Děti a makrobiotika

ro.le
30. kvě 2007

Ahoj,
hledam dalsi rodice se zajmem o zdravou vyzivu - hlavne ve vztahu ke svemu diteti!
My se zajimame o to jak lepe jist, abysme byli zdravejsi. Zejmena svoje stravovani priblizujeme k umirnene forme makrobiotiky (Strnadelova, Zerzan...).
Mame desetimesicni dceru, kterou jeste kojim. Od sesteho mesice ji prikrmujeme: Pasirovane obilne kase, zelenonove kase, kukuricne krupky (to je stale pro Klarku velky hit! 😝 ), vse bez chemie, masa, mlacnych vyrobku a samozrejme cukru.
Touto cestou hledam ostatni rodice, kteri jdou podobnou cestu a to pouze ZA UCELEM SDILENI ZKUSENOSTI.
Vy kteri s touto cestou nesouhlasite, myslete si sve. Ale necekejte ze vas tady budu nejak presvedcovat, proc makrobiotika ano ci ne. To by bylo na jinou diskusi.

Tesim se na vase prispevky a zkusenosti,
ro.le

lety
28. led 2008

Ahoj holky,
už nějakou dobu vaše diskuzi sleduji, ale až nyní jsem našla odvahu se zapojit. Také se léčíme u dr. Strnadelové a také máme nesnášenlivost pš.a ž. mouky, brambor, rajčat a mléka, takže jsem vám velmi vděčná za recepty, kterých není nikdy dost. Moji dva synové (2 a 5 let) mají zběsilou touhu po čemkoliv sladkém, takže neustále vyrábím vše co aspoň vzdáleně vypadá jako zákusek. Takže moc děkuji za vaše náměty a budu se již také zapojovat. 🙂 😉

ro.le
autor
29. led 2008

Lety, vítám tě! 😉
Pro inspiraci co vařit mrkni na naše stránky a dej nám tam vědět tvůj názor. Dík.

http://makrobiotika.aspone.cz

lety
29. led 2008

Díky za přivítání. Vaše recepty už jsem nadšeně prostudovala, jáhlové koláčky jsem už zkusila, sezamové hrudky zkusím během pár dní a blednu závistí před tvojí vánočkou a bábovkou s mákem. Mám problém s kváskem, také jsem si ho zkusila vyrobit podle receptu dr. Strnadelové, tři dny jsem ho dokrmovala moukou pěkně bublal, ale když jsem potom zadělala na koláče tak mi to vůbec nevykynulo. Zkoušela jsem to dvakrát a se stejným výsledkem, takže asi dělám něco špatně. Myslela jsem si, jestli nenám na to kynutí doma zimu (asi kolem 20 stupňů), tak jsem těstu přisvítila 100W žárovkou, aby mělo tepleji, ale výsledek byl ještě horší než poprvé, vůbec nevyskočilo a upečené bylo tak kyselé, že se nedalo jíst. Tak nevím. Máš nějaký speciální postup, nebo speciální podmínky, že je tvoje těsto tak nááádherné? (Ta vánočka je naprosto výstavní). Zařekla jsem se, že se na kvásek můžu ....., ale taková krásná vánočka mě fakt dostata. Asi to ještě zkusím.
Jinak se holky taky chystám na kurz k dr. Strnadelové,( pokud dáme dohromady peníze, cena je opravdu vysoká) a nespíš bych jela jen s klukama a manžel by za námi přijel nakonec tak na dva dny. Ale zatím je to v návrhu. Uvidíme.

aknela75
30. led 2008

Dneska jsem dělala jáhlovou kaši od Alnatury - bio jáhly a fakt byly chuťově výborné. Ne jako od Country lifu. Takže tam asi bude něco špatně. 🙂

zunna
1. únor 2008

Ahoj, to je zaujimave, ja som vcera napisala prispevok, a dnes tu nie je. 😉

Pisala som, ze pobyt u p. Strnadelovej stoji uz asi viac, podla ich stranky, 6.500,- CZK.

Ale najma, ze pýtala som sa jednej MB poradkyne na tie bezlepkové obiloviny pre malého a tiež na to, že malý mi od začatia príkrmov začal zle spávať. Chodí veľmi neskoro spať a začal sa v noci dosť budiť. No a ona mi už aj bez toho, aby som sa zmienila o tom nespaní, povedala, že iba ryžou a jáhlami so zeleninou si ho veľmi zjangujem a nebude mi spať. Podľa nej som už kľudne mohla dávať aspoň krúpy. A mám dávať viac zeleniny ako obilia a variť obilné sladké mlieko.

Ináč myslíte si, že môžem dávať malému sladký zeleninový nápoj?

Tak som malému začala dávať viac zeleniny a ten nápoj. Na krúpy som sa este neodhodlala, ani na slad, ale už to pomohlo a hneď v tú noc mi lepšie spal.

Ináč, ona mi povedala, že podľa nej to je dosť zlé kŕmiť dieťa do roka iba tými dvomi obilovinami (bez krúp či ovsa), a že zatiaľ som to ako tak vyvažovala tým kojením, ale ...
Ro.le - ja som čítala príslušnú kapitolu o mimi v knižke Radost ze zdr... a chápem, že treba chrániť pred lepkom, ale otázka je že či fakt že je niečo bezlepkové preváži fakt, že akú energiu to má a ako to teda na dieťa pôsobí.

lety
1. únor 2008

Ahoj holky,
k těm bezlepkovým obilovinám. Mám syna skoro dva roky, a do roku mi řikala klasisická dětská doktorka ať lepkové obiloviny nedávám. Takže jsem je vůbec nedávala a nezaznamenala jsem žádné problémy se spaním. Když mu byl rok, tak jsme se dostali k dr. Strnadelové, která mu je zákázala dál, protože já mám na ně zátěž. Takže můj skoro dvouletý syn ještě nikdy nejedl žádně lepkové obiloviny, a je to největší a nejbaculatější chlapeček, který byl na 1,5 leté kontrole u dětské. Takže energie jang bych se asi moc nebála. (Jestli ji tedy správně chápu hehe).
Já celkem dr. Strnadelové věřím, protože než jsme k ní přišli, tak měl za zimu čtvery antibiotika a to je plně kojené dítě. A letošní zima zatím probíhá naprosto úžasně (honem to klepu na dřevo), už se s ním dokonce nebojím jít v zimě do obchodu, což jsem si loni naprosto nemohla dovolit (hned něco chytil). Takže abych to nějak uzavřela (teď jsem se v tom nějak ztratila hehe) tak se mi podle mých praktických zkušeností zdá, že pokud má kojící matka problém s lepkem, tak se přenáší i na toho kojence, a kdyby ty obiloviny navíc ještě jedl, tak by to byla dvakrát hrůza.
A zeptám se teď úplně hloupě, jak se projeví přemíra energie jang na takhle malých dětech? Nerostou, nebo neprospívají? Děkuji

zunna
1. únor 2008

Ahoj, mam pocit, že som sa asi dosť zaplietla v tom svojom prípevku a nie je mi rozumieť 🙂
Podľa toho, čo viem, by bolo zjangované dieťa malé a neprospievajúce, presne ako ty Lety píšeš. To som aj povedala tej poradkyni a ona mi povedala, že syn je veľký preto, že kojím a to mlieko zatiaľ prebíja to málo, čo zje z normálnej stravy. A že ten jang sa prejavuje v zvýšenej aktivite, nespavosti a pod.
Ale Lety, dík moc za tvoj názor. Mne tiež u p. Zerzána vyšla záťaž na pšeničnú a žitnú múku. Tak som potom jedla bezlepkovo asi pol roka a sa to zlepšilo a už mi lepok nerobí problémy (aspoň teda subjektívne). Jedine, keď zjem chlieb (pečenú múku), tak cítim, že som si zrovna nepomohla.
Ja som svojmu malému asi dávala aj relatívne malo zeleniny, sladu, príp. ovocia pomerne k obilovinám. Asi aj to malo vplyv, že bol trochu zjangovaný.

stevey
1. únor 2008

Tak ja bych take mohla prispet do diskuze. Take nam samozrejme vysla u p. Zerzana psenice. Ja stale kojim (bude mu 17 mesicu - pres den snidane a po odpolednim spani a pak tak 2 x v noci - coz by samozrejme byt nemelo). Bohuzel ale ja nejsem dusledna a nekdy z nedostatku casu a energie sklouzavam k rychlemu jidlu, pecivu. Sice se snazim pect i spaldovy chleb, ale casto ho nemam a tak jim, co mi z peciva prijde pod ruku. Syn ma rad kase vseho druhu a vlastne obilovinu na jakykoliv zpusob. Delam casto ryzi, jahly, ale kroupy i oves nijak opomijim. Presto mame velke problemy s jeho spanim. Je upnuty na me a casto si me zada ke spani, hlavne po obede, ale v posledni dobe se stava, ze nechce usnout ani kdyz jsem u nej a zaviraji se mu unavou oci. Narozeny byl 2,57 a 46 cm, takze malinkej ale donosenej, pak to vsechno dohnal, ale je stale subtilnejsi, brisko ma, ale jinak stihly🙂 Tak ted z te vasi diskuze jsem trochu nalodana, zda opravdu neni moc jang🙂. Zeleninu mu davam stale, ale velke mnozstvi nesni, spis jen zobe a nekterou odmita, ale ma ji az na vyjimky v kazdem jidle krome odpo svaciny. Jinak je ale klidny a hodny. Uz ale nevim co bych mu pak mela davat, kdyz ani ty bezlepkove kase moc ne?:_) Je to fakt veda vyvazit spravne denni jidelnicek, ale na druhou stranu si myslim, ze ta nase premira pozornosti tomu mozna take skodi, ze se pripadny nas stres nebo nejistota na deti prenasi a v konecne fazi jim mozna skodime🙂 No to jsem se nejak rozepsala, snad vas to neunavilo.

A z jineho soudku: jak pripravujete caj z dynovych semen (pokud ho nekdo dela), musi se rozdrtit? Nikde jsem se nedopatrala. Diky

chechta
2. únor 2008

Ahoj holky, myslím, že by ste mi tu mohli poradit. Asi to tu už někde zaznělo, ale číst celou diskuzii bych asi nezvládla. Za chvíli už budeme začínat s příkrmy a koukala jsem co nabízí trh v biokvalitě. Od Alnatury v dm jsem našla jáhlovou kaši a špaldovou oboje od ukončeného 6.měsíce. Dost mě to překvapilo páč jsem myslela, že jáhly se můžou až dýl no a o špaldě vůbec nemluvím ta obsahuje lepek tudíž nejdřív po 8 měsíci. Tak ted nevím - nechci dávat ty kaše co v nich je tuna přidanýho cukru či jinejch nesmyslů 😒

ro.le
autor
2. únor 2008

Zunno, rýže ani jáhel se neboj, jelikož ten jejich jang vyvážíš jinovou zeleninou a pár kapkami oleje (jin). Taky zapojuj polentu a občas bílou rýži. Já začala samotnými obilovinami (6. měs) a pak již obilniny + zelenina tak půl na půl.

Sladký zeleninový nápoj rozhodně dětem ano - je posilující a jinový. Malá ho zbožňovala. No, mohla bych ho zas po dlouhé době udělat, díky za připomenutí. Ale vařila bych ho vždy čerstvý.

Čaj z dýňových semen - dělám buď samotný nebo s kukičou. Z neloupaných semínek co si nasuším z dýní, povařit asi 10 min. Viz:
http://makrobiotika.aspone.cz/usr/ReceptDetail....

ro.le
autor
2. únor 2008

Chechto, jako první příkrm bych raději kaši uvařila přímo z obilniny než dávala instatntní. Tu jsem malé dávala až dýl a jen občas když jsem nestíhala. Do roka jsem používala tu od Alnatury jáhlovou.

Jinak, jáhly se můžou od začátku a taky rýže, raději natural. První příkrmy (samozř. makrobiotické 😉 ) jsme řešily na:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

lety
2. únor 2008

Ahoj holky,
celý den přemýšlím o tom, jakto, že když zatím používám jen bezlepkové obiloviny, nemáme celkem se spaním problémy a teď vidím, že to ro.le krásně vysvětlila. 🙂 🙂 Já navíc používám ještě ječmenou sladěnku (ta podle Zestr nemá lepek jen "informace lepku"?! tu můžeme) a ječmen je taky víc jin. Lepím z ní různě druhy burizonových kostek a kluci jí milují.
🙂

chechta
3. únor 2008

ro.le díky

nevril
3. únor 2008

Ahoj holky,
díky za zajímavá témata, co jste tu načaly!!
Já, když to čtu, se stále víc a víc stydím, za to, jak jsem malého krmila do roka věku a to jsem se ale snažila!!! Nikde ale nebylo dost informací a když, tak zmatené, někkde radí to, jidne ono. Potom se kouknete na kaši, kde je napsáno do 6.měs a je v ní cukr, lepek atd a to nemluvím o hordě chemikálií. Takže klobouk dolů, holky, děláte pro své děti opravdu mnoho a školek se nebojte, nejdůležitější je těhotenství a první roky života, v té době si také dítě nejvíc na stravu navyká a podle toho ji taky v budoucnu vybírá. Já proklínám den, kdy mi dali první čokoládu, teď s tím pořád bojuju he he a o rohlících ani nemluvím, věčne mi strkali rohlík... chjioiiiii

K těm instatním kaším pro chechtu: dobré jsou taky od firmy Nomina rýžová, jáhlová.
U bezlepkových obilnin jste málo zmiňovaly kukuřičnou krupici, ale Ro.le už to napravila. Kukuřice je jinovější obilnina a zároveň bez lepku. Taky bych se lepku do roka rozhodně vyhla, více jinu přidáš zeleninou, olejem. obilným mlékem se sladem, dělá se i rýžový slad, jen pozor na ty sirupy, to je plné cukru!
!! Já to nevěděla, u nás slad musím objednávat, všude jsou sirupy a pak jsem se divila, proč se nemůžem furt zbavit té rýmy. 😉

nevril
3. únor 2008

Kolem prázdninových pobytů: Jsem na 90% rozhodnutá pro Zestr, přestože je to nejdražší. Moc si těchto lidí vážím, opravdu nám pomohli, naše zdraví se lepší čím dál víc. Hlavně je paní doktorka moc ochotná i po tel. a vždycky mi poradí homeopatika, které mattymu zabírají. Posledně měl úmorný kašel a po dvou dnech bylo po něm po jejích radách. Takže bych se od nich ráda naučila co nejvíc))) K p. Lužné pojedu taky ráda, třeba příští rok, ta je pro mě hned další zajímavý člověk, miluji její kuchařku a myslím si, že hodně rozumí tomu, co dělá.
Taky se mi hodně moc ulevilo úplným vysazením pečiva, všem to doporučuji, nedá se to srovnat. Chce to sice vytrvat, ale později už na to člověk ani nemá chuť, jídlo je víceméně o zvyku, hlavně, když je ti po něm dobře, není co řešit. Místo něj peču obilné placky, nákypy, občas špaldový chleba, ale ten méně.
Já se peru s velkou únavou - léčí se mi ledviny a anémie (nasbírané lety úděsné životosprávy). Pomáhají mi masáže Do-in, jestli jste o nich slyšely, člověk se masíruje sám a fakt je to vzpruha.

feitka
3. únor 2008

Nevril, v rýžovém sirupu a jiných obilných sirupech je cukr???

A k instantním kaším - my jsme si oblíbily kukuřičnou Mišutku , dělám jí málokdy, ale je moc dobrá.

feitka
4. únor 2008

A ještě bych se zeptala : je zelený čerstvý hrášek a fazolky považovány za zeleninu nebo luštěninu? V tom nemám jasno ☹

A dáváte malým dětem kukuřičné lupínky bez cukru ? A v jaké formě?

Nevril, jaké děláš nejoblíbenější obilné placky?

Moc dotazů, já vím, ale třeba poslouží i jiným. Díky, díky.

nevril
4. únor 2008

no, pan Zerzán mi řekl, že jsou sirupy plné glukózy a tudíž nevhodné, ano rýžový a všechny ostatní. Ony jsou opravdu o dost sladší a tekutější, než slad.
Kukuřičné lupínky bez cukru dávám, v dezertu, rozmáčené třeba v trošce jabl. moštu a zalité přesnídávkou nebo jiným dezertem.
Nejoblíbenější obilné placky: Vezmeš si zbytek ovsa (nebo jiné obilniny, můžeš ho pomlet na strojku masovém, nebo taky ne) smícháš ho s kašičkou, kterou jsi připravila smícháním vody s pohankovou moukou (nechává se asi hodinu odstát), pak okořeníš dle chuti, posolíš a tvaruješ mokrou rukou placky přímo na plech (s pečícím papírem nebo vymazaný). Potom už jen upečeš.
Tyto placky se dají namazat pomazánkou obložit zeleninou a brát s sebou. Doporučuji!!!

nevril
4. únor 2008

zelený hrášek a fazolky jsou spíš zelenina, nemají tolik bílkovin, jako ve zralé, sušené formě.

lety
4. únor 2008

Ahoj holky,
nevril ty mi úplně mluvíš z duše. Taky si Strnadelovců moc vážím, protože mi strašlivě moc pomohli (a doufám, že ještě pomohou 🙂 😉 ). Taky jsme vysadili veškeré pečivo, a proto se snažím najít co nejvíc receptů na placky, ale zatím umim jen jáhlové, "bramborové" od ro.le a pak nějaké ty amolety. Takže kdybys měla nějaké recepty další, tak bych ti byla velice vděčná. Jak ty placky pečeš? Na tuku? Nebo na nějaké litinové plotně? Moc děkuji, to by mi fakt pomohlo. Mějte se. 🙂

feitka
4. únor 2008

Děkuji za odpovědi, já tedy spíš upřednostňuji slady, ale ty sirupy mě překvapily, jsou totiž obsaženy v mnoha receptech! 😕
Placky vyzkouším a budu taky ráda za další recepty.

nevril
4. únor 2008

lety dík za podporu... Placky peču na pečícím papíře nebo na vymazaném plechu, dají se i smažit na pánvi, ale já radši peču, to je méně mastné.

stevey
5. únor 2008

Já také použivám občas místo pečiva kukuřičnou polentu (upečenou v troubě a nízkou) a pak na to mažu cokoliv.
V troubě peču špaldový chléb, a nebo občas zapékám, ale z vysokých teplot nemám dobrý pocit, protože se údajně také tvoří nějaké kancerogenní látky a při nízkých se to zase nedělá. To by ale člověk fakt nemohl uvařit skoro nic🙂

Ro.le děkuju za pomoc s kváskem, už se mi velmi daří, dělám teda jen žitný, ale asi mi zpočátku nešel tolik proto, že nebyl řádně a dlouho nakvašený, teď už ho jen udržuji v lednici a občas použiji. Díky

A ještě dotaz zda dáváte kuskus a bulgur když vám p. Zerzán zakázal pšenici? Asi ne, co?

Kukuřičné lupínky používáme buď do ob. mléka a to jen občas a nebo do pudinku apod., vyjímečně samotné na dojedení a to jen v malém množství, ale asi všechno neděláme správně, takže nevím, zda můžu radit🙂

ro.le
autor
5. únor 2008

Stevey, špaldový chleba prosím vyfoť a přidej recept na http://makrobiotika.aspone.cz Taky bych ho někdy zkusila upéct. Díky

Placky - já jue raději dělám na pánvi. Z trouby jsou hodně vysušené. Jen nepřilnavou pánev vytřu lehounce olejem, lžící dám placičky ze zbytku ranní kaše a nechám pomalinku vysušit. Z druhé strany totéž. My s Klárkou máme rádi tyhle z pánve jelikož jsou šťavnatější. Včera jsem je zrovna brala na plavání - aby tam malá měla co do ruky když se ostatní cpou piškotama a sušenkama. A viditelně jí chutnaly mnohem víc než ostatním dětem ty sušky!
😉

lety
6. únor 2008

Ahoj holky,
moc díky za recepty na placky, vůbec mě nenapadlo, že se dají péct i v troubě vyzkouším to. I placky od ro.le vypadají velmi slibně moc díky.

Ještě k předešlému dotazu: bulgur ani kuskus nedávám, zatím se lepku striktně vyhýbám, ale dr. Strnadelová říkala, že od jara budeme nějaké malé množství lepkových obilovin moci, tak se k němu možná dostanu.

nevril
6. únor 2008

Ro.le a jakou máš pánev? Poohlížím se po nové nepřilnavé, četla jsem ale, že teflon není moc vhodný, tak sháním litinovou a tu u nás nemají.
P. Zerzán testoval vše, i kuskus a těstoviny a ty nám nevadí. Pšeničná mouka vadí hlavně pečená ve formě pečiva. Přesto těstoviny kupuji hlavně celozrnné a spíš z jiných obilnin, třeba špaldové, ječné, atd. Špalda nám vyšla dobře. Kuskus nám v poslední době nějak nejede.
Ro.le psala jsi o těch jáhlách z alnatury, já už jiné nekupuji, jsou nejlepší!!!

zunna
7. únor 2008

Ahojte, ja som veľmi dobrú liatinovú panvicu kúpila v IKEA. A mame som ju kúpila tiež asi pred pár mesiacmi a vtedy ju mali v zľave za polovicu.

ro.le
autor
7. únor 2008

Já mám nějakou s nepřilnavým povrchem (nehliníkovou) z produktů Tchibo (asi za 600,-), ale teď asi po roce jsem koukala jak je poškrabaná. Já na dí dělám téměř denně něco, tak asi není divu. Docela bych si nějakou další pořídila.

Zunno, je ta mánev těžká nebo lehká? A mohla bys tu tvojí pánev najít na http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/allproducts
a dát sem link? Dík.

zunna
7. únor 2008

no, pozerala som to, ale tá naša tam už nie je. Asi preto bola v tej zľave, že ju vypredávali. Ale na stránkach majú takú podobnú zelenú, volá sa Senior a tiež je liatinová. Sú tam dva druhy, tak ak to niekoho zaujíma, pozrite sa tam.

A tá panvica je veľmi ťažká. To je jej jediná nevýhoda, ináč som s ňou veľmi spokojná.

nevril
7. únor 2008

Díky za rady ohledně pánve, vyrazíme brzy ji koupit, asi tu vyšší, aby se v ní dalo fritovat.