Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

karmenta
11. dub 2012

Hovězí polévku s nudlemi, kuřecí prso na přírodno s rýží pro dceru, čínu s hranolkami pro mě.

oktarina
11. dub 2012

Dneska bude jarní zeleninová polévka s pohankou (dobrá jako prevence před křečákama) a špenátové rizoto.

Jelikož tady "dlužím" 😀 recept za odkaz na seznam receptů, dám vám recept na moji nejmilovanější polívku = doba vaření a přípravy surovin cca 35 minut - fakt to jde:

Jarní zeleninová polévka s pohankou
1 velká petržel a 2 velké mrkve nastrouháme nahrubo
1 střední cibule nakrájet najemno
- spolu osmažit NA MÁSLE dozlatova, díky mrkvi bude do žluta (to je záměr) -
1/2 hrnečku přebrané pohanky spařit vařící vodou a po cca 5 minutách několikrát propláchnout chladnou vodou (zbavíme se narůžovělého "šlemu" = asi sacharidy, to nepotřebujeme, rutin v ní stejně zůstává a chuťově je pak mnohem lepší)
osmaženou zeleninu zaliju 1,5 l vody a přidám 3 velké brambory pokrájené nadrobno,
a zeleninu, jakou mám doma (můžete i pytlíček mražené). Já dávám: 1/2 pórku nakrájeného na kolečka, mražený hrášek, 1/4 brokolice nebo květáku, pár listů kapusty nakrájené nadrobno (když mám), 1 rajče nakrájené na měsíčky, 1/2 kedubny nakrájené nadrobno, kousek celeru - nadrobno (ten mám furt v mražáku) a
trochu soli, kmínu a pokud je to pro děti, tak 1 kostku bezglutamátového zeleninového bujónu (dělá vitana, má 2 druhy, oba mají zelenou krabičku) a po cca 15 minutách přidám tu pohanku a dle potřeby už dojeu vodu a doředím tak polévku na požadovanou hustotu (my máme obvykle "hustou jak papuč" 🙂))). Za dalších 5 min byste měly mít vše uvařeno.
=> Dokonalá polívka, kterou můžu jíst 7x týdně 🙂 nebo teda 6x a 1x kmínovou, která má stejný základ

kmínová podle oktarínky 🙂
stejný základ jako zeleninová (mrkev, petržel, cibule, na másle osmažit)
+ hodně kmínu (máme rádi)
+ 3 velké brambory nakrájet na kostičky a voda dle libosti
po 10 minutách vaření přidám 1 kostku zeleninového bujónu vitana bez glutamátu nebo trošku vegety
+ 3 rozšvrdlané (nevím spisovně -> myslím rozmíchané vidličkou) vajíčka, které za stálého míchání vlévám do polévky, která vře. Vypnu sporák a než přestane polévka bublat, je vajíčko ok. Kmínová je "čistá, pokud chcete bílou (muž nemá rád), tak naředíte vodu 1/2 na 1/2 s mlíkem.

A že se mi tady tak dobře čte a že mi včera vyšel výborně prvotrimestrální screening (😀 jupíí) tak i to špenátové rizoto (můj muž miluje a dělám z 1 kg rýže a 1 kg kuřecího masa - může to snídat, obědvat, večeřet 🙂 -> a to "prý" kdysi neměl rád špenát... cha cha cha 😉

Špenátové rizoto (poklad) = odvařeno do 30 minut (odstopováno 🙂
0,5 kg kuřecích prsou
0,5 kg parboiled rýže nebo akedvátní množství rýže ve varných sáčcích - to je jedno)
0,45 kg špenátu (bonduel LISTOVÝ špenát v krabičce, pokud dáte drcený, je to FAKT FUJTAJBL - sem se nehodí)
1 smetana ke šlehání 33 %
kari koření dle chuti (na kuře)
1 polévková lžíce slunečnicového oleje (oliváč je tu moc výrazný)
špetka soli a špetka pepře (do špenátu)
parmazán nebo eidam nastrouhat navrch (děti by neměly parmazán hodně brzo, protože je moc slaný a tučný)

Postup (v pořadí, aby se to stihlo do 30 min):
1.) dám si vařit / dusit osolenou rýžu (vařit pytlíkovou, dusit sypanou)
2.) kuřecí prsa si nakrájím na kostky cca 3x3 cm (od oka, ne, že to budete fakt měřit 🙂 a v misce je smíchám s kari kořením a olejem
3.) na pánvičce si osmahnu kuře, můžu podlít trošičkou vody
4.) hotové kuře vysypu do větší mísy, kde budu vše míchat (pozor, na pánvičce zůstává masné s trochou koření, to vylévám pryč)
5.) pánvičku vytřu papírovou utěrkou
6.) na tu samou pávničku dám zmrazený špenát a podleju do 1/2 hrníčkem vody, osolím, opepřím, jakmile se rozpustí (do 5 min) podleju 3/4 kelímkem neušlehané šlehačky
7.) jak špenát probublá = je podušen => naleju za kuřetem
8.) pokud ještě nebyl čas na rýži, tak ji sleju a vysypu do mísy za kuřetem a špenátem
9.) všechno promíchám - pokud jsem dělala správně, jídlo si zachovává tři barvy (bílá - rýže, zelená - špenát, zlatavá - maso)
10.) na talířkách posypu sýrem a baštíme 😀

Dobrou chuť všem

miskadis
11. dub 2012

Gulášová polívka, bramboráky, okurkový salát, rajčatový salát.

djn
11. dub 2012

výborná cmunda po kaplicku (jen to uzené by bylo lepší domácí)

ange_de_la_morte
11. dub 2012

Hustá zeleninová polívka ze včerejška ( ala co dal sklep ) , horní kuřecí stehna pečené, rýže s hráškem, smetanová omáčka, a na odpoledne mám upečenou hrnkovou buchtu s meruňkama

eriska
11. dub 2012

my se musíme dopovat vitamínky, po té nemoci má mrňous zvýšené ještě nějaké hodnoty, takže zeleninová polívka s drožďovou zavářka, zeleninka na másle s bramborem a taťka měl obaleného hermelína..k véče bude tvarohová pomazánka s ředkvičkama, pažitkou a cibulkou

a teď hurá ven, dokud tu svítí sluníčko🙂

moudivlacek
11. dub 2012

noky se spenatem

yesu
11. dub 2012

Neapolské kotlety, vařené brambory....je to recept odsud a je to výborné, doporučuji🙂

yesu
11. dub 2012

Holky mám takovej technickej dotaz, ke spoustě jídlům se přidává jako ingredience víno, ale jak to děláte když kvůli tomu nechcete rozdělat celou lahev? Normálně by to ani nevadilo, ale já teď pít nemůžu a přítel víno nepije vůbec....

pitruskaskarolinkou
11. dub 2012

Fetucine s nivovosmetanovou omajdou 🙂

kammka
11. dub 2012

@yesu dvě deci denně by sis klidně dát mohla, nebo 1,5... a potom budeš mít sedmičku na necelý týden a to se nezkazí 🙂

yesu
11. dub 2012

@kammka Ale já na to ani nemám chuť 😒

yesu
11. dub 2012

Holky opisuju si recepty z toho seznamu, jak často se to aktualizuje?

sunnies
11. dub 2012

Treska na másle s kmínem a nové brambůrky s jarní cibulkou 🙂

lucifereeek
11. dub 2012

losos, zelenina a brambory v parním hrnci

sabcav
11. dub 2012

@sunnies u nás taky 😀 , akorát bez jarní cibulky 😉 , a okurkový salát 🙂 . Slečny si mlaskaly a já taky 😵 (já si tam teda navíc přidala na svoji zapékací misku trošku ostrého grilovacího koření 😎 )

petule246
11. dub 2012

u nás bylo dnes zapačené kuřecí maso s cuketou, rajčaty a mozarellou + bramborovká kaše a zítra asi koprovka

yesu
11. dub 2012

@anieanne Ahoj prosím tě na kolik pečeš ten pečený guláš?A jaké jiné maso se na to dá použít?

zuzi82
11. dub 2012

My jsme si dnes dali lososové karbanátky s kaší a večeři teprve musím vymyslet. Asi bude salát nebo lečo. 😉

reruna
11. dub 2012

pečené vepřové, rýže, udělala jsem buchtu na plech a nahoru hrk hrk krém - ale dělala jsem ho trochu jinak - 1 zakysaná smetana, 1 bílý jogurt 150 g, 2 lžíce cukru, 1 creme olé vanilkový pudinkový prášek - vše jen promíchat metiličkou nebo protřepat - výborný krém 🙂

anieanne
11. dub 2012

@yesu Ahoj, peču na 200C, a já dělala z kýty nebo z plecka.. Zda by to šlo třeba z hovězího nebo kuřecího netuším, ale předpokládám, že ano 🙂

yesu
11. dub 2012

@anieanne děkuju...

weri1
11. dub 2012

ahoj holky

poraďte nějakej recept na špagety....dělám pořád jen s mletým masem a už mě to nebaví 🙂

allye1
12. dub 2012

dobré ránko, dostala jsem docela velký kus parmezánu a nějak nevím, jak ho zužitkovat 😒 Ale vy jste tady holky šikovný 😉 , určitě poradíte , DĚKUJU

brusinka.pusinka
12. dub 2012

@allye1 tomatovou polévku s parmezánovými nočky, cézar salát, špagety s parmazánem, gnochi se špenátem a parmazánem,Zapéct sýrové tousty s parmazánem.... možnosti je mnoho a navíc on dlouho vydrží v lednici můžeš používat postupně🙂

brusinka.pusinka
12. dub 2012

@weri1
Spaghetti á la norma
400 g špaget, 250 g rajčat, 2 lilky, 100 g sýru riccota, 1 stroužek česneku, 1 hrst bazalky, 20 ml olivového oleje
Příprava
Lilky nakrájíme na větší kostky a lehce posolíme (abychom neutralizovali hořkou příchuť). Lilky uložíme na tác, na kterém jsou rozložené papírové utěrky. Necháme chvíli odpočinout, poté je opláchneme studenou vodou a osušíme papírovými utěrkami.
Zapneme zdroj ohřevu na střední stupeň a rozehřejeme pánev na smažení Zepter o objemu 0,9 l (TF-009-20-S).
Kostky lilku (lehce potřené olivovým olejem) osmažíme dozlatova a do křupava.
Podle chuti osolíme a uchováme je teplé.
V rozehřáté pánvi na smažení Zepter o objemu 0,9 l osmažíme česnek. Když začne česnek tmavnout, přidáme rajčata a bazalku a necháme 15 minut zvolna vařit.
Mezitím do nádoby Zepter o objemu 5,8 l (TF-058-20) umístíme děrovanou nádobu na špagety (TF-970-20), nalijeme vodu, zapneme zdroj ohřevu na střední stupeň a přivedeme vodu k varu. Do vroucí vody vsypeme špagety a uvaříme je “al dente”. Špagety slijeme a podle chuti osolíme.
Do špaget vmícháme rajčatovou omáčku. Pokrm rozdělíme na 4 talíře a na těstoviny položíme lilky. Posypeme strouhaným sýrem ricotta a podáváme teplé.

Špagety s uzeným masem a žampiony
3 lžíce olivového oleje, 4 lžíce másla, 50 g žampionů, 2 šalotky nakrájené nadrobno, 100 g uzeného masa nakrájeného na kostičky, 1 kostka hovězího bujónu, 5 lžic červeného vína, 4 lžíce rajčatového protlaku, sůl a pepř dle chuti, 450 g špaget, 100 g strouhaného parmazánu na posypání
Příprava
Máslo s olejem rozehřejeme na pánvi, přihodíme žampiony, šalotky a uzené a smažíme do zlatava. Poté k této směsi rozdrobíme masox, přidáme víno a chvíli povaříme. Asi 1-2 minutky. Poté přidáme rajčatový protlak. Vše ještě 2-3 minuty vaříme, dokud šalotka nezměkne. Dle chuti osolíme a opepříme.
Špagety uvaříme dle návodu na obalu a po uvaření vodu slijeme do druhého hrnce (stačí trochu). Špagety smícháme s žampionovou směsí a když je pokrm moc suchý, přiléváme po lžících vodu slitou ze špaget.
Posypeme strouhaným parmazánem a můžeme podávat ozdobené bylinkami.

Šafránové špagety s uzeným masem
1 lžička šafránu, 250 ml smetany ke šlehání, 100 g uzeného masa, 150 g strouhaného parmazánu, sůl a pepř dle chuti, 350 g špaget, 1 lžička petrželky
Příprava

Do malého hrníčku si vložíme šafrán a zalijeme dvěmi lžícemi horké vody, necháme 10 minut louhovat.
Uzené maso si nakrájíme na malé kostičky a vložíme jej do malého rendlíčku, přisypeme 50 g strouhaného parmazánu a přilijeme smetanu. Na velmi mírném plameni zahříváme. Pozor, smetana nám nesmí vařit.
Omáčku hlídáme a promícháváme, aby se nám dno nepřipálilo.
V osolené vroucí vodě si uvaříme špagety dle návodu na obalu. Jakmile jsou špagety uvařené, scedíme je a necháme chvíli okapat.
Mezitím se nám v omáčce rozpustil sýr a tak můžeme přilít vylouhovaný šafrán. Omáčku dle chuti osolíme a opepříme a smícháme v míse s uvařenými špagetami.
Můžeme podávat. Na talíři dozdobíme sekanou petrželkou a strouhaným parmazánem.

Pasta aglio olio e peperoncino
150 g anglické slaniny - nejlépe domácí, 1 kousek feferonky - čerstvé, 50 g uzeného špeku, 1 ks vejce, 2 stroužky česneku, 1 lžička olivového oleje, 1 hrst špaget, 100 g tvrdého sýra
Příprava
Dáme si vařit špagety. Na pánvi osmažíme anglickou slaninu společně se špekem. Až je slanina osmažená, nakrájíme česnek a feferonku a přidáme na pánev. Restujeme jen chvíli. Scedíme špagety a přidáme do pánve. Promícháme a uděláme uprostřed pánve místo. Klepneme tam jedno vejce, které osolíme a opepříme. Párkrát prohodíme vejce obracečkou a smícháme se špagetami.
Nastrouháme si sýr a dáme zapéct grilem do trouby na maximální teplotu.

Špagety s nivou a ořechy
150 g Nivy, 1 lžíce vlašských ořechů, 1 stroužek česneku, 200 ml smetany ke šlehání 30%, 4 lžíce rostlinného oleje, 1 balení špaget
Příprava
Česnek oloupeme a vložíme do mixéru, stejně tak lžíci ořechů, na kousky nalámanou nivu a zalijeme smetanou a olejem. Rozmixujeme do hladké omáčky. Necháme chvíli odstát.
Mezitím si uvaříme těstoviny, které ještě horké smícháme s omáčkou. Omáčka by se nám měla od těstovin ohřát. Poté můžeme podávat.

Špagety s pečenou zeleninou
2 hrsti špaget, 2 mladé střední cuketky, 1/2 cibule, 1/2 červené cibule, 1/2 červené, 1/2 zelené a 1/2 žluté papriky, 2 střední mrkve, 4 stroužky česneku, sůl, pepř, snítky čerstvého tymiánu , asi 4 lžíce olivového oleje, strouhaný parmazán
Příprava
Všechnu zeleninu nakrájíme - cukety na půlkolečka, mrkev na kolečka, papriky na menší kousky, cibuli na kostičky a stroužky česneků překrojíme napůl. Zeleninu dáme do pekáčku, pokropíme olejem, osolíme, opepříme a poklademe snítkami čerstvého tymiánu.
Vložíme do trouby a při 180°C pečeme asi 30 minut. Zelenina musí zůstat vcelku, nesmí být rozpečená.
Špagety uvaříme v dostatečném množství osolené vody podle návodu.
Uvařené špagety vmícháme do pečené zeleniny a podáváme. Porce na talířích sypeme parmazánem.

Špagety s tuňákem ve smetanové omáčce
1 cibule, 1 lžíce olivového oleje, 2 hrsti špaget, 1 konzerva tuňáka ve vlastní šťávě, 2 rajčata, 100 ml smetany, špetka soli
Příprava
Špagety dáme vařit podle návodu a poté scedíme. Na pánvi rozpálíme olivový olej a vhodíme na něj cibuli pokrájenou na kostky. Chvíli smažíme, potom osolíme a přidáme tuňáka i se šťávou, přikryjeme poklicí a dusíme asi 3 minuty. Mezitím rajčata nakrájíme na dílky a po třech minutách je vhodíme k tuňákovi. Přiklopíme a dusíme dalších 5 minut. Nakonec vlijeme smetanu a ještě chvilku povaříme.
Na talíř naložíme špagety a přelijeme je omáčkou.
Pět minut před koncem vaření můžeme do omáčky přidat ještě několik lístků čerstvé bazalky, ale můžeme použít i zelenou petržel.

allye1
12. dub 2012

@brusinka.pusinka děkuju, hodná 🙂 Ale prosím tě, vysvětli mi, kde na tohle všechno bereš čas a hlavně nápady - nechápu 🙂 Když sháním nějakou inspiraci, koukám sem a myslím, teda nemyslím - VÍM, že tady vedeš 😀

brusinka.pusinka
12. dub 2012

@allye1 Recepty mám od různě hodně jich mám odskoušených a jsou to recepty jak od rodiny tak známích tak z vebu. uložené je mám v pc😀 a inspirace je hold na každé kuchařince.-D a čas lze využít😀 stávám hodně brzy😀Ráda pomůžu radou či nápadem🙂

nikiii
12. dub 2012

My si dáme dneska klasiku - kuřecí řízečky a bramborovou kaši.

kammka
12. dub 2012

@allye1 nebo v nejhorším ho nastrouhej, dej do vzduchotěsné krabice a do mrazáku.... 😉 můj muž učí ve škole, která má družbu s jednou školou u Říma, tak když tam nejede každej rok, tak tam jede aspoň někdo a vždy nějaký parmazán doveze.... teď tam jede v květnu 🙂 🙂 dostane seznam...