdobit nějakou čerstvou bylinkou.

1luciferka1
2. bře 2012

@brusinka.pusinka jůůůůů, super, díky moc, jen budu muset upravit gramáž, ta má potvůrky má skoro 4kila 😎 a taky musím zjistit jestli je to vykuchané nebo ne 😝

brusinka.pusinka
2. bře 2012

@1luciferka1 Doporučuji po řecku tu dělával tatínek byla užasná 🙂 😝

1luciferka1
2. bře 2012

@brusinka.pusinka a nevíš, upravuje se i ta hlava, nebo jen chapadla? 😅

brusinka.pusinka
2. bře 2012

@1luciferka1no málo spíše jen chapadla
Konzumuje se maso jejích osmi chapadel, které se vaří ve vodě. Chapadla se stahují z kůže. Mají na sobě přísavková místa a obsahují váčky s tmavou tekutinou, které se říká inkoust.
Hlava chobotnice se konzumuje méně. Chobotnice je u nás nejčastěji k dostání mražená.
Důležité je důkladné uvaření. Jedině tak se chobotnice zbaví typického zápachu a případného slizu. Příliš dlouhé vaření zase způsobuje tuhost.
maso je tužší, má výraznou vůni

nikiii
2. bře 2012

@brusinka.pusinka Tak po dlouhý době se stalo že mě tvoje recepty nenalákaly 😀 😀 😀 😀 Já tyhle potvůrky ne-e 😀 😀 😀 😀 😀

Takže u nás dneska "jen" kuřecí plátek zapečený s broskví a sýrem a bramborová kaše.

brusinka.pusinka
2. bře 2012

@nikiii Každý nemusí mít chuť na mořské plody a chobotnici ... my ji jídavali už jako děti takže nám chutnala 😀 a chutná a
@1luciferka1 chtěla receptík tak jsme se podělila😀

nikiii
2. bře 2012

@brusinka.pusinka Však to je jasný, a jsem si jistá, že si @1luciferka1 podle tvýho receptíku pošmákne a budou se oblizovat až za ušima. Já od té doby co teta randila s italem a já viděla tu potvoru plavat živou u nich ve vaně, tak se ve mě cosi zaseklo 😀

brusinka.pusinka
2. bře 2012

@nikiii 😀

cervena_vila
2. bře 2012

Rizoto na pánvi varianta s cuketou, mrkví a rajčátky. Voní to jako boloňská omáčka.
Poraďte nějakou buchtu nebo koláč, kde je tvaroh a není tam prdopeč...

cervena_vila
2. bře 2012

K těm nejedlíkům: Vzpomínám na starou knihu ještě staršího pediatra Švajcara (nestudoval on za první republiky?), který píše, že se děti dělí na ty s nízkou spotřebou, co jim stačí málo, jsou drobné, hubené a je to zcela normální. A na ty s vysokou spotřebou, co hodně jedí, rychle rostou, jsou hodně akční. A že nejčastější omyl rodičů je myslet si, že to je dáno jídlem. A není. Je to naturelem těch dětí a tím, že se do dítěte s nízkou spotřebou cpe jídlo násilím "aby vyrostlo", jenom se tím způsobí odpor k jídlu a nechutenství.

brusinka.pusinka
2. bře 2012

@cervena_vila
Tvarohová bábovka bez prášku do pečiva
4 vejce (bílky zvlášť)
250g cukru
1 máslo
1 tvaroh
220g polohrubé mouky
1 vanilkový cukr
1/2 citrónu (šťáva + kůra)
rozinky namočené v rumu
kandované ovoce
Kousky mléčné čokolády
Postup
Žloutky, cukr a máslo vyšleháme, bílky zvlášť, přidáme tvaroh, mouku, rozinky, kandované ovoce a citrón. Nakonec dodat vyšlehané bílky. Vymazat formu (může se vysypat hrubou moukou, já to nedělám) a vylít hustší těsto. Nakonec do těsta zapícháme kousky mléčné čokolády (nemusí být). Péct na 160 stupňů. Doba záleží na formě a troubě, takže 40 min až 1 hod.
Kdo by chtěl přidat prášek do pečiva, stačí půlka. Já na něj zapomněla a od té doby ho nedávám 🙂

Úžasně rychlá tvarohová buchta s povidlím
TĚSTO:
2 hrnky hladké mouky
1 hrnek cukru
1 hrnek mléka pokojové teploty
1/2 hrnku oleje
2 celá vejce
1 prášek do pečiva
TVAROHOVÁ NÁPLŇ:
2 tvarohy (já dala ve vaničce)
1 hrnek cukru
1 vanilkový cukr
1 vanilkový pudink prášek
2 celá vejce
1 hrnek mléka(pokud máme tvaroh ve vaničce tak mléka tak 3/4 hrnku)
POVIDLA - asi půl hrnku
Postup:
Všechny přísady na těsto vyšleháme v míse.
V druhé míse si zpracujeme tvarohovou náplň - opět vše smícháme dohromady - tvarohy, cukr, pudink /prášek/, vejce a mléko (máme-li tvaroh ve vaničce, dáme trochu méně).
Na plech vyložený papírem vylijeme polovinu těsta, roztáhneme až do krajů.
Na to vylijeme celou tvarohovou náplň jako druhou vrstvu. Povidla poklademe malou lžičkou do této náplně, tak, jako bychom kladli ovoce.
Nakonec to celé zalijeme zbytkem těsta.
Dáme pozvolna péct do vyhřáté trouby na cca 160st dozlatova, je opravdu výborná a chutná podobně jako hanácké koláče.

nellygray
2. bře 2012

To jsem nečekala, co tu způsobím za OT debatu o nejedlících. 😀 Všechny zásady znám, vím, že nutit nemá cenu, a taky ze zkušenosti vím, že ať nutím nebo netutím, je to stejně stejný. 😅 Ale postěžovat si můžu, ne? 😀 Těším se, že se jednou dočkám a bude mít z jídla radost.
U nás dnes změna plánu, bramboráky jsou odloženy, pže nám zbyla brkaše od včera, tak ji zapeču s lososem. A na večer mi už bublá na sporáku vývar z krůtích křídel a zeleniny.

reruna
2. bře 2012

@kulenka já to peču normálně na plechu a minule jsem ji pekla na 180 st, asi 25 minut 😲 neměla jsi to pyré moc řídké?

nellygray
2. bře 2012

@brusinka.pusinka můžu se zeptat, kde jsi vyrůstala, že jste mívali často chobotnici? 😕 🙂 Nějak si nedovedu představit, že by to byla u nás dříve běžná surovina. 😀 Jinak tvoje recepty jsou super.

brusinka.pusinka
2. bře 2012

@nellygray Tatínek byl řek takže jsme jezdíívali na prázdniny a jídavaly jsme ji normálně po dobu prázdnin 😀 Jinak se vozili tyto věci mražené a daly se koupit v potravinách zvané Eso 😀 něco jako tuzex na jídlo 😝

nellygray
2. bře 2012

@brusinka.pusinka tak to jo, to je jasný. 🙂 Mám řecké jídlo a Řecko obecně moc ráda, moji rodiče žili 4 roky v Athénách.

brusinka.pusinka
2. bře 2012

@nellygray 😀 moji příbuzní pocházejí z Kalavy😀 bydlí v okrajové části 😀

maybay
2. bře 2012

@zuzi82 roztomily kucharik

falca1
2. bře 2012

těstoviny s rajčatovou omáčkou s mletým masem 😀

1luciferka1
2. bře 2012

@brusinka.pusinka tak už se rozmrazila, čeká mě teda odřezání hlavy 😝 😝 😝 😝 má to i očiska 😝 😝 😝 no to bude dneska "porod", ale manža to miluje, tak co bych pro něj neudělala, že 😀

nikiii
2. bře 2012

@1luciferka1 Teda holka, klobouk dolů, to bych nedala. Držím ti palec 😉 😉

1luciferka1
2. bře 2012

@nikiii 😀 bude to operace, postupuji pouze v rukavicích 😀 ale já mám mořské potvůrky taky ráda, jen jsem do ted neměla tu čest s až takovou potvorou 😀 a když už, tak až ve stavu určeném ke konzumaci 😉

nikiii
2. bře 2012

@1luciferka1 No právě, já když to vidím takhle vcelku, tak mě z toho běhá v lepším případě mráz po zádech, ten horší případ raděj ani nekomentuju 😀 😀 😀 😀 😀 Ale co by člověk neudělal pro výbornej dlabanec. 😎 Myslím na tebe, ať nad tou potvorou vyhraješ.

brusinka.pusinka
2. bře 2012

@1luciferka1 příště kupovat jen porcované😀
Jinak jsem smutná odešel mi Mixer ruční dědoušek 18 let starý☹ budu muset koupit nový 😵
dnešní bašta j e včerejší polívka, roládka mi zbyla tak si udělám rýži se zeleninou a upekla jsme roládku s marmoškou a kokosovým krémem 😀

1luciferka1
2. bře 2012

@brusinka.pusinka my jidostali v září na dovolené a potřebovala jsem uvolnit mražák 😉