Co dnes vaříte?

crca
9. led 2011

Pokud už tady takové téma je tak se omlouvám,ale už vůbec nevím co vařit 🙄 Tak mě tak napadlo,že by to bylo dobré téma,aspoň bude z čeho vybírat. 😅 Je nám 20 měsíců,takže už vařím tak nějak to,co jíme my,jen to moc nesolím a nekořením,ale to si člověk upraví podle svého,jen nemám už fakt inspiraci 😒 Dneska jsem udělala jen porkovou polívku 😀

berenika39
23. dub 2012

@yesu pls, co je kuřecí štěstí? mám tu kuře, čeká, co s ním bude 😀 . dík!

yesu
23. dub 2012

@berenika39 to je recept odsud, mrkni do seznamu, ať to nemusím znova psát 🙂

berenika39
23. dub 2012

@yesu jojo, najdu, to jsem nevěděla. stejně už napříště, kuře už to má za sebou🙂. i tak mě to zajímá🙂

yesu
23. dub 2012

@berenika39 bylo to moc dobrý a rychlý 🙂

berenika39
23. dub 2012

@yesu je to to Číňanovo štěstí? jiné Štěstí jsem nenašla 😎

yesu
23. dub 2012

@berenika39 😀 jo to bude asi ono!

anieanne
23. dub 2012

Holky, poraďte mi nějaké omáčky... Malý je na ně jetej, ty jediný mi pořádně jí.. Jenže já umím ( a hlavně mě napadá ) jen rajská, svíčková, žampionová a rozlítaný ptáčky...

handm
23. dub 2012

@anieanne Já dělám ještě králíka na zázvoru, hodně na kmíně - hlavně vepřové, pak taková jakoby "debrecínská" - s paprikou a rajčaty, nebo kuře na paprice, i guláš může být omáčka. To mě napadlo teď z hlavy, třeba ještě nějaký nápad přijde😉🙂 A btw náš malej taky jede v omáčkách a já už je ani nemůžu vidět 😝

anieanne
23. dub 2012

@handm Děkuju 🙂 Jsem ráda, že v tom nejsem sama, mě už taky lezou ušima 😀 A největší úchylku má právě na tu rajskou, k tý je schopnej udolat tři knedlíky 😀

yesu
23. dub 2012

@anieanne já budu dělat zítra znojemskou....

handm
23. dub 2012

@anieanne jojo, "polí" a omáčky, to je jeho.. a já bych si tak dala každý den salátek nebo něco "normálního" 😉😀😀 Náš mladej zas jede v bramborovejch knedlíkách, těch je schopen spořádat taky x 😀 Ale zas lepší, než je do jídla nutit. Jsem zvědavá, na to druhé.. to mi to vrátí všechno i s úroky😉😀

djn
23. dub 2012

uzená polévka s kroupama (resp. polévka z uzeného masa); hovězí s houbovou omáčkou, rýže nebo hranolky, ledový salát s červenou paprikou; pudinko-tvaroh s piškoty

reruna
23. dub 2012

@zuhur chleba s cibulí a majoránkou je fakt mňam! 🙂

zuhur
23. dub 2012

@reruna to jsem moc ráda. Já jsem dnes nakonec nepekla, ale zítra musím tak zkusím ten podle tebe.

nikiii
23. dub 2012

@reruna @zuhur Zítra ho peču taky, jsem na něj zvědavá.

zuhur
23. dub 2012

@nikiii já si myslím, že budete spokojení. Musím potvrdit, že i druhý den je moc dobrý.

eriska
23. dub 2012

@anieanne já dělám ty samé, u nás ještě navíc kopračka, nebo kotlety na smetaně (na oleji osmahneš cibulku, na ní naklepané, osolené, opepřené kotlety obalené v mouce, osmahnout, podlét vodou a šup s tím do trouby..když jsou měkké, buď ještě zahustíš nebo jen zaliješ smetanou a hotovo..nebo taky nemusíš smetanou zalévat, ale naházet k tomu třeba papriku, na kousky salám, okurku, vajíčko, houby, rajčátko, hrášek,podle toho, co vám chutná), slepice, kuře, krůta na paprice, a ty, co tu holky psaly..

u nás včera pečené kuřátko a šťouchaný brambor, odpolko pomerančové muffinky s meruňkovou marmoškou, čokoládou a sušenými meruňkami, dneska jsme si dali těstovinky s maskem z kuřátka a se zeleninkou a na zítra je kopračka a krůtí vývar s nudlemi

beruskanula
23. dub 2012

u nás dnes rajska ze včerejška a zitra udelam brambory zapecene s kurecim masem, smetanou a syrem🙂

weri1
23. dub 2012

prosím o recept na fazolky na smetaně..děkujíííí 🙂

nikiii
23. dub 2012

@zuhur Určitě, mám k němu v ledničce už nachystanou tvarohovo-pažitkovou pomazánku, tak už se těším.

llllucka
24. dub 2012

Holky,nepečete některá z vás chleba (ale ne z pekárny)?Potřebovala bych nějakou zdravou variantu.

brusinka.pusinka
24. dub 2012

@weri1
Fazolky na smetaně
500 g čerstvých nebo 1 sáček mražených fazolek
2 lžíce másla
1 cibule
2 lžíce hladké mouky
1 kostka masoxu
200 ml zakysané smetany
vývar
1 lžička cukru
1 lžička octa
sůl
Postup
Čerstvé fazolky očistíme a překrájíme. Mražené fazolky propláchneme vodou a necháme opakat. V kastrolu rozehřejeme máslo, přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a mícháme, dokud nezesklovatí. Pak přidáme mouku, zamícháme a přilijeme 500 ml vody, přidáme masox a přivedeme vše k varu. Přidáme fazolky a uvaříme je doměkka. Do smetany po lžičkách (aby se nesrazila) vmícháme horký vývar a pak ji pomalu vmícháváme k fazolkám. Dochutíme cukrem, octem a podle potřeby osolíme.
Příloha: vařené brambory a sázená vejce

brusinka.pusinka
24. dub 2012

@llllucka co třeba tento🙂
Kváskový žitný celozrnný chléb
1. krok – 1 den v 18:00
100 g aktivovaného žitného kvásku
100 g hladké celozrnné žitné mouky
140–150 ml vlažné vody (dle suchosti mouky)
2. krok – 2. den v 7:30
450 ml vlažné vody
250 g hladké celozrnné žitné mouky
3. krok – 2. den v 13:30
250 g hladké celozrnné žitné mouky (nebo 200 g žitné + 50 g hladké celozrnné špaldové)
1 rovná polévková lžíce soli
1 rovná polévková lžíce mletého kmínu
½ polévkové lžíce mletého koriandru
V 1. kroku umícháme startovací těstíčko
z dříve připraveného kvásku, vody a mouky…A necháme ho pěkně v míse odpočívat…v teple přikryté utěrkou. Do druhého dne prokvasí a stane se základem pro těsto.
Někdy se stane, že povrch zaschne, ale následně se po přídavku vlažné vody vše rozpustí.
V 2. kroku
raději přendáme připravený kvásek do větší mísy a přidáme odměřené množství vlažné vody a opět mouku.
Dobře promísíme metlou. Naředěné těsto je nyní přikrmené moukou a tak je necháme dál odpočívat, aby v klidu mohlo probíhat kvašení.
Raději již po 4. hodinách se díváme, co těsto dělá. Sledujeme kvašení a i to jak se těsto nadzvedává. Zhruba po uvedených 5 hodinách bude připraveno. Zde doporučuji sledovat, protože, je-li v místnosti dostatečné teplo, může proběhnout bouřlivé kvašení rychleji a pak těsto začne klesat a to je signál, že už určitě musíme postupovat v přípravě chleba dál, jinak by nám mohlo překynout a klesnout. I to se mi již jednou stalo, a tehdy jsem co nejdříve pokračovala v přípravě a těsto ve formách též nakynulo.

V 3. kroku již přidáme
mouku se solí a kořením a dobře hnětačem prohněteme a tímto těstem naplníme vymazané formy na chléb. Můžete také jenom formy vyložit papírem na pečení, ale postupem času jsem přešla na vymazání rostlinným tukem „Blesk“, které se mi jeví jako snadnější a rychlejší. Zde je to na vás, na co jste raději zvyklí.
K plnění forem doporučuji obyčejnou polévkovou lžíci. Těsto není tekuté, ale vzhledem k jeho hutnosti bychom ho do formy těžko dostávali jinak. Postupujeme opatrně, abychom si okraje forem nepotřísnili a povrch těsta pak uhladíme stěrkou a do rožků jej vtlačíme prsty namočenými ve vodě. Jen tak se na nás nebude lepit.
Množství těsta v každé formě o horních rozměrech 9×20 cm se pohybuje kolem 550 g.
Těstem plníme formy asi do dvou třetin a dál necháme kynout v místnosti ve formách tak dlouho, až povrch těsta začne dosahovat nahoru (při pohledu z boku).
Je nutno počítat s tím, že i v troubě těsto ještě nakyne a tak musíme těsto při kynutí sledovat, aby nám nenakynulo moc, následkem čehož by mohlo v troubě při pečení nejdříve dokynout a přetéci přes okraj. I to se mi již stalo, proto upozorňuji. Chlebu se tím sice neublíží, ale kousky těsta se v troubě pálí a „zavání“ a pálící se kousky nás donutí nejdříve z trouby odstranit zuhelnatělé přebytky…
Množství těsta v tomto receptu mi většinou vyjde do dvou forem na chlebíček a ještě zbude trochu těsta tak na 2–3 dalamánky či chlebánky.
„Chlebánky“ připravíme tak, že do zbytku těsta v míse přidáme trochu mouky, aby se pak dalo vyválet na malé bochánky. Tyto kousky pečeme souběžně s chleby, jenom je dříve vytáhneme. Jsou asi tak za 1 hodinu hotové. Také lze zbytek těsta vložit do vymazaného plechového hrnku a upéci s chleby. Chutné jsou i kváskové žitné placky, upečené pak jenom tak na sucho na pánvi.
Samo sebou, že celé množství těsta se vám může vejít přímo do větší formy na chleba, ale zde to nechám na vás, co budete mít po ruce. Též půjde chléb upéci v kulaté formě na dort a budeme mít pak pěkně kulatý bochník atd.
Jakmile formy naplníme, začneme si připravovat troubu na pečení. Máme-li nějakou pekárničku, určitě není asi třeba mnoho příprav, ale chléb lze péci i v plynové troubě, i když nám nedrží teplotu stejnoměrně po celou dobu.
Nakonec jsem naučila svoji troubu spolupracovat a docílily jsem obě shody a chléb již peče bez větších problémů.
Takže je určitě nutno troubu předehřát. Zjistila jsem, že neškodí na 200–210°C. Něco vyvětráme při tom, jak vkládáme formy a tak teplota trošku klesne.
Těsto i před pečením zlehka potřeme na povrchu vodou a pak v průběhu pečení ještě asi dvakrát.
Při uvedené vyšší počáteční teplotě dojde nejdříve k prohřátí těsta a též k dalšímu kynutí a tak ze začátku teplotu ke 200°C ponecháme asi 10 minut a pak teplotu snížíme a udržujeme kolem 180°C , asi tak dalších 15 minut a pak již jenom zvolna pečeme při 160°C.
Teplotu se snažíme udržet v rozmezí 160–170°C. Přelítnutí teploty na 180°C neublíží, ale mohou nám pak při dopékaní více ztmavnout okraje

Celková doba pečení
je určitě minimálně 110 minut, ale již jsem pekla i 120 minut, to když jsem po kontrolním vpíchnutí ke konci pečení měla stále dojem, že je těsto uvnitř vlhké a mazlavé.
Upečený chléb vyklopíme hned z forem a necháme dobře a hlavně pozvolna vychladnout. Každý bochník bude vážit něco přes 400 g.
Při opakovaném pečení jsem ale zjistila, že i u upečeného bochníčku se těsto uvnitř může jevit jako nedopečené, ale po dokonalém vychladnutí je chléb uvnitř pěkné kompaktní a mírně vlhký, přesně tak jak má být.
Ono se vše jeví v teplém stavu jinak a tento žitný chléb je nutno doopravdy nechat pak dobře odvětrat a vychladnout a pak teprve krájet. Nejlepší je až druhý den, i když samozřejmě čerstvě upečený má zase jiné přednosti, především krásně křupající kůrku.
U nás jsou v oblibě i dalamánky, které peču ze zbytku těsta vždy souběžně a ty určitě „rána nedočkají“ 🙂
Jednou jsem již byla přemluvena, abych z uvedeného těsta upekla jenom dalamánky, ale to bude zase jiný recept.
Vypadá to složitě ale není a je moc dobrý🙂.

brusinka.pusinka
24. dub 2012

@anieanne koprovka, celerová,cibulová,česneková,zeleninová,bratislavská,chřestová,Játrová,sýrová,Kari,kedlubnová,křenová,okurková,švestková,pažitková,pepřová,porková,

nikiii
24. dub 2012

U nás měl být dneska smaženej květák, ale dcerka má od večera průjem a teplotu, takže musím vymyslet něco dietnějšího.

zuhur
24. dub 2012

@llllucka já mám ten s tou cibulí a majoránkou z MMB a ženský tam psaly, že ho pekly i normálně v troubě, takže můžeš zkusit 😉
Jinak dělám i tento:

KMÍNOVÝ CHLEBA

Pro pečení v pekárně: 300 ml vody 2 lžičky cukru 2 lžičky soli 1 lžičku kmínu 500 g hladké mouky (já používám hladkou chlebovou)1 lžička sušeného nebo 1/4 čerstvého droždí Pro pečení v troubě: dvojnásobná dávka Také se může část mouky nahradit celozrnnou , nebo přidat semínka,ale vždy musí být větší část hl.mouka.

Pro pečení v pekárně :
nalijeme vodu a přidáme vše ostatní do pekárny , nastavíme pečení Klasické a necháme vše na pekárně.

Pro pečení v troubě:
Nastavíme na program těsto.
Vše dáme do pekárny (začínáme vodou) mouku jen trochu a přidáváme postupně během míchání.
Necháme doběhnout celý program pak vždy ještě nechám prohnětat v pekárně aby bylo těsto bez bublinek a kompaktní, vyklopím na vál nijak už nehnětu , vytvořím bochánek , dám na plech s peč.papírem a před pečením potřu olejem. Během pečení ještě potírám cca 3×.
Pekla jsem v předehřáté el.troubě nejprve na 210°C a po cca 10min.stáhnuto na 170°C cca 1 a půl hodiny , prostě do křupava.

brusinka.pusinka
24. dub 2012

telecí na víně s rýži 🙂

nikiii
24. dub 2012

@brusinka.pusinka To vypadá nááááádherně!!!!

yesu
24. dub 2012

znojemská omáčka, kýta, rýže...